http Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Επτά «διπλά», απόλυτο για ΜΑ Φιλίππων, Πηγές και Ποσειδών
Sunday, 08 October 2017 20:34

Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Επτά «διπλά», απόλυτο για ΜΑ Φιλίππων, Πηγές και Ποσειδών

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Επτά «διπλά» προέκυψαν στην 3η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας. Τα κατέκτησαν ο Άρης Πηγών, ο Ποσειδών Καβάλας, ο ΜΑ Φιλίππων, ο Θεαγένης, ο Ποντιακός Ποντολιβάδου, ο Κεραυνός Ελευθερών και ο Μακεδονικός Αμισιανών. Μάλιστα οι τρεις πρώτοι κρατούν το απόλυτο στην κατάταξη.

Εντός έδρας τρίποντα για Μυρμιδόνες Καβάλας, Ένωση Παγ. Δρυάδας, Άρη Ζυγού, ισοπαλίες σε Ποτό, Κωτσάλου, Άγιο Ανδρέα και Κοκκινόχωμα. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Ατρόμητος Λεκάνης-Ποσειδών Καβάλας:  0-2

Ο Ποσειδών είχε περισσότερη τύχη στο γήπεδο της Λεκάνης στη κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες και πήρε το «διπλό» με 0-2 παραμένοντας αήττητος στην κορυφή. Στο 5ο λεπτό γέμισμα του Μαρούδα, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα, κόντραρε και σε σώματα για το 0-1. Στο 75 ο Καργανιώτης διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια στη διάρκεια του ματς με τον Καλογήρου (το ένα μάλιστα ήταν σουτ-φωτοβολίδα που απέκρουσε ο Καντιώτης και η μπάλα πήγε στο δοκάρι).

Συνθέσεις

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Παπαδόπουλος Α. (40 Καραμανλίδης Γ.), Καραμανλίδης Κ.Χ., Τσακαλίδης, Τολμίδης, Καλογήρου, Τσαπουρνίδης (70 Ελευθεριάδης), Καραμανλίδης Χ., Παπαδόπουλος Ι., Μιχαλούστας, Πανίδης. Στο 80 έπαιξε και ο Χάκα.

Ποσειδών Καβάλας

Καντιώτης, Κοτσέλα, Χατζηιωακειμίδης Μαυρομάτης, Μαρούδας, Κυργίδης, Γραμματικόπουλος, Πουλής, Μουρουζίδης Γ., Κυψελίδης, Κοτίλι (46 Καργανιώτης).

**Η διοίκηση του Ποσειδώνα ευχαρίστησε αυτήν του Ατρόμητου Λεκάνης για την φιλοξενία. Έκαναν ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό κόντρα στις αντίξοες καιρικές συνθήκες. Ευχόμαστε καλή πορεία στο πρωτάθλημα.

Μυρμιδόνες Καβάλας-Μαίανδρος Γέροντα: 2-1

Οι Μυρμιδόνες Καβάλας υποδέχθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) τον Μαίανδρο Γέροντα για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήραν το τρίποντο με 2-1. Στο 20 ο Κίτσος έχασε ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, στο 30 ο Αντωνάκης έκανε το 1-0 και στο 40 ο Τσεπελίδης έχασε νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο 67 ο Παπάς έκανε το 2-0. Στο 80 με γκολ φάουλ του Ράδου διαμορφώθηκε το τελικό 2-1. Οι Μυρμιδόνες είχαν δύο δοκάρια και ο Γέροντας δύο καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά με Καμτσικλή (86) και Τσεπελίδη (90ο).

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν αποβολή του Γοριδάρη μετά από φάουλ στον Καμτσικλή που σύμφωνα με την άποψη τους ήταν σε προφανής θέση για γκολ.

Συνθέσεις

Μυρμιδόνες Καβάλας

Γοριδάρης, Μπαζιανούδης, Μακρής, Μπράουν, Κλειτσιώτη, Μαυρουδής (70 Τσιάλος), Χατζάτογλου, Παπάς, Αντωνάκης (84 Χουπουρίδης), Μητρούσης (65 Αρβανιτίδης), Γιαννάκης (80 Λίτσι).

