http Α΄ ΕΠΣΚ: Στο +4 η Δόξα Θεολόγου, ο Φρίξος σταμάτησε τον Βύρωνα
Sunday, 21 April 2019 17:32

Α΄ ΕΠΣΚ: Στο +4 η Δόξα Θεολόγου, ο Φρίξος σταμάτησε τον Βύρωνα

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η Δόξα Θεολόγου είναι στο +4 μετά τη δική της νίκη με 1-0 και την βαριά ήττα του Βύρωνα στον Πλατανότοπο για την 24η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Εκτός έδρας νίκες για Βρασίδα Ν. Περάμου και Ορφέα Ελευθερούπολης, εντός έδρας τρίποντα για Θεαγένη , λευκή ισοπαλία στις Πηγές. Άνευ αγώνα νίκη για την Αναγέννηση Λιμεναρίων. Αναλυτικά:

Φρίξος Πλατανοτόπου-Βύρωνας Καβάλας   5-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου έκανε την έκπληξη της σεζόν επί του φιλόδοξου Βύρωνα Καβάλας καθώς του επιβλήθηκε με 5-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Παρασκευάς έκανε το 1-0, στο 15 ο Λαζαρίδης σκόραρε για το 2-0 και πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Παπάς ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες όμως ήταν άστοχοι. Στην επανάληψη, ο Βύρωνας ανέβηκε ψηλά για να πιέσει και στις αντεπιθέσεις ο Φρίξος κατάφερε να σκοράρει άλλες δύο φορές. Αρχικά, στο 50 ο Λαζαρίδης έκανε το 4-0 και στο 63 ο Παπάς σκόραρε για το 5-0. Στο 85 ο Κυγάης διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Δόξα Θεολόγου-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης  1-0

Η Δόξα Θεολόγου κέρδισε με το εύθραυστο 1-0 τον μαχητικό Ναζιανζό για την 24η αγωνιστική της Α΄κατηγορίας και σε συνδυασμό με το ατυχές αποτέλεσμα του Βύρωνα παραμένει στην κορυφή, στο +4 από αυτόν. Το παιχνίδι ήταν νευρικό, οι παίκτες της Δόξας έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο και αυτό δημιούργησε λογική πίεση στον αγωνιστικό χώρο. Το χρυσό γκολ πέτυχε στο 52ο ο Τσανακτσόγλου και μετά την λήξη του  αγώνα όλα τα μέλη της Δόξας Θεολόγου έμειναν στο γήπεδο για να γιορτάσουν την επιτυχία τους. Απέχουν μια νίκη από τον τίτλο και έχουν μπροστά τους  δύο ματς, με Ορφέα στην Ελευθερούπολη και Φρίξο στο «σπίτι» τους.

Άρης Πηγών-ΑΕΚ Καβάλας: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο των Πηγών στην κόντρα του τοπικού Άρη με την ΑΕΚ Καβάλας για την 24η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με νεαρούς ποδοσφαιριστές, το ματς ήταν ισορροπημένο, με λίγες καλές στιγμές και έμεινε στο 0-0.

Ατρόμητος Χαλκερού-Ορφέας  Ελευθερούπολης: 0-1

Ο Ορφέας πέρασε από το Χαλκερό, με 0-1, μετά από ένα μέτριο παιχνίδι στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Σολακίδης στο 65ο λεπτό.

Κεραυνός Κρηνίδων-Βρασίδας Ν. Περάμου: 1-5

«Διπλό» με 1-5 για τον Βρασίδα Ν. Περάμου στις Κρηνίδες στο ματς της 24ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 5ο λεπτό χαμένο τετ-α-τετ του Φουστέρη. Στο 33ο λεπτό από σέντρα του Μπαρμπαγιάννη, προβολή του Τσότρα για το 0-1. Στο 38 ωραίο σουτ του Ρέμπα έξω από την περιοχή για το 1-1. Στο 57 σέντρα σουτ του Ρ. Μουλάι για το 1-2. Στο 62 ο Τσότρας έκανε το 1-3. Στο 75 ο Καλτσίδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-4 και στο 80 ο Τσότρας διαμόρφωσε το τελικό 1-5 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν για άλλη μια φορά με νεανικό σύνολο. Ο Βρασίδας έκανε και πάλι ανανέωση με την χρησιμοποίηση συνολικά έξι μικρών (Ρ. Μουλάι, Η. Μουλάι, Λυσσαρίδης, Ορφανίδης, Πετροδημόπουλος και Χριστοδουλάκης).

Θεαγένης-ΜΑ Φιλίππων: 3-0

Τόσο ο Θεαγένης όσο και ο ΜΑ Φιλίππων έχ: υν ετοιμάσει εδώ και καιρό βαλίτσες για την Β΄ κατηγορία. Για την 24η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του Λιμένα και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τη νίκη γοήτρου με 3-0. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Μαλακογιάννη. Στην επανάληψη πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, ένα με τον Αρμάντο Τσετάνι και ένα με τον Τζανετή.