http Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Έξι "διπλά", εξάρα για το Πολύστυλο
Monday, 10 October 2016 11:11

Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Έξι "διπλά", εξάρα για το Πολύστυλο

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Η Ασπίδα Πολυστύλου πέτυχε το σκορ της ημέρας (0-6) στη Νικήσιανη επί του τοπικού ΑΣ Παγγαίο στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας. «Διπλά» επίσης κατέκτησαν οι ΠΑΟΚ, Μαίανδρος Γέροντα, Ν.Μ.Α. Ορφανίου, Κεραυνός Ελευθερών και Ολυμπιακός Καβάλας. Τρίποντα για Φρίξο Πλατανοτόπου και Βύρωνα Καβάλας, ισοπαλίες σε Ποντολίβαδο και Μυρτόφυτο. Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Μυρμιδόνες Καβάλας-ΠΑΟΚ: 1-3

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος των Μυρμιδόνων Καβάλας στο Κυριακάτικο (9/10) μεταξύ τους παιχνίδι στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου και πήρε το «διπλό» με 1-3. Στο 9ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι και στο 22 ανατροπή του Ζέκια και πέναλτι που αμφισβητήθηκε. Στην «βούλα» πήγε ο Μαδέσης για το 0-1. Στο 30 σε αντεπίθεση, σέντρα του Μαδέση και ο Ράπτης πέτυχε αυτογκόλ για το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 78 ο Μεμάι μείωσε σε 1-2. Στο 89 ο Σαντογιάννης διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στο 50ο λεπτό οι δύο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκαν μετά διαπληκτισμό οι Ζαρίμης (ΠΑΟΚ) και Κλειτσιώτης (Μυρμιδόνες).

Συνθέσεις

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Ράπτης (46 Ματρής), Κλειτσιώτης, Τελίδης, Προδρομίδης, Φιλιππίδης, Παχατουρίδης (80 Παπαδόπουλος), Παπάς, Μεμάι, Κόλλα, Λίτσι (60 Αρβανιτίδης).

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Παυλίδης, Ζαρίμης, Αδαμαντίου, Παπαδημητρίου, Ντουρτμές, Ξανθόπουλος (78 Τσολακίδης), Ζέκια, Μαδέσης (66 Χατζόπουλος), Γερμανίδης (58 Σάφτσουκ), Σαντογιάννης.

**Ντεμπούτο με τη φανέλα των Μυρμιδόνων έκαναν οι Ματρής (φοιτητής από σύλλογο της ΕΠΣ Έβρου) και Αρβανιτίδης (από τη Δόξα Αμυγδαλεώνα).

ΑΟ Ποταμιάς –Μαίανδρος Γέροντα:  0-1

Ο Μαίανδρος Γέροντα κατέκτησε το «διπλό» με 0-1 στο γήπεδο της Ποταμιάς στη κόντρα της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας με την τοπική ομάδα. Το γκολ-τρίποντο προήλθε από κερδισμένο πέναλτι του Μαγνήσαλη και εύστοχο χτύπημα του Καράκιζλη στο 40ο λεπτό.

Το σκορ θα μπορούσε να είναι διαφορετικό καθώς η Ποταμιά είχε δύο δοκάρια στη διάρκεια του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι άλλο ένα. Η Ποταμιά, με το Κώστα Μωραϊτη να κάνει ντεμπούτο στο διπλό ρόλο παίκτη-προπονητή του συλλόγου, μένει στους μηδέν βαθμούς στο ξεκίνημα της σεζόν ενώ ο Μαίανδρος έχει 4β.

Συνθέσεις

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Βασιλούδης, Προδρόμου Ι., Μωραϊτης, Θωμάς, Προδρόμου Α., Δημητρέκος, Μπαρουμάς, Πασχάλης, Ντάλης (55 Μέλκας), Μερέσης. Αλλαγές οι Μέλκας και Ταστσόγλου.

Μαίανδρος Γέροντα

Τζανίδης, Χισένι, Αραμπατζής, Καράκιζλης, Λαμπέτσος (85 Καρυώτης Α.), Κύρκος, Γιοβανόπουλος (75 Ματάντζι), Κελεμπεσιώτης, Μαγνήσαλης, Ριντίν (60 Τσάκωνας Μ.), Χασάνογλου.

Ποντιακός Ποντολιβάδου- Άρης Πρίνου: 0-0

Ο Ποντιακός Ποντολιβάδου και ο Άρης Πρίνου μοιράστηκαν τους βαθμούς με 0-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι που εκκρεμούσε από την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (9/10).

