http Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Πέρνη, Βύρωνα και Φρίξο
Sunday, 11 March 2018 18:36

Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Πέρνη, Βύρωνα και Φρίξο

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησε, με ολική ανατροπή, το «διπλό» στη Νέα Πέραμο (1-2) για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και παραμένει μόνος στην κορυφή. Εκτός έδρας νίκες πέτυχαν επίσης ο Βύρωνας και ο Φρίξος Πλατανοτόπου με αντιπάλους το Ναζιανζό και το Χρυσοχώρι αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ κέρδισε τον Ορφέα Ελευθερούπολης, πολύτιμο τρίποντο για τον Εθνικό Νέας Καρυάς, λευκή ισοπαλία στα Λιμενάρια. Άνευ αγώνα νίκη για τον ΜΑ Αντιφιλίππων. Αναλυτικά:

Βρασίδας Ν. Περάμου-Κεραυνός Πέρνης: 1-2

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι μεταξύ του Βρασίδα και του πρωτοπόρου Κεραυνού Πέρνης για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας με μεγάλο νικητή τον φιλοξενούμενο, με 1-2 και ολική μάλιστα ανατροπή στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Μαλαματά είχε τρεις καλές στιγμές που έβγαλε σωτήρια ο Αν. Χατζηνικολής που ήταν εκ των κορυφαίων του ματς. Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε και στο 41 ο Περκουλίδης έκανε το 1-0 και στο 45 ο Καλτσίδης είχε δοκάρι. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Βρασίδας είχε άλλες δύο καλές στιγμές, μια με τον Παντίδη και μια με τον Καλτσίδη. Αντ΄ αυτού ο Χαλπέτης πέτυχε δύο όμορφα γκολ, ένα στο 55 και ένα στο 64 και έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Παρά τις προσπάθειες το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του 90λεπτου. Ο 15χρονος Δανιηλίδης πήρε συμμετοχή με την φανέλα του Βρασίδα για 30 λεπτά και άφησε θετικές εντυπώσεις.

Συνθέσεις

Βρασίδας Ν. Περάμου

Χατζηνικολής, Σιδηρόπουλος Ε., Μπατάκογλου, Περκουλίδης, Χατζσταύρου, Φουστέρης, Σπυρίδης, Μπαρμπαγιάννης (46 Τσέχου), Καλτσίδης, Παντίδης (60 Δανιηλίδης), Σιδηρόπουλος Ν. (50 Ανωτίδης).

Κεραυνός Πέρνης

Γιουργούσης, Καλτσάς, Μπουλγούρας, Προύντζος, Μπαμπατζάνης,  Σουκρήογλου (50 Δεσύλλας), Τζιβανόπουλος, Παπαστεργίου, Χαλπέτης (75 Μπανάσας), Κριεζής (92 Κωνσταντάρας), Μπουτζούρογλου (85 Καρύδης).

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Βύρωνας: 1-2

Από ένα ημίχρονο είχαν Ναζιανζός και Βύρωνας στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν το «διπλό» με ολική ανατροπή, 1-2. Στο 5ο λεπτό τετ α τετ του Κεσαπίδη άουτ. Στο 12 κεφαλιά του Χατζηβασιλειάδη για το 1-0. Στο 27 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παπάζογλου γιατί έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής. Στο 60 ο Κεσαπίδης κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Βλάχος για το 1-1. Στο 64 σπάσιμο της μπάλας από τον Κεσαπίδη για τον Βλάχο που έκανε την ανατροπή, 1-2. Ο Βύρων είχε και τρία δοκάρια στο 2ο ημίχρονο με Κεσαπίδη, Δελή και Τουλγαρίδη. Στο 86 ήταν η σειρά του Ναζιανζού να μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μακαρίδη με 2η κίτρινη κάρτα.

Συνθέσεις

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Κυρκαλάς, Κιτσώνης, Γκορόγιας, Μακαρίδης, Αλμπάνης, Κόρτσα, Χατζηβασιλειάδης, Γκρουνόφ, Σιώτας Κ. (87 Γεωργιάδης), Καρακεϊσογλου, Σάσσος Στ.

Βύρωνας Καβάλας

Παπάζογλου, Μαυρογιάννης, Λευθέρης (65 Ποτηρένιας), Σεφερίδης, Αγγελίδης, Πεφάνης, Καρίπογλου (28 Μπάφας), Δελής, Παντελίδης (46 Τουλγαρίδης), Βλάχος, Κεσαπίδης (80 Μονιός).

ΑΕΚ-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-0

Μέτριο χωρίς πολλές φάσεις ήταν το παιχνίδι μεταξύ της ΑΕΚ και του Ορφέα Ελευθερούπολης για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και είχε νικητή την γηπεδούχο με 1-0. Το γκολ τρίποντο πέτυχε στο 12ο λεπτό ο Άγγος μετά από μπαλιά του Α. Κυγάη. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά καθώς αποχώρησε τραυματίας για το νοσοκομείο ο Γκέκα (τον χτύπησε από πολύ κοντά η μπάλα στο πρόσωπο) και είχαν ήδη γίνει οι τέσσερις αλλαγές.

