http Α΄ ΕΠΣΚ: Μαζί στην κορυφή Ορφέας και Βύρωνας
Sunday, 02 December 2018 17:42

Α΄ ΕΠΣΚ: Μαζί στην κορυφή Ορφέας και Βύρωνας

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας κατέκτησε το «διπλό» στη Νέα Καρβάλη, ο Ορφέας άφησε δύο βαθμούς στα Λιμενάρια και μετά την 9η αγωνιστική πορεύονται μαζί στην κορυφή της Α΄ κατηγορίας. Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες κατέκτησαν η Δόξα Θεολόγου και ο Ατρόμητος Χαλκερού. Ισοπαλία στον Λιμένα, εντός έδρας νίκες για ΑΕΚ και ΜΑ Φιλίππων. Αναλυτικά:

Ναζιανζός-Βύρωνας Καβάλας:  0-1

Δυνατό παιχνίδι, σε ένα επιβαρημένο αγωνιστικό χώρο στη Νέα Καρβάλη, μεταξύ του Ναζιανζού και του Βύρωνα Καβάλας για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και τελικό νικητή τον φιλοξενούμενο με 0-1. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 70ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Καρίπογλου.  Στο 65 οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν όταν πλασέ του Καρακεϊσογλου κατέληξε άουτ. Στο 93 ο Ναζιανζός είχε τριπλή ευκαιρία για την ισοφάριση, με αλλεπάλληλα σουτ που είτε βρήκαν στο δοκάρι ή έσωσαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ορφέας:  3-3

Χορταστική ισοπαλία, με 3-3, με εναλλαγές στο σκορ στο γήπεδο των Λιμεναρίων στην κόντρα της τοπικής Αναγέννησης με τον πρωτοπόρο Ορφέα για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 με γκολ των Γιαλαμή και Ντομί μέχρι το 20ο λεπτό. Στο 35 ο Αγγελίδης μείωσε σε 1-2 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 70 από εκτέλεση  φάουλ του Χιονίδη, ο Δούμπλατζης στο 1ο δοκάρι ισοφάρισε για το 2-2. Στο 75 ο Γιαλαμής έκανε το 2-3. Στο 85 ο Αγγελίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Στο 90 οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Δούμπλατζη και ακολούθως με τον Σιδηρόπουλο, για ένα ακόμη γκολ.

ΑΕΚ-Φρίξος Πλατανοτόπου: 2-0

Με δύο γκολ στο τελευταίο 15λεπτο η ΑΕΚ Καβάλας λύγισε την αντίσταση του Φρίξου Πλατανοτόπου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 60λεπτο της αναμέτρησης, με ευκαιρίες και μια αμφισβητήσιμη φάση στο 33ο λεπτό. Μετά το 65 η ΑΕΚ αντέδρασε και στο 77, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κ. Ελευθεριάδης έκανε το 1-0. Στο 83 κόντρα επίθεση για την ΑΕΚ, δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντέντε διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΜΑ Φιλίππων-Ολυμπιακός Καβάλας:  2-1

Ο ΜΑ Φιλίππων λύγισε την αντίσταση του Ολυμπιακού Καβάλας, με 2-1, στο κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 26ο λεπτό ο Σακκόπουλος έκανε το 1-0 και στο 35 ο Μπόντης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 55 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, με 2η κίτρινη κάρτα, του Α. Βασιλειάδη. Στο 94 ο Βαμβακίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη διαιτησία του Αλχαζίδη καθώς όπως υποστηρίζουν ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων τους.

Βρασίδας-Δόξα Θεολόγου: 1-4

Η Δόξα Θεολόγου κατέκτησε σπουδαίο «διπλό» στη Νέα Πέραμο, με 1-4, επί του τοπικού Βρασίδα για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές για να προηγηθούν όμως στο 10 από ασίστ του Παπαδόπουλου, ο Μουσάς έκανε το 0-1. Στο 15 μπαλιά του Παπαδόπουλου για τον Μουσά για το 0-2. Στο 30 νέα ασίστ του Παπαδόπουλου και ο Μουσάς με ψαλιδάκι έκανε το 0-3 φτάνοντας σε χατ-τρικ. Στο 65 ο Παπαδόπουλος και ο Οτέμπερης έπαιξαν το ένα-δύο και ο δεύτερος σκόραρε για το 0-4. Στο 76 ο Καλτσίδης μείωσε στο τελικό 1-4.

Θεαγένης-Άρης Πηγών: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, είχαμε στο γήπεδο του Λιμένα στην κόντρα μεταξύ του Θεαγένη και του Άρη Πηγών για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 60ο λεπτό με τον Παπαστεφάνου (0-1). Στο 90 ο Αρμ. Τσετάνι ισοφάρισε στο πολύτιμο 1-1.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τραυματισμούς στη διάρκεια του ματς, του Ζαρκαντζά στο γόνατο και του Γαμβρέλη στο κεφάλι. Αμφότεροι διακομίστηκαν στο Νοσοκομείο για να διερευνηθεί η σοβαρότητα της κατάστασής τους.

**Η διοίκηση του Άρη Πηγών ευχαριστεί την αντίστοιχη του Θεαγένη για την μεταφορά από και προς το λιμάνι.

Κεραυνός Κρηνίδων- Ατρόμητος Χαλκερού:  1-2

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη, με 1-2, κατέκτησε ο Ατρόμητος Χαλκερού στις Κρηνίδες με αντίπαλο τον τοπικό Κεραυνό για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 26 με αυτογκόλ του Τσολακίδη έγινε το 0-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 60 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Γεωργιάδης για το 1-1. Στο 68 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, μετά από αψιμαχία με αντίπαλο, ο Γεωργιάδης και ο Κεραυνός έμεινε με 10 παίκτες. Στο 87 ο Ασπιώτης διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για τον διαιτητή κ. Μαλέα ενώ το Χαλκερό διαμαρτυρήθηκε για τον επόπτη Καρασαββαϊδη που έδωσε το πέναλτι στον Κεραυνό από το οποίο έγινε το 1-1.

Ολυμπιακός Καβάλας          7-20      4

*Ο Βρασίδας έχασε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Καβάλας με 3-0 και τιμωρήθηκε με -3β.