http Α΄ ΕΠΣΚ: Εντός έδρας «Χ» για τον Ορφέα, πλησιάζουν Πηγές και Βύρωνας
Sunday, 18 November 2018 19:58

Α΄ ΕΠΣΚ: Εντός έδρας «Χ» για τον Ορφέα, πλησιάζουν Πηγές και Βύρωνας

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης έμεινε στο 1-1 στο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με την ΑΕΚ. Τον πλησιάζουν στην κορυφή ο Άρης Πηγών που κέρδισε τον Βρασίδα (1-0) και ο Βύρωνας που κέρδισε τον Κεραυνό Κρηνίδων (2-1 και έχει ματς λιγότερο). Πολύτιμες νίκες για Δόξα Θεολόγου, Αναγέννηση Λιμεναρίων, Φρίξο Πλατανοτόπου και Θεαγένη. Αναλυτικά:

Ορφέας Ελευθερούπολης-ΑΕΚ Καβάλας: 1-1

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ του Ορφέα και της ΑΕΚ Καβάλας στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης για την 8η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά στο ματς, είχαν δύο χαμένα τετ α τετ με τον Γιαλαμή, ένα ακόμη με τον Ντομί  και στο 19 ο Ντομί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 20 από μπαλιά του Χριστοδουλίδη ο Γιαλαμής έκανε με πλασέ το 1-0. Η απάντηση από την ΑΕΚ ήρθε στο 24 όταν ο Μπρέγκου με σουτ του Μπρέγκου μετά από αναμπουμπούλα στα καρέ του Ορφέα ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90 εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη απέκρουσε σωτήρια ο νεαρός τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Παπαευθυμίου και η μπάλα πήγε στο δοκάρι και έξω. Νωρίτερα, στο 70 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ζαππίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 90 ήταν η σειρά του Ορφέα να μείνει με 10 λόγω αποβολής του  Αναστασιάδη με 2η κίτρινη κάρτα.

Βύρωνας Καβάλας-Κεραυνός Κρηνίδων: 2-1

Ο Βύρωνας Καβάλας κατέκτησε το τρίποντο με 2-1 στις Κρηνίδες για την 8η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, στην κόντρα με τον τοπικό Κεραυνό όντας όμως ο γηπεδούχος. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό όταν ο Λόλη έκανε σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πήγε στο δοκάρι και μέσα (0-1). Στο 40 ο Καρίπογλου με σέντρα σουτ ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Σο 89 ο Βύρωνας κέρδισε φάουλ στο σημείο του κόρνερ, στην εκτέλεση πήγε ο Καρίπογλου και ο Σεφερίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στην φάση αυτή, ήταν έντονες οι διαμαρτυρίες του τερματοφύλακα του Κεραυνού Κρηνίδων, Γ. Παπαδόπουλου προς την διαιτητή κ. Μυλοπούλου με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Δεν έλειψε η ένταση μετά την λήξη της αναμέτρησης και αρκετά ήταν αυτά που γράφθηκαν στις παρατηρήσεις του φύλλου αγώνα.

Άρης Πηγών-Βρασίδας Ν. Περάμου: 1-0

Ο Άρης Πηγών και ο Βρασίδας αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας σε ένα ιδιαίτερα δυνατό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να αναζητούν τους τρεις βαθμούς και μεγάλο νικητή τον γηπεδούχο με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Βλάχος, μετά από σέντρα του Ιβανίδη. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη δύο καλές στιγμές με τον Κουτρουλό (μια στο 37 και μια στο 65). Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 55 με τον Τσότρα που έβγαλε σωτήρια με τα πόδια ο Μπιλμπίλης και άλλη μια στο 90 όταν μετά από σέντρα του Καλτσίδη και γυριστό του  Φωτόπουλου απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας του Άρη Πηγών.

Φρίξος Πλατανοτόπου-ΜΑ Φιλίππων: 3-0

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 3-0, επί του ΜΑ Φιλίππων για την 8η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 46 μετά από σέντρα του Παπά, ο Άγκο με κεφαλιά έκανε το 1-0. Με την σέντρα, έγινε κλέψιμο από την πλευρά του Φρίξου, ο Βακιρτζής βγήκε τετ α τετ για το 2-0. Στο 60 ο Άγκο διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής, με 2η κίτρινη κάρτα, του Σ. Βασιλειάδη.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ναζιανζός: 4-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κατέκτησε τη νίκη, με 4-1, επί του Ναζιανζού για την 8η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το 1-0 έγινε με εύστοχο πέναλτι του Δούμπλατζη (το είχε κερδίσει ο Λορέντζος). Στο 30 ο Κ. Σιώτας ισοφάρισε σε 1-1. Ο Αγγελίδης έκανε το 2-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47, ο Λορέντζος ανέβασε τον δείκτη στο 3-1. Στο 65 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Γκρουνόφ όμως απέκρουσε ο νεαρός Αρχοντίτσης και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Δούμπλατζης διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ολυμπιακός Καβάλας-Θεαγένης:  0-4

Ο Θεαγένης πέρασε νικηφόρα από το Κωτσάλου, με 0-4 επί του Ολυμπιακού Καβάλας για την 8η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 20 με αυτογκόλ έγινε το 0-1. Στο 60 ο Ηλιάδης με κεφαλιά έκανε το 0-2. Στο 68 ο Ορ. Σέντα με πλασέ ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 85 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Πετρόπουλος όμως απέκρουσε ο Βαρδαβούλιας. Στο 87 ο Γιριχίδης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

**Η διοίκηση του Θεαγένη ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Ολυμπιακού Καβάλας για την φιλοξενία και υπόσχεται να ανταποδώσει στον β΄ γύρο του πρωταθλήματος.

Ατρόμητος Χαλκερού-Δόξα Θεολόγου:  1-3

Η Δόξα Θεολόγου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην 8η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, με 1-3, επί του Ατρόμητου στο Χαλκερό πετυχαίνοντας μάλιστα ολική ανατροπή στο σκορ. Στο 25ο λεπτό ο Βορίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μπαϊρακταρίδη, μια φάση του Θ. Παπαδόπουλου που κόπηκε πάνω στη γραμμή και ίσως βρήκε και δοκάρι αλλά και ένα φάουλ του Στεπανιάν που απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Χαλκερού. Στο 52 ο Στεπανιάν έκανε το 1-1. Στο 70 ο Θ. Παπαδόπουλος έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 καις το 82 ο Μουσάς διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Ολυμπιακός Καβάλας        6-18   4

*Ο Βρασίδας έχασε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Καβάλας με 3-0 και τιμωρήθηκε με -3β.