Η παρουσία του Θωμά Μαύρου στο Βερούλειο έκλεψε την παράσταση αλλά και την προσοχή όλων.

Συνθέσεις

ΑΕΚ Καβάλας

Κουνατίδης, Μαλαμίδης, Νομικός (60 Κυγάης Γ.), Λεγάτος, Σεμερτζίδης, Ελευθεριάδης, Κυγάης Α. (51 λ.τ. Βακιρτζής), Ίσα (89 Στερνιώτης), Καπνόπουλος (69 Ταταλιάς), Προβατίδης, Άγγος Κ.

Ορφέας Ελευθερούπολης

Ευστρατίου, Βερβερίδης (22λτ. Διττόπουλος), Ηλιόπουλος (64 Μουλάι), Ρουμελιώτης, Κονσταντίνι, Χριστοδουλίδης, Τσότρας, Χωλίδης, Τσίλογλου (46 Γιαλαμής), Χρυσικός (73 Γκέκα), Αναστασιάδης.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Φρίξος Πλατανοτόπου: 0-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου είχε την υπεροχή στον εκτός έδρας αγώνα με τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 0-1. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 60ο λεπτό με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ο Ότσος, μετά από σέντρα του Αγγελίδη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με Ότσο, Αλεπίδη και Δημητρακούδη που όμως δεν αξιοποίησαν. Ο Απόλλων εμφανίστηκε ιδιαίτερα μαχητικός σε ένα ακόμη παιχνίδι και υπομονετικά συνεχίζει την προσπάθεια.

Συνθέσεις

Απόλλωνα Χρυσοχωρίου

Χαζαρής, Λούλη, Κυριακίδης, Προύσαλης, Χόντος, Χαχαμίδης (78 Ισαακίδης), Ραντάνι (67 Κουμούτσης), Κοκκελίδης, Κρομμύδας (55 Τσίρτσος), Χρυσαλίδης, Μούζικα (83 Σπίρτος).

Φρίξος Πλατανοτόπου

Κόλκα, Ράνος Η., Ράνος Κ., Αγγελίδης, Αραδούλης, Μοσχοφίδης, Παπάς, Αλεπίδης, Δημητρακούδης (46 Τσοχαταρίδης), Γούναρης, Ότσος (75 Τσακαλίδης).

Εθνικός Ν. Καρυάς-Ατρόμητος Χαλκερού: 2-0

Ο Εθνικός Ν. Καρυάς έκανε πολύτιμο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία μετά το 2-0 επί του Ατρόμητου Χαλκερού για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 5ο μόλις λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Τσανακτσόγλου έκανε το 1-0 με πολλές όμως διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενούμενων προς τον επόπτη Ρέμπα υποστηρίζοντας ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή. Οι γηπεδούχοι είχαν στο 55 χαμένο πέναλτι με τον Τσανακτσόγλου που έπιασε ο Καραβελίδης. Στο 70 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εμμανουηλίδη, ο Αρμάντο Ράμο διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι στο 25 με τον Μανδαλιανό αλλά και δύο χαμένα τετ α τετ με τον Μυτιληναίο, ένα στο 65 και ένα στο 70. Στο 85 κεφαλιά του Πουρλουκάκη έβγαλε με τα ακροδάκτυλα ο Μάλλιος.

Συνθέσεις

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μάλλιος, Νίτης, Κουτσομιχάλης, Σκενδέρης, Ιβανίδης, Μουλάι, Ευφροσυνίδης, Τσανακτσόγλου, Τσοσκούν, Μανούσι, Αρμάντο.

Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι: Θεοδωρίδης Κ., Εμμανουηλίδης, Θεδωρίδης Γ., Μουλάι Αλ.

Ατρόμητος Χαλκερού

Καραβελίδης, Σιδηρόπουλος Κ., Κοπανάκης, Ταξίδης, Νικολαϊδης (72 Σάβτσουκ), Σιδηρόπουλος Γ. (55 Καλαϊτζής); Γοριδάρης, Βορίδης, Χάσα (20λτ. Μυτιληναίος), Μανδαλιανός, Πουρλουκάκης.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Δόξα Θεολόγου:  0-0

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο ντέρμπι της Θάσου μεταξύ της Αναγέννησης Λιμεναρίων και της Δόξας Θεολόγου για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ίσχυσε η παροιμία

«φοβάται ο Γιάννης το θεριό» και το αντίστροφο με αποτέλεσμα να μην επιτευχθεί κάποιο τέρμα.

Χαρακτηριστικές ήταν οι μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου ενώ οι δύο τερματοφύλακες δεν είχαν πολύ δουλειά. Πολλοί ήταν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο των Λιμεναρίων για το μεγάλο ματς.

Χωρίς προβλήματα ήταν η διαιτησία του κ. Μάνταλου και των βοηθών του.