http Β΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Σπουδαία τρίποντα για ΠΑΟΚ και Λεκάνη, εξάρες για Κρηνίδες και Πρίνο
Sunday, 10 December 2017 20:02

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας και ο Ατρόμητος Λεκάνης έφεραν τα πάνω κάτω στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας μετά τις νίκες τους επί του πρωτοπόρου Άρη Πηγών και του Θεαγένη αντίστοιχα για την 10η αγωνιστική. Με εκτός έδρας εξάρες συνέχισαν ο Άρης Πρίνου αλλά και ο πρωτοπόρος του 2ου ομίλου Κεραυνός Κρηνίδων. Τρίποντα κατέκτησαν ο Πανιώνιος Ξεριά, ο Ποσειδών Καβάλας, ο ΜΑ Φιλίππων, η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας, το Βυζάντιο, το Οφράνι και ο Αστέρας Φωλιάς. Ισόπαλα τα παιχνίδια σε Ν. Καρβάλη και Αμυγδαλεώνα.

Δεν έγινε το παιχνίδι Ποντιακός Ποντολιβάδου-ΑΟ Ποταμιάς καθώς δεν έγιναν λόγω καιρού το δρομολόγια στις 11π.μ. από Λιμένα προς Κεραμωτή και έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγουν από το νησί (είχε γίνει αλλαγή στο παιχνίδι και θα γινόταν στις 12.15).  Από την πλευρά του Ποντιακού πάντως υπήρξε δυσαρέσκεια καθώς κλήθηκαν να πληρώσουν μισή διαιτησία χωρίς να γίνει το παιχνίδι. Η ΕΠΣΚ θα το ορίσει εκ νέου. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

ΠΑΟΚ-Άρης Πηγών: 4-0

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (9/12) τον πρωτοπόρο του 1ου ομίλου Άρη Πηγών για την 10η αγωνιστική και κατέκτησε σπουδαία νίκη με 4-0. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με πλασέ του Μπόζη, μετά από σύγχυση στην περιοχή. Στο 50 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαλίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 69 ο Μ. Μπάρτσι έκανε το 2-0. Στο 75 μετά από κόντρα στον Αϊβαζίδη, η μπάλα πήγε στον  Ντέντε που έκανε το 3-0. Στο 84 ο Αντσο Μπάρτσι με πλασέ από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Στο 87 ο  Άρης Πηγών έμεινε με εννέα παίκτες λόγω αποβολής και του Νικολόπουλου. Νωρίτερα, στο 78, ο Τσάκωνας αποβλήθηκε από τον πάγκο του Άρη για διαμαρτυρίες.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Τόνιος, Μπάρτσι Αντ., Τιάκας, Σιμητός, Γιάπατζης (11 λ.τ. Μπόζης), Κέρθι (82 Μουράτη), Παπαδημητρίου, Ντέντε, Τσουμάνι, Μπάρτσι Μ. (70 Κρομμύδας)

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Κοκάι (81 Μαϊδανός), Αρσένογλου, Γαμβρέλης, Μαλίδης, Κάπατζης (46 Νικολαϊδης),Νικολόπουλος, Μπουντρούδης, Ναθαναηλίδης Ι. (54 Κλοκίδης), Μαγουλάς, Νάνος

**Ο Πρόεδρος του ΠΑΟΚ, Δημοσθένης Μπόδος, μας απέστειλε επιστολή μετά την λήξη του αγώνα με τον Άρη Πηγών στην οποία αναφέρονται τα εξής: «Σεβόμενος τους θεσμούς και τις αξίες θα ήθελα σαν πρόεδρος του σωματείου ΠΑΟΚ καβάλας να ζητήσω μια συγνώμη αν η αντιδράσεις μου στο ματς με την ομάδα Άρης Πηγών χαρακτηρίστηκαν προσβλητικές. Η ομάδα του Άρη έχει ποδοσφαιριστές με μακρά πορεία σε επαγγελματικές ομάδες και  ποδοσφαιριστές πού με την παρουσία του έχει ο καθένας απ΄ αυτούς γράψει την σελίδα του στο τοπικό ποδόσφαιρο..Ζητώ λοιπόν δημόσια από των καθένα τους μια συγνώμη.. Εύχομαι στην ομάδα Άρης Πηγών και στους ανθρώπους που στηρίζουν το σωματείο οι στόχοι τους να επιτευχθούν.. Εγώ σαν πρόεδρος έχω διαγράψει τις οποίες κουβέντες άκουσα....»

