http Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Κεραυνό Κρηνίδων, Βυζάντιο και Καλλιράχη
Sunday, 26 November 2017 20:39

Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Κεραυνό Κρηνίδων, Βυζάντιο και Καλλιράχη

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Τρία «διπλά» είχαμε στους αγώνες της 9ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας. Ο Κεραυνός Κρηνίδων πέρασε δύσκολα από τα Αμισιανά και παρέμεινε στην κορυφή του 2ου ομίλου, το Βυζάντιο πέρασε με επτάρα από το Πολύστυλο, η Καλλιράχη πέρασε από τον Γέροντα.

Εντός έδρας νίκες πέτυχαν ο ΜΑ Φιλίππων, η Δόξα Αμυγδαλεώνα και ο Κεραυνός Ελευθερών, τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Άρης Πρίνου-Πανιώνιος Ξεριά: 2-2

Ο Πανιώνιος Ξεριά προηγήθηκε δις στο γήπεδο του Πρίνου στην κόντρα με τον τοπικό Άρη για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και τελικά το ματς έληξε ισόπαλο με 2-2. Στο 3ο μόλις λεπτό οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το γήπεδο με γκολ του Γκόρδη (0-1) και είχαν και δύο ακόμη καλές στιγμές. Μετά το 10λεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες όμως ο Περπερής είπε «όχι». Στο 26 ο Εραλ. Μπούικου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 34 μετά από πάσα του Κυριακίδη, ο Μπλιάντσε έκανε το 1-2 που ήταν και στο σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, ο Άρης Πρίνου είχε τον έλεγχο, πίεσε όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε τέρματα έχοντας απέναντι τον πολύ καλό Περπερή. Με τη σειρά τους, όπως ήταν λογικό, οι παίκτες του Πανιωνίου έπαιξαν πιο κλειστά και έγιναν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Στο 60 ο Εραλ. Μπούικου ισοφάρισε σε 2-2. Στη συνέχεια ο Μπλιάντσε είχε χαμένο τετ-α-τετ και στο 92 ο Λαζαρίδης ένα ακόμη. Οι γηπεδούχοι στο 94 είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Εραλ. Μπούικου.

Συνθέσεις

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Χριστινίδης, Λόγγος (60 Ντερομεμαι), Κυριατζής, Μαυρίδης, Ντουλελάρι, Παπαδόπουλος Τ., Μπούικου Ερβ., Μπούικου Εραλ., Ρήγας (65 Παπαγεωργίου Π), Ηλιάδης.

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Εμμανουηλίδης (20 Μπουτζουκίδης), Κυριακίδης, Παπαδόπουλος, Κιορμήτρου, Σαββίδης, Νικουλάε (86 Χατσικίδης), Φιλιππίδης (91 Λαζαρίδης), Γκόρδης, Μπλιάντσε, Κοτσαμπασίδης.

Μαίανδρος Γέροντα-Κεραυνός Καλλιράχης: 1-2

Σπουδαίο «διπλό», με 1-2, κατέκτησε ο Κεραυνός Καλλιράχης, το μεσημέρι της Κυριακής (26/11), στο γήπεδο του Γέροντα στην κόντρα της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας με τον τοπικό Μαίανδρο. Στο 25ο λεπτό μετά από ασίστ του Στούπου ο Σινάνι έστειλε τη μπάλα με σουτ στην απέναντι γωνία, 0-1. Στο 32 κεφαλιά του Καμτσικλή και 1-1. Στο 67 αναμπουμπούλα στην άμυνα του Μαίανδρου και ο Σινάνι έκανε το 1-2. Είχε προηγηθεί, στο 65, χαμένη εξ επαφής ευκαιρία του Αραμπατζή. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν, είχαν προσπάθειες με Μαγνήσαλη και Καμτσικλή όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Συνθέσεις

Μαίανδρος Γέροντα

Μπουζουκίδης, Κελεμπεσιώτης (46 Χισένι), Παξεβανίδης (70 λ.τ. Νεοφυτίδης), Ράδος, Μπάτσκα, Λάσπατζης, Δρόσος, Τσεπελίδης, Καμτσικλής, Καράκιζλης, Αραμπατζή Ουρ (46 Μαγνήσαλης).

