http Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: «Διπλά» για ΠΑΟΚ και Κεραυνό Ελευθερών, μόνος στην κορυφή ο Κεραυνός Κρηνίδων
Sunday, 19 November 2017 20:28

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Κεραυνός Κρηνίδων έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας μετά τη νίκη επί του Αστέρα Φωλιάς για την 8η αγωνιστική. Ματσάρα έγινε στο Παλαιοχώρι, αγγλικό σκορ στο Ελαιοχώρι και πρώτη νίκη της τοπικής ομάδας, «διπλό» για τον Κεραυνό Ελευθερών, τρίποντο για Άρη Ζυγού, ισοπαλίες σε Κάρυανη και Αμισιανά.

Η αυλαία της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου άνοιξε το Σαββατοκύριακο με τέσσερα ματς. Ο πρωτοπόρος Άρης Πηγών συνέχισε με νίκη, «διπλό» για τον ΠΑΟΚ, εντός έδρας νίκες για Θεαγένη και Ποταμιά.

1ος όμιλος

Άρης Πηγών-Μυρμιδόνες Καβάλας: 3-0

Πιο δύσκολη από ότι δείχνει το τελικό 3-0 ήταν η νίκη του Άρη Πηγών κόντρα στους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο και στο 26 ο Κάπατζης έπιασε ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίκτυα (1-0). Οι Μυρμιδόνες ανέλαβαν στη συνέχεια πρωτοβουλία και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου είχαν δύο καλές στιγμές για την ισοφάριση που σταμάτησαν πάνω στην γραμμή. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν, οι Πηγές με τον Κλοκίδη στην 11άδα πίεσαν ψηλά και δικαιώθηκαν από την εξέλιξη του αγώνα. Στο 72 μετά από ωραίο συνδυασμό ο Νικολόπουλος έκανε το 2-0. Στο 75 ο Νικολόπουλος κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην «βούλα» όμως έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 80 πάσα του Κλοκίδη για το Νικολόπουλο που διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στα τελευταία λεπτά ο Άρης έχασε και άλλες ευκαιρίες.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Κοκάι, Αρσένογλου (46 λ.τ. Νάνος), Γαμβρέλης, Μαλλίδης, Κάπατζης, Νικολόπουλος, Μπουντρούδης (55 Κλοκίδης), Ναθανηλίδης Ι., Μαγουλάς (76 Ναθαναηλίδης Ε.), Νικολαϊδης (75 Μαϊδανός)

Μυρμιδόνες Καβάλας

Κριθαρέλης, Χουπουρίδης (82 Καϊτσας), Παπάς, Χατζάτογλου (70 Λίτσι), Μακρής, Γιαννάκης (80 Κιοσές), Αντωνάκης (82 Ραφτόπουλος), Μητρούσης, Μπράουν, Μαυρουδής, Φιλιππίδης.

Θεαγένης-Ποσειδών: 2-1

Ο Θεαγένης υποδέχθηκε τον Ποσειδώνα για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, είχε την υπεροχή και πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με αμυντικές διαθέσεις και στο πρώτο ημίχρονο έμεινε το 0-0 παρά τις προσπάθειες των παικτών του Θεαγένη. Στο 65 και στο 67, με δύο τέρματα του Τσετάνι, η ομάδα της Θάσου έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο. Θα σημειώσουμε πως ο τερματοφύλακας του Ποσειδώνα, Καντιώτης, τραυματίστηκε στη φάση του 1ου γκολ (τράβηγμα) και μέχρι να γίνει αλλαγή έγινε και το 2-0. Στο 90 ο Γραμματικόπουλος μείωσε στο τελικό 2-1

**Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Τζόλα, Πετσινάκη, Μητρούση.

Συνθέσεις

Θεαγένης

Χότζα, Λαχανάς, Λούσος, Προύντζος, Μπόσκος, Μαλίμης, Νούσιος, Μαλακογιάννης (68 Μανολάρι), Καραντόλας (75 Τσετάνι Αλκ.), Τσετάνι (85 Φιλιππίδης), Γιριχίδης (55 Πάτσης).

Ποσειδών Καβάλας

Καντιώτης (70 λ.τ. Τερλελές), Κοτσέλα, Καραμπάσης, Τσιρικτσίδης, Καργανιώτης, Κοζανίδης, Πουλής, Γραμματικόπουλος, Κυργίδης, Χατζηαντωνίου, Μουρουζίδης Γ. (46 Κυψελίδης).