Οι γηπεδούχοι είχαν 3 καλές στιγμές στο ματς και ζήτησαν και ένα πέναλτι στο 55 σε ανατροπή του Ε. Σιδηρόπουλου που δεν έδωσε ο διαιτητής. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και αυτοί τρεις καλές στιγμές στο παιχνίδι ενώ τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής στο 72ο λεπτό του αρχηγού τους, του Μαλίμη, με 2η κίτρινη κάρτα. Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα ο εν λόγω παίκτη αποβλήθηκε καθώς διαπληκτίστηκε έντονα με τον προπονητή του κατά την αλλαγή πετώντας του το περιβραχιόνιο (την 1η κίτρινη δέχθηκε για μαρκάρισμα).

Συνθέσεις

Ποντιακός Ποντολιβάδου

Ματσάγκος, Ζλατίνης, Σιδηροπουλος Κ., Εμμανουηλίδης, Μινέγος (50 Σοναρίδης), Ουλφανίδης, Κωνσταντινιδης, Σιδηροπουλος Δ., Σιδηρόπουλος Ε. (85 Παπαδόπουλος), Λιόλιας, Σταυρίδης

Άρης Πρίνου

Μουράτσι, Χριστινίδης, Μανωλάκης, Καραβούζης, Λατσούρης, Μαυρίδης, Ντουλελάρι, Δημητρίου, Μαλίμης, Μπούικο Ε. (90+1 Μπούικο Ε.), Ηλιάδης.

Ν.Ηρακλής Μυρτοφύτου- Δόξα Λυδίας: 2-2

Μοιρασιά, με 2-2, στο Μυρτόφυτο στη κόντρα της τοπικής ομάδας με τη Δόξα Λυδία για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Ήταν ο πρώτος βαθμός για την ομάδα του Γ. Γκέκα στο πρωτάθλημα και η Δόξα Λυδίας –που είχε καλύτερη παρουσία στο ματς- έχει 4β. στην προσπάθεια της.

Η εικόνα του αγώνα

Στο 15ο λεπτό προσπάθεια του Σιγγιρίδη, η μπάλα στο δοκάρι και σύμφωνα με τους φιλοξενούμενους έσκασε μέσα από την γραμμή και έπρεπε να μετρήσει γκολ.

Στο 22 ο Σκουρτάι έκανε το 1-0 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν 2 καλές στιγμές. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47 ο Φωτιάς έκανε το 2-0. Στο 58 με φάουλ έξω από την περιοχή του Συγγιρίδη έγινε το 2-1 και η Λυδία συνέχισε τη πίεση. Στο 68 χαμένη ευκαιρία για το Μυρτόφυτο σε διαγώνιο σουτ του Φωτιά και λίγο μετά ο Σκουρτάι έχασε τετ-α-τετ. Στο 93 φάουλ έξω από την περιοχή του Μπατηρίδη για το 2-2. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν ένα πέναλτι και η Δόξα Λυδίας ζήτησε δύο πέναλτι.

Συνθέσεις

Ν.Ηρακλής Μυρτοφύτου

Ζαμάνης, Μιχαλούστας, Πατρίδας, Θεοδωρίδης, Τσιμπόγλου, Γκούρι, Βαζακίδης (85 Χατζηχρήστου Γ.), Μουλλάι (46 Κόρρα), Φωτιάς, Σκουρτάι, Φεγγερός (79 Μαυροχαλιβίδης).

Δόξα Λυδίας

Σπουργίτης, Ραφτόπουλος, Καραγιάννης, Κιτσουκάκης, Μουζενίδης, Καγκαλίδης, Τριάντης, Συγγιρίδης (75 Αβραμίδης), Πρέζιος (60 Μπατηρίδης), Δημητριάδης, Ανδρεάκης (46 Παπαδάκης).

2ος όμιλος

Βύρων Καβάλας- ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα: 2-0

Ο Βύρων ήταν καλύτερος του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο μεταξύ τους παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (8/10) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας , πήρε δίκαια τη νίκη με 2-0 και παραμένει αήττητος στην κορυφή με 10β.

