http Α΄ ΕΠΣΚ: Άρης Πηγών και Βρασίδας οι πρωταγωνιστές της 5ης αγωνιστικής
Sunday, 21 October 2018 18:28

Α΄ ΕΠΣΚ: Άρης Πηγών και Βρασίδας οι πρωταγωνιστές της 5ης αγωνιστικής

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών και ο Βρασίδας Ν. Περάμου ήταν οι πρωταγωνιστές της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας αφού έσπασαν το αήττητο του Ορφέα Ελευθερούπολης και του Βύρωνα αντίστοιχα. Ο Ατρόμητος Χαλκερού πήρε άλλη μια νίκη στην διοργάνωση και βρίσκεται στα ψηλά της κατάταξης. Σπουδαία «διπλά» για Ναζιανζό Ν. Καρβάλης και Φρίξο Πλατανοτόπου, λευκές ισοπαλίες σε Κρηνίδες και Ποτό. Αναλυτικά:

Βρασίδας Ν. Περάμου-Βύρωνας Καβάλας  2-1

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου έσπασε το αήττητο του Βύρωνα Καβάλας, με 2-1, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, σε ένα ματς με αρκετές καλές στιγμές. Στο 15ο λεπτό ο Καλτσίδης έκανε το 1-0 και στη συνέχεια ο Βύρωνας πίεσε, είχε ευκαιρίες και τελικά στο 40 ο Καρίπογλου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70 με  απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβατίδη έγινε το 2-1.  Οι γηπεδούχοι ζήτησαν και πέναλτι πάνω στον Καλτσίδη που ο διαιτητής όμως δεν έδωσε.

Άρης Πηγών-Ορφέας Ελευθερούπολης: 3-0

Ο Άρης Πηγών ήταν τελικά η ομάδα που έσπασε το αήττητο του Ορφέα Ελευθερούπολης στην φετινή Α΄ κατηγορία. Τον υποδέχθηκε για την 5η αγωνιστική, είχε την υπεροχή, άντεξε στην πίεση και πήρε το τρίποντο με 3-0. Στο 7ο μόλις λεπτό ο Βλάχος έκανε το 1-0 για τους νεοφώτιστους. Στο 12 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Ναθαναηλίδης όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ορφέα. Στο 40 χαμένο τετ-α-τετ του Μαγουλά και στο 45 κεφαλιά του Ντομί χωρίς στόχο. Ο Ορφέας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη με δύο καλές στιγμές, μια στο 50 όταν σουτ του Τελίδη κατέληξε άουτ και μια στο 55 όταν σουτ του Γιαλαμή από την περιοχή βγήκε επίσης  άουτ. Στο 65 ο Βλάχος έκανε το 2-0 υπό διαμαρτυρίες για οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν για να πιέσουν χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αντ΄ αυτού στο 87 ο Παπαστεφάνου διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ατρόμητος Χαλκερού-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-0

Άλλη μια πολύτιμη νίκη κατέκτησε ο Ατρόμητος Χαλκερού στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας. Πιο συγκεκριμένα, για την 5η αγωνιστική υποδέχθηκε την Αναγέννηση Λιμεναρίων και πήρε το τρίποντο με 1-0. Στο 17ο λεπτό ο Μανδαλιανός πέτυχε το γκολ-χρυσάφι για την ομάδα του Θ. Μαδέση. Στο 25 η Αναγέννηση έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σιδηρόπουλου-υπό διαμαρτυρίες και στη συνέχεια –παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα-πίεσε ασφυκτικά χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλό. Στα τελευταία λεπτά σε αντεπίθεση, ο Μυτιληναίος έχασε τετ-α-τετ.

Κεραυνός Κρηνίδων-ΜΑ Φιλίππων:  0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο των Κρηνίδων στο γειτονικό ντέρμπι των νεοφώτιστων, Κεραυνός-ΜΑ Φιλίππων για την 5η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη όμως στο 60 έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μ. Σπυρίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα ήταν πιο απειλητικός, όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός Καβάλας-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-3

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου κατέκτησε το «διπλό» με 1-3 επί του Ολυμπιακού Καβάλας στο Κωτσάλου στο ματς της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 25ο λεπτό ο Γούναρης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 60ο Μανασής ισοφάρισε σε 1-1. Στο 68 ο Άγκο έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 1-2. Στο 75 σουτ του Παρασκευά έξω από την περιοχή στο γάμα για το τελικό 1-3.

Δόξα Θεολόγου-ΑΕΚ Καβάλας    0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Ποτού στο παιχνίδι της Δόξας Θεολόγου με την ΑΕΚ για την 5η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν στο πρώτο ημίχρονο μια φάση με τον Στεπανιάν και στο 75 ένα δοκάρι με τον Λαπούσι. Η ΑΕΚ είχε κεφαλιά του Ελευθεριάδη που απέκρουσε ο Αγαθόπουλος στο 72ο λεπτό. Στο 58 οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπαϊρακταρίδης και ο Στερνιώτης για μεταξύ τους διαπληκτισμό. Παράπονα εκφράστηκαν για τη διαιτησία του Αλχαζίδη ιδίως μετά το σημείο των δύο αποβολών.

Θεαγένης-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 1-3

Ο Ναζιανζός κατέκτησε το «διπλό» με 1-3 στο γήπεδο του Λιμένα και την κόντρα με τον τοπικό Θεαγένη για την 5η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 45ο λεπτό ο Καρακεϊσογλου με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 52 ο Αμ. Τσετάνι με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70 με πλασέ του Χατζηβασιλειάδη στην κόντρα έγινε και πάλι ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 85 ο Κοπανάκης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

**Η διοίκηση του Ναζιανζού Ν. Καρβάλης ευχαρίστησε τον Βασίλη Κεϊσογλου, που υπηρετεί στη Θάσο αλλά και μέλη της διοίκησης των γηπεδούχων που μετέφεραν την αποστολή από και προς το λιμάνι.