**Ντεμπούτο με την φανέλα του Θεαγένη έκαναν δύο νεαροί από την Ακαδημία του συλλόγου. Ήταν ο τερματοφύλακας Χότζα που έπαιξε σε θέση βασικού και ο Αλκ. Τσετάνι χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή. Παρών σε ένα ακόμη παιχνίδι και ο 14χρονος Φιλιππίδης.

**Η διοίκηση του Ποσειδώνα ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Θεαγένη για την φιλοξενία και την μεταφορά από και προς το λιμάνι.

Ποντιακός Ποντολιβάδου–ΠΑΟΚ: 1-4

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος του Ποντιακού στο ματς που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (19/11) στο γήπεδο του Ποντολιβάδου για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 1-4. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 ο Τσιπούρης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Ο Ντέντε, μετά από μπαλιά του Κέρθι, έκανε το 0-2. Ο Π. Κωνσταντινίδης μείωσε σε 1-2. Ο Ντέντε με πλασέ ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Στο 88 ο Τόνιος με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Συνθέσεις

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Δαούτσαλης, Παπαδόπουλος Γ., Καραίσαρλίδης Γ., Ουλφανίδης, Ζλατίνης, Θωμαϊδης, Κωνσταντινίδης, Κωνσταντινίδης Π., Καραίσαρλίδης Α.ν., Τόλιας, Σοναρίδης.  Αλλαγές έπαιξαν οι Παπάς, Κανταϊδης Γρ., Κανταϊδης Π., Θεοχαρίδης.

ΠΑΟΚ

Μιχελάκης, Τιάκας, Τόνιος, Σιμητός, Ηλιόπουλος, Παπαδημητρίου, Τσιπούρης, Κέρθι, Ντέντε, Κρομμύδας, Μουράτι. Αλλαγές έπαιξαν οι Μπάρτσι Αντ., Μπάρτσι Μ., Φιλιππίδης, Τσουμάνι.

ΑΟ Ποταμιάς-Αίας Παναγίας: 4-0

Ο ΑΟ Ποταμιάς  πήρε το τρίποντο με 4-0 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Αία Παναγίας για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Στο 33, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπυριάδη, ο Αν. Κόλλα με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 35 «βολίδα» από το κέντρο του Σπυριάδη στο παραθυράκι του Παπακώστα, 2-0. Στο 50, λάθος της άμυνας του Αία, και ο Αν. Κόλλα σκόραρε για το 3-0. Στο 65 σέντρα του Γ. Πασχάλη, πλασέ του Μπαρούμα για το τελικό 4-0.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Κομποτές, Προδρόμου Ι., Βούλγαρης, Πέτσι (65 Τοπτσής Χ.), Προδρόμου Αν., Σπυριάδης (60 Μουσάς), Κόλλα Αιμ. (70 Ντάλης), Κόλλα Αντ., Μπαρούμας, Πασχάλης Γ. (70 Γούτας Ν.)

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπεκίρης, Φώκας, Καρανίκος, Μανακούδας, Δημητριάδης, Χοτζαλάρι, Κωστίδης Π., Κωστίδης Γ. (65 Γεωργαλάς Ε.), Φραγκιόγλου, Μεναχείλης.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς φρόντισε ώστε μικρά παιδιά να συνοδεύσουν τις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και φυσικά κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής στην μνήμη των θυμάτων από τις πλημμύρες στην Αττική. Παράλληλα, ντεμπούτο με την φανέλα του συλλόγου έκανε ο 15χρονος Ν. Ντάλης και ο 14χρονος Ν. Γούτας.

2ος όμιλος

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-ΜΑ Φιλίππων: 3-2

Γκραν-γκινιόλ ήταν το ντέρμπι μεταξύ της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας και του ΜΑ Φιλίππων για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας με τελικό νικητή την γηπεδούχο με 3-2. Το παιχνίδι είχε διακύμανση στο σκορ, είχε δύο χαμένα πέναλτι αλλά και δύο κόκκινες για τον ΜΑ Φιλίππων αλλά και αρκετές καλές στιγμές.

Φάσεις και γκολ

**Στο 3 ο Σαββίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας σε τετ-α-τετ με τον Κεχαγιόγλου όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

**Στο 9 σουτ του Χωλίδη στην αγκαλιά του Ιωσηφίδη.

**Στο 9 σουτ του Σπυρίδη έξω από την περιοχή στην αγκαλιά του Κεχαγιόγλου.

**Στο 14 ωραία προσπάθεια του Η. Σαββόπουλου, σέντρα σουτ προς την εστία όμως δεν πρόλαβε κάποιος συμπαίκτης του να τσιμπήσει τη μπάλα.