**Ο ΠΑΟΚ Καβάλας διοργανώνει τον ετήσιο χορό του στις 29/12 στο καφέ Σοκολά στο εμπορικό κέντρο.

**Οι φιλοξενούμενοι κάνουν λόγο για κακό διαιτητή που έδωσε πολλές κίτρινες κάρτες σε ένα ντέρμπι με αποτέλεσμα να εκνευρίσει τους παίκτες, που άφησε να γίνουν πολλές καθυστερήσεις από την πλευρά των γηπεδούχων ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Ατρόμητος Λεκάνης-Θεαγένης: 2-0

Ο Ατρόμητος Λεκάνης κόντρα στην ροή του αγώνα κατέκτησε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη κόντρα στον φιλόδοξο Θεαγένη για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 2-0.  Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με αμυντικές διαθέσεις τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και είχαν ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47 ο Μπόσκος ανάτρεψε αντίπαλο ως τελευταίος παίκτης με αποτέλεσμα να αποβληθεί και παράλληλα να δοθεί φάουλ υπέρ του Ατρομήτου. Στην εκτέλεση του πήγε ο Καλογήρου που έκανε το 1-0. Στο 49 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Τσετάνι όμως απέκρουσε ο Ράπτης, στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση, είχαν ευκαιρίες με Μαλακογιάννη, Καραντόλα, Τσετάνι και Νούσιο όμως και οι γηπεδούχοι έγιναν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές, στο 78 ο Μιχαλούστας έβγαλε την ασίστ στον Χ. Καραμανλίδη που με πλασέ έκανε το 2-0. Ο Ατρόμητος έχασε άλλη μια καλή φάση μετά από ατομική προσπάθεια του Γ. Καραμανλίδη.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Χάιτας, Τσαπουρνίδης, Τσακαλίδης (19 λ.τ. Καραμανλίδης Χ, 85 Ελευθεριάδης), Τολμίδης Δ., Καλογήρου, Παπαδόπουλος Κ., Καραμανλίδης Γ., Καραμανλίδης Κ.Χ., Τολμίδης Κ. (65 Πανίδης), Παπαδόπουλος Ι.

Θεαγένης

Χότζα, Λούσος, Προύντζος, Μπόσκος, Φούφας, Μαλακογιάννης, Μαλίμης, Νούσιος, Καραντόλας, Τσετάνι, Λάμπρου (63 Γιριχίδης).

**Η διοίκηση του Θεαγένη θεωρεί υποχρέωση της να ευχαριστήσει την αντίστοιχη του Ατρόμητου για την φιλοξενία και να δώσει συγχαρητήρια στην διαιτητική τριάδα παρά το εις βάρος της ομάδας αποτέλεσμα.

**Η διοίκηση του Θεαγένη ανακοίνωσε πως, μετά την αδικία όπως υποστηρίζει στον διαχωρισμό των ομίλων Κ12 και Κ14, αποσύρει τα τμήματα από το πρωτάθλημα.

**Ο Θεαγένης πραγματοποίησε τον ετήσιο χορό του το βράδυ του Σαββάτου (9/12) στο κέντρο διασκέδασης «Να ΄μαστε».

**Η αποστολή του Ατρόμητου Λεκάνης είχε ραντεβού, μετά την λήξη του αγώνα, σε τοπική επιχείρηση για φαγητό και κρασί. Αυτό ήταν το πριμ για την σπουδαία νίκη.

Πανιώνιος Ξεριά-Μαίανδρος Γέροντα: 3-0

Ο Πανιώνιος Ξεριά κέρδισε με 3-0 το  γειτονικό ντέρμπι με τον Μαίανδρο Γέροντα για την 10η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 10 όταν σουτ του Μαγνήσαλη κατέκτησε άουτ. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Παγωνόπουλο στο δοκάρι. Στο 35 σουτ του Μαγνήσαλη απέκρουσε ο Περπερής. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο χαμένα τετ α τετ με Νικουλάε και Γκόρδη και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47 από φάουλ και αδράνεια της άμυνας ο Ρέστας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 50 από λάθος στην άμυνα, ο Νικουλάε έκλεψε έσπασε στον Γκόρδη που έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως δεν κατάφεραν να μπουν στο ματς. Αντ΄  αυτού, σε αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο Γκιαλόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στο 93 ο Μαίανδρος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παξεβανίδη με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα πέναλτι πάνω στον Κοτσαμπασίδη και ένα ακυρωθέν γκολ ως φάουλ.

