http Α΄ ΕΠΣΚ: 4Χ3 για Ορφέα και Ορφάνι…
Sunday, 29 September 2019 18:08

Α΄ ΕΠΣΚ: 4Χ3 για Ορφέα και Ορφάνι…

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Ορφέας και Μ.Α. Ορφανίου κρατούν το απόλυτο στην κατάταξη της Α΄ κατηγορίας μετά τις νίκες επί της Αναγέννησης Λιμεναρίων και του Χαλκερού αντίστοιχα. Εκτός έδρας νίκες Βύρωνα και Αστέρα Φωλιάς, πολύτιμα τρίποντα για Ναζιανζό και Δόξα Αμυγδαλεώνα, λευκή ισοπαλία στην Κεραμωτή. Αναλυτικά:

Ορφέας Ελευθερούπολης-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 4-0

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης επιβλήθηκε με 4-0 επί της Αναγέννησης Λιμεναρίων στο ματς της 4ης αγωνιστικής της Α  κατηγορίας με τα τέρματα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο και παραμένει στην κορυφή. Το πρώτο 45λεπτο ήταν δυνατό και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 ο Τσαπέγια έκανε το 1-0 και γρήγορα, στο 65, ο Προβατίδης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Προβατίδης έκανε το 2-0. Στο 82 ο Κ. Βακιρτζής κέρδισε πέναλτι, πήγε στην «βούλα» για το 3-0. Στο 92 ο Γιαλαμής  διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ατρόμητος Χαλκερού-ΜΑ Ορφανίου: 1-2

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε το «διπλό», με σκορ 1-2, στο ματς της 4ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας στο Χαλκερό με το ματς να κρίνεται στις καθυστερήσεις και να τον κρατά στην κορυφή της κατάταξης με το απόλυτο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Μέρτικας με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Η απάντηση ήταν άμεση, στο 56, με σουτ του Παπάζογλου, μετά από κεφαλιά πάσα του Μανδαλιανού (1-1). Στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν και στο 95 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Λόλη πήγε στην «βούλα» για το τελικό 1-2.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Άρης Πηγών: 3-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα πέτυχε την 2η συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας. Υποδέχθηκε για την 4η αγωνιστική τον Άρη Πηγών, είχε την υπεροχή και πήρε το τρίποντο με 3-1. Στο 12 ο Τσαρούχας, μετά από κόρνερ, έκανε το 1-0 και στο 40 ο Παυλίδης έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 η Δόξα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παυλίδη με 2η κίτρινη όμως στο 65 έμεινε και ο Άρη με 10 λόγω αποβολής του Νάκου με 2η κίτρινη. Στο 72 είχαμε άλλες δύο κόκκινες κάρτες, μια για κάθε ομάδα, αυτή τη φορά απευθείας. Πιο συγκεκριμένα, την άγουσα για τα αποδυτήρια πήραν ο Ντομί γιατί φέρεται να έβρισε αντίπαλο και ο Μίχος για σκληρό μαρκάρισμα. Οι Πηγές πίεσαν και ο Αθανασάκης μείωσε σε 1-2. Στις καθυστερήσεις ο Ευκαρπίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

**Από τον πάγκο του Άρη Πηγών αποβλήθηκε ο προπονητής του συλλόγου, Δημήτρης Τσάκωνας. Αρκετά τα παράπονα για την διαιτησία από την πλευρά των φιλοξενούμενων για ένα ακόμη παιχνίδι τους στην φετινή σεζόν.

Φρίξος Πλατανοτόπου -Βύρωνας Καβάλας: 0-4

Ο Βύρωνας πέρασε με 0-4 από τον Πλατανότοπο και την κόντρα με τον τοπικό  Φρίξο στο ματς της 4ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 35 από πάσα του Παπά, ο Κεσαπίδης έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο νεοαποκτηθείς Α. Βλάχος έκανε το 0-2. Στο 62 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Χιονίδης όμως απέκρουσε ο Οικονομόπουλος. Στο 70 ο Κυγάης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο ίδιος για το 0-3. Στο 85 εκτέλεση φάουλ του Καρίπογλου απέκρουσε ο τερματοφύλακας, στην επαναφορά σουτ του Φαρσάκογλου πάνω στην γραμμή  και από κοντά ο Σακκόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

ΠΟ Κεραμωτής-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας μεταξύ Κεραμωτής και Απόλλωνα Χρυσοχωρίου. Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στην επανάληψη με τρία δοκάρια (2 με Ζαφειρίου και ένα με τον  Τσομπανόπουλο). Η Κεραμωτή πίεσε, είχε ευκαιρίες και θα μπορούσε να κλέψει το τρίποντο με μια καλή στιγμή με κεφαλιά, λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

ΑΕΚ Καβάλας-Αστέρας Φωλιάς: 0-2

Ο Αστέρας Φωλιάς κατέκτησε δίκαια το τρίποντο στο Βερούλειο κόντρα στην ΑΕΚ Καβάλας στο ματς της 4ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, με 0-2. Τα δύο γκολ για τους νεοφώτιστους πέτυχε ο Λούις Μπαϊρακτάρη που ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Αραδούλης καθώς έφαγε ταπιά και διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας όπου απέκτησε ράμματα.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης -Βρασίδας Ν. Περάμου: 1-0

Πολύτιμο τρίποντο, με 1-0, για το Ναζιανζό Ν. Καρβάλης στην κόντρα με τον Βρασίδα Ν. Περάμου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το πρώτο  ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αφού είχαν γίνει και οι αλλαγές, εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και στο 78ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε και ο τερματοφύλακας του Βρασίδα, Π. Αγαθόπουλος, με 2η κίτρινη κάρτα. Στην εστία πήγε ο Χριστοδουλάκης. Στην «βούλα» πήγε ο Χατζηβασιλειάδης που ευστόχησε για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν.