http Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Πηγές, Ολυμπιακό Καβάλας και Πρίνο, πεντάρα για τις Ελευθερές
Monday, 13 November 2017 08:17

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών πέρασε από τη Λεκάνη με 3-1 και εξακολουθεί να είναι μόνος στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας μετά την 8η αγωνιστική. Τον ακολουθεί ο Ολυμπιακός Καβάλας που πήρε το «διπλό» στο Χαλκερό και ο Πρίνος που κέρδισε την Καλλιράχη. Τρίποντα για Θεαγένη, Μυρμιδόνες Καβάλας και Πανιώνιο Ξεριά, λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου.

Ο Κεραυνός Ελευθερών έφτασε σε πεντάρα, το Ορφάνι πήρε τη νίκη στο γειτονικό ντέρμπι με το Ορφάνι, πολύτιμη νίκη για το Βυζάντιο στα παιχνίδια με τα οποία ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Ατρόμητος Λεκάνης-Άρης Πηγών: 1-3

Ο Άρης Πηγών είχε το προβάδισμα στη κόντρα με τον Ατρόμητο Λεκάνης για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, ήταν καλύτερος και κατέκτησε το «διπλό» με 1-3. Στο 5ο λεπτό ανατροπή του Νικολόπουλου στην περιοχή και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Ι. Ναθαναηλίδης για το 0-1. Στο 37 ο Νικολόπουλος με πλασέ έκανε το 0-2. Στο 52 ο Ι. Ναθαναηλίδης με πλασέ ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 75 με εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια μείωσε στο τελικό 1-3. Με απουσίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο ματς.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Τσαπουρνίδης, Τολμίδης, Καλογήρου, Καραμανλίδης Χ., Παπαδόπουλος Κ., Χάκα, Καραμανλίδης Γ., Μιχαλούστας, Ελευθεριάδης, Βεζυρίδης Γ.

Άρης Πηγών

Αϊβαζίδης, Κοκάι, Κάπατζης (46 Παπαργυρίου), Μαλλίδης, Αρσένογλου, Μαιδανός, Νικολόπουλος, Μπουντρούδης, Ναθαναηλίδης Ι., Νικολαϊδης (46 Ναθαναηλίδης Ε.), Ζαρκαντζάς.

Ποσειδών Καβάλας-Ολυμπιακός Καβάλας: 1-2

Ο Ποσειδών Καβάλας και ο Ολυμπιακός Καβάλας αναμετρήθηκαν το πρωί της Κυριακής (12/11) στο καβαλιώτικο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι πήραν το «διπλό» με 1-2 και βρίσκονται στην 2η θέση.

Μόλις στο 2ο λεπτό ναμπουμπούλα στην μικρή περιοχή, πήγε να διώξει ο αμυντικός του Ποσειδώνα, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Πετρόπουλου για το 0-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48, μπαλιά του Πουλή για τον Καργανιώτη που ισοφάρισε σε 1-1. Στο 55 ο Πελτεκης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε δυνατό σουτ για το 1-2. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Οι γηπεδούχοι με φάουλ του Γραμματικόπουλου και οι φιλοξενούμενοι σε κεφαλιά του Αδαμίδη μετά από κόρνερ.

Συνθέσεις

Ποσειδών Καβάλας

Καντιώτης, Κοτσέλα, Μαρούδας, Γραμματικόπουλος (79 Σιδηρόπουλος), Χατζηαντωνίου (60 Γεωργιάδης), Καργανιώτης, Κιργίδης, Κοζανίδης (46 Τσιγικτζίδης), Κοτσι, Καραμπάσης. Πουλής.

Ολυμπιακός Καβάλας

Κωνσταντινίδης, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριαζής, Γαϊτανέρης, Καπετανκωνσταντής, Πελτέκης (83 Μπαγέτης), Ζώγας, Πουρλουκάκης (78 Γερμανίδης), Αδαμίδης (80 Θεοδοσιάδης), Ξηντάρας

**Η διοίκηση του Ποσειδώνα Καβάλας εύχεται στους παίκτες της ομάδας Μαρούδα και Κοτίλι καλή στρατιωτική θητεία.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Πρίνου: 0-1

Το γειτονικό ντέρμπι Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Πρίνου για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας έγινε το πρωί της Κυριακής (12/11) στο ουδέτερο γήπεδο της Παναγίας, λόγω έργων σε αυτό της Καλλιράχης και είχε νικητή τον τυπικά φιλοξενούμενο με 0-1. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο Εράλντι Μπούικου σε αντεπίθεση μετά από μπαλιά του Ερβ. Μπούικου.

Ο Πρίνος είχε ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Ρήγα αλλά και ένα χαμένο τετ-α-τετ με τον Ηλιάδη στην επανάληψη. Οι τυπικά γηπεδούχοι μετά το 0-1 είχαν τρεις καλές στιγμές για την ισοφάριση που όμως δεν ήρθε.

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Α., Λαπούσι, Μητσαράς Χ. (73 Τζανετής), Παπαθεοδώρου Δ., Σινάνι, Ντομπρούσι, Γεροβαγγέλης, Στούπος, Ντότσε, Καλούδης (82 Ξηλογιώργης) Προύντζος.

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Χριστινίδης, Καραβούζης, Παπαδόπουλος Τ. (88 Γκίρα), Μαυρίδης, Ντουλελάρι, Τυρολόγος, Μπούικου Ερβ., Μπούικου Εραλ. (75 Λόγγος), Ρήγας (63 Παπαγεωργίου Π.), Ηλιάδης

**Η διοίκηση του ΑΜΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΛΛΙΡΑΧΗΣ ευχαριστεί θερμά την Διοίκηση του ΑΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ για την παραχώρηση του γηπέδου τους για την διεξαγωγή του αγώνα πρωταθλήματος με τον Άρη Πρίνου.Επίσης, σημειώθηκε πως η διαιτησία είχε καλή παρουσία στο ματς.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 3-1

Οι Μυρμιδόνες Καβάλας αξιοποίησαν την υπεροχή που είχαν στο ματς με τον Ποντιακό Ποντολιβάδου για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήραν το πολύτιμο τρίποντο με 3-1. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 σουτ του Μητρούση, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και στην επαναφορά ο Παπάς έκανε το 1-0. Στο 64 μετά από γύρισμα του Γιαννάκη, ο Χατζάτογλου έκανε το 2-0. Στο 70 με πλασέ του Κόλα στην γωνία έγινε το 3-0. Στο 77 ο Σοναρίδης με πλασέ μείωσε στο τελικό 3-1.

Στο 52 οι γηπεδούχοι είχαν αναγκαστική αλλαγή του Τσιάλου καθώς τραυματίστηκε και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις. Επανεμφανίστηκε στη θέση του ο Λιόλιος που έδωσε λύσεις στην άμυνα. Οι Μυρμιδόνες αφιέρωσαν τη νίκη στον φυσικό αρχηγό της ομάδας, Κ. Κλειτσιώτη, που απουσίαζε λόγω προβλήματος υγείας.

Συνθέσεις

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Μπαδιανούδης, Παπάς, Χατζάτογλου, Μακρής, Γιαννάκης (83 Παπαγιαννίδης), Αντωνάκης, Μητρούσης (63 Κόλα), Τσιάλος (54 λ.τ. Λιόλιος), Μπράουν, Μαυρουδής.

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Δαούτσαλης, Κανταϊδης Γ. (75 Κουλαϊδης), Κωνσταντινίδης Π., Παπαδόπουλος Γ., Σοναρίδης, Τόλιας (75 Θεοχαρίδης), Καραϊσαρλίδης Γ., Εμμανουηλίδης (46 Κανταϊδης Π.), Ουλφανίδης, Καραϊσαρλίδης Α., Ζλατίνης.

**Η διοίκηση, ο προπονητής και οι παίκτες του Ποντιακού ευχήθηκαν περαστικά στον παίκτη των Μυρμιδονων, Τσιάλο, που τραυματίστηκε.

