http Α΄ ΕΠΣΚ: Νέο στραβοπάτημα για το Ορφάνι, στο -1 από την κορυφή ο Βύρων, ήττα για τον Ορφέα
Sunday, 19 January 2020 18:01

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Μ.Α.Ορφανίου υπέστη εντός έδρας ήττα (1-3 από τον Άρη Πηγών) στο ματς της 15ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας όμως παραμένει στην κορυφή της κατάταξης με 35β. Τον πλησίασε στον -1β. ο Βύρωνας Καβάλας που πέρασε από τη Νέα Πέραμο ενώ ο Ορφέας που έχασε στο Χρυσοχώρι απέχει 3β. Πολύτιμες νίκες κατέκτησαν η ΑΕΚ Καβάλας, η Κεραμωτή και ο Αστέρας Φωλιάς, λευκή ισοπαλία στα Λιμενάρια. Αναλυτικά:

Μ.Α. Ορφανίου-Άρης Πηγών: 1-3

Ο Άρης Πηγών ήταν ανώτερος από τον πρωτοπόρο Μέγα Αλέξανδρο στο Ορφάνι, στο ματς της 15ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε σπουδαίο διπλό με 1-3. Στο 5ο λεπτό ο Ντέντε έκανε το 0-1 και αυτό… πάγωσε την κερκίδα και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στο 50 και στο 54 ο Αθανασάκης κατάφερε να σκοράρει δις για το 0-3. Στο 84 ο Τουρασανίδης μείωσε στο τελικό 1-3.

**Αξίζει να σημειώσουμε πως ο τερματοφύλακας του Άρη Πηγών, Γκίνης, είναι αδελφός του τερματοφύλακα του Ασπροπύργου που το Σάββατο αγωνιζόταν στην Καβάλα και κατέβασε τα ρολά.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Βύρων Καβάλας:0-1

Ο Βύρων Καβάλας είχε την υπεροχή στο ματς με τον Βρασίδα στη Νέα Πέραμο, για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, είχε ευκαιρίες και πήρε το πολύτιμο «διπλό» με 0-1. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Παντελίδης με μονοκόμματο σουτ στο γάμα στο 62ο λεπτό. Είχαν προηγηθεί ευκαιρίες με Καλτσίδη, Παντελίδη, Βλάχο και Καρίπογλου και επίσης στο 80 ο Καλτσίδης βγήκε τετ-α-τετ αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Από τους πρωταγωνιστές του αγώνα ο Π. Αγαθόπουλος που με τις αποκρούσεις του κράτησε το σκορ στο 0-1.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-0

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου επέστρεψε στις νίκες μετά από 12 αγωνιστικές (!!!) με 1-0 επί του Ορφέα Ελευθερούπολης για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το γκολ –τρίποντο πέτυχε στο 35ο λεπτό όταν ο Χαλπέτης έκανε σουτ και η μπάλα κόντραρε και σε αμυντικό. Στο 40 εκτέλεση φάουλ του Γαβριήλ, έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασίου. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Λεγάτος είχε δοκάρι. Στην επανάληψη, ο Ορφέας ανέβασε ταχύτητα, πίεσε όμως δεν κατάφερε κάτι καλό. Στο 75 ο Απόλλων έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χαριτίδη με 2η κίτρινη κάρτα.

Κεραμωτή-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 1-0

Πολύτιμη νίκη, με 1-0, για την Κεραμωτή στο παιχνίδι με το Ναζιανζό για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο χωρίς καλές στιγμές. Στην επανάληψη, στο 72 ο Ναζιανζός είχε δοκάρι. Στο 80 είχε ευκαιρία η Κεραμωτή και στο 82 ο Μπίλιας με πλασέ έκανε το 1-0. Στα τελευταία λεπτά ο Ναζιανζός πίεσε, είχε προβολή του Φωτόπουλου που απέκρουσε ο τερματοφύλακας και η μπάλα πήγε στο δοκάρι και μια ακόμη φάση σε κεφαλιά του Ζουμπουλίδη και νέα απόκρουση του πορτιέρο.

**Ο Βαρνιτσιώτης, μετά από ένα διάστημα απουσίας, επιστρέφει στην δράση και θα ενισχύσει την προσπάθεια της Κεραμωτής.

Αστέρας Φωλιάς-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-0

Ο Αστέρας Φωλιάς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα (μετρούσε μόλις 2 ισοπαλίες στα τελευταία 10 ματς) στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας με 1-0 επί του Φρίξου Πλατανοτόπου στο ματς της 15ης αγωνιστικής. Ο Φρίξος έμεινε με 10 παίκτες από το 20ο λεπτό της συνάντησης λόγω αποβολής του Βερβερίδη με 2η κίτρινη κάρτα (η πρώτη για μαρκάρισμα, η 2η για καθυστέρηση στην εκτέλεση πλαγίου) παρόλα αυτά στεκόταν καλά στο ματς, με ευκαιρίες και δύο δοκάρια. Ο Αστέρας κατάφερε να σκοράρει στο 82ο λεπτό με το νεοαποκτηθέντα Κλέντι Καρίκι και να πάρει μια δύσκολη αλλά σημαντική για τη συνέχεια νίκη.

ΑΕΚ –Ατρόμητος Χαλκερού: 3-1

Πολύτιμη νίκη, με 3-1, για την ΑΕΚ Καβάλας στο κρίσιμο ματς με τον Ατρόμητο Χαλκερού στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Έγινε καλό παιχνίδι και αρκετές καλές στιγμές, παρουσία αρκετών φιλάθλων των δύο ομάδων. Στο 20ο λεπτό ο Σάσσος έκανε το 1-0 και στη συνέχεια ο Καζανίδης έβγαλε δύο τετ-α-τετ. Στο 65 ο Καραγιαννούδης από τα 45 μέτρα ισοφάρισε σε 1-1. Στο 67 ο Εγκίστ εκμεταλλεύεται λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Χαδόλια αλλά αυτός απέκρουσε.

Η συνέχεια έχει τραυματισμό του τερματοφύλακα του Ατρόμητου, Αν. Καζανίδη και αντικατάστασή του από το νεαρό Τερλελέ. Στο 76 ο Ίσα έκανε το 2-1 και στο 82 ο Σακκόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στο 90 αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Εγκίστ και το Χαλκερό έμεινε με 10 παίκτες. Με την λήξη του αγώνα προέκυψε αντίδραση από πλευράς Κοσμά Χατζηβασιλειάδη προς τον διαιτητή για την κόκκινη στον Εγκίστ και είχαμε μικρή διακοπή στο ματς.

**Η ΑΕΚ Καβάλας ενέταξε στο δυναμικό της για τη συνέχεια της Α΄ κατηγορίας το νεαρό Δημήτρη Δάδαρο που μέχρι πρότινος αγωνιζόταν στον Άρη Πηγών. Παράλληλα, αγωνίστηκε σε θέση βασικού ο Τσονάκας, που είναι γεννημένος το 2004.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο των Λιμεναρίων στο ματς της τοπικής Αναγέννησης με την Δόξα Αμυγδαλεώνα για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ματς ήταν ισορροπημένο και στο 90 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο Δούμπλατζης όμως απέκρουσε ο Κουνατίδης και κράτησε τον πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του. Στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Ζώης Αβραμίδης και η Δόξα τελείωσε το ματς με 10 παίκτες.