Μαίανδρος Γέροντα

Μπουτζουκίδης, Χισένι (60 Αραμπατζή), Παξεβανίδης 70 Νίτης, Καρακιζλης, Ράδος, Λάσπατζης, Κελεμπεσιώτης (λ.τ. 20 Νεοφυτίδης), Καμτσικλής, Κιτσος, Μαραγκόζης 75 Ανδρεάδης), Τσεπελίδης.

**Αρκετά από τα μέλη των Μυρμιδόνων Καβάλας απουσίαζαν από το παιχνίδι του Σαββάτου (7/10) στα Γιάννενα όπου έγινε η βάπτιση της κόρης του προέδρου του συλλόγου Παναγιώτη Ραφτόπουλου. Το όνομα αυτής «Φρειδερίκη-Ιωάννα» και εμείς να ευχηθούμε να είναι υγιής και χαμογελαστή.

Αίας Παναγίας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 0-4

Ο Ποντιακός Ποντολιβάδου προηγήθηκε με 0-4 στο 30λεπτο (5ο, 12ο, 19ο και 32ο) του αγώνα με τον Αία Παναγίας στο γήπεδο της Ποταμιάς και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Χατ-τρικ πέτυχε ο Εμμανουηλίδης και άλλη μια φορά σκόραρε ο Ουλφανίδης.

Σε δύσκολες ιστορικές στιγμές η ομάδα της Παναγίας, που μετρά πολλά χρόνια παράδοσης στο χώρο του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου όμως φέτος όλα είναι εξαιρετικά δύσκολα.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Γεωργαλάς Ε., Κωστίδης Γ., Καρανίκος Ν., Μανακούδας, Ζυμάρης Κ., Φώκας, Κωστίδης Π., Φραγκιόγλου, Μεναχείλης, Μπεκίρης

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Δαούτσαλης, Παπαδόπουλος, ΖΛατίνης, Κανταίδης Γρ., Αλαφογιάννης, Κωνσταντινίδης, Ουλφανίδης, Τόλιας, Σοναρίδης, Εμμανουηλδιης, Σιδηροπουλος Ε.

Κεραυνός Καλλιράχης-Ολυμπιακός Καβάλας: 1-1

Πολύ όμορφο το παιχνίδι μεταξύ του Κεραυνού Καλλιράχης και του Ολυμπιακού Καβάλας που έγινε στο γήπεδο του Ποτού για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν και τελικά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 60 με τον Κουκούλη και στο 78 ο Γεροβαγγέλης ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Θα σημειώσουμε πως ήταν η πρώτη ισοπαλία του Κεραυνού Καλλιράχης μετά από δύο χρόνια!!!

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Α., Πιπελές (56 Παπαθεοδώρου Αρ.), Σινάνι (49 Καλούδης Π., 90 λ.τ. Τοπαλίδης), Λαπούσι, Μητσάρας, Παπαθεοδώρου Δ., Προύντζος Μ., Γεροβαγγέλης, Τζανετής, Ντότσε, Στούπος

Ολυμπιακός Καβάλας

Κεσεδάρογλου, Πετρόπουλος, Χατζηγεωργίου, Κυριαζής, Παπαδήμας (46 Πουρλουκάκης), Καπετανκωνσταντής, Πελτέκης, Θεοδοσιάδης (46 Κουκούλης), Ζώγας, Αδαμίδης (80 Χατζηνικολάου), Ξηντάρας.

ΠΑΟΚ-Άρης Πρίνου: 1-1

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο Κωτσάλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Άρη Πρίνου που τελικά μοιράστηκαν τους βαθμούς με 1-1. Στο 42 ο Ντέντε με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 70 με πλασέ από την περιοχή ο Ηλιάδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90 απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τ. Παπαδόπουλου στο δοκάρι.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Τιάκας, Τόνιος, Βούλγαρης, Σιμητός, Γιάπατζης, Τσιπούρης, Κέρθι, Παπαδημητρίου, Ντέντε, Κρομμύδας. Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Μπόζης, Παπαδόπουλος και Γερμανίδης.

Άρης Πρίνου

Δρακόντης, Σογκάνι, Κυριάζης, Καραβούζης, Μαυρίδης, Τυρολόγος, Παπαδόπουλος Τ., Παπαδόπουλος Γ., Ηλιάδης, Μπούικο Ερβ., Μπούικου Εραλ. Αλλαγές έπαιξαν οι Ρήγας, Λόγγος, Παπαγεωργίου Π., Γκίρα.

Πανιώνιος Ξεριά-Άρης Πηγών: 0-2

Ο Άρης Πηγών κατέκτησε το «διπλό» με 0-2 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Πανιώνιο Ξεριά για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και παραμένει αήττητος στην κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 0-1 και είχαν και χαμένες ευκαιρίες. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και το 0-2 διαμορφώθηκε λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

Ο προπονητής και οι παίκτες του Άρη Πηγών αφιερώνουν τη νίκη στον Γιώργο Κάπατζη που το Σάββατο (7/10) παντρεύτηκε την εκλεκτή της καρδιάς του με κουμπάρο τον Αλ. Μπουντρούδη.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 7ο λεπτό ο Νάνος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 16 σουτ Κάπατζη, η μπάλα κόντραρε και στον Κιορμήτρου για το 0-1. Στο 35 τετ-α-τετ  του Ι. Ναθαναηλίδη άουτ. Στο 55 κεφαλιά Παγωνόπουλου άουτ. Στο 65 διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για ένα επιθετικό φάουλ που δόθηκε στον Αϊβαζίδη. Στο 88 σέντρα του Γαμβρέλη για τον Κλοκίδη που διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Η σύνθεση του Άρη Πηγών: Αϊβαζίδης, Κοκάι, Αρσένογλου, Μαλλίδης, Γαμβρέλης, Κάπατζης, Νικολαϊδης (80 Μαϊδανός), Μπουντρούδης (90 Ναθαναηλίδης Ε.), Ναθαναηλίδης Ι. (65 Κλοκίδης), Μαγουλάς, Νάνος (70 Νικολόπουλος).

ΑΟ Ποταμιάς-Θεαγένης: 0-1

Γειτονικό ντέρμπι στο γήπεδο της Ποταμιάς μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Θεαγένη για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και τη νίκη κατέκτησε ο φιλοξενούμενος με 0-1. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 12ο λεπτό ο Ρουμπής. Στην επανάληψη, η Ποταμιά είχε ευκαιρίες όμως ο Λαγουμτζής κράτησε μηδέν. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν οι Μαλίμης-Πέτσι.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Τοπτσής (46 Θωμάς), Καζάρας Ε. (44 Πέτσι), Μπαμπατζίκος (70 Πασχάλης Γ.), Προδρόμου, Κομποτές, Μπαρούμας, Σπυριάδης, Δημητρέκος (80 Καζάρας Ι.), Κόλλα Αν. Κόλλα Αιμ.

Θεαγένης

Λαγουμτζής, Λαχανάς, Πάτσης, Προύντζος, Γαλλόπουλος, Φούφας, Μαλακογιάννης, Λάμπρου (53 Γιριχίδης), Καραντόλας (90 Παπαδόπουλος), Τσετάνι (71 Μαλίμης), Ρουμπής (86 Παπαδημητρίου).

2ος όμιλος

ΑΟ Ελαιοχωρίου-Κεραυνός Ελευθερών: 2-5

Ο Κεραυνός Ελευθερών, μετά την ψυχρολουσία στα πέντε πρώτα λεπτά στο Ελαιοχώρι οπότε και βρέθηκε να χάνει με 2-0, πήρε τα ηνία και πήρε το «διπλό» με 2-5 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Ο Θεοδοσιάδης έκανε το 1-0 και ο Σταμπολίδης με μακρινό σουτ-περισσότερο διώξιμο από την περιοχή του ΑΟΕ-έκανε το 2-0. Ο Αναστασιάδης με σουτ μείωσε σε 2-1 και ο Γ. Κωνσταντάρας με σουτ στο γάμα ισοφάρισε σε 2-2. Ο Κεσετζής με ωραίο σουτ έκανε την ολική ανατροπή για το 2-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Τραγαντζόπουλος έκανε το 2-4 και ο Δανιηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-5.

Συνθέσεις

ΑΟ Ελαιοχωρίου

Ζαφειρίου, Τσομπανίδης, Γραντσίδης, Ορφανίδης Π., Κάρουλας, Κουρτίδης,  Θεοδοσιάδης, Ζάντζας, Σταμπολίδης, Ορφανίδης Σ., Ξανθόπουλος. Αλλαγές έπαιξαν οι Γενετίδης, Πακαταρίδης, Χατζηχρήστου, Βατσιόλης Δ.

Κεραυνός Ελευθερών

Παπαδόπουλος, Κωστόπουλος Α. (70 Πέπα Ε.), Λίκα, Σιδηρόπουλος, Σαμόλης, Δανιηλίδης, Κεσετζής (65 Κλωναρίδης), Κωνσταντάρας Γ., Μυτιληναίος (46 Πατρίδας), Αναστασιάδης, Τραγαντζόπουλος (75 Πέπα Α.).

Ένωση Παγ. Δρυάδας-Κεραυνός Κρηνίδων: 3-2

Σπουδαία εντός έδρας νίκη, με 3-2, υπό βροχή κατέκτησε το απόγευμα του Σαββάτου (7/10) η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας κόντρα στον Κεραυνό Κρηνίδων που είχε ξεκινήσει με δύο νίκες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν νωρίς και είχαν την υπεροχή μέχρι το 20λεπτο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, αξιοποίησαν ιδανικά τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν από τα στημένα και έκαναν την ολική ανατροπή για το 3-1 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κεραυνού μπήκαν δυνατά, πίεσαν, μείωσαν νωρίς σε 3-2 όμως δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο.

Τα γκολ του αγώνα.

Στο 8ο λεπτό ωραία προσπάθεια του Γερμανίδη που μπήκε από πλάγια στην περιοχή, έσπασε στον Χατζησάββα που έκανε από κοντά το 0-1. Στο 29 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κεχαγιά, η μπάλα κόντραρε και σε πόδια, για το 1-1. Στο 37 ωραίο χτύπημα φάουλ του Κ. Σαουλίδη και έγινε η ολική ανατροπή, 2-1. Στο 44 με νέα εκτέλεση φάουλ του Κ. Σαουλίδη έγινε το 3-1 σε έντονους πανηγυρισμούς. Στο 56 ο Γερμανίδης με σουτ μείωσε σε 3-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στο ημίχρονο αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας ο προπονητής αυτής Βασίλης Νικολαϊδης. Στο 80 αποβλήθηκε από τον πάγκο του Κεραυνού ο προπονητής Κώστας Λαζαρίδης για έντονες διαμαρτυρίες.

Στην εξέλιξη της φάσης, στο 81, ο Κεραυνός Κρηνίδων έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Κωνσταντινίδη.

**Διαιτητές: Νεοχωρίτης, Κυνηγόπουλος, Γάκης.

Συνθέσεις

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Κεχαγιόγλου, Ελευθεριάδης Σ., Ελευθεριάδης Γ., Λίτσας, Καζαντζόγλου, Ζαππίδης, Κεχαγιάς, Τσιπουρόπουλος, Χωλίδης, Σαουλίδης Κ., Ρούγας. Αλλαγές έπαιξαν οι Αβραμίδης, Μαλακόζης Φ., Λόλακας, Δαύτσιος Απ.

Κεραυνός Κρηνίδων

Παπαδόπουλος Γ., Λαφτσίδης, Τριανταφυλλίδης, Καρασακαλίδης, Γεωργιάδης, Πρέζιος, Γερμανίδης, Κωνσταντινίδης, Χατζησάββας, Λόλη, Καπακτσόγλου. Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Κυριακίδης και Παπαδόπουλος Ι.

**Στις κερκίδες του δημοτικού γηπέδου Παλαιοχωρίου βρέθηκε και ο Γ. Γεωργιάδης για να παρακολουθήσει την προσπάθεια του συλλόγου του χωριού του, του Κεραυνού Κρηνίδων αλλά και του αδελφού του.

Βυζάντιο-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 2-2

Δύο φορές προηγήθηκε στο σκορ η Δόξα Αμυγδαλεώνα στο Κοκκινόχωμα στην κόντρα της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας με το Βυζάντιο όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν ισάριθμες για το τελικό 2-2. Το παιχνίδι ήταν καλό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το τρίποντο.

Στο 5ο λεπτό ο Τσαρούχας έκανε το 0-1 και στη συνέχεια η Δόξα πρόσεξε τα νώτα της και έπαιξε με αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές στο 42 ο Τσαρούχας είχε χαμένο τετ-α-τετ. Στο 47 ο Τσανουσίδης είχε χαμένο τετ-α-τετ για την Δόξα και στο 65 ο Μ. Παπαδόπουλος με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70 ο Τάρης έδωσε, εκμεταλλευόμενος αναμπουμπούλα στην άμυνα του Βυζαντίου, εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Αμυγδαλεώνα, 1-2. Στο 91 ο Αν. Βασιλειάδης ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Συνθέσεις

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Μαυρίδης, Κανέλλης Β., Δημητριάδης Αν., Παπαδόπουλος Μ., Βασιλειάδης Αν., Λάσκαρης, Τιμοσίδης, Λαζαρίδης, Τόπτσιος, Βασιλειάδης Χ., Μπατάκογλου Μ. Αλλαγές έπαιξαν οι Τσαγκαλίδης Γ., Καραγιάννης.

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καρύδης, Ηλιάδης, Μπόσβελης, Αβραμίδης, Τάρης, Παπαβασιλείου (30 λ.τ. Μπουραζάνης), Καραγιαννούδης, Σουφλέρης, Γιορμπαλίδης (75 Τσολακίδης), Τσαρούχας (90 Μακατασίδης), Λεμονίδης (46 Τσανουσίδης).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Αστέρας Φωλιάς: 0-0

Γειτονικό ντέρμπι στο γήπεδο «Δ. Παρίδης» το πρωί της Κυριακής (8/10) μεταξύ του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και του Αστέρα Φωλιάς για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και μοιρασιά, με 0-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 15 όταν το πλασέ του Κρόκου απέκρουσε ο Σικαδάς με τα ακροδάκτυλα. Στο 80 σουτ του Λαμπρόπουλου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Σικαδάς. Επίσης, είχαν ακυρωθέν γκολ του Φέρκου για οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Αχ. Αντωνιάδη (στο 30ο και στο 88 που απέκρουσε ο Πεσκελίδης). Στο 65 ατομική προσπάθεια του Αθανασάκη, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ανατράπηκε από τον Τσομπανίδη και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο παθών όμως απέκρουσε ο Πεσκελίδης.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Πεσκελίδης, Σκαμνιώτης, Δραγουδάκης, Τσομπανίδης, Αλεξανδρίδης, Κουνικαριώτης (72 Λαμπρόπουλος), Φέρκο (86 Μυτιληναίος), Κοκονόζι (60 λ.τ. Φελέκης), Τσαβδαρίδης, Κρόκος (68 Μυλωθρίδης), Ανωτίδης

Αστέρας Φωλιάς

Σικαδάς, Μιτριτζώνης (86 Αντωνιάδης Ι.), Παναγιωτίδης Π., Μήττας, Φοριάρης, Πασχαλίδης, Τριανταφυλλίδης, Αθανασάκης (90 Κυριαζής), Αντωνιάδης Αχ., Χρυσανίδης (82  Κεδίκογλου), Κάππα.

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Βρασίδα και ιδιαίτερα τους κ.κ. Αν. Μήτρου και Β. Μπιλμπίλη για την παραχώρηση του νεαρού Στέφανου Τσαβδαρίδη.

ΑΟ Κάρυανης-ΜΑ Φιλίππων: 1-5

Ο ΜΑ Φιλίππων κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 1-5 στο γήπεδο της Κάρυανης στη κόντρα με την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τη διαιτησία της αναμέτρησης, για πολλά φαλτσοσφυρίγματα και κάρτες.

Το ημίχρονο έληξε με 0-2 με γκολ από Βαμβακίδη και Σαββίδη. Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης ο ΜΑ Φιλίππων πέτυχε άλλα δύο τέρματα, με τον Βαμβακίδη που έφτασε σε χατ-τρικ. Στο 64 ανατροπή, πέναλτι και κόκκινη στον Μισίν. Στην «βούλα» πήγε ο Ιωσηφίδης για το 0-5. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-5 με τον Δ. Χατζηανδρέου.

Συνθέσεις

ΑΟ Κάρυανης

Μισίν, Γλούφτσιος, Κούτρας Κ., Πετρίδης, Βαζακίδης, Παρασκευόπουλος, Αβ., Παρασκευόπουλος Π., Καλλιμάνης, Παντελής, Χατζηανδρέου, Χατζής. Αλλαγές έπαιξαν οι Αναστασιάδης, Κούτρας Ζ., Χρυσαφούδης, Ευδοκης Χρ.

ΜΑ Φιλίππων

Ιωσηφίδης, Βασιλειάδης Α. (65 Μαντζιώρης), Σαββόπουλος Μ. (60 Νερτίλ), Καγκασίδης Φαρσάκογλου, Βασιλειάδης Σ., Καραγιαννίδης, Σαββόπουλος Η. (63 Κελίδης), Σαββίδης (70 Γρηγοριάδης), Σκονίδης, Βαμβακίδης.

Άρης Ζυγού-Ν.Μ.Α.Ορφανίου: 2-1

Ο Άρης Ζυγού υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής (8/10) το Ν.Μ.Α. Ορφανίου για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 2-1. Στο 14ο με κεφαλιά του Γυαλίδη έγινε το 1-0. Στο 19 πέναλτι για τους γηπεδούχους, στην εκτέλεση πήγε ο Γυαλίδης όμως απέκρουσε ο Νίκα. Στο 25 με πλασέ του Γυαλίδη έγινε το 2-0. Στο 45 εκτέλεση φάουλ για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα χτυπάει στο τείχος και στο πόδι του Λαζαρίδη για να γίνει το 2-1.

Στην επανάληψη υπήρχε ισορροπία και το σκορ  δεν άλλαξε.

**Διαμαρτυρίες υπήρξαν και από τις δύο ομάδες για σφυρίγματα του Θ. Βερνέζη.

Συνθέσεις

Άρης Ζυγού

Μπάιος, Γαϊτατζής, Λαζαρίδης, Ευθυμίου, Δομουτζόγλου Αν., Μιχαηλίδης, Μπασδάνης (80 Αβραμίδης), Οζγουρίδης Ε., Ιακωβίδης (67 Ζεϊτίδης), Γυαλίδης, Πυργιλής (85 Βαφάκης Η.).

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Νίκα, Κόντρα, Θωμάς, Κοσμάς Ν., Κοσμάς Φ., Μηλιάδης, Μυλωνάς, Ψητόπουλος, Αγκοτάκης, Γκίνογλου, Φιλόσογλου.

Ασπίδα Πολυστύλου-ΜΑκεδονικος Αμισιανών: 0-4

Ο Μακεδονικός Αμισιανών ήταν καλύτερος της Ασπίδας Πολυστύλου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήρε το «διπλό» με 0-4. Ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα των Αμισιανών στην διοργάνωση ενώ η Ασπίδα είναι άποντη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 30 ο Γαϊτατζής με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 52 ο Άγκος με κεφαλιά έκανε το 0-2. Στο 62 ο Κεχαγιάς με σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Ο Μουλάι διαμόρφωσε με σουτ το 0-4.