http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι, χωρίς απώλειες Πηγές και Κρηνίδες
Sunday, 17 December 2017 20:41

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών και ο Κεραυνός Κρηνίδων συνέχισαν με νίκες στην 11η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας και παραμένουν στην κορυφή των δύο ομίλων. Ο Ολυμπιακός Καβάλας κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Άρη Πρίνου, Μυρμιδόνες, Αία Παναγία και Βυζάντιο επί της Ποταμιάς, του Θεαγένη, του Γέροντα και του Ορφανίου αντίστοιχα. Τρίποντα για Ποσειδώνα, Κεραυνό Καλλιράχης, ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, Κεραυνό Ελευθερών. Ισοπαλίες σε Φιλίππους, Αμισιανά και Φωλιά. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Άρης Πηγών-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-0

Δύσκολη νίκη, με 2-0, πέτυχε ο Άρης Πηγών στο γειτονικό ντέρμπι με τον Ποντιακό Ποντολιβάδου για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή. Οι πρωτοπόροι παρατάχθηκαν με απουσίες βασικών παικτών (Μαλίδης, Νικολόπουλος με κόκκινες, Γαμβρέλης και Ι. Ναθαναηλίδης) όμως είχαν δύο χαμένα τετ  α τετ στο πρώτο 5λεπτο. Στο 45 ο Νικολαϊδης έχασε ευκαιρία από την μικρή περιοχή. Στο 50 οι Πηγές κέρδισαν πέναλτι υπό διαμαρτυρίες από την πλευρά του Ποντιακού, στην «βούλα» πήγε ο Κλοκίδης που έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 70 ο Παπαργυρίου έκανε το 1-0 σε νέες διαμαρτυρίες για επιθετικό φάουλ. Στο 75 ο Ποντιακός είχε δύο αποβολές, με 2η κίτρινη κάρτα, του Ουλφανίδη και του Καραϊσαρλίδη. Στο 85 ο Παπαργυρίου, που αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Κοκάι, Αρσένογλου, Μαϊδανός (65 Παπαργυρίου), Ναθαναηλίδης Ε. (46 Κλοκίδης), Κάπατζης, Ζαρκαντζάς (60 Σίμου), Μπουντρούδης, Νικολαϊδης, Μαγουλάς, Νάνος.

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Τζανίδης, Παπαδόπουλος Γ. (80 Παπαδόπουλος Ι.), Θωμαϊδης, Ζλατίνης, Κανταϊδης Γρ., Κανταϊδης Π. (46 Σοναρίδης), Κωνσταντινίδης Ι., Εμμανουηλίδης, Τόλιας (70 Αλαφογιάννης), Ουλφανίδης, Κωνσταντινίδης Π. (46 Καραϊσαρλίδης Α.).

**Η διοίκηση του Ποντιακού Ποντολιβάδου εξέφρασε έντονες διαμαρτυρίες γα τον διαιτητή του αγώνα και τον 2ο βοηθό του αγώνα. Για την αποβολή του Ουλφανίδη φέρεται να τους είπε: «Νόμιζα πως με αποκάλεσε βλάκα» ενώ όπως υποστηρίζουν απειλούσε συνέχεια τους παίκτες του Ποντιακού ότι θα τους βγάλει κόκκινες. Έδωσαν συγχαρητήρια στον Άρη Πηγών για την φιλοξενία και εύχονται να πετύχουν τους στόχους του.

Ποσειδών Καβάλας-Πανιώνιος Ξεριά: 2-1

Ο Ποσειδών Καβάλας κέρδισε με 2-1 τον Πανιώνιο Ξεριά για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και αυτό ήταν το καλύτερο φινάλε για το 2017. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη καλή φάση του  αγώνα και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με Νικουλάε, Γκόρδη και Παπαδόπουλο. Στο 30 ο Μουρουζίδης έκανε το 1-0 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 60 ο Πουλής, μετά από σύγχυση στην περιοχή, έκανε το 2-0. Στο 85 ο Παπαδόπουλος κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Γκόρδης που μείωσε σε 2-1. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με  Κοτίλι και Καργανιώτη. Οι φιλοξενούμενοι, που παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, είχαν πριν το 2-0 ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ.

