http Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Πολύτιμα «διπλά» για Βύρωνα, Δόξα Θεολόγου και Πηγές
Sunday, 17 February 2019 18:56

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Πολύτιμα «διπλά» για Βύρωνα, Δόξα Θεολόγου και Πηγές

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας Καβάλας και η Δόξα Θεολόγου κατέκτησαν τα «διπλά» με το ίδιο σκορ (0-1), στα ντέρμπι με  ΑΕΚ και Θεαγένη αντίστοιχα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και η μεταξύ τους διαφορά είναι στους 3β.. Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για τον Άρη Πηγών, κρίσιμη βαθμολογικά νίκη για τον ΜΑ Φιλίππων, ισοπαλίες σε Ελευθερούπολη και Λιμενάρια. Άνευ αγώνα νίκη για τον Ναζιανζό. Αναλυτικά:

ΑΕΚ Καβάλας-Βύρωνας Καβάλας: 0-1

Πολύτιμη νίκη, με 0-1, για τον Βύρωνα Καβάλας στο καβαλιώτικο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με την ΑΕΚ στο Κωτσάλου, παρουσία πολλών φιλάθλων των δύο ομάδων και όχι μόνο. Η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, κέρδισε τις μονομαχίες και κατάφερε να κρατήσει το 0-0. Στην επανάληψη, ο Βύρωνας άλλαξε τακτική, φόρτωσε την επίθεση, κέρδισε κόρνερ και σε ένα από αυτά, στο 78ο λεπτό ο Παντελίδης έκανε το 0-1. Στην φάση των πανηγυρισμών ο σκόρερ έβγαλε την φανέλα, είχε ήδη μια κίτρινη κάρτα και μοιραία αντίκρισε την 2η και αποβλήθηκε.

Ορφέας-Φρίξος Πλατανοτόπου: 2-2

Μοιρασιά, με 2-2, στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης στην κόντρα μεταξύ του Ορφέα και του Φρίξου Πλατανοτόπου για την 16η αγωνιστική τη Α΄ κατηγορίας. Για τους γηπεδούχους ήταν ένα κακό αποτέλεσμα αφού μένουν στους -9β. από την κορυφή ενώ πολύτιμος είναι ο βαθμός για τον Φρίξο.

Η ομάδα του Πλατανοτόπου προηγήθηκε στο σκορ στο 16ο λεπτό με κεφαλιά του Βερβερίδη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τραγαντζόπουλου (0-1). Στο 56 ο Αναστασιάδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70 ο Χρ. Λαζαρίδης έκανε το 1-2. Στο 92 ο Ντομί ισοφάρισε στο τελικό 2-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα ακυρωθέν γκολ στο 82ο λεπτό και ζήτησαν πέναλτι στο 85ο λεπτό.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Βρασίδας Ν. Περάμου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο των Λιμεναρίων στο ντέρμπι μεταξύ Αναγέννησης και Βρασίδα για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Αρκετές οι καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και με βάση αυτές το παιχνίδι ήταν ανοικτό σε όλα τα αποτελέσματα. Η Αναγέννηση είναι στην 3η θέση της κατάταξης με 32β. και ακολουθεί ο Βρασίδας με 31β.

Κεραυνός Κρηνίδων-Άρης Πηγών: 0-3

Ο Άρης Πηγών πέρασε με 0-3 από τις Κρηνίδες και την κόντρα με τον τοπικό Κεραυνό για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Βλάχος έκανε το 0-1. Στο 35 ο Βλάχος πέρασε και τον τερματοφύλακα όμως σε κενή εστία αστόχησε. Στο 45 ο Μοσχόπουλος σε αντεπίθεση έκανε σουτ από το κέντρο που απέκρουσε ο Μπιλμπίλης. Στο 62 ο Βλάχος έκανε το 0-2 και στο 69 ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 0-3 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

ΜΑ Φιλίππων-Ατρόμητος Χαλκερού: 3-1

Πολύτιμη νίκη, με 3-1, κατέκτησε ο ΜΑ Φιλίππων επί του Χαλκερού στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Ο Παχίδης έκανε το 1-0 και στο 45 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, όμως απέκρουσε ο Τσουμάνι. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 50, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μ. Σαββόπουλου. Το Χαλκερό είχε δύο καλές στιγμές όμως αντ΄ αυτού ο Γερμανίδης έκανε το 2-0. Το Χαλκερό είχε ακυρωθέν γκολ και στο 80 μείωσε με τον Πετρόπουλο στο 2-1. Στο 84 πέναλτι υπέρ του Μέγα, στην «βούλα» πήγε ο Σαββίδης που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού υπήρξε ένταση μεταξύ παικτών όμως τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Θεαγένης-Δόξα Θεολόγου: 0-1

Ισορροπημένο το τοπικό ντέρμπι Θεαγένης-Δόξα Θεολόγου για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κρίθηκε στο 92ο λεπτό υπέρ των φιλοξενούμενων, 0-1. Στο πρώτο μέρος η Δόξα είχε την υπεροχή, ένα σουτ του Μουσά που έδιωξε με τα ακροδάκτυλα ο Τζιώρτζης, ένα αδύναμο σουτ του Τσερτζελά και ένα ακόμη χαμένο τετ-α-τετ του Μουσά. Ο Θεαγένης μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να προηγηθεί όμως ο Ρίζος κράτησε το μηδέν. Στο 70 διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, προσπάθεια του Μουσά από το ένα μέτρο που απέκρουσε ο Τζιώρτζης και στην επαναφορά ο Παπαδόπουλος αστόχησε. Στο 80 ο Θεαγένης έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσομπανόπουλου. Στο 92 βον πλανέ του Οτέμπερη έξω από την περιοχή στο γάμα για το 0-1.

Την είσοδο των ομάδων συνόδευσαν παιδιά των τμημάτων υποδομής. Οι διοικούντες του Θεαγένη ευχαρίστησαν όλο το κόσμο που στήριξε την προσπάθεια της ομάδας σε ένα κρίσιμο τοπικό ντέρμπι.