Στο 30ο λεπτό με μακρινό σουτ του Διγκόζη έγινε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, στην διάρκεια του οποίου έχασαν μεγάλες ευκαιρίες οι Βακιρτζής (εξ επαφής κεφαλιά του Βακιρτζή άουτ) και Διγκόζης (κεφαλιά άουτ). Στο 44 ο Δήμου βγήκε τετ-α-τετ όμως καθυστέρησε και τον πρόλαβε αμυντικός. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο 10λεπτο της επανάληψης όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία. Στο 75 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Διγκόζη-που ήταν εκ των κορυφαίων-κεφαλιά του Πεφάνη για το τελικό 2-0.

Συνθέσεις

Βύρων Καβάλας

Γεωργόπουλος, Χατζηνικολάου (60 Ανωτίδης), Λευθέρης, Πετρόπουλος (46 Δεληγιάννης), Νταμπανλής, Φαρσάκογλου, Διγκόζης, Αγγελίδης Σ., Αντωνιάδης, Πεφάνης, Βακιρτζής (80 Αγγελίδης Δ.).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Τσαπανίδης, Φέρκο, Κωστόπουλος, Τσομπανίδης, Γιακωβίδης, Τσομπανίδης Θ., Δήμου (89 Φαρσάκογλου), Τιάκας, Τσιοπανίδης, Ανωτίδης, Καπράκης (81 Αντόνοφ).

Φρίξος Πλατανοτόπου- Δόξα Αμυγδαλεώνα: 3-0

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) την Δόξα Αμυγδαλεώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήρε τη νίκη με 3-0. Παραμένει έτσι αήττητος με 10 βαθμούς (την ισοπαλία στην πρεμιέρα με τον Βύρωνα και τρεις νίκες με Ορφάνι, Αμισιανά και Αμυγδαλεώνα). Ο αέρας ήταν το αρνητικό σημείο του αγώνα καθώς δυσχέραινε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Στο 14ο λεπτό μετά από πάσα του Παλληκαρά ο Αλεπίδης έκανε το 1-0. Στην επανάληψη και δη στο 48 μετά από πάσα του Αλεπίδη, ο Παλληκαράς έκανε το 2-0. Στο 53 μπαλιά του Παλληκαρά για τον Μανώλκα που σκόραρε για το 3-0. Στο 54 φάουλ του Αλεπίδη, κεφαλιά του Παπαντωνίου στο δοκάρι. Η Δόξα Αμυγδαλεώνα μετρά δυο νίκες και δύο σερί ήττες στην διοργάνωση.

Συνθέσεις

Φρίξος Πλατανοτόπου

Βαρδαβούλιας, Ράνος (76 Τσακαλίδης), Παρασκευόπουλος, Σταμάτης (81 Παπαδόπουλος), Παπαντωνίου, Πασχαλίδης, Μοσχοφίδης, Αλεπίδης, Μανώλκας Ε. (85 Κοσμάς), Σέρρα, Παλληκαράς.

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Καλπακίδης, Κεκρίδης, Μποσβέλης, Παπαβασιλείου, Γαϊτανέρης (60 Τσανουσίδης), Αβραμίδης, Σουφλέρης (74 Λεμονίδης), Καλτσίδης, Γερμανίδης, Μακατασίδης Τσαρούχας (60 Τελίδης)

Ποσειδών Καβάλας- Ολυμπιακός Καβάλας: 1-2

Καβαλιώτικο ντέρμπι είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) στο γήπεδο του Χαλκερού μεταξύ του Ποσειδώνα και του Ολυμπιακού Καβάλας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική ς του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας που έληξε υπέρ των φιλοξενούμενων με 1-2. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ολυμπιακού πίεσαν, ήταν πιο επικίνδυνοι και κατάφεραν να προηγηθούν στο 20ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηγεωργίου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, είχαν τις δικές τους ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τον Γραμματικόπουλο. Αντ’ αυτού ο νεοαποκτηθείς Δ. Ζωγραφάκης σκόραρε για το 0-2. Στο 80 ο Οικονόμου μείωσε σε 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

**Διαιτητές ήταν οι Μυλοπούλου, Παυλίδου, Αλεξανδρίδης.

Συνθέσεις

Ποσειδών Καβάλας

Μασμανίδης, Κοτσέλα, Ιωαννίδης, Κοζανίδης (46 Κάντζος), Τσιπούρης, Οικονόμου, Κοτίλι (46 Γραμματικόπουλος), ΜουροζίδηςΠ., Περγαμηνέλης, Πουλής, Μαρούδας.