Συνθέσεις

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Καργανιώτης, Κοζανίδης, Τσιρικτσίδης, Χατζηαντωνίου, Πουλής, Μουρουζίδης (46 Καραμπάσης), Γραμματικόπουλος, Κυψελίδης (46 Κοτίλι), Κυργίδης.

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Εμμανουηλίδης, Κυριακίδης, Ρέστας, Κιορμήτρου, Σαββίδης (55 Λαζαρίδης),  Νικουλάε, Παπαδόπουλος, Παγωνόπουλος (78 Μόσχου), Μπλιάντσε, Γκόρδης

**Η διοίκηση του Πανιωνίου Ξεριά εύχεται σε όλους «Καλές γιορτές, Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά».

Μαίανδρος  Γέροντα-Αίας Παναγίας: 2-3

Έσπασε… το ρόδι για τον Αία Παναγίας που το απόγευμα του Σαββάτου (16/12) κατέκτησε σπουδαίο «διπλό» στο γήπεδο του Γέροντα με 2-3 επί του τοπικού Μαίανδρου για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 από νωρίς αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το ημίχρονο έληξε με 2-1 και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα για το τελικό υπέρ τους 2-3.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 8ο λεπτό ο Καράκιζλης με φάουλ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 11 μετά από σέντρα του Γιοβανόπουλου, ο Τσεμπελίδης με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 13 ο Γεωργαλάς με κεφαλιά μείωσες ε 2-1. Στο 35 ο Χισένι είχε δοκάρι και στο 40 ο Χισένι από την μικρή περιοχή έχασε ευκαιρία. Σο 72 ο Γεωργαλάς ισοφάρισε με κεφαλιά σε 2-2. Στο 80 ο Αλμπάνης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-3, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ.

Συνθέσεις

Μαίανδρος Γέροντα

Ανδρεάδης, Κότσι, Αραμπατζή (85 Κουλαράς), Καράκιζλης, Χισένι, Λάσπατζης, Γιοβανόπουλος, Κελεμπεσιώτης, Καμτσικλής, Τσεμπελίδης,Κίτσος (70 Θωμαϊδης)

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπόσκος Β., Φώκας, Χοτζαλάρι (65 Καρτάλης), Αλμπάνης, Μανακούδας, Γεωργαλάς Σ., Καρανίκος Ν., Ζυμάρης Β., Μπεκίρης, Φραγκιόγλου (55 Δημητριάδης).

Θεαγένης –Μυρμιδόνες Καβάλας:  1-2

Οι Μυρμιδόνες Καβάλας ήταν καλύτεροι του Θεαγένη στο μεταξύ τους παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (16/12) στο γήπεδο του Λιμένα για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήραν το «διπλό» με 1-2. Ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Πέτρου Κεκεντζή και μάλιστα σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Πιο συγκεκριμένα, στο 40 σουτ του Χατζάτογλου που απέκρουσε στο γάμα ο Μπουντής και στο 42 ο Αντωνάκης βγήκε τετ α τετ και τον έκοψε τελευταία στιγμή αμυντικός. Στο 50 ο Αντωνάκης έκανε το 0-1- Στο 60 τετ α τετ του Αντωνάκη σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο Αντωνάκης έκανε το 0-2. Στο 85 ο Θεαγένης είχε δοκάρι με τον Τσετάνι. Στο 93 ο Τσετάνι διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Συνθέσεις

Θεαγένης

Μπουντής, Λαχανάς, Λούσος, Φούφας (65 Μανολάρι), Γαλόπουλος, Πάτσης (71 Ευαγγέλου), Νούσιος, Μαλακογιάννης, Μαλίμης, Τσετάνι, Μάμμος.

