http Α΄ ΕΠΣΚ: Νίκες Βύρωνα, Δόξα Θεολόγου, Ορφέα, Ναζιανζό και ΜΑ Φιλίππων
Sunday, 03 March 2019 18:23

Α΄ ΕΠΣΚ: Νίκες Βύρωνα, Δόξα Θεολόγου, Ορφέα, Ναζιανζό και ΜΑ Φιλίππων

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Με νίκες συνέχισαν Βύρωνας και Δόξα Θεολόγου στην 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και παραμένουν μαζί στην κορυφή (η ομάδα της Καβάλας έχει αγώνα λιγότερο). Ο Ορφέας κατέκτησε τη νίκη επί του Άρη Πηγών, σημαντικές για την υπόθεση παραμονής νίκες για Ναζιανζό και ΜΑ Φιλίππων. Ισοπαλία στα Λιμενάρια. Άνευ αγώνα νίκη για τον Φρίξο Πλατανοτόπου. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-Βρασίδας Ν. Περάμου: 2-1

Ματσάρα το παιχνίδι στο Χαλκερό μεταξύ του Βύρωνα και του Βρασίδα για την 18η  αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο το νεαρό τερματοφύλακα τους, Σιαματά, κατάφεραν να πάρουν μια δύσκολη και άκρως αγχωτική νίκη κόντρα στον πολύ καλό αντίπαλο τους. Στο 20ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Μπ. Προβατίδη έγινε το 0-1. Στο 42 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Καρίπογλου έγινε το 1-1. Στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Σιαματάς σταμάτησε τρεις εξ επαφής φάσεις. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Φουστέρης είχε δοκάρι. Στο 60 κάθετη του Δελή για τον Τσίλογλου που έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν γκραν-γκινιόλ, με πολύ καλό ρυθμό και την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Ο Βύρωνας είχε μια καλή στιγμή με τον Γκάγκαλη που απέκρουσε ο Κουνατίδης και στο 85 ο Βρασίδας κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Μπ. Προβατίδης όμως απέκρουσε ο Σιαματάς.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Άρης Πηγών:4-0

Ο Ορφέας λύγισε, με 4-0, την αντίσταση του Άρη Πηγών για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 κεφαλιά του Μιχαηλίδη, νέα κεφαλιά του Μαυρομάτη και 1-0. Στο 53 Τελλίδης με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 55 φάουλ του Βλάχου άουτ. Στο 78 ο Τελίδης με πλασέ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και στο 90+ ο Ευκαρπίδης με πλασέ, από πάσα του Ντομί, διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ντεμπούτο στον πάγκο του Άρη Πηγών έκανε ο ξανθιώτης τεχνικός, Κώστας Τερζανίδης.

Συνθέσεις

Ορφέας Ελευθερούπολης: Παγκάκης, Ζαρωτιάδης, Βερβερίδης, Σολακίδης, Μαυρομάτης, Μιχαηλίδης (87 Χρυσικός), Παπουτσής (60 Ντομί), Τελλίδης, Καπνόπουλος (82 Βακιρτζής Αριστ.), Γιαλαμής (46 Ευκαρπίδης), Αναστασιάδης.

Άρης Πηγών: Μπιλμπίλης, Ζαρκαντζάς, Ιβανίδης, Γαμβρέλης (50 λ.τ. Μαλλίδης), Αλμπάντης, Δάδαρος (60 Μαγουλάς), Μανασής (68 Ναθαναηλίδης Ε.), Παπαστεφάνου, Βλάχος, Ναθαναηλίδης Ι., Εμμανουηλίδης (83 Λέξας).

ΑΕΚ-Δόξα Θεολόγου: 0-1

Η Δόξα Θεολόγου κατέκτησε το «διπλό», με 0-1, στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα με αντίπαλο την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και ισοβαθμεί με τον Βύρωνα (που έχει αγώνα λιγότερο) στην κορυφή. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με την ΑΕΚ –που παρατάχθηκε με νεανικό σύνολο και μέσο όρο ηλικίας τα 18 έτη-να κλείνει σωστά τους χώρους και την Δόξα να προσπαθεί να γίνει απειλητική. Στο 45 ο Ντέντε έχασε μεγάλη ευκαιρία. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, από πάσα του Θ. Παπαδόπουλου ο Ρουμελιώτης με σουτ έκανε το 0-1. Στο 55 ευκαιρία του Πανάγου που απέκρουσε ο Ρίζος. Στο 74 διπλή ευκαιρία για την Δόξα, αρχικά σουτ του Μουσά απέκρουσε ο Χαδόλιας και στη συνέχεια ο Οτέμπερης δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 89 τραυματίστηκε στον ώμο-εκφράστηκαν φόβοι για σπάσιμο στην κλείδα-ο Θ. Παπαδόπουλος, έγινε αναγκαστική αλλαγή και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις. Στο 98 σέντρα σουτ του Ντέντε δεν βρέθηκε κάποιος στην πορεία της μπάλας.

Συνθέσεις

ΑΕΚ: Χαδόλιας, Κυγάης (81 Παπάζογλου), Νάκου, Μπρέγκου, Ελευθεριάδης, Κουκούμης (52 Νομικός), Σεμερτζίδης, Ντέντε, Πανάγου, Ζαπίδης (57 Ίσα), Σκενδέρης (52 Άγγος Ν.).

Δόξα Θεολόγου: Ρίζος, Λαπούσι (64 Σόρα), Θεοφυλάκης (88 Ζενέλι), Τζομιάδης, Μπαϊρακταρίδης, Ζιούλης, Μαλίκι, Ρουμελιώτης, Μουσάς, Οτέμπερης, Τσερτζελάς (46 Παπαδόπουλος Θ, 89 Τσανακτσόγλου).

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ατρόμητος Χαλκερού: 0-0

Ισόπαλο, χωρίς τέρματα, έληξε το ματς στα Λιμενάρια μεταξύ της Αναγέννησης και του Ατρόμητου Χαλκερού  για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σε όλο το ματς, έχασαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι με τον Δούμπλατζη και στο 93ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Δούμπλατζης όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου.

Ναζιανζός- Θεαγένης: 1-0

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη κατέκτησε ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης με αντίπαλο τον Θεαγένη για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο και έμεινε το 0-0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα ωστόσο έπρεπε να φτάσει στο 87ο λεπτό για να δοθεί… λύση. Μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, ο Ν. Χατζηβασιλειάδης με προβολή βρήκε δίκτυα, 1-0 και αυτό ήταν το τελικό σκορ.

Μ.Α. Φιλίππων-Κεραυνός Κρηνίδων: 4-3

Ο ΜΑ Φιλίππων πήρε… οξυγόνο  στη μάχη παραμονής μετά τη νίκη, με το χορταστικό 4-3, στο γειτονικό ντέρμπι με τον Κεραυνό Κρηνίδων για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο, έκαναν το 4-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως στο τελευταίο 15λεπτο ο Κεραυνός μπήκε στο ματς για το τελικό 4-3. Πολλοί οι φίλαθλοι των δύο ομάδων και της περιοχής που ήταν στις κερκίδες και δικαιώθηκαν για την επιλογή τους αφού είδαν επτά συνολικά τέρματα. Ο Σ. Βασιλειάδης έκανε το 1-0, ο Καμπούρογλου έκανε το 2-0 και ο Παχίδης σκόραρε για το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Μίχος ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Το 76 ο Ν. Μοσχόπουλος με πέναλτι μείωσε σε 4-1. Ο Αντωνάκης έκανε το 4-2 και ο Μοσχοφίδης το τελικό 4-3.