http Α΄ ΕΠΣΚ: Βύρωνας, Δόξα Θεολόγου και Ορφέας έφτασαν στο 2Χ3
Sunday, 23 September 2018 18:19

Α΄ ΕΠΣΚ: Βύρωνας, Δόξα Θεολόγου και Ορφέας έφτασαν στο 2Χ3

Published in Α’ ΕΠΣΚ

O Βύρωνας Καβάλας, η Δόξα Θεολόγου και ο Ορφέας Ελευθερούπολης έφτασαν στο 2Χ3 στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας με νίκες επί του ΜΑ Φιλίππων, του Άρη Πηγών και του Βρασίδα αντίστοιχα. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Αναγέννηση Λιμεναρίων επί της ΑΕΚ, πεντάρα για το Ναζιανζό, τρίποντα για Κεραυνό Κρηνίδων, ισοπαλία στο γήπεδο του Λιμένα. Αναλυτικά:

ΑΕΚ-Αναγέννηση Λιμεναρίων:  1-2

Σπουδαίο «διπλό» κατέκτησε η Αναγέννηση Λιμεναρίων στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, που έγινε στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Πανάγου και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 70 η Αναγέννηση κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Προβατίδη, στην «βούλα» πήγε ο Δούμπλατζης που έκανε το 1-1. Στο 75 ο Χιονίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

**Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για την διαιτησία του Τσιάρα και μάλιστα όπως σημείωσαν θα κινηθούν με ό,τι νόμιμο μέσο έχουν στη διάθεση τους για να διεκδικήσουν το δίκαιο. Στις παρατηρήσεις του φύλλου αγώνα γράφθηκε το όνομα του προπονητή της ΑΕΚ, Παύλου Προβατίδη, για διαμαρτυρίες.

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Κεραυνός Κρηνίδων-Ολυμπιακός Καβάλας: 1-0

Ο Κεραυνός Κρηνίδων κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Καβάλας, με 1-0. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και στο  55 ο Γεωργιάδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι, που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχαν και 5 δοκάρια!!!!

Ναζιανζός-Φρίξος Πλατανοτόπου:  5-2

Ο Φρίξος προηγήθηκε στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης και τη κόντρα της 2ης  αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με το Ναζιανζό στο 20ο λεπτό με αυτογκόλ (σέντρα του Αλεπίδη, η μπάλα χτύπησε στον τερματοφύλακα και μετά στον Ζουμπουλίδη για να καταλήξει στα δίκτυα), 0-1 , είχε δύο ακόμη καλές στιγμές όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 35 ο Μακαρίδης ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 57 ο Τοκταρίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 63 ο Μακαρίδης έκανε το 3-1 και στο 70 ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 4-1 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ. Στο 80 ο Άγκο με κεφαλιά μείωσε σε 4-2. Στο 90 ο Αλμπάνης διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Ορφέας-Βρασίδας Ν. Περάμου: 1-0

Ο Ορφέας και ο Βρασίδας αναμετρήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου 22/9 στο πρώτο τοπικό ντέρμπι της σεζόν, το παιχνίδι ήταν μέτριο και κρίθηκε στο γκολ. Το πέτυχε ο Τσίλογλου στο 49ο λεπτό, μετά από μπαλιά του Τελλίδη. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ο Τσίλογλου ήταν σε θέση οφσάιντ όταν βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Κουνατίδη. Η ομάδα της Ελευθερούπολης έκανε το 2Χ3 στην φετινή Α΄ κατηγορία ενώ ο Βρασίδας μετρά μια νίκη και μια ήττα.

Θεαγένης- Ατρόμητος Χαλκερού: 1-1

Ο Ατρόμητος Χαλκερού εμφανίστηκε πιο έτοιμος από τον Θεαγένη στο μεταξύ τους παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας στο γήπεδο του Λιμένα, προηγήθηκε στο σκορ, είχε ευκαιρίες όμως λίγο πριν το τέλος διαμορφώθηκε το τελικό 1-1. Στο 28ο λεπτό ο Μανδαλιανός έκανε το 0-1. Στο 88 ο Μπόσκος ισοφάρισε στο τελικό 1-1 και λίγο μετά ο Ηλιάδης έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή. Η πλευρά του Χαλκερού ζήτησε φάουλ στον τερματοφύλακα στην φάση του 1-1 και όπως αναφέρθηκε το γκολ μπήκε με το χέρι και έπρεπε να ακυρωθεί, εκφράζοντας σοβαρά παράπονα για τον επόπτη Τζόλα.  Νωρίτερα, ζήτησε πέναλτι.

Μ.Α. Φιλίππων-Βύρωνας Καβάλας:  0-4

Ο Βύρωνας Καβάλας είχε την υπεροχή και κατέκτησε το «διπλό» με 0-4 επί του ΜΑ Φιλίππων για την 2η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 5ο λεπτό ο Άγγος έκανε το 0-1. Στο 15 ο Καρίπογλου σκόραρε για το 0-2. Στο 25 ο Άγγος ανέβασε τον δείκτη στο 0-3  που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 65 ο Φαρσάκογλου διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τερματοφύλακα τον πολύπειρο Μ. Τσακίρη.

Δόξα Θεολόγου-Άρης  Πηγών: 2-0

Με πρωταγωνιστή το Ν. Μουσά η Δόξα Θεολόγου πήρε τη νίκη επί του Άρη Πηγών στο ματς της 2ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας με 2-0 και κρατά το απόλυτο με 6β. Ο υψηλόσωμος επιθετικός σκόραρε δύο φορές, μια στο 15ο λεπτό με ωραία ατομική προσπάθεια και μια στο 94ο λεπτό. Στο 80 ο Οτέμπερης κέρδισε πέναλτι, πήγε στην εκτέλεση όμως αστόχησε. Θα σημειώσουμε πως ο νεοφώτιστος Άρης Πηγών μετρά δύο ήττες στην προσπάθεια του.