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Μπαδιανούδης, Παπάς, Χατζάτογλου, Γιαννάκης, Αντωνάκης Πρ. (89 Λίτσι), Μπράουν, Μαυρουδής, Φιλιππίδης, Σαμαράς, Μητρούσης.

**Η διοίκηση των Μυρμιδόνων Καβάλας ευχαριστεί την αντίστοιχη του Θεαγένη για την φιλοξενία και την μετάβαση από το λιμάνι στο γήπεδο και αντίστροφα.

Κεραυνός Καλλιράχης-Ατρόμητος Λεκάνης: 4-1

Ο Κεραυνός Καλλιράχης υποδέχθηκε για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας τον Ατρόμητο Λεκάνης και πήρε το τρίποντο με 4-1. Στο πρώτο μόλις λεπτό ο Γεροβαγγέλης, μετά από ασίστ του Σινάνι, έκανε το 1-0. Στο 20 ο Καστανίδης ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 59 ο Σινάνι με πέναλτι-που κέρδισε ο Λαπούσι μετά από ωραία ατομική προσπάθεια- έκανε το 2-1. Ο Τζανετής μετά από μπαλιά του Μ.Προύντζου, ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 και ο Α. Παπαθεοδώρου, μετά από ασίστ του Μ. Προύντζου, διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Ατρόμητος Λεκάνης ταξίδεψε στη Θάσο με μόλις 10 παίκτες που άντεξαν για ένα 60λεπτο.

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Α., Μητσαράς, Σινάνι (78 Βλασακίδης), Γεροβαγγέλης (70 Παπαθεοδώρου Θ.), Προύντζος Μ., Τζανετής Γ., Ντότσε, Λαπούσι (80 Τοπαλίδης), Πιπελές (75 Προύντζος Θ.), Παπαθεοδώρου Α., Ντομπρούσι.

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Τσαπουρνίδης, Παπαδόπουλος Κ., Καραμανλίδης Χρ., Καραμανλίδης Γ., Καραμανλίδης Κ.Χ., Καστανίδης, Παπαδόπουλος Ι., Ελευθεριάδης, Χάκα.

**Η διοίκηση του Ατρόμητου Λεκάνης ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Κεραυνού Καλλιράχης για την άψογη φιλοξενία στο γήπεδο του Πρίνου.

**Η διοίκηση του Κεραυνού  Καλλιράχης ευχαριστεί αυτήν του Άρη Πρίνου για την παραχώρηση του γηπέδου για την τέλεση του αγώνα. Επίσης, θα υπάρξει ανακοίνωση στις επόμενες μέρες για την καινούργια σύνθεση του διοικητικού συμβουλίου του συλλόγου.

ΑΟ Ποταμιάς-Άρης Πρίνου: 2-4

Ο Άρης Πρίνου κατάφερε να πάρει το σπουδαίο «διπλό» με 2-4 στο γήπεδο της Ποταμιάς στην κόντρα της 11ης αγωνιστικής με την τοπική ομάδα. Στο 10ο περίπου λεπτό ο Σπυριάδης έκανε το 1-0 όμως ο Εβρ. Μπούικου στο 14 απάντησε για το 1-1. Στο 18 ο Ηλιάδης έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 και ο Σπυριάδης με σουτ μέσα  από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο Ερβ. Μπούικου, μετά από ασίστ του Μανωλάκη, έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Άρη Πρίνου, 2-3. Στο 68 ο Ερβ. Μπούικου σκόραρε και πάλι, μετά από ασίστ του Εραλ. Μπούικου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4, φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

Στο 70 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαρούμα με 2η κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι. Στο 75 ο Τ. Παπαδόπουλος αποβλήθηκε και αυτός με 2η κίτρινη κάρτα για θέατρο. Στο 88 ο Αντ. Κόλλα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα γιατί ειρωνεύτηκε τον διαιτητή.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οκονόμου, Τοπτσής Β. (37 Κομποτές), Προδρόμου Ι., Θωμάς, Πέτσι, Προδρόμου Αν., Σπυριάδης (77 Τοπτσής Χ.), Βούλγαρης (84 Δημητρέκος), Κόλλα Αντ., Μπαρούμας Πασχάλης Γ. (88 Μερέσης).