**Στο 22 σέντρα του Σπυρίδη, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

**Στο 28 δόθηκε οφσάιντ στον Σαββίδη στο κέντρο, έγινε το ελεύθερο και με κεφαλιά ο Σαουλίδης έκανε το 1-0.

**Στο 31 ψιλοκρεμαστό σουτ του Λόλακα άουτ.

**Στο 32 εκτέλεση φάουλ του Σ. Ελευθεριάδη, κεφαλιά του Σαουλίδη από την περιοχή και 2-0.

**Στο 36 σουτ του Ρούγα έπιασε ο Ιωσηφίδης.

**Στο 39 ανατροπή του Σαββίδη στην περιοχή και πέναλτι (περισσότερο το κέρδισε με την εμπειρία του). Στην «βούλα» πήγε ο Καραγιαννίδης όμως έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

**Στο 41 εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Σαββίδη άουτ.

**Στο 44 μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σαββίδης έκανε πάσα προς τα πίσω για τον Βαμβακίδη που έκανε σουτ και έδιωξε εντυπωσιακά ο Κεχαγιόγλου.

**Στο 47 κεφαλιά του Η. Σαββόπουλου άουτ.

**Στο 53 σέντρα του Σαββίδη, κεφαλιά του Α. Βασιλειάδη πάνω στα σώματα, ψαλίδι του Η. Σαββόπουλου άουτ.

**Στο 57 αποβλήθηκε ο Σαββίδης  γιατί έβρισε τα θεία.

**Στο 61 μετά από σέντρα, κεφαλιά του Τζάκη, διώξιμο και ο Βαμβακίδης με δυνατό σουτ από την περιοχή μείωσε σε 2-1.

**Στο 63 μπαλιά του Η. Σαββόπουλου, σουτ του ξεχασμένου Καραγιαννίδη για το 2-2 σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

**Στο 69 μακρινό σουτ του Κεχαγιά άουτ.

**Στο 85 ο Τζάκης έκανε το σουτ από την περιοχή άουτ.

**Στο 86 σε αντεπίθεση, σουτ του Σαουλίδη πάνω από τον τερματοφύλακα για το 3-2.
**Στο 86 αποβολή του Σπυρίδη για διαμαρτυρίες και ο ΜΑ Φιλίππων έμεινε με 9 παίκτες.

**Στο 88 η άμυνα της Ένωσης δεν μπορεί να διώξει τη μπάλα, χέρι του Γ. Ελευθεριάδη και πέναλτι για τον ΜΑ Φιλίππων. Στην  «βούλα» πήγε ο Ιωσηφίδης όμως απέκρουσε ο Κεχαγιόγλου. Στην εκτέλεση πήγε ο Σ. Βασιλειάδης και έδιωξε με γροθιά ο τερματοφύλακας.

**Στο 94 σουτ του Η. Σαββόπουλου δεν βρήκε στόχο.

**Διαιτητές: Κατσίνης, Γεωργαντέλης, Σταματόπουλος (αμφισβητήθηκε η απόφαση του για το πέναλτι στον Σαββίδη).

Συνθέσεις

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Κεχαγιόγλου, Ελευθεριάδης Γ., Ελευθεριάδης Σ., Καζαντζόγλου (70 Δαύτσιος Απ.), Ζαππίδης, Χωλίδης, Λόλακας (86 Δαύτσιος Θ.), Τσιπουρόπουλος, Μαλακόζης (63 Κεχαγιάς Ν.), Σαουλίδης, Ρούγας (70 Κυρανούδης).

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Βασιλειάδης Α., Σαββόπουλος Μ., Καγκασίδης (56 Τζάκης), Γρηγοριάδης, Βασιλειάδης Σ., Σπυρίδης, Σαββόπουλος Η., Σαββίδης, Καραγιαννίδης, Βαμβακίδης (73 Φαρσάκογλου)

ΑΟ Κάρυανης-Βυζάντιο: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στην Κάρυανη μεταξύ του τοπικού συλλόγου και του Βυζαντίου για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι, όπως μάθαμε, είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο με 1-1. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο και το σκορ δεν άλλαξε.

Στο 25 μετά από εκτέλεση φάουλ ο Παντελής έδωσε στον Χατζή από αριστερά και στη συνέχεια ο Καλλιμάνης έκανε το 1-0. Στο 35 ο Μπεζιργιάννης ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Στο 90 πλασέ του Παντελή, πάνω στην γραμμή την έβγαλε αμυντικός.

