http Α΄ ΕΠΣΚ: Σπουδαίο «διπλό» για το Χαλκερό
Sunday, 15 April 2018 21:08

Α΄ ΕΠΣΚ: Σπουδαίο «διπλό» για το Χαλκερό

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Ατρόμητος Χαλκερού πέτυχε τη νίκη της ημέρας στο πρωτάθλημα τς Α΄ κατηγορίας με αντίπαλο τον Ορφέα Ελευθερούπολης και έκανε βήμα για την παραμονή στα σαλόνια. Με τρίποντα συνέχισαν στην 24η αγωνιστική ο Κεραυνός Πέρνης, η ΑΕΚ Καβάλας, ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης, η Αναγέννηση Λιμεναρίων και ο Φρίξος Πλατανοτόπου. Άνευ αγώνα νίκη για τον Βύρωνα. Αναλυτικά:

Κεραυνός Πέρνης-Εθνικός Ν. Καρυάς: 3-2

Ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησε το τρίποντο με 3-2 επί του Εθνικού Ν. Καρυάς για την 24η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Η ομάδα του Γ. Μαλαματά παραμένει στην κορυφή της κατάταξης ενώ σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα η Νέα Καρυά έπεσε κάτω από την ζώνη.

Το  ημίχρονο έληξε με 2-0 με δύο γκολ του Κριεζή ένα στο 20ο λεπτό και ένα στο 43ο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Κριεζής ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και παράλληλα έφτασε σε χατ-τρι. Ο Μανούσι μείωσε σε 3-1 για τον Εθνικό και ο Τσανακτσόγλου διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Συνθέσεις

Κεραυνός Πέρνης

Μπιρμπίλης, Καλτσάς, Μπουλγούρας (55 Καρύδης), Προύντζος Κωνσταντάρας, Μπανάσας (65 Μπαμπατζάνης), Τζιβανόπουλος, Σουκρήογλου, Κριεζής, Δεσύλλας, Μπουτζούρογλου

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μάλλιος, Νίτης, Δόρκας, Βαρνιτσιώτης, Μουλάι Αλ., Ευφροσυνίδης, Εμμανουηλίδης, Μανούσι, Αρμάντο Ράμο, Θεοδοσιάδης, Μανούκος. Αλλαγές έπαιξαν οι Τσανακτσόγλου, Κουτσομιχάλης, Τσοσκούν, Θεοδωρίδης Κ.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Ατρόμητος Χαλκερού: 1-2

Σπουδαίο «διπλό», με 1-2, για τον Ατρόμητο Χαλκερού στην κόντρα της 24ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον Ορφέα στην Ελευθερούπολη. Οι φιλοξενούμενοι που μπήκαν παθιασμένοι στο ματς είχαν δοκάρι με τον Πουρλουκάκη στο 20ο λεπτό και προηγήθηκαν με τον Καλαϊτζή στο 41 (0-1). Στο 60 ο Κονσταντίνι ισοφάρισε σε 1-1 και στη συνέχεια ο Ορφέας πίεσε για να κάνει την ανατροπή. Στο 91 όμως ο Γοριδάρης έκανε το 1-2 σε έξαλλους πανηγυρισμούς αφού ο Ατρόμητος παίζει για την παραμονή στην κατηγορία. Το Χαλκερό είχε και δύο σπουδαίες στιγμές με τον Μανδαλιανό και ο Ορφέας με τον Αναστασιάδη.

Συνθέσεις

Ορφέας Ελευθερούπολης

Πριονίδης, Ρουμελιώτης, Βερβερίδης, Χωλίδης, Κωνσταντίνι, Χριστοδουλίδης, Τσότρας, Μουλλάη, Γιαλαμής, Χρυσικός, Αναστασιάδης.

Ατρόμητος Χαλκερού

Καραβελίδης, Γοριδάρης, Νικολαϊδης, Κοπανάκης, Καβουρίδης, Σιδηρόπουλος Κ., Βορίδης, Καλαϊτζής (70 Ταξίδης), Μανδαλιανός (78 Χάσα, 93 Σιδηρόπουλος Ι.), Πουρλουκάκης, Μυτιληναίος (55 Γλεντίδης).

ΑΕΚ- ΜΑ Αντιφιλίππων: 3-1

Ο ΜΑ Αντιφιλίππων προηγήθηκε στο Βερούλειο στη κόντρα με την ΑΕΚ για την 24η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην επανάληψη-έγιναν και οι απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο-και έκαναν την ολική ανατροπή για το υπέρ τους 3-1. Ο Βακιρτζής έκανε το 0-1 για τον Μέγα και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 65 ο Κ. Άγγος κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην «βούλα» για το 1-1. Στο 75 ασίστ του Ν. Άγγου στον πατέρα του Κ. Άγγο που με ανάποδο ψαλίδι έκανε την ανατροπή για το 2-1. Στο 82 ο Προβατίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

ΑΕΚ Καβάλας

Κουνατίδης, Κυγάης Γ., Τσιτσόπουλος (46 Λεγάτος), Στερνιώτης, Ελευθεριάδης, Καπνόπουλος (70 Άγγος Ν.), Κυγάης Α., Σεμερτζίδης, Βακιρτζής (46 Ίσα), Προβατίδης, Μπρέκου (46 Άγγος Κ.).