Θεαγένης-Μαίανδρος Γέροντα: 4-1

Ο Θεαγένης υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής (12/11) τον Μαίανδρο Γέροντα και πήρε το τρίποντο με 4-1, κάνοντας ολική ανατροπή στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν καθώς προηγήθηκαν στο 1ο μόλις λεπτό με τον Αραμπατζή (0-1). Στο 20 ο Τσετάνι με δυνατό σουτ από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και κατάφεραν  να φτάσουν σε τρία ακόμη τέρματα σε διάστημα 10 λεπτών!!! Στο 61 ο Μαλακογιάννης με πλασέ έκανε το 2-1, υπό διαμαρτυρίες πάντως για οφσάιντ. Στο 65 με δυνατό σουτ του Νούσιου έγινε το 3-1 και στο 70 ο Καραντόλας διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Συνθέσεις

Θεαγένης

Μαστρανδρέου, Λαχανάς, Προύντζος, Μπόσκος, Φούφας (67 Γαλλόπουλος), Τσετάνι, Μαλακογιάννης, Γιριχίδης (62 Πάτσης), Νούσιος, Καραντόλας (78 Φιλιππίδης), Λάμπρου (46 Μαλίμης).

Μαίανδρος Γέροντα

Ανδρεάδης, Χισένι, Καμτσικλής, Μπάτσκα, Ράδος, Καράκιζλης, Λάσπατζης, Κελεμπεσιώτης, Τσεπελίδης, Αραμπατζή (65 Κότσι), Γιοβανόπουλος (70 Παξεβανίδης).

**Για τα πρωταθλήματα υποδομής της ΕΠΣΚ: Θεαγένης-Ελπίδες 0-7 στην κατηγορία Κ12 και Θεαγένης-Ελπίδες 7-1 στην κατηγορία Κ14.

ΠΑΟΚ-ΑΟ Ποταμιάς: 0-0

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος του ΑΟ Ποταμιάς στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας όμως οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τελικά τους βαθμούς, με 0-0. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα επιθετικοί όμως ο Οικονόμου κράτησε το μηδέν. Στο 30 ο Παπαδημητρίου είχε δοκάρι. Στην επανάληψη, η Ποταμιά πρόσεξε τα νώτα της και στις καθυστερήσεις σουτ του Αν. Κόλλα πέρασε ξυστά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και αποβολή του Β. Τοπτσή με 2η κίτρινη κάρτα.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Τιάκας, Μπάρτσι Αν., Τόνιος (88 Μπάρτσι Α.), Σιμητός (70 Μουράτι), Κέρθι, Τσιπούρης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος (83 Μπόζης), Ντέντε, Τσουμάνι (54 Κρομμύδας).

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Τοπτσής Β., Προδρόμου Ι., Θωμάς (21 λ.τ. Κομποτές), Βούλγαρης, Πέτσι, Προδρόμου Αν., Σπυριάδης (82 Μερέσης), Κόλλα Αν., Μπαρούμας (57 Κόλλα Αιμ.), Πασχάλης Γ. (77 Τοπτσής Χ.).

Πανιώνιος Ξεριά-Αίας Παναγίας: 1-0

Ο Πανιώνιος Ξεριά και ο Αίας Παναγίας έψαχναν βαθμούς στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να βρουν δίκτυα και πήραν τη νίκη με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια βελτίωσης όμως δεν κατάφεραν να κάνουν... σεφτέ σε βαθμούς. Το ματς είχε αρκετές καλές στιγμές εκατέρωθεν και το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Γκόρδης στο 75ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Συνθέσεις

Πανιώνιος Ξεριά

Περπερής, Μπουτζουκίδης (56 Εμμανουηλίδης), Καουσλίδης (79 Παπαδάκης), Ρέστας, Κιορμήτρου, Παπαδόπουλος, Νικουλάε, Φιλιππίδης (69 Κυριακίδης), Γκιαλόπουλος, Κοτσαμπασίδης (58 Παγωνόπουλος), Γκόρδης.

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Μπόσκος Β., Ζυμάρης Β., Χοτζαλάρι, Καλπακίδης, Κωστίδης Π., Μανακούδας, Παπαδημητρίου (82 Καρτάλης), Φραγκιόγλου, Δημητριάδης, Φώκας.

