http Α΄ ΕΠΣΚ: Οι γηπεδούχοι στέφθηκαν νικητές, μια αναβολή
Sunday, 18 March 2018 20:55

Α΄ ΕΠΣΚ: Οι γηπεδούχοι στέφθηκαν νικητές, μια αναβολή

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Πέντε παιχνίδια έγιναν το Σαββατοκύριακο 17-18/3 για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε όλα στέφθηκαν νικητές οι γηπεδούχοι. Πιο συγκεκριμένα, τα τρίποντα κατέκτησαν ο Κεραυνός Πέρνης, η ΑΕΚ, ο Βύρωνας, η Δόξα Θεολόγου και ο Φρίξος Πλατανοτόπου. Δεν έγινε ο αγώνας Ορφέας-Αναγέννηση Λιμεναρίων, άνευ αγώνα νίκη για τον Ατρόμητο Χαλκερού. Αναλυτικά:

Κεραυνός Πέρνης-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 3-1

Ο Κεραυνός Πέρνης υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (17/3) το Ναζιανζό Νέας Καρβάλης για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, κατέκτησε τη νίκη με 3-1 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Στο 25 ο Δεσύλλας έκανε το 1-0 και στο 40 ο Κ. Σιώτας ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο Χαλπέτης έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 2-1. Στο 75 ο Κριεζής διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Κεραυνός Πέρνης

Γιουργούσης, Μπανάσας, Μπουλγούρας, Προύντζος, Κωνσταντάρας, Παπαστεργίου, Τζιβανόπουλος, Μπουτζούρογλου (46 Σουκρήογλου), Χαλπέτης, Δεσύλλας (89 Μπαμπατζάνης), Κριεζής (86 Καρύδης).

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Κυρκαλάς, Κιτσώνης, Γκορόγιας (67 Καρακεϊσογλου), Αλμπάντης, Χατζηαποστολίδης,  Κόρτσα, Μπουτσούκος, Γκρούνοφ, Σιώτας Κ. (67 Γεωργιάδης), Σάσσος Στ., Χατζηβασιλειάδης.

ΑΕΚ-Βρασίδας: 1-0

Ωραίο, ανοικτό παιχνίδι ήταν αυτό στο Βερούλειο μεταξύ της ΑΕΚ και του Βρασίδα Ν. Περάμου για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και έληξε με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 80ο λεπτό ο Λεγάτος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Νωρίτερα, στο 60 έχασαν ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι που απέκρουσε ο Κουνατίδης και στο 65 τετ α τετ του Λεγάτου απέκρουσε ο Χατζηνικολής.

Συνθέσεις

ΑΕΚ Καβάλας

Κουνατίδης, Μαλαμίδης, Πανάγου (57 Μοσχούδης), Στερνιώτης, Ελευθεριάδης, Ταταλιάς (57 Ίσα), Λεγάτος, Σεμερτζίδης, Βακιρτζής (57 Καπνόπουλος), Προβατίδης, Άγγος Κ. (90 Κυγάης Γ.).

Βρασίδας Ν. Περάμου

Χατζηνικολής, Σιδηρόπουλος Ε. (46 Μουλάι), Χατζησταύρου (77 Ανωτίδης), Περκουλίδης, Μπατάκογλου, Φουστέρης, Σπυρίδης, Μπαρμπαγιάννης, Καλτσίδης, Τσέχου, Σιδηρόπουλος Ν.  (89 Μπαϊρακτάρη).

Βύρωνας Καβάλας-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 1-0

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο Βερούλειο μεταξύ του Βύρωνα και του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, με ευκαιρίες εκατέρωθεν και τελικό νικητή τον γηπεδούχο με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 50ο λεπτό ο Σιαματάς με σουτ, μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι, με βάση την εμφάνιση τους κόντρα σε έναν από τους δυνατούς της φετινής Α΄ κατηγορίας, δικαιούνταν και αυτοί ένα γκολ στο ματς που ίσως άλλαξε και την ροή του.