Συνθέσεις

ΑΟ Κάρυανης

Ευδόκης, Χατζής, Κούτρας Κ. (88 Αναστασιάδης), Κούτρας (46 Ρούστα), Βαζακίδης, Γλούφτσιος (68 Μανώλκας), Γραβάνης, Καλλιμάνης, Χατζηανδρέου, Πέπα, Παντελής

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Τόσιος, Λαζαρίδης Κ. (85 Μπατάκογλου), Βασιλειάδης Α., Παπαδόπουλος Μ., Τιμοσίδης, Δημητριάδης Α., Λάσκαρης, Μπεζιργιάννης (68 Μποζούδης),  Μπουμπέκη, Βασιλειάδης Χ.

Άρης Ζυγού-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 3-1

Ο Άρης Ζυγού ήταν καλύτερος της Δόξας Αμυγδαλεώνα στο μεταξύ τους γειτονικό παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς με 3-1. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ του Χ. Οζγουρίδη και του Γυαλίδη. Στο 53 ο Μπόσβελης μείωσε σε 2-1. Στο 60 δυνατό μαρκάρισμα του Παπαβασιλείου στον Η. Βαφάκη, ο άσος του Άρη Ζυγού αντέδρασε και προέκυψε σύρραξη. Στην εξέλιξη της φάσης αποβλήθηκαν και οι δύο παίκτες. Στο 75 ο Χ. Οζγουρίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Άρης Ζυγού

Τσανάκαλης, Οζγουρίδης Β., Δομουτζόγλου Α., Γκαϊτατζής, Μποζούρι, Μπασδάνης, Ιακωβίδης, Μιχαηλίδης, Βαφάκης Η., Γυαλίδης, Οζγουρίδης Χ.. Αλλαγές έπαιξαν οι Βαφάκης Ε. και Τζάνηνος.

Δόξα Αμυγδαλεώνα
Καρύδης, Αβραμίδης (75 Μακατασίδης), Τάρης, Παπαβασιλείου, Μπόσβελης, Ηλιάδης, Σουφλέρης, Μπουραζάνης (46 Καραγιαννούδης), Γιορμπαλίδης (80 Λεμονίδης), Τσανουσίδης (55 Βαγενάς), Τσαρούχας.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Κεραυνός Ελευθερών: 1-2

Ο Κεραυνός Ελευθερών κατέκτησε πολύτιμο «διπλό», με 1-2, στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του «Δ. Παρίδης» στη κόντρα με τον τοπικό ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Πέπα είχε σουτ άουτ και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν ευκαιρίες με Φέρκο και Σπυρίδη. Στο 60 ο Σπυρίδης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 65 διαγώνιο σουτ του Τσιοπανίδη σίρριζα άουτ. Στο 67 ο Κεσετζής ισοφάρισε σε 1-1. Στο 75 ο Τραγαντζόπουλος έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 80 κεφαλιά του Σπυρίδη στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε και απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Στο 90 γυριστό σουτ του Φελλαχίδη έγλιψε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι έπιασαν καλή εμφάνιση όμως παραμένουν στους 6β. ενώ ο Κεραυνός ανέβηκε στους 12.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Πεσκελίδης, Σκαμνιώτης, Μυλωθρίδης (85 Λαμπρόπουλος), Τσομπανίδης, Φελλαχίδης, Δραγουδάκης, Φέρκο, Κοκονόζι (75 Κουνικαριώτης), Σπυρίδης, Τσιοπανίδης, Τσαβδαρίδης (65 Κρόκος)

Κεραυνός Ελευθερών

Παπαδόπουλος, Πέπα Ε., Λίκα, Κωστόπουλος (55 Μυτιληναίος), Πατρίδας, Σιδηρόπουλος, Αναστασιάδης (65 Κεσετζής), Τζιτζιός, Πέπα Α. (68 Τραγαντζόπουλος), Γκάγκαλης (85 Κλωναρίδης), Κωνσταντάρας Γ.

Κεραυνός Κρηνίδων-Αστέρας Φωλιάς: 3-1

Ο Κεραυνός Κρηνίδων ήταν καλύτερος του Αστέρα Φωλιάς στο ματς της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήρε δίκαια το τρίποντο με 3-1.