Συνθέσεις

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Εμμανουηλίδης, Κυριακίδης (46 Φιλιππίδης), Ρέστας, Κιορμήτρου, Παπαδόπουλος (79 Τσουρλής), Νικουλάε (72 Λαζαρίδης), Γκόρδης, Παγωνόπουλος (56 Γκιαλόπουλος), Μπλιάντσε, Κοτσαμπασίδης.

Μαίανδρος Γέροντα

Ανδρεάδης, Κότσι, Αραμπατζή Ουρ, Ράδος (70 λτ Κίτσος), Μπάτσκα, Λάσπατζης, Καράκιζλης, Γιοβανόπουλος (72 Νεοφυτίδης), Τσεμπελίδης, Χισένι (75 Θωμαϊδης), Μαγνήσαλης (85 Παξεβανίδης)

**Η διοίκηση του Μαίανδρου Γέροντα ευχαρίστησε αυτήν του Πανιωνίου Ξεριά για την φιλοξενία.

Κεραυνός Καλλιράχης- Ποσειδών Καβάλας: 0-3

Ο Ποσειδών Καβάλας ήταν καλύτερος του Κεραυνού Καλλιράχης στο μεταξύ τους παιχνίδι στο γήπεδο της Ποταμιάς για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το «διπλό» με 0-3. Στο 10ο λεπτό ο Τσιρικτσίδης με προβολή, μετά από πάσα  του Κυψελίδη έκανε το 0-1. Στο 20 ο Πουλής μοίρασε στον Τσιρικτσίδη, αυτός έκανε μπαλιά στον  Κυψελίδη για το 0-2. Στο 60 ο Γραμματικόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Α. Μητσαράς, Παπαθεοδώρου Δ., Σινάνι (70 Κλωφάς), Γεροβαγγέλης, Στούπος, Προύντζος, Καλούδης (41 Ντότσε), Πιπελές, Τζανετής, Καβαλιώτης (33 Λαπούσι)

Ποσειδών Καβάλας

Τερλελές, Κοτσέλα, Πουλής, Χατζηατωνίου (85 Γεωργιάδης), Καργανιώτης (87 Καρασαρίδης), Κυργίδης, Κοζανίδης, Καραμπάσης, Τσιρικτσίδης (46 Γραμματικόπουλος), Κυψελίδης (46 Μουρουζίδης), Μαρούδας

Μυρμιδόνες Καβάλας-Ολυμπιακός Καβάλας: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, είχαμε στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης στην αναμέτρηση των Μυρμιδόνων Καβάλας με τον Ολυμπιακό Καβάλας για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Γιαννάκη (1-0). Στο 80 ο Θεοδοσιάδης ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Έγινε καλό παιχνίδι στο οποίο όμως οι δύο ομάδες εξέφρασαν παράπονα για το διαιτητή. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα ζητήσουν ακρόαση από την ΕΠΣΚ για τον εν λόγω διαιτητή.

Συνθέσεις

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Μπαδιανούδης, Παπάς, Χατζόγλου, Γιαννάκης (90 Μητρούσης), Αντωνάκης (81 Λίτσι), Μπράουν, Μαυρουδής, Φιλιππίδης, Κλειτσιώτης, Σιδηρόπουλος (61 Παχατουρίδης).

Ολυμπιακός Καβάλας

Κωνσταντινίδης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριαζής (86 Γαϊτανέρης), Θωμαδάκης, Καπετανκωνσταντής, Πελτέκης (46 Γερμανίδης), Αδαμίδης (46 Μπαρέτας), Πουρλουκάκης, Θεοσοδιάδης, Ζώγας.