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Ι., Λαπούσι, Μητσαράς, Παπαθεοδώρου Δ., Σινάνι, Γεροβαγγέλης (85 Παπαθεοδώρου Θ.), Στούπος, Ντότσε, Προύντζος, Καλούδης (78 Τομπρούσι), Πιπελές (65 Τζανετής).

**Το διοικητικό συμβούλιο του Κεραυνού Καλλιράχης ευχαριστεί το αντίστοιχο του Μαίανδρου Γέροντα για την άψογη πραγματικά φιλοξενία. Επιφυλάσσεται στο 2ο γύρο να παίζει στο γήπεδο του και να την ανταποδώσει.

Ολυμπιακός Καβάλας-Ατρόμητος Λεκάνης: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου, μεταξύ του Ολυμπιακού Καβάλας και του Ατρόμητου Λεκάνης για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αμυντικές διαθέσεις στο ματς και κατάφεραν να πάρουν πολύτιμο βαθμό. Μάλιστα, στο 2ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε δοκάρι με τον Κ.Χ. Καραμανλίδη.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις και μοιραία έχασαν την ευκαιρία για άλλη μια νίκη. Στο 60 ο Ολυμπιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Ξηντάρας για διαμαρτυρίες. Λίγο πριν το τέλος, ο Πελτέκης χτύπησε στο κεφάλι, ζαλιζόταν, έπαθε διάσειση και κλήθηκε το ΕΚΑΒ που τον μετέφερε στο Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας. Εκεί, όπως μάθαμε, έκανε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και όλα πήγαν καλά.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Καβάλας

Αλεξανδράκης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Θωμαδάκης (69 Θεοδοσιάδης), Κυριαζής, Καπετανκωνσταντής, Μπαρέτας, Αδαμίδης, Χατζηνικολάου (68 Ζώγας), Γερμανίδης (46 Πελτέκης), Ξηντάρας.

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Χάιτας, Τσαπουρνίδης, Τσακαλίδης, Τολμίδης, Καλογήρου, Καστανίδης (86 Παπαδόπουλος Ι.), Καραμανλίδης Γ. (65 Καραμανλίδης Χ.), Παπαδόπουλος Κ., Ελευθεριάδης (46 Μιχαλούστας), Καραμανλίδης Κ.Χ.

(Φωτογραφία από την μεταφορά του Πελτέκη στο Γ.Ν.Καβάλας με ασθενοφόρο)

2ος όμιλος

Ν.Μ.Α.Ορφανίου-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι μεταξύ του Μ.Α.Ορφανίου και του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με γκολ του Αγκοτάκη (1-0). Στο 30, μετά από ενέργεια του Τσιοπανίδη, ο Φέρκο με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 47 ο Ν. Κοσμάς με σουτ στο γάμα έκανε το 2-1. Στο 85 μετά από επίθεση του ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα και διώξιμο του τερματοφύλακα δόθηκε άουτ ενώ οι φιλοξενούμενοι υποστήριξαν ότι είναι κόρνερ. Υπήρξαν διαμαρτυρίες και αποβλήθηκαν από τον πάγκο ο προπονητής Γ. Κεσικιάδης αλλά και ο παράγοντας Ηλ. Ανωτίδης. Στο 87 χέρι στην περιοχή σε σουτ του Δραγουδάκη και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Κρόκος για το τελικό 2-2.

Συνθέσεις

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκα, Μηλιάδης Ν., Κοσμάς Ν., Κοσμάς Φ., Μηλιάδης Κ., Μυλωνάς, Κόντρα, Ψητόπουλος, Θωμάς (49 Γαβριήλ), Φιλόσογλου, Αγκοτάκης (72 Γκίνογλου).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Πεσκελίδης, Μυλωθρίδης (74 Σπανδωνίδης), Δραγουδάκης, Αλεξανδρίδης, Σκαμνιώτης, Κοκονόζι (67 Ιντρίζι), Φέρκο, Κουνικαριώτης (80 Κρόκος), Σπυρίδης, Τσιοπανίδης, Τσαβδαρίδης.

