http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ποδαρικό με πέντε «διπλά», χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι
Sunday, 07 January 2018 22:53

Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ποδαρικό με πέντε «διπλά», χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Β΄ κατηγορίας, Άρης Πηγών και Κεραυνός Κρηνίδων, συνέχισαν χωρίς απώλειες και στο ξεκίνημα του 2018 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. «Διπλά» για Ολυμπιακό Καβάλας, Ποσειδών Καβάλας, Κεραυνό Κρηνίδων, Ένωση Παγ. Δρυάδας και Μακεδονικό Αμισιανών. Εξάρα για τον ΜΑ Φιλίππων. Σημαντικά τρίποντα για Άρη Πηγών, Μυρμιδόνες, Άρη Ζυγού και Κεραυνό Ελευθερών. Ισοπαλίες σε Αμυγδαλεώνα και Κωτσάλου. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Άρης Πηγών-ΑΟ Ποταμιάς: 4-1

Ο Άρης Πηγών βρέθηκε να χάνει από νωρίς στο ματς της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον ΑΟ Ποταμιάς όμως γρήγορα πήρε τα ηνία, είχε την υπεροχή και τελικά έφτασε στο υπέρ του 4-1. Στο 4ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Σπυριάδη έγινε το 0-1. Στο 22 ο Νάνος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 41 ο Αρσένογλου με σουτ από την περιοχή έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 55 ο Μαγουλάς… χτύπησε για το 3-1. Στο 62 ο Παπαργυρίου διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Σαμαράς (65 Κοκάι), Αρσένογλου, Γαμβρέλης, Μαλλίδης, Κάπατζης (70 Ναθαναηλίδης Ε.), Ζαρκαντζάς Β. (60 Παπαργυρίου), Μπουντρούδης, Ναθαναηλίδης Ι., Μαγουλάς (70 Ζαρκαντζάς Α.), Νάνος.

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Τοπτσής Β. (46 Πέτσι), Προδρόμου Ι., Θωμάς, Κομποτές (85 Ανδρούτσος), Προδρόμου Αν., Σπυριάδης, Βούλγαρης, Μουσάς (73 Τοπτσής Χ.), Μπαρούμας, Πασχάλης Γ. (42 Καζάρας Ε.).

ΠΑΟΚ-Θεαγένης: 1-1

Ο ΠΑΟΚ και ο Θεαγένης μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο πρώτο  ημίχρονο, μετά από ωραία σέντρα Μ. Μπάρτσι, ο Ντέντε με σουτ έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν και μια καλή ευκαιρία με τον Μ. Μπάρτσι που πέρασε μόλις άουτ. Στην επανάληψη, ο Θεαγένης με τον Κ. Μωραϊτη να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, ήταν καλύτερος, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90 με εύστοχο πέναλτι του Μαλακογιάννη μετά από χέρι στην περιοχή.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Τιάκας, Τόνιος, Σιμητός (72 Μπόζης), Μπάρτσι Αντζο, Παπαδημητρίου, Τσιπούρης, Κέρθι, Ντέντε (87 Μπάρτσι Α.), Μπάρτσι Μ. (82 Λημναίος), Τσουμάνι (61 Μουράτι).

Θεαγένης

Καντιώτης, Λαχανάς, Λούσος, Μπόσκος, Προύντζος, Πάτσης, Μαλακογιάννης, Μάμμος, Καραντόλας, Τσετάνι, Σέντα. Αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Λάμπρου, Τσετάνι Τ., Μαρμονίτης και Λαμπρινάκης.

**Ο Νίκος Καντιώτης επέστρεψε στον Θεαγένη και έκανε ντεμπούτο στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στο Κωτσάλου.

Άρης Πρίνου-Μαίανδρος Γέροντα: 2-1

Ο Άρης Πρίνου πέτυχε δύσκολη νίκη, με 2-1, επί του Μαίανδρου Γέροντα για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με εκτέλεση φάουλ του Ράδου στο 20ο λεπτό (0-1). Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια όμως βρήκαν απέναντι τους τον πολύ σταθερό Ανδρεάδη και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης το ματς ισορροπημένο και στο 60 ο διαιτητής είδε πέναλτι, όμως τελικά μετά από υπόδειξη των εποπτών πήρε την απόφαση πίσω. Δημιουργήθηκε εκνευρισμός, ο τερματοφύλακας του Γέροντα και εκ των κορυφαίων του αγώνα, Ανδρεάδης, πήγε διαμαρτυρόμενος στον διαιτητή με αποτέλεσμα να αποβληθεί αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Την θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Τσεπελίδης. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και έκαναν την ολική ανατροπή. Αρχικά, στο 65 ο Ντερομεμάι ισοφάρισε σε 1-1, μετά από παράλληλα μπαλιά του Ερβ. Μπούικου. Στο 75 ο Έρβ. Μπούικου μετά από ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Συνθέσεις