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Μαυρίδης, Χριστινίδης, Κυριαζής, Δημητρίου, Μπούικου Ερβ., Μπούικου Εραλ., Παπαγεωργίου Π., Παπαδόπουλος Τ., Ηλιάδης. Κούρα (57 Ντερομεμάι).

Ολυμπιακός Καβάλας-ΠΑΟΚ: 2-1

Ο Ολυμπιακός Καβάλας κατέκτησε το τρίποντο, με 2-1, στο ντέρμπι του Κωτσάλου με τον ΠΑΟΚ  για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και βρίσκεται στην 2η θέση. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 51 ο Ντέντε έκανε το 0-1 για τον τυπικά φιλοξενούμενο. Στο 62 ο Αδαμίδης ισοφάρισε σε 1-1. Λίγα λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, στην
«βούλα» πήγε ο Κέρθι όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κωνσταντινίδης. Στο 93 ο Πελτέκης με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Καβάλας

Κωνσταντινίδης, Πετρόπουλο, Χατζηγεωργίου, Ζωγραφάκης (84 Γερμανίδης), Γαϊτανέρης, Καπετανκωνσταντής, Πελτέκης, Χατζηνικολάου, Πουρλουκάκης, Θεοδοσιάδης (78 Μπόνος), Κυριαζής (46 Αδαμίδης).

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Τόνιος, Τιάκας, Μπάρτσι Α., Σιμητός, Κέρθι, Παπαδημητρίου, Τσιπούρης (78 Μπόζης), Ντέντε, Τζουμάνι (84 Μαυρομάτης), Μπάρτσι Μ.

2ος όμιλος

Κεραυνός Κρηνίδων-ΑΟ Κάρυανης: 4-0

Ο Κεραυνός Κρηνίδων με πρωταγωνιστή τον Σάββα Χατζησάββα που πέτυχε χατ-τρικ έφτασε στη νίκη επί του ΑΟ Κάρυανης με 4-0 και παραμένει μόνος στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας στο φινάλε του 2017. Στο 8ο λεπτό ο Χατζησάββας έκανε το 1-0 και στο 15 ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Στο 49 ο Λόλη ανέβασε τον δείκτη στοτ 3-0 και στο 57 ο Χατζησάββας… ξαναχτύπησε για το τελικό 4-0.

Συνθέσεις

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Αντωνάκης, Τσολακίδης, Λαφτσίδης (55 Πρέζιος), Γεωργιάδης, Σπυρίδης Θ., Γερμανίδης (70 Παπαδόπουλος), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας (60 Κυριακίδης), Λόλη (75 Γκιούρας Ορ.), Καπακτσόγλου.

ΑΟ Κάρυανης

Ευδόκης Χ., Γλούφτσιος (78 Μανώλκας), Κούτρας Κ., Βαζακίδης, Ρούστα (59 Χατζηανδρέου), Πέπα, Σίτσας (59 Γραβάνης Χ.), Κούτρας Ζ., Πετρίδης, Γιαβάς, Παντελής.

ΜΑ Φιλίππων-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ ΜΑ Φιλίππων και Δόξας Αμυγδαλεώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 6ο λεπτό ο Καγκασίδης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και στο 52 ο Γιορμπαλίδης με σουτ από τα 40μ. ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις αλλά δεν έλειψε η ένταση, τα νεύρα και τα παράπονα για τη διαιτησία. Ο ΜΑ Φιλίππων ζήτησε δύο πέναλτι. Όπως υποστήριξαν οι υπεύθυνοι του συλλόγου στο εν λόγω παιχνίδι δεν κέρδισε το ποδόσφαιρο καθώς η διαιτητής έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού και όποιος είχε την πιο δυνατή φωνή αυτός κέρδιζε στις αποφάσεις. Μετά την λήξη του αγώνα προέκυψε ένταση μεταξύ παικτών των δύο ομάδων με τους ψυχραιμότερους να παρεμβαίνουν.

