http Α΄ ΕΠΣΚ: Με το δεξί Ορφάνι και Ορφέας, «γκέλα» για τον Βύρωνα
Sunday, 05 January 2020 18:00

Α΄ ΕΠΣΚ: Με το δεξί Ορφάνι και Ορφέας, «γκέλα» για τον Βύρωνα

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η μάχη της κορυφής στην Α΄ κατηγορία συνεχίζεται και στο 2020. Ο Μ.Α.Ορφανίου κέρδισε στην 13η αγωνιστική και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης. Στην 2η θέση ανέβηκε ο Ορφέας που λύγισε την Δόξα Αμυγδαλεώνα ενώ ο Βύρωνας ηττήθηκε στην Κεραμωτή και έπεσε στην 3η θέση.

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Άρη Πηγών, Ναζιανζό Ν. Καρβάλης και Φρίξο Πλατανοτόπου. Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Φωλιάς. Αναλυτικά:

Μ.Α. Ορφανίου-Αναγέννηση Λιμεναρίων:  2-1

Ο Μ.Α. Ορφανίου πέτυχε αγχωτική και συνάμα σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Αναγέννησης Λιμεναρίων στο ματς της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και παραμένει μόνος στην κορυφή της κατάταξης. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο –τρεις καλές στιγμές στο πρώτο μέρος όμως ο Γ. Παπαδόπουλος, που ήταν σε σπουδαία μέρα, κράτησε το μηδέν στην εστία του. Μάλιστα, στο 43 από βαθιά μπαλιά και κεφαλιά πάσα του Αγγελίδη ο Σιδηράς κάνει σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά με πλασέ βρήκε δίκτυα για το 0-1. Το Ορφάνι μπήκε και πίεσε στην επανάληψη και φτάσαμε στο 75 για να ισοφαρίσει ο Παλληκαράς σε 1-1. Στις καθυστερήσεις, στο 93, από εκτέλεση κόρνερ του Ν. Μηλιάδη, κεφαλιά του Λόλη και έγινε η ολική ανατροπή για το τελικό 2-1. Παράπονα εξέφρασαν και οι δύο ομάδες για τη διαιτησία του Τσιάρα (ζήτησαν από ένα πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αλλά και οφσάιντ στη φάση του 1-1).

**Η διοίκηση της Αναγέννησης Λιμεναρίων ευχαριστεί την αντίστοιχη του Μ.Α. Ορφανίου για την φιλοξενία.

ΠΟ Κεραμωτής-Βύρωνας Καβάλας: 1-0

Η Κεραμωτή έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, με 1-0, επί του Βύρωνα. Παρατάχθηκε με απουσίες και με αμυντικές διαθέσεις κόντρα στον φιλόδοξο σύλλογο της Καβάλας και άντεξε στην πίεση. Στο 68 ο Μπαργκάν έκανε το 1-0 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αγχώθηκαν και προσπάθησαν με ανορθόδοξο τρόπο να φτάσουν στην αντίπαλη εστία χωρίς να βρουν τελικά στόχο. Ο Βύρων έμεινε στους 4β. πίσω από τον πρωτοπόρο Μ.Α. Ορφανίου. Η Κεραμωτή ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο 2020 και βρίσκεται στην 6η θέση της κατάταξης.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 2-0

Ο Ορφέας έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2020, με νίκη με 2-0, επί της Δόξας Αμυγδαλεώνα στο ματς της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας στο Δημοτικό Στάδιο Ελευθερούπολης και ο Παύλος Προβατίδης ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο. Στο 15 ο Τσαπέγια από σύγχυση στην άμυνα έκανε το 1-0, στο 32 και στο 38 ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι. Στο 54 ο Μώραλης με πλασέ έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Ευκαιρίες για τον Ορφέα έχασαν και οι Τσαπέγια, Βακιρτζής και Ματσάγκος. Στο 72 ο Τσιτσόπουλος είχε ευκαιρία όμως τον πρόλαβε ο Αθανασίου και απέκρουσε.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Ναζιανζός: 0-1

Σπουδαία νίκη, με 0-1, κατέκτησε ο Ναζιανζός στο κρίσιμο ματς με τον Απόλλωνα στο Χρυσοχώρι στο πρώτο ματς του 2020, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τους γηπεδούχους να έχουν καλές στιγμές με Χαλπέτη, Γαμβρέλη, Σαμαρά και τους φιλοξενούμενους άλλη μια με τον Χαραλαμπίδη. Στο 60 σε αντεπίθεση ο Χαραλαμπίδης πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, 0-1. Στο 70 ο Ναζιανζός έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Αλ. Τόρα με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 82 ήταν η σειρά του Χαραλαμπίδη να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαπληκτισμό και η ομάδα της Νέας Καρβάλης έμεινε με εννέα. Αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες και ο προπονητής του Ναζιανζού, Θ. Μαδέση. Μετά το 1-0 αλλά και μετά την δεύτερη αποβολή οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες για την ισοφάριση κυρίως με σουτ του Χαλπέτη και οι φιλοξενούμενοι είχαν σουτ από Κόρτσα, Γκρούνοφ και ένα τετ α τετ με τον Χαραλαμπίδη.

**Η διοίκηση του Ναζιανζού Ν. Καρβάλης ανακοίνωσε την επιστροφή στην ομάδα, του Ελιντιόν Κόρτσα, που θα βοηθήσει και αυτός την προσπάθεια ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΑΕΚ Καβάλας-Άρης Πηγών: 0-5

Σπουδαίο «διπλό» με πεντάρα κατέκτησε ο Άρης Πηγών στο Βερούλειο, στο ματς της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με την ΑΕΚ. Το ημίχρονο έληξε με 0-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Άρη Πηγών βρήκαν διεξόδους και έφτασαν στο τελικό 0-5. Δύο γκολ πέτυχε ο Β. Αθανασάκης, άλλα δύο ο Ντέντε και ένα ο Χρυσαλίδης.

Αστέρας Φωλιάς-Βρασίδας Ν. Περάμου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Φωλιάς στο εντός έδρας παιχνίδι του τοπικού Αστέρα με τον γείτονα του Βρασίδα Ν. Περάμου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι και το αποτέλεσμα κρίνεται απόλυτα δίκαιο. Ντεμπούτο στον πάγκο του Αστέρα έκανε ο Λευτέρης  Τουρασανίδης.

Ατρόμητος Χαλκερού-Φρίξος Πλατανοτόπου: 0-1

Σπουδαία νίκη, με 0-1, πέτυχε ο Φρίξος Πλατανοτόπου στο γήπεδο του Χαλκερού και στην κόντρα της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στο 2020. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι δε γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με τις αντεπιθέσεις. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε με εύστοχο πέναλτι στο 78ο λεπτό ο Χιονίδης (ανατροπή του Γκάγκαλη). Στο πρώτο μέρος ο Φρίξος είχε δοκάρι με τον Παρασκευά ενώ το Χαλκερό είχε δοκάρι στην επανάληψη με τον Μανδαλιανό.