Αίας Παναγίας-Άρης Πρίνου: 2-6

Ο Άρης Πρίνου έφτασε σε ευρεία νίκη, με 2-6, στο γήπεδο της Παναγίας στην κόντρα με τον τοπικό Αία για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και έληξε ισόπαλο με 1-1. Στην επανάληψη, ο Άρης Πρίνου ανέβασε ταχύτητα, πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και έφτασε στο «αγγλικό» υπέρ του 2-6.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 28 ο Ερβ. Μπούικου έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει στο 37 ο Μανακούδας με εκτέλεση φάουλ από το κέντρο, 1-1. Στο 47 ο Ερβ. Μπούικου έκανε το 1-2. Στο 55 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Ερβ. Μπούικου όμως απέκρουσε ο Παπακώστας. Στο 56 ο Ηλιάδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Στο 61 ο Εραλ. Μπούικου έκανε το 1-4. Στο 68  Αλμπάνης, που έκανε την επανεμφάνιση του με τον Αία, μείωσε με ωραίο σουτ σε 2-4. Στο 83 ο Ηλιάδης έκανε το 2-5 και στο 87 ο Μαυρίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-6. Με την φανέλα του Άρη Πρίνου επανεμφανίστηκε ο Δημητρίου.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Φώκας, Μανακούδας, Καρανίκος Ν., Κωστίδης Π., Κωστίδης Γ., Αλμπάνης, Φραγκιόγλου, Χοτζαλάρι, Μεναχείλης Χ. (77 Γεωργαλάς Σ.)

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Χριστινίδης, Κυριαζής, Παπαδόπουλος Τ. (88 Ανδρέου), Μαυρίδης, Ντουλελάρι, Δημητρίου (46 Ντερομεμάι), Παπαγεωργίου Π. (70 Λόγγος), Μπούικου Ερβ., Μπούικου Εραλ. (85 Ρήγας), Ηλιάδης.

2ος όμιλος

Βυζάντιο – Κεραυνός Ελευθερών:  1-0

Το Βυζάντιο κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κεραυνού Ελευθερών και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 1-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν τρεις, τέσσερις καλές στιγμές όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 65 ο Μπεζυργιάννης με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 1-0. Οι παίκτες του Κεραυνού βγήκαν να πιέσουν χωρίς όμως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση. Αντ΄ αυτού, μετά από βολέ του Μαυρίδη ο Μπεζυργιάννης βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

Συνθέσεις

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Βασιλειάδης Χ, Βασιλειάδης Αν., Παπαδόπουλος Μ., Δημητριάδης Α. Θ., Λάσκαρης, Τιμοσίδης, Μπουμπέκης (86 Κανέλλης Δ.), Λαζαρίδης Κ., Μπεζυργιάννης (91 Μποζούδης Μ.), Μπατάκογλου (70 Τόσιος).

Κεραυνός Ελευθερών

Παπαδόπουλος, Πέπα Ε., Λίκα, Κωστόπουλος, Πατρίδας, Δανιηλίδης (80 Μυτιληναίος), Αναστασιάδης, Τζιτζιός, Τραγαντζόπουλος (70 Κεσετζής), Γκάγκαλης, Κωνσταντάρας.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα –Κεραυνός Κρηνίδων: 4-6

Αγγλικό σκορ, 4-6, στο γήπεδο «Δ. Παρίδης» στο ματς του  τοπικού ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα με τον πρωτοπόρο Κεραυνό Κρηνίδων. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λόλη με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 και στο 5 ο Χατζησάββας με κεφαλιά έκανε το 0-2. Στο 10 ο Σκαμνιώτης μείωσε σε 1-2. Στο 20 ο Γερμανίδης με σουτ έξω περιοχή έγραψε το 1-3. Στο 40 ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι και ο Σκαμνιώτης μείωσε σε 2-3. Στο 44 ήταν η σειρά του Κεραυνού να κερδίσει πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Γεωργιάδης για το 2-4. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Αρχικά, στο 49 ο Κουνικαριώτης με σουτ μείωσε σε 3-4 και 60 ο Σπυρίδης ισοφάρισε σε 4-4. Ο Κεραυνός πίεσε στη συνέχεια και στο 72 με κεφαλιά του Θ. Παπαδόπουλου έγινε το 4-5. Στο 85 ο Λόλη με φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-6.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Νίπολι, Σκαμνιώτης (80 Κρόκος), Ιντρίζι, Τσομπανίδης, Αλεξανδρίδης, Δραγουδάκης, Φέρκο, Κουνικαριώτης (80 Σπανδωνίδης), Σπυρίδης, Τσιοπανίδης, Τσαβδαρίδης (70 Κοκονόζι).