ΜΑ Αντιφιλίππων

Χαδόλιας, Γκούτσε, Βουζουλίδης, Παπαντωνίου, Σολακίδης, Ιωαννίδης, Αμάδης, Παπουτσής (87 Κουμανάκης), Βακιρτζής, Τελίδης (69 Μίχος), Θεοδοσιάδης (60 Μαυρέας).

Φρίξος Πλατανοτόπου-Δόξα Θεολόγου: 4-0

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής (15/4) την Δόξα Θεολόγου για την 24η αγωνιστική της Α΄κατηγορίας και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 4-0. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 με γκολ του Παρασκευά στο 30ο λεπτό και ένα δοκάρι του Παπά. Στο 42 ο Μουσάς είχε τετ α τετ άουτ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Δόξα μπήκε καλύτερα, είχε φάσεις με Χιονίδη και Μουσά όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Αντ΄ αυτού στο 68 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε αντεπίθεση. Στην εκτέλεση πήγε ο Ότσος για το 2-0. Στο 80 ο Γούναρης πέρασε και τον Αγαθόπουλο για το 3-0. Στο 85 ωραίο πλασέ του Τσοχαταρίδη για το τελικό 4-0.

Συνθέσεις

Φρίξος Πλατανοτόπου

Κόλκα, Αγγελίδης, Ράνος Η., Ράνος Κ., Ζάνταλης, Παπάς (70 Βερβερίδης), Δημητρακούδης, Μοσχοφίδης, Παρασκευάς (60 Γούναρης), Ότσος (70 Τσακαλίδης), Αλεπίδης (60 Τσοχαταρίδης).

Δόξα Θεολόγου

Αγαθόπουλος, Βογιατζής Στ. (65 Βογιατζής Ι.), Μπαϊρακταρίδης, Μαλίκι, Ζενέλι (75 Ψαλίδας Μ.), Καζάρας, Χιονίδης, Μετάνι (80 Δαλγιαννάκης Δ.), Μουσάς, Ντόμι, Σόρρα

**Η διοίκηση της Δόξας Θεολόγου ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Φρίξου για την φιλοξενία. Ντεμπούτο με την φανέλα του ανδρικού τμήματος έκανε ο Δ. Δαλγιαννάκης.

**Ο Φρίξος Πλατανοτόπου διοργανώνει ποντιακό χορό την Παρασκευή 20/4 στο κέντρο διασκέδασης «Rania» με καλεσμένους τους Στάθη Νικολαϊδη και Πέλα Νικολαϊδου. Τιμή εισόδου 17 ευρώ (περιλαμβάνει φαγητό και απεριόριστο ποτό).

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Βρασίδας Ν. Περάμου: 2-1

Ωραίο παιχνίδι έγινε στα Λιμενάρια μεταξύ της Αναγέννησης Λιμεναρίων και του Βρασίδα για την 24η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας με τελικό νικητή την γηπεδούχο με 2-1. Το 1-0 έγινε με εκπληκτική ενέργεια του Αγγελίδη και σουτ από το ύψος της περιοχής. Ο Μπαρμπαγιάννης με ωραίο σουτ  ισοφάρισε σε 1-1. Ο Γερογιάννης με σουτ έξω από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκε η Αναγέννηση και μάλιστα χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεαρός Πασάς.

Συνθέσεις

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Αρχοντίτσης, Γερογιάννης, Μαλανδρής, Σιδηρόπουλος, Λαζαρίδης, Γεωργούλας, Μαμουλάρι, Σιδηράς (70 Μαργιολίδης), Κουκουτάρης (85 Κομνηνός), Αγγελίδης, Παπαστέφανου (90 Πασάς).

Βρασίδας Ν. Περάμου

Χατζηνικολής, Μπατάκογλου, Περκουλίδης, Χατζησταύρου, Χριστοδουλάκης, Σπυρίδης, Μουλάι, Δάδαρος Καλτσίδης, Μπαρμπαγιάννης, Ανωτίδης. Αλλαγές έπαιξαν οι: Δανιηλίδης, Μπαϊρακτάρη.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 5-0

O Ναζιανζός χρειάστηκε 40 λεπτά για να… ξεκλειδώσει την άμυνα του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου όμως τελικά έφτασε στο υπέρ του 5-0 στο ματς της 24ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Πιο συγκεκριμένα, στο 41 ο Αλμπάνης έκανε το 1-0. Στο διάστημα 55 έως 80 η ομάδα της Νέας Καρβάλης πέτυχε τέσσερα τέρματα με Κ. Σιώτα, Σάσσο, Αλμπάνη και Χατζηβασιλειάδη και πήρε πολύτιμο τρίποντο.