http Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Βρασίδα, Πηγές και ΜΑ Φιλίππων
Sunday, 04 November 2018 18:47

Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Βρασίδα, Πηγές και ΜΑ Φιλίππων

Published in Α’ ΕΠΣΚ

«Διπλά» κατέκτησαν ο Βρασίδας, ο Άρης Πηγών και ο ΜΑ Φιλίππων στην 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας.  Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κατέκτησε τη νίκη στο ντέρμπι του νησιού με την Δόξα Θεολόγου. Ο Ορφέας πήρε δύσκολη νίκη και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης. Τρίποντο για την ΑΕΚ Καβάλας, ισοπαλία για τον Βύρωνα. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-Ατρόμητος Χαλκερού:  1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο γήπεδο των Κρηνίδων μεταξύ του Βύρωνα και του Ατρόμητου Χαλκερού για την 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι τυπικά  γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με τον Παντελίδη στο πρώτο 15λεπτο. Στο 30 ο Ατρόμητος έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Καβουρίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Βύρωνας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, πίεσε όμως στο 55 ο Δημ. Μανδαλιανός σε αντεπίθεση, με μονοκόμματο σουτ, έκανε το 0-1. Ο Βύρωνας είχε τον έλεγχο στη συνέχεια και στο 85 από σουτ του Κεφαλαδέλη-η μπάλα κόντραρε και σε αντίπαλο-ισοφάρισε σε 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν 4 καλές στιγμές για να κλέψουν τη νίκη, όμως δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Άρης Πηγών    0-1

Μοιρασμένο το παιχνίδι στον  Πλατανότοπο μεταξύ του τοπικού Φρίξου και του Άρη Πηγών και οι φιλοξενούμενοι πήραν το πολύτιμο «διπλό» με 0-1, με γκολ του Βλάχου στο 76ο λεπτό. Στο 0-0 ο Φρίξος έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, μια στο 50 και μια στο 57 όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία. Εκτός από το γκολ στο 76ο λεπτό είχαν και διπλό δοκάρι λίγο πριν την λήξη του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, στο 89, πλασέ του Εμμανουηλίδη στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ναθαναηλίδης έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Ορφέας  Ελευθερούπολης-Θεαγένης   1-0
Ο Ορφέας Ελευθερούπολης πέρασε ένα ακόμη δύσκολο απόγευμα στην φετινή Α ΄ κατηγορία. Χωρίς να πιάσει σπουδαία εμφάνιση κατέκτησε το πολύτιμο τρίποντο, με 1-0, επί του Θεαγένη για την 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 83ο λεπτό σουτ του Τσίλογλου, ασθενής απόκρουση του Βαρδαβούλια και στην επαναφορά ο Αμιάδης έδωσε τη λύση για το τελικό 1-0.

ΑΕΚ Καβάλας-Κεραυνός Κρηνίδων   3-2

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Κεραυνό Κρηνίδων στο κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και πήρε τη νίκη με 3-2. Στο 10ο λεπτό, μετά από σέντρα του Σεμερτζίδη, ο Ν. Άγγος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 27 μετά από σέντρα του Σκενδέρη, μονοκόμματο σουτ του Ντέντε για το 2-0. Στο 40 μετά από λάθος στην άμυνα, ο Σαουλίδης σε κενή εστία μείωσε σε 2-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 52 ο Κεραυνός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσολακίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 67 ο Πανάγου σκόραρε για το 3-1 και στο 75 η ΑΕΚ έμεινε και αυτή με 10 λόγω αποβολής του Ζαπίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 80 ο Λόλη με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Μ.Α. Φιλίππων   0-1

Ο ΜΑ Φιλίππων ήταν… διαβασμένος στην κόντρα με το Ναζιανζό στη Νέα Καρβάλη και κατέκτησε πολύτιμο «διπλό», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, με 0-1. Στο 30 ο Βέργος έκανε το 0-1 και στη συνέχεια ο Μέγας πρόσεξε τα νώτα του και προσπάθησε να παίξει σε αντεπιθέσεις. Την ίδια ώρα ο Ναζιανζός προσπαθούσε να πιέσει για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα.  Στο 93 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καμπούρογλου με 2η κίτρινη κάρτα.

Ολυμπιακός Καβάλας-Βρασίδας Ν. Περάμου:  1-4

Ο Βρασίδας πέρασε, με 1-4, από το Κωτσάλου και την κόντρα με τον Ολυμπιακό Καβάλας για την 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Ο Προβατίδης έκανε το 0-1 και ο Ζώγας ισοφάρισε σε 1-1. Ο Φωτόπουλος  σκόραρε για το 1-2 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 65 με πέναλτι που εκτέλεσε ο Προβατίδης έγινε το 1-3. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Χατζηιωακειμίδης. Ο Καλτσίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο Βρασίδας προχώρησε σε 5η αλλαγή και όταν διαπιστώθηκε το λάθος ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα και ο παίκτης αποχώρησε. Στο φύλλο αγώνα υπάρχει η σχετική σημείωση.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Δόξα Θεολόγου  2-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κέρδισε, με 2-1, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας την Δόξα Θεολόγου σε ένα ματς που πολλούς φιλάθλους, γκολ, κόκκινες και ένταση. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με την Δόξα Θεολόγου όμως να μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του  Μαλίκι μετά από αψιμαχία με αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για τη μη αποβολή και του παίκτη της Αναγέννησης και το ματς είχε διακοπή. Στο 48 ο Λορέντζος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 60 ο Μουσάς ισοφάρισε σε 1-1. Στο 83, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Δούμπλατζης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Πολλές οι διαμαρτυρίες από την πλευρά της Δόξας για τη μη αποβολή του Χρυσάφη όταν, όπως αναφέρουν, ήρθε σε κόντρα με τον Στεπανιάν σε μια φάση που είχαμε διακοπή στο ματς.  Οι γηπεδούχοι αναφέρουν πως στην εν λόγω φάση υπήρξε θέατρο από τον άσο της Δόξας.

**Δεν έλειψε και η ένταση στην κερκίδα μεταξύ φιλάθλων των δύο ομάδων. Αρκετά τα νεύρα και μετά την λήξη της αναμέτρησης.

**Η Δόξα Θεολόγου ανακοίνωσε την απόκτηση του Νίκου Ανθουλάκη από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου και την επιστροφή του δραμινού επιθετικού Θόδωρου Παπαδόπουλου. Οι δύο παίκτες θα απουσιάσουν από τα επόμενα παιχνίδια λόγω τραυματισμού τους.