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Αντωνάκης (82 Λαφτσίδης), Τσολακίδης, Παπαδόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Σπυρίδης, Γερμανίδης (85 Γκιούρας), Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας, Λόλη, Καπακτσόγλου (68 Πρέζιος)

Ένωση Παγ. Δρυάδας-Μακεδονικός Αμισιανών: 2-1

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας υποδέχθηκε το νεανικό και ιδιαίτερα μαχητικό Μακεδονικό Αμισιανών και σημείωσε αγχωτική νίκη με 2-1 για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 7ο λεπτό εκτέλεση κόρνερ του Καζαντζόγλου, κεφαλιά του Σ. Ελευθεριάδη άουτ. Στο 11 σουτ του Σαουλίδη η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στην εκτέλεση του από τον Τσιπουρόπουλο, ο Σαουλίδης με γυριστό σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 17 φάουλ του Σαουλίδη σίριζα άουτ. Στο 21 σουτ του Σπίνου άουτ. Στο 34 σουτ του Μουλάι άουτ. Στο 42 ο Οικονόμου βγήκε στην πλάτη της άμυνας τετ α τετ με τον Φασουλή για το 1-1. Στο 45 σουτ του Οικονόμου έξω από την περιοχή άουτ. Στο  51 ο Ρούγας έκανε το 2-1 και ακολούθησαν δύο πολύ καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους με το νεαρό Φασουλή να κατεβάζει ρολά. Στο 61 φάουλ του Σπίνου έξω από την περιοχή απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 66 ο Οικονόμου μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ που όμως απέκρουσε σωτήρια ο Φασουλής.  Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Ένωσης να χάσει ευκαιρίες. Στο 74 σουτ του Τσιπουρόπουλου έδιωξε με τα πόδια ο Καραλευθέρης. Στο 76 ελεύθερο του Κεχαγιά, η μπάλα πέρασε από όλους και πήγε στον Ρούγα που έκανε σουτ άουτ. Στο 86 φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, με πολλές κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Σπίνο που έκανε σουτ άουτ. Στο 92 εκτέλεση φάουλ του Α. Κεχαγιά, νέες κόντρες και σουτ άουτ. Στη φάση αυτή δέχθηκε την 2η κίτρινη κάρτα ο Γ. Ελευθεριάδης και η Ένωση έμεινε με 10 παίκτες.

**Διαιτητές ήταν οι Γιαπιτζόγλου Χ., Καρασαββαϊδης, Βασιλείου.

Συνθέσεις

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυαδας

Φασουλής, Ελευθεριάδης Γ., Ελεθεριάδης Σ., Καζαντζόγλου (82 Αβραμίδης), Ζαππίδης, Χωλίδης (73 Λόλακας), Κυρανούδης, Δαύτσιος Απ. (66 Κεχαγιάς), Τσιπουρόπουλος, Ρούγας  (88 Πλουμής), Σαουλίδης.

Μακεδονικός Αμισιανών

Καραλευθέρης, Ματσάγκος Χ. (82 Τσάφα), Μπαϊράμης, Μπάσιας, Γαϊτατζής Μ. (65 λ.τ. Μαυρίδης), Νικολαϊδης, Κεχαγιάς, Χαλεπλίδης, Άγγο (32 Οικονόμου), Σπίνος, Μουλάι.

ΑΟ Ελαιοχωρίου-ΜΑ Φιλίππων: 0-4

Ο ΜΑ Φιλίππων δεν δυσκολεύτηκε στο Ελαιοχώρι στο παιχνίδι με την τοπική ομάδα κερδίζοντας τελικά με 0-4 για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Πέτυχε γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου και έβαλε από νωρίς στέρεες βάσεις για το τρίποντο. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Καραγιαννίδης έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 46 ο Σκονίδης έκανε το 0-2- Στο 56 ο Τσομπανίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 60 ο Τζάκης διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Συνθέσεις

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Νικολαϊδης, Βατσιόλης, Γραντσίδης, Τσομπανίδης, Μαυρομάτης, Ορφανίδης Σοφ., Δημητριάδης, Γενετίδης, Θεοδοσιάδης, Ορφανίδης Παν., Κάρουλας Π.  Αλλαγές έγιναν οι Ξανθόπουλος, Λεμονίδης, Παναγιωτίδη, Αθανασάκης.