Συνθέσεις

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Βασιλειάδης Α. (70 Τσομπανίδης Κ.), Σαββόπουλος Μ., Κάγκασίδης, Γρηγοριάδης, Βασιλειάδης Σ., Σκονίδης, Σαββόπουλος Η., Βαμβακίδης (60 Τζάκης), Καραγιαννίδης, Τσομπανίδης.

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Κεκρίδης (75 Ομηρίδης), Τάρης, Αβραμίδης, Παπαβασιλείου, Σουφλέρης, Μακατασίδης (85 Ιγνατιάδης), Γιορμπαλίδης, Λεμονίδης (70 Τσανουσίδης), Τσαρούχας, Τσολακίδης (80 Χαζαρίδης).

Μακεδονικός Αμισιανών-Άρης Ζυγού: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο των Αμισιανών στην κόντρα του τοπικού Μακεδονικού με τον Άρη Ζυγού για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο χωρίς πολλές φάσεις και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή ευκαιρία με τον Κεχαγιά, ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή παίκτη τους που όμως δεν δόθηκε και διαμαρτυρήθηκαν έντονα γι΄ αυτό.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Παπαντωνίου, Χαλεπλίδης (27 Οικονόμου), Ματσάγκος, Γαϊτατζής, Μπέκιο (85 Τσάφα), Νικολαϊδης, Κεχαγιάς, Μπάσιας, Άγκο, Σπίνος (70 Μαυρίδης), Μουλάι.

Άρης Ζυγού

Τσανάκαλης, Βαφάκης Η., Δομουτζόγλου, Ζειτίδης, Μποζούρι, Μιχαηλίδης Μπασδάνης (85 Κίτρος), Ευθυμίου, Γυαλίδης, Γιακωβίδης (75 Κάτσικας), Οζγουρίδης Θ.

Αστέρας Φωλιάς-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 2-2

Πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό, με 2-2, κατέκτησε ο ΑΟ  Ελαιοχωρίου στο γειτονικό ντέρμπι στην Φωλιά με αντίπαλο τον τοπικό Αστέρα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο ήταν ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Θεοδοσιάδης άνοιξε το σκορ για τον ΑΟΕ (0-1) και ο Αθανασάκης ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ι. Χρυσανίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 και στο 90 με εκτέλεση φάουλ του Σταμπολίδη διαμορφώθηκε το τελικό 2-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στη φάση του 1ου γκολ για οφσάιντ και παράλληλα αναφέρουν ότι τους ακυρώθηκε κανονικό γκολ.

Συνθέσεις

Αστέρας Φωλιάς

Χρυσανίδης, Τσιγκόλα, Κεδίκογλου (87 Χαραλαμπίδης), Τριανταφυλλίδης, Φοριάρης, Αντωνιάδης Ι., Ξανθόπουλος, Αθανασάκης, Αντωνιάδης Αχ., Χρυσανίδης Ι., Αντωνιάδης Ιωσφ (85 Σικαδάς Χρ.).

ΑΟ  Ελαιοχωρίου

Ζαφειρίου, Γενετίδης, Γραντσίδης, Μαυρομάτης, Βατσιόλης, Σταμπολίδης, Τσομπανίδης (70 Δημητριάδης), Κουρτίδης, Ορφανίδης Σ., Ορφανίδης Π., Θεοδοσιάδης.

Ασπίδα Πολυστύλου-Κεραυνός Ελευθερών: 2-4

Ο Κεραυνός Ελευθερών ήταν το φαβορί για τη νίκη στην κόντρα της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας στο Πολύστυλο με αντίπαλο την τοπική Ασπίδα και την κατέκτησε με 2-4. Στο 32 ο Γ. Κωνσταντάρας έκανε το 0-1 και στο 42 ο Φρόκου ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Δανιηλίδης έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Κεραυνό, 1-2. Ο Τζιτζιός έκανε το 1-3 και ο Γ. Κωνσταντάρας ανέβασε τον δείκτη στο 1-4. Η Ασπίδα μείωσε στο τελικό 2-4 με τον Α. Δόνο. Αρκετές οι χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα του Κεραυνού που στο τέλος του 2017 έφτασε στους 18β.