Στο 12 σουτ του Χατζησάββα απέκρουσε ο Χαραλαμπίδης. Στο 14 σουτ του Λόλη και νέα απόκρουση. Στο 20 με πλασέ του Αντωνάκη έγινε το 1-0. Στο 32 σουτ του Αντωνάκη χωρίς στόχο. Στο 35 ο Χατζησάββας από κοντά έκανε το 2-0. Στο 42 πλασέ του Χατζησάββα για το 3-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48, με εύστοχο πέναλτι του Αθανασάκη έγινε το 3-1. Στο 52 χαμένη ευκαιρία του Λαφτσίδη. Στο 60 σουτ του Λόλη άουτ. Στο 71 κεφαλιά του Παπαδόπουλου άουτ. Στο 84 χαμένο τετ-α-τετ του Χατζησάββα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο ευκαιρίες, στο 73 και στο 87.

Συνθέσεις

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Λαφτσίδης (69 Καρασακαλίδης), Τσολακίδης (82 Παπαδόπουλος Ρ), Παπαδόπουλος Θ., Γεωργιάδης, Σπυρίδης Θ., Αντωνάκης, Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας (86 Παπαδόπουλος Αν.), Λόλη, Καπακτσόγλου (46 Κυριακίδης).

Αστέρας Φωλιάς

Χαραλαμπίδης, Μιτριτζώνης, Κεδίκογλου, Τριανταφυλλίδης, Φοριάρης, Πασχαλίδης, Ξανθόπουλος, Αθανασάκης, Αντωνιάδης Αχ., Χρυσανίδης, Αντωνιάδης Ι. Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Κάπα, Αντωνιάδης Ιωσήφ και Τσιγκόλα.

Μακεδονικός Αμισιανών-Ν.Μ.Α.Ορφανίου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι μεταξύ του Μακεδονικού Αμισιανών και του Ν.Μ.Α. Ορφανίου για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας.

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη εμφάνιση τους μέχρι σήμερα, έχοντας πάθος και θέληση για νίκη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με κεφαλιά του Μπάσσια μετά από χτύπημα κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο (1-0).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μακεδονικός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπαϊράμη με 2η κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια πρόσεξε τα νώτα του και προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις δημιουργώντας ευκαιρίες. Στο 75, μετά από στημένο, ο Κ. Μηλιάδης ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Καραλευθέρης, Ματσάγκος, Μπαϊράμης, Γαϊτατζής, Μπέκο, Νικολαϊδης, Κεχαγιάς, Μπάσσιας, Άγγος (80 Μαυρίδης), Σπίνος (65 Οικονόμου), Μουλλάη (53 Χαλεπλίδης).

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκας, Τσαλκατίδης (46 Μαντέσος), Φιλόσογλου, Μηλιάδης Ν., Μυλωνάς, Κοσμάς Ν., Θωμάς, Αγκοτάκης, Γαβριήλ, Κοσμάς Φ., Μηλιάδης Κ.

**Η διοίκηση του Μακεδονικού Αμισιανών έδωσε συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες της ομάδας για την κατάθεση ψυχής στον αγώνα. Επίσης, διαμαρτυρήθηκαν για τον διαιτητή του αγώνα, κ. Κωνσταντινίδη.

ΑΟ Ελαιοχωρίου-Ασπίδα Πολυστύλου: 5-3

Το ντέρμπι ουραγών, ΑΟ Ελαιοχωρίου-Ασπίδα Πολυστύλου, για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας είχε μεγάλο νικητή τον γηπεδούχο με το... αγγλικό σκορ 5-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (1-2) όμως οι παίκτες του ΑΟΕ βρήκαν διέξοδο και έφτασαν στο πολύτιμο τρίποντο. Ήταν η πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην προτελευταία θέση αφήνοντας στην τελευταία την Ασπίδα.

Τα γκολ του αγώνα

Ο Φρόκου έκανε το 0-1 για την Ασπίδα και στη συνέχεια οι Τριάντης και Φρόκου έχασαν ευκαιρίες. Ο Σιμ. Ορφανίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 37 ο Τριάντης έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 1-2 και λίγο μετά ο Φρόκου έχασε νέα ευκαιρία. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47, ο Παν. Ορφανίδης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 55 ο Θεοδοσιάδης έκανε την ολική ανατροπή για το 3-2. Στο 70 ο Α. Δόνος ισοφάρισε σε 3-3. Στο 80 ο Παν. Ορφανίδης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο Ελαιοχώρι, 4-3. Στο 89 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Κάρουλας, απέκρουσε ο Κουτουμάνος και στην επαναφορά ο Σταμπολίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-3. Στο 88ο ΑΟΕ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ζαφειρίου.