Ασπίδα Πολυστύλου-Βυζάντιο: 2-7

Ευρεία νίκη, με 2-7, κατέκτησε το Βυζάντιο στο Πολύστυλο με αντίπαλο την τοπική Ασπίδα για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το  ημίχρονο έληξε με 1-4 και στην επανάληψη διαμορφώθηκε το τελικό 2-7. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τρις με τον Α.Θ. Δημητριάδη και ένα ακόμη γκολ πέτυχε ο Μπεζυργιάννης. Στην επανάληψη, δύο γκολ πέτυχε ο Μπουμπέκης και ένα ο Κανέλλης. Για τους  γηπεδούχους ο Τριάντης ισοφάρισε σε 1-1 ενώ το 2-7 στο 85 ήταν σουτ του Τριάντη και αυτογκόλ του Αν. Βασιλειάδη.

Συνθέσεις

Ασπίδα Πολυστύλου

Πασχάλας, Εδιάρογλου, Τζήκος (65 Καραφιός), Ξάνης, Λεοντιάδης, Γιαντσακλίδης, Σκαμνός, Μεγγίδης (46 Τζιμπιτζίδης), Δόνος Α. (70 Λεοντιάδης Δ.), Σαββάκης, Τριάντης.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Βασιλειάδης Χ., Βασιλειάδης Αν., Παπαδόπουλος Μ., Κανέλλης Β., Λαζαρίδης, Λάσκαρης, Τόσιος, Μπουμπέκης, Μπεζυργιάνης, Δημητριάδης Θ.Α.. Αλλαγές έπαιξαν οι Κανέλλης, Χατζηλιάδης, Μπατάκογλου και Τιμοσίδης.

Αστέρας Φωλιάς-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στην Φωλιά μεταξύ του τοπικού Αστέρα και της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με γκολ του Ρούγα, μετά από κεφαλιά-πάσα του Σαουλίδη. Στο 20 ο Ιωσήφ Αντωνιάδης ισοφάρισε σε 1-1. Ακολούθησαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Συνθέσεις

Αστέρας Φωλιάς

Χαραλαμπίδης, Μιτρητζώνης, Τριανταφυλλίδης (26 λ.τ. Κεδίκογλου, 82 Μηριάκης), Μήττας, Φοριάρης, Πασχαλίδης, Ξανθόπουλος, Αθανασάκης, Αντωνιάδης, Χρυσανίδης Ι., Αντωνιάδης Ιως.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Φασουλής, Ελευθεριάδης Γ., Ελευθεριάδης Σ., Καζαντζόγλου (72 Μαλακόζης), Κεχαγιάς, Αβραμίδης, Ζαππίδης, Λόλακας (67 Χωλίδης), Τσιπουρόπουλος (78 Κυρανούδης), Σαουλίδης, Ρούγας

ΜΑ Φιλίππων-Άρης Ζυγού:   1-0

Ο ΜΑ Φιλίππων πέτυχε αγχωτική νίκη, με 1-0, επί του Άρη Ζυγού στο γειτονικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και έχασαν ευκαιρίες όμως έμεινε το 0-0. Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο και κρίθηκε στο 83ο λεπτό με γκολ του Καραγιαννίδη (1-0). Στη φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ. Στο 87 ο Άρης Ζυγού έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπασδάνη με 2η κίτρινη κάρτα. Ο ΜΑ Φιλίππων είχε και δύο δοκάρια.

Συνθέσεις

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Βασιλειάδης Α., Σαββόπουλος Μ., Καγκασίδης, Γρηγοριάδης, Βασιλειάδης Σ., Σκονίδης, Σαββόπουλος Η. (60 Βαμβακίδης), Τζάκης (65 Παπαδόπουλος Ι.), Καραγιαννίδης (90 Σταμίδης), Τσομπανίδης Φ. (88 Τσομπανίδης Κ.).