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Χριστινίδης (70 Δούκας), Μαυρίδης, Κυριατζής, Λόγγος (30 Παπαγεωργίου Π.), Δημητρίου, Ντουλελάρι, Μπούικου Ερβ., Μπούικου Εραλ., Ντερομεμάι (80 Ανδρέου), Ηλιάδης.

Μαίανδρος Γέροντα

Ανδρεάδης, Χισένι, Αραμπατζή Ουρ, Ράδος, Τσεπελίδης, Λάσπατζης, Νεοφυτίδης, Γιοβανόπουλος, Κουλαράς (75 Καρυώτης), Καμτσικλής, Κίτσος.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Ολυμπιακός Καβάλας: 1-4

Ιδανικό ξεκίνημα στο νέο έτος για τον Ολυμπιακό Καβάλας που επικράτησε με 1-4 του Ποντιακού στο Ποντολίβαδο για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 36 ο Αδαμίδης έκανε το 0-1 και έτσι έληξε το  ημίχρονο. Στο 51 ο Πετρόπουλος έκανε το 0-2, στο 63 ο Πουρλουκάκης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 80 ο Πετρόπουλος ξαναχτύπησε για το 0-4. Στο 85 οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-4 με τον Σοναρίδη.

Συνθέσεις

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Τζανίδης, Παπαδόπουλος Γ., Ζλατίνης, Ουλφανίδης, Κανταϊδης Γ. (67 Κουλαϊδης), Κανταϊδης Π., Εμμανουηλίδης, Κωνσταντινίδης Ι., Σοναρίδης, Θεοχαρίδης (57 Παπαδόπουλος Ι.), Κωνσταντινίδης Π.

Ολυμπιακός Καβάλας

Κωνσταντινίδης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριαζής, Θωμαδάκης, Καπετανκωνσταντής, Πελτέκης, Αδαμίδης, Χατζηνικολάου (32 Πουρλουκάκης), Μπόνος (71 Γερμανίδης), Θεοδοσιάδης (77 Ζωγραφάκης).

Ο Τάσος Τάσσος στον πάγκο του Ποντιακού

Η διοίκηση του Ποντιακού Ποντολιβάδου ανακοίνωσε την πρόσληψη του ΤάσουΤάσσου για την θέση του προπονητή. Αναλαμβάνει καθήκοντα από την ερχόμενη Τρίτη 9/1 ενόψει της  δύσκολης ανηφόρας στον 1ο όμιλο της Β κατηγορίας.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Πανιώνιος Ξεριά-Ατρόμητος Λεκάνης: 3-0

Ο Πανιώνιος Ξεριά και ο Ατρόμητος Λεκάνης αναμετρήθηκαν το Σάββατο (6/1) στο γειτονικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι πήραν πολύτιμο τρίποντο με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και στο 10ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Γ. Καραμανλίδη. Στο 16 ο Ρέστας έκανε σουτ στο δοκάρι και 1-0. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος είχε σουτ του Καλογήρου άουτ, ένα χαμένο τετ α τετ του Χάιτα και μια ακόμη ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη. Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος εμφανίστηκε καλύτερος στο ματς και στο 63 μετά από μπαλιά του Γκόρδη ο Κοτσαμπασίδης βγήκε τετ α τετ και έκανε το 2-0. Στο 73 σέντρα και ο Γκιαλόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Συνθέσεις

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Εμμανουηλίδης, Λαζαρίδης (46 Καουσλίδης), Ρέστας, Τσουρλής, Φιλιππίδης (65 Σαββίδης), Παγωνόπουλος (75 Παπαδάκης), Γκιαλόπουλος Μπλιάντσε, Κουτσομπασίδης, Γκόρδης

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Παπαδόπουλος Κ., Χάιτας (70 Παπαδόπουλος Ι.), Καλογήρου, Τολμίδης Δ., Καραμανλίδης Χ., Τσαπουρνίδης, Καραμανλίδης Γ. (57 Πανίδης Ι.), Καραμανλίδης Χρ. (70 Ελευθεριάδης), Τολμίδης Κ., Φιλγιά (55 Μιχαλούστας).

