http Α΄ ΕΠΣΚ: Στο +4 ο Μ.Α. Ορφανίου, ισοπαλίες σε Πλατανότοπο και Πηγές
Sunday, 27 October 2019 18:34

Α΄ ΕΠΣΚ: Στο +4 ο Μ.Α. Ορφανίου, ισοπαλίες σε Πλατανότοπο και Πηγές

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Μ.Α. Ορφανίου κέρδισε στο Χρυσοχώρι τον τοπικό Απόλλωνα για την 7η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με το «Χ» του Ορφέα στον Πλατανόποτο ξέφυγε στην κορυφή με 4β. Συγκάτοικοι στην 2η θέση είναι ο Ορφέας με τον Βύρωνα που κέρδισε τον μαχητικό Αστέρα Φωλιάς.

Πρώτη νίκη για τον Βρασίδα Ν. Περάμου. Πολύτιμα τρίποντα για Ναζιανζό και Δόξα Αμυγδαλεώνα, λευκή ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι στις Πηγές.  Αναλυτικά:

Απόλλων Χρυσοχωρίου-ΜΑ Ορφανίου: 1-4

Ο Μ.Α. Ορφανίου μοιάζει ασταμάτητος καθώς πέρασε, με 1-4, από το Χρυσοχώρι στο ματς της 7ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 25ο λεπτό σέντρα του Κλ. Μαλούτα και ο Βεζυρόπουλος έκανε το 0-1. Στο 31 σέντρα του Αραμπατζή και ο Βεζυρόπουλος… ξαναχτύπησε για το 0-2. Στο 35 σουτ του Τουρασανίδη έξω από την περιοχή για το 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 με εύστοχο πέναλτι του Τσομπανόπουλου, που κέρδισαν για χέρι του Αλεπίδη στην περιοχή. Στο 92 ο Γ. Κουκούτσης διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και ένα ακυρωθέν γκολ του Παλληκαρά ως οφσάιντ.

**Οι γηπεδούχοι είχαν αναγκαστική αλλαγή του τερματοφύλακα τους, Μάλλιου, λόγω τραυματισμού, από το 25ο λεπτό.

Βύρωνας Καβάλας-Αστέρας Φωλιάς:  2-0

Ο Βύρωνας Καβάλας δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αστέρα Φωλιάς στο μεταξύ τους ματς για την 7η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 5ο λεπτό όμως η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Βύρωνα. Στο 25, μετά από σέντρα του Καλτσίδη, ο Βλάχος έκανε το 1-0. Πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Κεσαπίδης έχασε τετ-α-τετ. Στο 70 ο Καλτσίδης με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Χαμένες ευκαιρίες είχαν Παντελίδης και Βλάχος.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το ντέρμπι του  δήμου Παγγαίου στον Πλατανότοπο μεταξύ του τοπικού Φρίξου και του Ορφέα Ελευθερούπολης για την 7η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Προβατίδη η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά με κόντρα σε αμυντικό έγινε το 0-1. Στο 65 ο Γκάγκαλης ισοφάρισε σε 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι είχε δύναμη και το σκορ δεν άλλαξε.

**Αποβλήθηκε ο παράγοντας του Φρίξου, Λάζαρος Ταβιτζόγλου μετά από διαμαρτυρίες.

**Πολλά τα παράπονα και από τις δύο πλευρές για την διαιτησία του Τσιλίκα. Ο Ορφέας φωνάζει για κόκκινη κάρτα στο 40 για μαρκάρισμα του Ράνου στον Τζαπέγια.

Ναζιανζός –Ατρόμητος Χαλκερού: 2-1

Ο Ναζιανζός κατέκτησε το τρίποντο, με 2-1, στο γειτονικό ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με ολική μάλιστα ανατροπή στο σκορ. Στο 15ο λεπτό ο Παπάζογλου με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1. Στο 28 ωραίο σουτ του Καρακεϊσογλου έξω από την περιοχή στο γάμα για το 1-1. Στο 40 ο Γκορόγιας με πλασέ από την περιοχή, μετά από ωραία προσπάθεια του Χατζηβασιλειάδη, έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 66 ο Ατρόμητος Χαλκερού έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καλαϊτζή με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 88 ήταν η σειρά του Ναζιανζού να μείνει με 10 λόγω αποβολής του Ισάκου.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν προς τον διαιτητή της αναμέτρησης Στ. Βαρελτζίδη για 2η κίτρινη που δεν έδειξε στον Γκορόγια στο 60ο λεπτό.

Άρης Πηγών -ΠΟ Κεραμωτής: 0-0

Χωρίς πολλές καλές στιγμές το τοπικό ντέρμπι, στο γήπεδο των Πηγών, μεταξύ του τοπικού Άρη και της Κεραμωτής για την 7η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Άριστη η ατμόσφαιρα τόσο εντός γηπέδου όσο και στην κερκίδα που γέμισε από φιλάθλους των δύο ομάδων.

**Παρελθόν από την ομάδα της Κεραμωτής αποτελεί ο Γιώργος Χιώτης λόγω μετάθεσης εργασίας στην Αθήνα. Η διοίκηση του συλλόγου τον ευχαριστεί για ό,τι προσέφερε στην ομάδα μέχρι και σήμερα. Του εύχεται ολόψυχα καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνει και πάντα υγεία.

Δόξα Αμυγδαλεώνα -ΑΕΚ Καβάλας: 2-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα είχε την υπεροχή και κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ Καβάλας για την 7η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας.  Στο 6ο λεπτό, με σουτ έξω από την περιοχή, ο Τσιτσόπουλος έκανε το 1-0. Στο 30 προσπάθεια του Άγγου απέκρουσε ο Κουνατίδης και στην επόμενη επίθεση η Δόξα σκόραρε με τον Παυλίδη για το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η ΑΕΚ προσπάθησε στο ξεκίνημα της  επανάληψης και μείωσε σε 2-1 με σουτ του Σάσσου μετά από απόκρουση του Κουνατίδη σε σουτ του Γοριδάρη. Η Δόξα είχε και δύο δοκάρια μετά το 2-1 όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-0

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας πέτυχε ο Βρασίδας Ν. Περάμου, με 1-0 κόντρα στην Αναγέννηση Λιμεναρίων στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Καστανίδης στο 26ο λεπτό της συνάντησης. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στη συνέχεια, είχαν ευκαιρίες όμως ο Βρασίδας πρόσεξε τα… νώτα του και κατάφερε να κρατηθεί όρθιος.