Άρης Ζυγού

Τσανάκαλης, Λαζαρίδης, (10λ.τ. Ιακωβίδης), Μποζούρι, Γαϊτατζής, Δομουτζόγλου (75 λ.τ. Βαφάκης Ε.), Οζγουρίδης Β., Οζγουρίδης Χ., Γυαλίδης, Μιχαηλίδης, Μπασδάνης, Ευθυμίου.

Μακεδονικός Αμισιανών-Κεραυνός Κρηνίδων: 0-3

Ο Κεραυνός Κρηνίδων πέτυχε πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (0-3) νίκη στα Αμισιανά κόντρα στον μαχητικό Μακεδονικό για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το ματς ήταν ισορροπημένο και οι πρωτοπόροι βρήκαν... λύση στο 85 με εκτέλεση φάουλ του Γερμανίδη (0-1). Στο 87 ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 και στο 89 ο Λόλη διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Κορυφαίοι για τον Κεραυνό ήταν ο Γ. Παπαδόπουλος που κράτησε το «μηδέν» οπότε χρειάστηκε αλλά και ο Γερμανίδης.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Καραλευθέρης, Βούλγαρης, Χαλεπλίδης, Γαϊτατζής, Ματσάγκος, Νικολαϊδης, Κεχαγιάς, Μπάσσιας (85 Μαυρίδης), Άγγο, Σπίνος (85 Τζάφα), Μουλλάη (61 Οικονόμου).

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Λαφτσίδης (64 Γκιούρας), Τσολακίδης (73 Καρασακαλίδης), Σπυρίδης, Γεωργιάδης, Γερμανίδης, Αντωνάκης, Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας (90 Κυριακίδης), Λόλη (90 Παπαδόπουλος Ρ.), Καπακτσόγλου.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-ΑΟ Ελαιοχωρίου: 3-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα ήταν καλύτερη του ΑΟ Ελαιοχωρίου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήρε δίκαια τη νίκη με 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τσαρούχας που πέτυχε χατ-τρικ, ένα γκολ στο 25, ένα στο 35 με εύστοχο πέναλτι και ένα στο 55. Η Δόξα είχε και δύο δοκάρια στο ματς, ένα σε κάθε ημίχρονο. Το Ελαιοχώρι μείωσε με εύστοχο πέναλτι του Σταμπολίδη-που κατά κοινή ομολογία κακώς δόθηκε-στο τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Τάρης, Σουφλέρης (75 Ομηρίδης), Κεκρίδης, Μπόσβελης (46 Βαγενάς), Ηλιάδης, Μακατασίδης, Γιορμπαλίδης,  Καραγιαννούδης, Τσανουσίδης (60 Ιγνατιάδης), Τσαρούχας (70 Λεμονίδης).

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Δανιηλίδης, Βατσιόλης, Γραντσίδης, Τσομπανίδης, Μαυρομάτης, Σταμπολίδης, Ορφανίδης Σ., Ορφανίδης Σοφ., Θεοδοσιάδης, Ορφανίδης Παν., Κάρουλας Π. Αλλαγές έπαιξαν οι Δημητριάδης, Πακαταρίδης, Ζάντζας, Αθανασάκης.

Κεραυνός Ελευθερών-ΑΟ Κάρυανης: 3-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών ήταν καλύτερος του ΑΟ Κάρυανης στο μεταξύ τους παιχνίδι που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (26/11) και πήρε δίκαια το τρίποντο με 3-1. Στο 15 ο Αναστασιάδης έκανε το 1-0 . Στο 29 οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι που δεν δόθηκε και στην αντεπίθεση, στο 30, ο Χατζηανδρέου, μετά από σέντρα του Καλλιμάνη, ισοφάρισε σε 1-1. Στην φάση αυτή ο πρόεδρος του Κεραυνού Ελευθερών Οδυσσέας Ευδοκίου διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον διαιτητή με αποτέλεσμα να αποβληθεί.
Στο 60 σέντρα σουτ Λίκα, η μπάλα στο δοκάρι και 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε, μετά από σέντρα του Αναστασιάδη, ο Γκάγκαλης με πλασέ και αφού η μπάλα βρήκε πάλι στο δοκάρι.