http Α΄ ΕΠΣΚ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Βύρωνας, τρίποντα για Βρασίδα και Λιμενάρια
Sunday, 13 January 2019 16:31

Α΄ ΕΠΣΚ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Βύρωνας, τρίποντα για Βρασίδα και Λιμενάρια

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας κέρδισε τον Άρη Πηγών και κατέκτησε και τυπικά τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στην Α΄ κατηγορία ΕΠΣ Καβάλας. Τρίποντα για τον Βρασίδα Ν. Περάμου και την Αναγέννηση Λιμεναρίων στην 13η αγωνιστική, άνευ αγώνα νίκη για το Χαλκερό, τρεις αναβολές. Αναλυτικά:

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Θεαγένης: 2-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κέρδισε το τοπικό ντέρμπι με τον Θεαγένη, με 2-1, για την 13η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν καθώς προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Μάμμου. Η Αναγέννηση απάντησε στο 35 με τον Χρ. Λορέντζο και έτσι έληξε το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση, έχασαν ευκαιρίες και στο 74 ο Δούμπλατζης με κεφαλιά έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 85 ανατροπή του Αγγελίδη εκτός περιοχής από τον Καντιώτη και ο διαιτητής απέβαλε τον τερματοφύλακα του Θεαγένη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι είχαν, μετά το 2-1, και δύο εκτελέσεις φάουλ (μια με Αγγελίδη και μια με Χιονίδη) που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Θεαγένη.

Την ερχόμενη Τετάρτη (16/1) οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου για το θεσμό του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας, στο γήπεδο του Λιμένα.

Βύρωνας Καβάλας-Άρης Πηγών: 5-1

Επιβλητικός ήταν ο Βύρωνας Καβάλας στην κόντρα με τον Άρη Πηγών για την 13η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, πήρε τη νίκη με 5-1 και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Στο 25ο λεπτό ανατροπή του νεοαποκτηθέντα Μ. Τσίλογλου και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Στ. Αγγελίδης για το 1-0. Στο 40 κλέψιμο, ατομική προσπάθεια και το 2-0 από τον Παντελίδη. Στο 42 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Βλάχος όμως απέκρουσε ο Σιαματάς, η μπάλα βρήκε δις σε δοκάρι και έφυγε έξω. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, με εκτέλεση φάουλ του Καρίπογλου έγινε το 3-0. Ο Παντελίδης ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Ο Δάδαρος μείωσε σε 4-1 και ο Παντελίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-1 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Ναζιανζός: 3-0

Ο Βρασίδας κέρδισε το Ναζιανζό με 3-0 στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας και είναι μεταξύ των κορυφαίων της  διοργάνωσης. Στο 35ο λεπτό ο Καλτσίδης έκανε το 1-0. Στο 48 ο Κουνατίδης έδωσε… ασίστ τον Καρακεϊσογλου που όμως έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 55 ανατροπή του Τσότρα και πέναλτι για τους γηπεδούχους. Στην «βούλα» πήγε ο Προβατίδης για το 2-0. Στο 80 ο Φουστέρης από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.