**Ντεμπούτο με τη φανέλα του Ατρόμητου Λεκάνης έκανε ο Θανάσης Φιλγιά. Ο 20χρονος επιθετικός αγωνιζόταν στο Μοναστηράκι Δράμας με προϋπηρεσία και στον  Ηρακλή Παρανεστίου.

Αίας Παναγίας-Ποσειδών Καβάλας: 0-2

Ο Ποσειδών Καβάλας πέρασε νικηφόρα, με 0-2, από το γήπεδο της Παναγίας στη κόντρα με τον τοπικό Αία για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 43, ασίστ του Πουλή, σύγχυση στην περιοχή και ο Τσιρικτσίδης έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος για την ισοφάριση όμως αντ΄ αυτού ο Πουλής από την μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Καρανίκος Ν. (70 Χοτζαλάρι), Φώκας Μανακούδας (85 Παπαδημητρίου), Δημητριάδης, Ζυμα΄ρης Β. Ζυμάρης Κ., 65 Γεωργαλάς Α., Αλμπάνης, Κωστίδης Π., Γεωργαλάς Σ.

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Καραμπάσης, Κοζανίδης, Μαρούδας, Κυργίδης, Μουρουζίδης Γ. (50 Γραμματικόπουλος, 60 λ.τ. Μουρουζίδης Π.), Πουλής, Τσιρικτσίδης, Καργανιώτης, Χατζηαντωνίου (85 Γεωργιάδης).

Μυρμιδόνες Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης: 4-1

Οι Μυρμιδόνες είχαν την υπεροχή κόντρα στον Κεραυνό Καλλιράχης στο ματς της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήραν το πολύτιμο τρίποντο με 4-1. Στο 35 ο Φιλιππίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης (1-0). Στο 43 ο Μητρούσης έκανε το 2-0. Στο 55 ο Παπάς σκόραρε για το 3-0. Στο 62 ο Λαπούσι, μετά από ασίστ του Τζανετή, μείωσε σε 3-1. Στο 85 ο Αντωνάκης διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Συνθέσεις

Μυρμιδόνες Καβάλας

Γοριδάρης, Φιλιππίδης, Σιδηρόπουλος, Μπράουν, Γιαννάκης (65 Χουπουρίδης), Μπαδιανούδης, Μαυρουδής, Παπάς, Μητρούσης (70 Παπαδόπουλος Κ.), Χατζάτογλου, Αντωνάκης (86 Φραγκάκης).

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Ι., Μητσαράς (60 Τζανετής), Σινάνι, Προύντζος Μ., Λαπούσι, Πιπελές (55 Ντότσε), Ντομπρούσι, Πααπθεοδώρου Θ. (77 Κλωφάς), Προύντζος Θ. (68 Καλούδης), Στούπος, Παπαθεοδώρου Δ.

**Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης ανέφερε ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης αδίκησε την ομάδα κατάφορα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

2ος όμιλος

Βυζάντιο-Κεραυνός Κρηνίδων:  0-1

Το παιχνίδι Βυζάντιο-Κεραυνός Κρηνίδων επιβεβαίωσε τον τίτλο του ντέρμπι κορυφής καθώς είχε πάθος, είχε φιλάθλους και κρίθηκε στο γκολ. Έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (6/1) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, οι φιλοξενούμενοι πήραν το σπουδαίο διπλό με 0-1 και παραμένουν μόνοι στην κορυφή. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 0-0. Στο 51 οι  γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Μπουμπέκη όμως το απέκρουσε ο Γ. Παπαδόπουλος. Στο 79 μετά από συρτή σέντρα στο πρώτο δοκάρι ο Χατζησάββας έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ που απέκρουσε ο Θ. Παπαδόπουλος πάνω στη γραμμή, είχαν μια άστοχη κεφαλιά και μια ακόμη καλή στιγμή με τον Μπατάκογλου.

Συνθέσεις

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Κανέλλης Β., Βασιλειάδης Χ., Βασιλειάδης Α., Παπαδόπουλος Μ., Λαζαρίδης Κ., Δημητριάδης Α., Λάσκαρης, Μπεζιργιάννης, Μπουμπέκη, Μπατάκογλου. Αλλαγή έπαιξε ο Δ. Κανέλλης.

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Αντωνάκης, Λαφτσίδης (79 Τσολακίδης), Παπαδόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Σπυρίδης, Γερμανίδης, Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας (90 Παπαδόπουλος Α.), Λόλη (90 Πασχαλίδης), Καπακτσόγλου (55 Πρέζιος).

ΑΟ Κάρυανης-Ένωση Παγ. Δρυάδας: 0-2

Με το δεξί ξεκίνησε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στο 2018 καθώς κατέκτησε το «διπλό» με 0-2 στο γήπεδο της Κάρυανης στη κόντρα της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την τοπική ομάδα. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με ένα δοκάρι του Χωλίδη και ένα ακυρωθέν γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, σκαστή κεφαλιά του Σαουλίδη στο δοκάρι και στο 60 ο Κυρανούδης έκανε το 0-1. Στο 90 οι γηπεδούχοι ήταν όλοι-μαζί και ο τερματοφύλακας τους-στην περιοχή της Ένωσης για εκτέλεση κόρνερ, η ευκαιρία για ισοπαλία χάθηκε και στην αντεπίθεση ο Σαουλίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Συνθέσεις

ΑΟ Κάρυανης

Ευδόκης, Γλούφτσιος, Βαζακίδης, Χατζηανδρέου, Πετρίδης, Παντελής, Αναστασιάδης, Γραβάνης Χ., Χατζής, Κούτρας, Καλλιμάνης. Αλλαγές έπαιξαν οι Γιαβάς, Κούτρας Ζ. Σίτσας, Ρουστά.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Φασουλής, Αβραμίδης Χ. (88 Πλουμής), Ζαππίδης, Χωλίδης (75 Αυγουστής), Κυρανούδης, Κεχαγιάς, Τσιπουρόπουλος, Ρούγας (25 λ.τ. Δαύτσιος Θ.), Σαουλίδης, Καζαντζόγλου, Δαύτσιος Α. (67 Χουντίεβ).

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Αστέρας Φωλιάς: 2-2

Ο Αστέρας Φωλιάς προηγήθηκε με 0-2 στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα στη κόντρα με την τοπική Δόξα όμως το παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας έληξε τελικά ισόπαλο με 2-2. Ο Ιωσήφ Αντωνιάδης έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αθανασάκης έκανε το 0-2. Ο Τσανουσίδης μείωσε σε 1-2 και ο Τσολακίδης με πέναλτι ισοφάρισε στο τελικό 2-2. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν και ένα πέναλτι μετά το 2-2.

Ο Αστέρας έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 75ο λεπτό λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Ξανθόπουλου.

Συνθέσεις

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Τασιάδης, Τάρης, Παπαβασιλείου (60 Κεκρίδης), Καραγιαννούδης (70 Ιγνατιάδης), Σουφλέρης, Τσολακίδης, Μακατασίδης (46 Βαγενάς), Γιορμπαλίδης, Χαζαρίδης (46 Τσανουσίδης), Τσαρούχας.

Αστέρας Φωλιάς

Χαραλαμπίδης, Μητριτζόνης, Αντωνιάδης Ι. (60 Κεδίκογλου), Τριανταφυλλίδης Ι., Φοριάρης, Τουμπαλάς, Ξανθόπουλος, Αντωνιάδης Αχ., Αθανασάκης, Χρυσανίδης, Αντωνιάδης Ιωσήφ.

**Η Δόξα Αμυγδαλεώνα ανακοίνωσε την απόκτηση του Δημήτρη Καλουτσίδη που έχει προϋπηρεσία στον Ηρακλή Καβάλας όμως απουσίαζε το τελευταίο διάστημα στην Κομοτηνή λόγω σπουδών.

ΜΑ Φιλίππων-Ασπίδα Πολυστύλου: 6-1

Ο ΜΑ Φιλίππων επιβλήθηκε με 6-1 της Ασπίδας Πολυστύλου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 4-0, το σκορ έφτασε στο 6-0 και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 82 με τον Τσιμπιτζίδη. Για τους νικητές δύο τέρματα πέτυχε ο Βαμβακίδης και από ένα οι Γρηγοριάδης, Καραγιαννίδης, Σπυρίδης και Τσομπανίδης.

Συνθέσεις

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Βασιλειάδης Α., Σαββόπουλος Μ., Φαρσάκογλου, Γρηγοριάδης (55 Κωταϊδης), Βασιλειάδης Σ. (50 Σταμίδης), Σπυρίδης, Βαμβακίδης, Τσομπανίδης (70 Τζάκης), Λόλακας (60 Σαββόπουλος Η.), Καραγιαννίδης.