Συνθέσεις

Ασπίδα Πολυστύλου

Πασχάλας, Περδίκης Σαββάκης, Ξάνης, Λέσι, Σκαμνός Γιαντσακλίδης,  Μιχαλίτσης (70 Κεχαγιάς), Καρυωτάκης (25 Εδιάρογλου), Φρόκου, Δόνος Α. (82 Τζήκος).

Κεραυνός Ελευθερών

Παπαδόπουλος, Πέπα Ε. (60 Κεσετζής), Λίκα (70 Κλωναρίδης), Κωστόπουλος, Πατρίδας, Δανιηλίδης, Αναστασιάδης, Τζιτζιός, Τραγαντζόπουλος, Γκάγκαλης (75 Μυτιληναίος), Κωνσταντάρας Γ.

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα-Ένωση Παγ. Δρυάδας: 4-3

Σπουδαία νίκη, με το αγγλικό 4-3, πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου 16/12 ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο παιχνίδι με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν τρεις φορές στο σκορ (!) όμως εντούτοις οι παίκτες του Γ. Κεσικιάδη κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή για το υπέρ τους 4-3. Στο 35 ο Ρούγας με κεφαλιά έκανε το 0-1 και στο 38 ο Φέρκο έκλεψε τη μπάλα και με ατομική προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1. Στο 42 ο Σαουλίδης με εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-2 όμως με τη σέντρα και με ενέργεια από Τσιοπανίδη και Κρόκο η μπάλα έφτασε στον Σπυρίδη για το 2-2. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, ο Κυρανούδης έκανε το 2-3. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν ένα ακυρωθέν γκολ και παράλληλα ζήτησαν ένα πέναλτι. Στο 65 σέντρα του Σκαμνιώτη και με γυριστό ο Τσαβδαρίδης ισοφάρισε σε 3-3. Στο 80 ο Σπυρίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 4-3. Στο 82 από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Φελλαχίδη στο δοκάρι. Στο 90 είχε δοκάρι ο Ρούγας. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σ. Ελευθεριάδης για έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα

Νίπολλι, Τσαβδαρίδης (90 Μπαζιάμης), Ιντρίζι, Σκαμνιώτης, Αλεξανδρίδης, Κοκονόζι, Φέρκο, Τσιοπανίδης, Σπυρίδης, Κρόκος (58 Φελλαχίδης), Σπανδωνίδης.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Κεχαγιόγλου, Ελευθεριάδης Σ., Αβραμίδης, Λίτσας, Ζαππίδης, Χωλίδης (76 Δαύτσιος Α.), Κυρανούδης, Κεχαγιάς Ν., Τσιπουρόπουλος, Ρούγας, Σαουλίδης.

**Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας διοργανώνει Χριστουγεννιάτικο ρεβαγιόν στο «Χρυσό Πέταλο», με λαϊκό πρόγραμμα και πλούσια δώρα. Ώρα έναρξης 21.30. Τιμή εισόδου 13 ευρώ με φαγητό και ποτό.

Ν.Μ.Α.Ορφανίου-Βυζάντιο: 0-3

Με πρωταγωνιστή τον  Γ. Μπεζυργιάννη που πέτυχε χατ-τρικ το Βυζάντιο κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 0-3 στο γήπεδο του Ορφανίου στη κόντρα με την τοπική ομάδα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με δύο χαμένα τετ α τετ όμως στη συνέχεια πήρε τα ηνία το Ορφάνι που είχε αρκετές καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Στο 31 έγινε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στην επανάληψη όμως στο 75 και στο 90 ο έμπειρος άσος του Βυζαντίου σκόραρε άλλες δύο φορές για το τελικό 0-3.