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Βασιλειάδης Α. (65 Σταμίδης), Σαββόπουλος Μ., Καγκασίδης (70 Φαρσάκογλου), Γρηγοριάδης, Βασιλειάδης Σ.,  Σκονίδης, Σαββόπουλος Η. (60 Βαμβακίδης), Τσομπανίδης, Καραγιαννίδης, Παπαδόπουλος (67 Τζάκης)

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Ασπίδα Πολυστύλου: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το γειτονικό ντέρμπι στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα μεταξύ της τοπικής Δόξας και της Ασπίδας Πολυστύλου για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 28 ο Α. Δόνος έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους και στο ξεκίνημα της επανάληψη, στο 47, ο Τριάντης έκανε το 0-2. Η Δόξα, που είχε την υπεροχή, μείωσε στο 65 με τον Αβραμίδη σε 1-2 και στο 89 ο Τσαρούχας διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Στο 90 αποβλήθηκε ο Καραγιαννούδης. Στις καθυστερήσεις ο Αβραμίδης βγήκε τετ α τετ με τον Μιχάλη Πασχάλα που έσωσε την εστία του. Ο πολύπειρος πορτιέρο της Ασπίδας ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης.

Συνθέσεις

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Τάρης, Κεκρίδης, Παπαβασιλείου (46 Σουφλέρης), Καραγιαννούδης, Γιορμπαλίδης, Ιγνατιάδης (46 Αβραμίδης), Βαγενάς (65 Τσολακίδης), Ηλιάδης, Τσανουσίδης (75 Λεμονίδης), Τσαρούχας.

Ασπίδα Πολυστύλου

Πασχάλας, Λέσι, Σαββάκης, Ξάνης, Αλεξανδρίδης, Σκαμνός, Γιαντσακλίδης, Τσιμπιτζίδης (70 Κεχαγιάς), Τριάντης (55 Περδίκης), Φρόκου, Δόνος Α. (85 Καρυωτάκης)

ΑΟ Κάρυανης-Ν.Μ.Α. Ορφανίου: 1-2

Ο Ν.Μ.Α. Ορφανίου είχε την υπεροχή στο γήπεδο της Κάρυανης στην κόντρα με την τοπική ομάδα για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 1-2. Στο 30 ο Μυλωνάς άνοιξε το σκορ, 0-1, και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 62 ο Φ. Κοσμάς έκανε το 0-2. Στο 76 ο Χρ. Γραβάνης διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Στο 85 η Κάρυανη έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καλλιμάνη με απευθείας κόκκινη κάρτα γιατί χτύπησε αντίπαλο εκτός φάσης. Στο 87 αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ορφανίου ο προπονητής, Γ. Μεντεσίδης, διότι αντέδρασε έντονα σε απόφαση και εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο.

Συνθέσεις

ΑΟ Κάρυανης

Ευδόκης Χρ., Κούτρας Κ.Χ., Κούτρας Κ.Α., Βαζακίδης, Γραβάνης Χ. (80 Κούτρας Ζ.), Χατζής, Καλλιμάνης, Χατζηανδρέου, Πέπα (46 Ρούστα), Γλούφτσιος, Αναστασιάδης (46 Παντελής).

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Μαυρόπουλος, Μηλιάδης Ν., Κοσμάς Ν., Κοσμάς Φ., Μηλιάδης Κ., Μυλωνάς, Κόντρα (89 Γκίνογλου), Ψητόπουλος, Φιλόσογλου, Αγκοτάκης (66 Θωμάς), Μαντέσος.

**Η διοίκηση του Ν.Μ.Α. Ορφανίου ευχαρίστησε την αντίστοιχη του ΑΟ Κάρυανης για την φιλοξενία και υπόσχεται να ανταποδώσει στον β΄γύρο.

Άρης Ζυγού-Αστέρας Φωλιάς: 0-1

Ο Αστέρας Φωλιάς κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» στο γήπεδο του Ζυγού, με 0-1, στην κόντρα της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 89ο λεπτό ο Φοριάρης με εκτέλεση φάουλ. Νωρίτερα, αποβλήθηκαν οι Γκαϊτατζής και Πασχαλίδης για μεταξύ τους κόντρα σε φάουλ. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν δύο τετ α  τετ με Κάτσικα και Ιακωβίδη.