http Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλό» για την Αναγέννηση, επτάρα για την ΑΕΚ
Sunday, 11 February 2018 14:40

Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλό» για την Αναγέννηση, επτάρα για την ΑΕΚ

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Για την 17η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας έγιναν τέσσερα  παιχνίδια και ξεχώρισε το «διπλό» της Αναγέννησης Λιμεναρίων επί του Ναζιανζού με 2-1 αλλά και η επτάρα  της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου. Εντός έδρας νίκες κατέκτησαν Ορφέας Ελευθερούπολης και Βρασίδας Ν. Περάμου. Άνευ αγώνα νίκη για την Δόξα Θεολόγου, αναβλήθηκαν λόγω καιρού τα ματς Κεραυνός Πέρνης-ΜΑ Αντιφιλίππων και Βύρων-Ατρόμητος Χαλκερού. Αναλυτικά:

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-2

Όταν βρεθεί σε καλή μέρα δεν έχει να φοβηθεί κανέναν αντίπαλο στη φετινή Α΄ κατηγορία η Αναγέννηση Λιμεναρίων και το απέδειξε το απόγευμα του Σαββάτου 10/2 στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής στη Νέα Καρβάλη πετυχαίνοντας μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του τοπικού Ναζιανζού, με 1-2.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους φιλοξενούμενους να έχουν φάσεις αλλά και ένα δοκάρι με τον Αγγελίδη. Στο 55 ο Παπαστεφάνου με σουτ έκανε το 0-1. Στο 80, μετά από επέλαση του Κιτσώνη, ο Χατζηβασιλειάδης από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Με την σέντρα, στο 80+, ο Αγγελίδης με ψιλοκρεμαστό διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Συνθέσεις

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Βαρδαβούλιας, Κόρτσα, Γκορόγιας, Μακαρίδης, Φουρκαλάς (17 λ.τ. Γκρουνόφ), Χατζηβασιλειάδης, Σιώτας Κ. (85 Ανδρεαδάκης), Σιώτας Σ., Αλμπάνης, Μπουτσούκος (46 Κιτσώνης), Καρακεϊσογλου.

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Μαμουλάρι (58 Κουκουτάρης), Γεωργούλας, Γερογιάννης, Τσαπανίδης, Κοντογεωργίου, Χρυσάφης, Λαζαρίδης, Παπαστεφάνου, Αγγελίδης (84 Μαργιολίδης), Λορέντζος.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Φρίξος Πλατανοτόπου: 2-1

Ο Βρασίδας και ο Φρίξος Πλατανοτόπου αναμετρήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου (10/2) στο γήπεδο της Νέας Περάμου και οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με 2-1. Στο 12ο λεπτό ο Ν. Σιδηρόπουλος έκανε το 1-0 και στο 21 ο Καλτσιδης σκόραρε για το 2-0. Ο Φρίξος μείωσε στο τελικό 2-1 με τον Ότσο στο 55ο λεπτό. Η ομάδα του Πλατανοτόπου παρατάχθηκε με πολλές απουσίες στο ματς ωστόσο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Στο 0-0 οι φιλοξενούμενοι ζήτησε πέναλτι που όμως δεν δόθηκε.

Συνθέσεις

Βρασίδας Ν. Περάμου

Χατζηνικολής, Σιδηρόπουλος Ε. (65 Δάδαρος), Χατζησταύρου (50 Μουλλάι), Μπατάκογλου, Περκουλίδης, Φουστέρης, Σπυρίδης, Παντίδης (80 Ανωτίδης), Μπαρμπαγιάννης, Σιδηρόπουλος Ν. (65 Τσέχου), Καλτσίδης

Φρίξος Πλατανοτόπου

Κόλκα, Αγγελίδης (70 Παρασκευάς), Μιχαλής, Ζάνταλης Ράνος Κ., Παπάς, Δημητρακούδης, Τσακαλίδης (35 λ.τ. Αραδούλης), Ότσος Αλεπίδης, Βερβερίδης (60 Γυαϊλίδης).

Ορφέας Ελευθερούπολης-Εθνικός Ν. Καρυάς: 3-1

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι του Σαββάτου (10/2) στοδημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης μεταξύ του τοπικού Ορφέα και του Εθνικού Ν. Καρυάς για την 17η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό με αυτογκόλ του Ρουμελιώτη, μετά από παράλληλη σέντρα του Πανίδη (0-1) και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο. Ο Ορφέας άλλαξε πρόσωπο με την είσοδο του φρέσκου και ορεξάτου  Μ. Τσίλογλου στον αγωνιστικό χώρο ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι είχαν την αναγκαστική αλλαγή του Κ. Μανούκου λόγω τραυματισμού. Στο 58 ο Αναστασιάδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 65 ο Τσότρας έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 και λίγα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Ορφέας Ελευθερούπολης

Ευστρατίου, Ηλιόπουλος, Βερβερίδης, Ρουμελιώτης, Κονσταντίνι, Χρυσικός (46 Τσίλογλου), Χριστοδουλίδης, Αρτεμίου, Αναστασιάδης (75 Αναστασιάδης), Τσότρας (85 Μώραλης), Γιαλαμής.

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μάλλιος, Κουτσομιχάλης, Μανούκος (37 λ.τ. Ρίζος ), Ιβανίδης, Βαρνιτσιώτης (73 Ζαρίμης), Ευφροσυνίδης, Θεοδωρίδης Κ. (70 Εμμανουηλίδης), Τσανακτσόγλου, Θεοδωρίδης Γ. (63 Τσαλόπουλος), Μανούσι, Αρμάντο Ράμο.

ΑΕΚ-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 7-0

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 7-0 του ουραγού Απόλλωνα Χρυσοχωρίου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 12ο λεπτό ανατροπή του Προβατίδη και πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο ίδιος για το 1-0. Στο 18, μετά από λάθος του τερματοφύλακα, ο Α. Κυγάης έκανε το 2-0. Στο 22 ο Μοσχούδης σκόραρε για το 3-0. Στο 50 ο Σεμερτζίδης έκανε το 4-0. Στη συνέχεια πήραν τη σκυτάλη τρεις νεαροί… Αρχικά ο Μπρέκου κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 5-0, ο Ν. Αγγος ανέβασε τον δείκτη στο 6-0 και ο Νομικός διαμόρφωσε το τελικό 7-0.