Ολυμπιακός Καβάλας

Κεσεδάρογλου, Μανώλης (85 Ζώγας) Χατζηγεωργίου, Γλάνος, Μπαρέτας, Καπετανκωνσταντής, Παπαδήμας, Κόνσουλας (46 Ζωγραφάκης Δ.), Κοκονόζι, Κρόκος (90 Παπαδόπουλος Χ.), Ξηντάρας

ΑΣ Παγγαίο- Ασπίδα Πολυστύλου: 0-6

Η Ασπίδα Πολυστύλου πέρασε… με 0-6 από το γήπεδο της Νικήσιανης στη κόντρα με τον τοπικό ΑΣ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Κατάφερε σε διάστημα 10 λεπτών, από το 20 έως το 30, να πετύχει τρία τέρματα και να βάλει τις βάσεις για το εκτός έδρας τρίποντο. Στο 20 ο Δόνος έκανε το 0-1, στο 23 ο Αναστασιάδης έκανε το 0-2 και στο 31 ο Κωνσταντινίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στην επανάληψη, ο Φρόκου πέτυχε χατ-τρικ για το τελικό 0-6. Η Ασπίδα είχε και δύο δοκάρια, ένα με τον Δόνο στο 0-0 και ένα με τον Αναστασιάδη στην επανάληψη.

Συνθέσεις

ΑΣ Παγγαίο

Ιωαννίδης, Χατζηιορδάνου, Σπυράκης Α. (46 Τυρνινής), Αθιανός (70 Καζάκος), Δούρτμες Ν., Λεοντίου (80 Τάταρης), Δουλγέρης, Καραγιάννης, Σπυράκης Α., Κεχαγιάς, Νεστορίδης Σ.

Ασπίδα Πολυστύλου

Χατζηγιάννης, Μοσχόπουλος Ν., Αναστασιάδης, Μοσχόπουλος Κ., Κωνσταντινίδης, (71 Παπαδόπουλος Ι.), Κορδήστη, Γιαντσακλίδης (65 Μιχαλίτσης), Τζιμπιτζίδης, Δαλιατζής, Φρόκου, Δόνος Α. (40 λ.τ. Χρήστογλου).

Μακεδονικός Αμισιανών- Ν.Μ.Α.Ορφανίου: 0-1

Σπουδαίο «διπλό» κατέκτησε το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) η ανανεωμένη ομάδα του Ν.Μ.Α. Ορφανίου με 0-1 επί του Μακεδονικου Αμισιανών στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Ν. Λόλη στο 43ο λεπτό της συνάντησης. Στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Βογιατζή και στο 85 ο Λίσι έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοπαλία όταν σουτ του Λίσι πέρασε μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κορυφαίους τους Χατζησάββα και Φιλόσογλου, τον μεγαλύτερο και το μικρότερο της παρέας. Ήταν η 2η σερί εντός έδρας ήττα για τον Μακεδονικό που έχει μέχρι στιγμής 3β. Το Ορφάνι έχει 3 νίκες σε 4 ματς και 9μ.

Συνθέσεις

Μακεδονικός Αμισιανών

Παπάζογλου, Λίτσας, Λίσι, Αναχορλής, Καρέλης, Βογιατζής (75 Βογιατζής), Καλοκάρδης, Σκονίδης, Θεοδοσιάδης, Μπερίδης (55 Δαύτσιος), Πελτέκης

Ν.Μ.Α.Ορφανίου

Μισίν, Κούτρας, Μηλιάδης Κ., Μηλιάδης Ν., Φιλόσογλου, Θωμάς, Μιχαλής, Χατζησάββας, Λόλη, Κόντρα (80 Κανταζίδης), Κακαζής (75 Παρασκευάς).

ΑΟ Ελαιοχωρίου- Κεραυνός Ελευθερών: 1-3

Σπουδαίο «διπλό», με 1-3, κατέκτησε ο Κεραυνός Ελευθερών στο γειτονικό ντέρμπι του Σαββάτου (8/10) με τον ΑΟ Ελαιοχωρίου για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας φτάνοντας στους 9β. Ο ΑΟΕ έχει 4β. στην προσπάθεια του.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 17 με πλασέ του Κεσετζή έγινε το 0-1. Στο 25 ο Κιοσές ισοφάρισε σε 1-1. Στο 35 ο Τραγαντζόπουλος με σουτ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Κεραυνό. Στο 42 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κιοσές (η 1η για διαμαρτυρία, η 2η για μαρκάρισμα). Στο 71 πλασέ έξω από την περιοχή του Τραγαντζόπουλου στο παραθυράκι της εστίας του Ζαφειρίου για το τελικό 1-3.