http Α΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Μόνος πρώτος ο Ορφέας, δύο αναβολές
Sunday, 07 October 2018 18:15

Α΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Μόνος πρώτος ο Ορφέας, δύο αναβολές

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης είναι μόνος στην κορυφή της Α΄ κατηγορίας μετά την 4η αγωνιστική όμως ο Βύρωνας Καβάλας έχει αγώνα λιγότερο λόγω αναβολής του αγώνα στα Λιμενάρια. Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ, «διπλό» για τον Άρη Πηγών, ισοπαλίες σε Φιλίππους και Πλατανότοπο. Αναβλήθηκε επίσης το παιχνίδι Κεραυνός Κρηνίδων-Θεαγένης. Αναλυτικά:

Ορφέας Ελευθερούπολης-Ολυμπιακός Καβάλας: 2-1

Ο Ορφέας έφτασε στο 4Χ3 στην φετινή Α΄ κατηγορία μετά και το 2-1 επί του Ολυμπιακού Καβάλας στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης. Οι φιλοξενούμενοι, κόντρα στην ροή του αγώνα, προηγήθηκαν στο 30ο λεπτό με κεφαλιά του Πετρόπουλου (0-1). Στο 36 ο Τσίλογλου ισοφάρισε σε 1-1 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο. Ο Ορφέας πίεσε στην επανάληψη, είχε ευκαιρίες και στο 80 ο Δάδαρος σε κενή εστία έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 2-1. Στην φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι υποστήριξαν ότι δεν τηρήθηκε το fair play, ότι είχε τραυματιστεί παίκτης τους (Κάβουρας-αποκτήθηκε από τον Ολυμπιακό Βόλου), οι συμπαίκτες του είχαν σταματήσει ζητώντας να βγει η μπάλα έξω όμως οι αντίπαλοι συνέχισαν και σκόραραν. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Α. Κωνσταντινίδης, ήταν και πάλι εκ των πρωταγωνιστών.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Βρασίδας Ν. Περάμου: 4-4

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου είχε συνεχώς προβάδισμα στο σκορ στο ματς με τον Φρίξο που έγινε στον Πλατανότοπο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας όμως αυτό έληξε τελικά ισόπαλο με το… χορταστικό 4-4. Ο Μπαρμπαγιάννης έκανε το 0-1 και ο Γούναρης με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1, υπό διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενούμενων, και με το σκορ αυτό έληξε το ημίχρονο. Ο Περκουλίδης έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Βρασίδα όμως ο Παπάς με φάουλ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Τσότρας έκανε το 2-3 και ο Μπ. Προβατίδης με εύστοχο πέναλτι ανέβασε τον δείκτη στο 2-4. Ο Αλεπίδης με κεφαλιά μείωσε σε 3-4 και στο 90+ ο Αρ. Βακιρτζής με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-4.

**Η διοίκηση του Φρίξου Πλατανοτόπου ευχαρίστησε αυτήν του Βρασίδα γιατί έκανε αποδεκτό το αίτημα για αλλαγή στην ώρα τέλεσης του αγώνα.

ΜΑ Φιλίππων-Δόξα Θεολόγου: 0-0

Ο ΜΑ Φιλίππων τείνει να γίνει η ομάδα που κάνει… ζημιές σε αυτές της Θάσου. Το απόγευμα του Σαββάτου 6/10 υποδέχθηκε την Δόξα Θεολόγου, που ήταν αήττητη, για την 4η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι-που έχασαν τους πρώτους τους βαθμούς για φέτος-είχαν ένα δοκάρι με τον Λαπούσι και επίσης ζήτησαν πέναλτι στο πρώτο μέρος και διαμαρτυρήθηκαν για ένα ακυρωθέν γκολ.

AEK-Ατρόμητος Χαλκερού: 1-0

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου 6/10 η ΑΕΚ Καβάλα με 1-0 κόντρα στον Ατρόμητο Χαλκερού και μάλιστα σταμάτησε το αήττητο σερί του. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο χωρίς φάσεις και έμεινε στο 0-0. Στο 50 μετά από σέντρα του Πανάγου ο Ντέντε έκανε το 1-0. Στο 55 ο Μανδαλιανός σκόραρε όμως η επόπτης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ είχε ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ με χαμένα τετ-α-τετ από Ντέντε και Τσιτσόπουλο.

**Πολλές οι διαμαρτυρίες από την πλευρά του Ατρόμητου Χαλκερού για τη διαιτησία του αγώνα, για την φάση του γκολ που ακυρώθηκε. Όπως δήλωσαν οι υπεύθυνοι του συλλόγου μετά τον Θεαγένη… πρέπει να πάρουν κάποια μέτρα.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Άρης Πηγών:  2-3

Ο Άρης Πηγών κατέκτησε το «διπλό» στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης στην κόντρα με τον τοπικό Ναζιανζό με 2-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με τον Μακαρίδη και το 1-0 έμεινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και στο 51 ανατροπή του Βλάχου και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Ι. Ναθαναηλίδης για το 1-1. Στο 53 ο Βλάχος με ψιλοκρεμαστό πλασέ έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Οι παίκτες του Ναζιανζού πίεσαν στη συνέχεια όμως στο 75 ο Κλοκίδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Στο 90 με εύστοχο πέναλτι του Καρακεϊσογλου διαμορφώθηκε το τελικό 2-3.