Συνθέσεις

Βύρωνας Καβάλας

Μπάφας, Ποτηρένιας, Σιαματάς, Σεφερίδης (60 Αγγελίδης), Ανωτίδης (70 Μαυρογιάννης), Φαρσάκογλου (60 Βλάχος), Πεφάνης, Κεφαλαδέλης, Τουλγαρίδης (60 Καρίπογλου), Κεσαπίδης, Μονιός.

Απόλλων Χρυσοχωρίου

Χαζαρής, Λούλη (70 Σπίρτος), Κουμούτσης, Προύσαλης, Πανίδης (42 Ραντάνι), Χαχαμίδης, Χόντος, Κοκελίδης, Κρομμύδας (64 Βονικάκης), Τσίρτσος (68 Χρυσαλίδης), Μούζικα.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Εθνικός Ν. Καρυάς: 3-1

Μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου (17/3) ο Φρίξος Πλατανοτόπου στο κρίσιμο παιχνίδι με τον Εθνικό Ν. Καρυάς για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 3-1. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και έληξε ισόπαλο με 1-1. Στο 16ο λεπτό ο Παπάς με πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0. Στο 44 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Τσανακτσόγλου, στην «βούλα» πήγε ο ίδιος για το 1-1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με 3-1. Στο 58 εκτέλεση κόρνερ του Μοσχοφίδη, κεφαλιά του Αραδούλη για το 2-1. Στο 65, μετά από σέντρα, ο Παπάς με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Φρίξος Πλατανοτόπου

Κόλκα, Ράνος Η., Αγγελίδης (85 Τσακαλίδης), Ράνος Κ., Αραδούλης (80 Βερβερίδης), Παπάς, Ζάνταλης, Αλεπίδης, Γούναρης (60 Δημητρακούδης), Μοσχοφίδης, Ότσος (70 Παρασκευάς).

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μάλλιος, Νίτης, Δόρκας, Σκενδέρης (70 Θεοδωρίδης Γ.),Ρίζος (46 Τσοσκούν), Ευφροσυνίδης, Μουλάι Ρ. (78 Βαρνιτσιώτης), Αρμάντο, Τσανακτσόγλου, Μανούσι, Μανούκος (67 Εμμανουηλίδης).

(Φωτογραφίες: Κική Αλεπίδου)

Δόξα Θεολόγου-ΜΑ Αντιφιλίππων: 2-1

Πολύτιμη νίκη κατέκτησε η Δόξα Θεολόγου με 2-1 επί του ΜΑ Αντιφιλίππων για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 20ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι ο Χιονίδης έκανε το 1-0. Στο 24 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Τουρασανίδη. Οι γηπεδούχοι έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα έκαναν το 2-0 στο 55ο λεπτό με τον Μουσά. Στο 80 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελικό 2-1 με τον Παπουτσή μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή.

Πολλά τα παράπονα από την πλευρά του ΜΑ Αντιφιλίππων για την διαιτησία του αγώνα, για την φάση του πέναλτι αλλά και την κόκκινη  κάρτα.

Η σύνθεση της Δόξας Θεολόγου: Αγαθόπουλος, Βογιατζής Στ. (70 Ζούλης), Βογιατζής Ι. (60 Μαλίκι), Μπαϊρακταρίδης, Χατζηγεωργίου, Καζάρας, Ντόμι, Σόρρα (80 Ζενέλι), Χιονίδης, Βιτάλι (87 Μετάνι), Μουσάς.

Ορφέας –Αναγέννηση Λιμεναρίων δ.δ.

Τόσο ο Ορφέας όσο και η Αναγέννηση Λιμεναρίων βρέθηκαν κανονικά στο γήπεδο της Ελευθερούπολης για το παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής όμως οι διαιτητές έκριναν ότι δεν μπορούσε να γίνει το ματς οπότε δόθηκε αναβολή. Οι υπεύθυνοι της Αναγέννησης διαμαρτυρήθηκαν γιατί χρειάστηκε να κάνουν μεγάλο ταξίδι και πολλά έξοδα χωρίς αντίκρισμα. Η Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΠΣ θα ορίσει εκ νέου το παιχνίδι.