2ος όμιλος

Βυζάντιο –ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 1-0

Το Βυζάντιο κατάφερε να κατακτήσει ένα πολύτιμο τρίποντο, με 1-0, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με κορυφαίες ευκαιρίες αυτή στο 10ο λεπτό με τον Φέρκο που έβγαλε με τον ώμο ο Μαυρίδης και στη συνέχεια το χαμένο τετ-α-τετ του Δημητριάδη.

Το Βυζάντιο μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 60 ο Κ. Λαζαρίδης έκανε το 1-0. Στο 62 ο Β. Κανέλλης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα και οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Όπως ήταν φυσιολογικό πρόσεξαν τα νώτα τους αφού ο ΠΑΟΚ πίεσε για να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή και να ξαναμπεί στο ματς όμως δεν τα κατάφερε. Από τους κορυφαίους του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας του Βυζαντίου, Ν. Μαυρίδης.

Συνθέσεις

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Λαζαρίδης Κ., Κανέλλης, Παπαδόπουλος Μ., Βασιλειάδης Χ., Λάσκαρης Ν., Τιμοσίδης (90 Κανέλλης Δ.), Τόσιος, Δημητριάδης Θ.Αν. (75 Μποζούδης), Μπουμπέκη, Μπεζυργιάννης (80 Μπατάκογλου)

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Πεσκελίδης, Σκαμνιώτης, Μυλωθρίδης, Τσομπανίδης (90 Μπαζιάνης), Φελλαχίδης, Κρόκος, Φέρκο, Δραγουδάκης, Σπυρίδης (64 Φελέκης), Τσιοπανίδης, Τσαβδαρίδης (72 Σπανδωνίδης).

Ν.Μ.Α. Ορφανίου- Αστέρας Φωλιάς: 3-1

Ο Ν.Μ.Α.Ορφανίου πήρε το τρίποντο, με 3-1, στο γειτονικό ντέρμπι με τον Αστέρα Φωλιάς στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αθανασάκη όμως η απάντηση ήταν άμεση με το Ν. Κοσμά, 1-1. Ο Κ. Μηλιάδης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 και ο Μυλωνάς ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου αλλά και αγώνα. Στο 50 το Ορφάνι έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κόντρα με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Αστέρας Φωλιάς πίεσε όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Συνθέσεις

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκας, Μηλιάδης Ν., Μυλωνάς, Κουτσογιάννης Ν., Ψητόπουλος, Φιλόσογλου, Κοσμάς Ν., Θωμάς, Κόντρα, Κοσμάς Φ., Μηλιάδης Κ. Αλλαγές έπαιξαν οι: Αγκοτάκης, Γκίνογλου, Γαβριήλ, Μαντέσος.

Αστέρας Φωλιάς

Συκαδάς, Μητριτζώνης, Κεδίκογλου, Τριανταφυλλίδης, Μήττας, πασχαλίδης, Ξανθόπουλος, Αθανασάκης, Αντωνιάδης Αχ., Φοριάρης, Χρυσανίδης Ι. Αλλαγές έπαιξαν οι Αντωνιάδης Ιως και Αντωνιάδης Ι.

Κεραυνός Ελευθερών-Μακεδονικός Αμισιανών: 5-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών... ξέσπασε στον Μακεδονικό Αμισιανών φτάνοντας στο υπέρ του 5-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Στο 7ο λεπτό της συνάντησης ο Αναστασιάδης έκανε το 1-0 και στο 40 ο Λίκα έκανε το 2-0. Στο 55 ο Αναστασιάδης... ξαναχτύπησε για το 3-0. Στο 80 ο Μυτιληναίος, μετά από ωραία μπαλιά του Κλωναρίδη, έκανε το 4-0. Στις καθυστερήσεις προσπάθεια του Τζιτζιού, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα για το τελικό 5-0. Ο Μακεδονικός παρατάχθηκε με απουσίες που στοίχισαν στην εξέλιξη του αγώνα.