Ασπίδα Πολυστύλου

Κουτουμάνος, Δόνος Κ., Σαββάκης, Ξάνης, Αλεξανδρίδης, Σκαμνός Γιαντσακλίδης Φρόκου, Λέσι, Δόνος Α., Χρήστογλου. Αλλαγές έπαιξαν οι Τσιμπιτζίδης, Περδίκης, Εδιάρογλου και Λεοντιάδης.

**Ντεμπούτο με την φανέλα του ΜΑ Φιλίππων έκανε το Γ. Λόλακας που μέχρι πρόσφατα αγωνιζόταν στην Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας.

Κεραυνός Ελευθερών-Ν.Μ.Α. Ορφανίου: 4-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών ήταν καλύτερος από το Ν.Μ.Α. Ορφανίου στο μεταξύ τους παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 4-1. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Γ. Κωνσταντάρα στο 44ο λεπτό. Στην επανάληψη, αρχικά ο Τραγαντζόπουλος με πέναλτι έκανε το 2-0 και στη συνέχεια ο Κεσετζής ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Ο Φ. Κοσμάς μείωσε σε 3-1 και ο Μυτιληναίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Συνθέσεις

Κεραυνός Ελευθερών

Παπαδόπουλος, Πέπα Ε., Λίκα (60 Κλωναρίδης), Κωστόπουλος, Πατρίδας, Δανιηλίδης (70 Ελέζη), Αναστασιάδης, Τζιτζιός, Τραγαντζόπουλος, Κωνσταντάρας, Κεσετζής (65 Μυτιληναίος).

Ν.Μ.Α. Ορφανίου

Νίκα, Γκίνογλου, Μυλωνάς, Μηλιάδης Κ., Φιλόσογλου, Ψητόπουλος, Κοσμάς Ν., Θωμάς, Μηλιάδης Ν. (80 Πουρσαϊτίδης), Κόντρα (60 Αγκοτάκης), Κοσμάς Φ.

ΑΟ  Ελαιοχωρίου-Μακεδονικός Αμισιανών: 0-3

Ο Μακεδονικός Αμισιανών κατέκτησε πολύτιμο «διπλό», με 0-3, στο Ελαιοχώρι σε ένα ματς που όλοι είχαν παράπονα για τη διαιτησία. Πολλές καθυστερήσεις στο δεύτερο  ημίχρονο, υπερβολική αντίδραση και διακοπή του αγώνα σε διαμαρτυρίες παίκτη του ΑΟΕ που ήταν με τα πολιτικά, ένα πέναλτι που δεν δόθηκε για τους γηπεδούχους υπό δίκαιες όπως όλοι ανέφεραν διαμαρτυρίες. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Μπέκο έκανε το 0-1. Στο 64 ο Άγκο έκανε το 0-2 και στην φάση αυτή αποβλήθηκε γιατί φέρεται να έβρισε (υπήρξαν σχετικές διαμαρτυρίες). Ο Σπίνος διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Συνθέσεις

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Δανιηλίδης, Γενετίδης, Τσομπανίδης, Μαυρομάτης, Βατσιόλης, Σταμπολίδης, Σιδηρόπουλος, Ορφανίδης Σοφ., Θεοδοσιάδης, Κάρουλας, Δημητριάδης.

Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Γραντσίδης και Κουρτίδης.

Μακεδονικός Αμισιανών

Παπαντωνίου, Χαλεπλίδης (83 Μαυρίδης), Ματσάγκος, Γαϊτατζής, Μπέκο, Νικολαϊδης, Κεχαγιάς (90 Μπερίδης), Μπάσιας, Άγκο, Σπίνος (85 Βούλγαρης), Μουλάι (78 Τσάφα).

Άρης Ζυγού-ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρεά: 1-0

Ο Άρης Ζυγού υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0. Το γκολ τρίποντο πέτυχε ο Μπασδάνης στο 75ο λεπτό με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 5ο λεπτό τετ α τετ του Μιχαηλίδη άουτ. Στο 80 σουτ του Κουνικαριώτη απέκρουσε στο γάμα ο Τσανάκαλης. Στο 85 τετ α τετ του Φέρκο που έσπασε στο Τσιοπανίδη αλλά αυτός αντί να σουτάρει έκανε πάσα και καθυστέρησε.