http Α΄ ΕΠΣΚ: Μεγάλη νίκη για τα Λιμενάρια επί της Πέρνης
Sunday, 04 February 2018 19:17

Α΄ ΕΠΣΚ: Μεγάλη νίκη για τα Λιμενάρια επί της Πέρνης

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κέρδισε με 2-0 τον πρωτοπόρο Κεραυνό Πέρνης για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και η νίκη αφιερώθηκε στον Βασίλη Τζίνη. Πολύτιμα «διπλά» για ΑΕΚ και Βύρων Καβάλας που… κρυφοκοιτούν την κορυφή. Πολύτιμη νίκη για τον Ατρόμητο Χαλκερού, εκτός έδρας νίκη για τον Ορφέα, ισοπαλία στη Νέα Καρυά. Άνευ αγώνα νίκη για τον Βρασίδα. Αναλυτικά:

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Κεραυνός Πέρνης: 2-0

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων υποχρέωσε τον Κεραυνό Πέρνης σε μια ακόμη ήττα στην φετινή Α΄ κατηγορία. Τον υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, πήρε το τρίποντο με 2-0 και την αφιέρωσαν στον δικό τους Βασίλη Τζίνη που περνά δύσκολες ώρες με την υγεία του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές στο ξεκίνημα του αγώνα όμως στο 18, μετά από σέντρα, ο Αγγελίδης με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 42 ωραία συνεργασία μεταξύ Αγγελίδη, Παπαστεφάνου και Λορέντζου και ο τελευταίος έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έπαιξαν με αμυντικές διαθέσεις ενώ στον αντίποδα οι παίκτες του Κεραυνού Πέρνης πίεσαν για να μπουν στο παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα. Στην μεγαλύτερη ευκαιρία, στο 70 ο Μπαρή Αλήογλου κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην «βούλα» όμως απέκρουσε σωτήρια ο Βεζακιάδης. Ο Μπαρή ήταν ο... μοιραίος καθώς έχασε και τρεις ακόμη καλές στιγμές.

Συνθέσεις

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Μαμουλάρι (65 Κουκουτάρης), Τσαπανίδης Γερογιάννης, Γεωργούλας, Κοντογεωργίου, Χρυσάφης (85 Μαλανδρής), Λαζαρίδης, Παπαστεφάνου, Αγγελίδης (75 Μαργιολίδης), Λορέντζος (90 Σιδηρόπουλος).

Κεραυνός Πέρνης

Γιουργούσης, Προύντζος, Μπουλγούρας, Καλτσάς (55 Σουκρήογλου), Κωνσταντάρας, Τζιβανόπουλος (32λ.τ. Κριεζής), Μπαπατζάνης, Δεσύλλας, Αλήογλου, Χαλπέτης (55 Μπουτζούρογλου).

ΜΑ Αντιφιλίππων-Βύρων: 1-2

Από ένα ημίχρονο είχαν ΜΑ Αντιφιλίππων και Βύρων στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας που είχε νικητή τον φιλοξενούμενο, με 1-2. Στο πρώτο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, είχαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν με 0-2. Στο 25, σέντρα του Βλάχου και ο Παντελίδης στο πρώτο δοκάρι με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 35 ο Καρίπογλου έκλεψε στο κέντρο και κρέμασε τον τερματοφύλακα του Μέγα για το 0-2, πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ.

Στην επανάληψη, ο ΜΑ Αντιφιλίππων είχε τον έλεγχο, μείωσε στο 70 σε 1-2 με τον Μπουνταγκίδη αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο.

**Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τη διαιτησία της αναμέτρησης.

Συνθέσεις

ΜΑ Αντιφιλίππων

Χαδόλιας, Βουζουλίδης, Κωνσταντινίδης, Μπουνταγκίδης (90 Κουμανάκης), Σολακίδης, Ιωαννίδης (75 Γοργίας), Γκούτσε, Μίχος (50 Παπουτσής), Τελλίδης (50 Μπεζανίδης), Θεοδοσιάδης, Σαουλίδης.

Βύρων Καβάλας

Μπάφας, Μαυρογιάννης, Λευθέρης, Σεφερίδης, Σιαματάς, Αγγελίδης, Δελής, Σάσσος (65 Ποτηρένιας), Καρίπογλου (60 Κεσαπίδης), Βλάχος (85 Κεφαλαδέλης), Παντελίδης (75 Πεφάνης).

Ατρόμητος Χαλκερού-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-0

Πολύτιμη νίκη, με 1-0, κατέκτησε ο Ατρόμητος Χαλκερού κόντρα στον Φρίξο Πλατανοτόπου στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, έπαιξαν με πάθος και δύναμη και τελικά ήταν αυτοί που χαμογέλασαν. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ταξίδης, στην πρώτη του μάλιστα επαφή με την μπάλα. Στο 93 ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Φρίξου στο ματς με τον Μοσχοφίδη που έβγαλε  σωτήρια ο Καραβελίδης. Το Χαλκερό είχε δύο άστοχες κεφαλιές του Κοπανάκη, άλλη μια με τον Καβουρίδη που έβγαλε ο Κόλκα ενώ στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Γοριδάρη.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Χαλκερού

Καραβελίδης,Σιδηρόπουλος Κ., Νικολαϊδης (77 Γλεντίδης), Κοπανάκης, Καβουρίδης, Βορίδης, Παντελόπουλος, Μυτιληναίος (68 Ταξίδης), Γοριδάρης, Μανδαλιανός (75 Ζουμπουλίδης), Πουρλουκάκης (80 Σιδηρόπουλος Ι.).
Φρίξος Πλατανοτόπου

Κόλκα, Ράνος Κ., Σταμάτης (30 Αγγελίδης), Μοσχοφίδης, Μιχαλής (72 Βερβερίδης), Αλεπίδης, Ζάνταλης (72 Τσακαλίδης), Γούναρης, Παπάς, Δημητρακούδης (80 Γυαϊλίδης), Ότσος.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Ορφέας Ελευθερούπολης: 0-2

Ο Ορφέας πέρασε νικηφόρα, με 0-2, από το γήπεδο του Χρυσοχωρίου όπου κόντραρε για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας τον τοπικό Απόλλωνα. Στο 44, μετά από συνεργασία παικτών, ο Γιαλαμής έκανε το 0-1. Στο 60 οι μαχητικοί σε ένα ακόμη παιχνίδι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κρομμύδα με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα. Στο 78 με εξαιρετικό τεχνικό σουτ ο Τσίλογλου διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Συνθέσεις

Απόλλων Χρυσοχωρίου

Χαζαρής, Λούλη, Κυριακίδης, Μπρούσαλης (75 Ισαακίδης), Πανίδης (80 Παπανδρέου), Χόντος Β., Ραντάνι (62 Κουμούτσης), Κοκελίδης, Κρομμύδας, Χρυσαλίδης, Μουζίκα (62 Χαχαμίδης).

Ορφέας Ελευθερούπολης

Ευστρατίου, Ρουμελιώτης, Βερβερίδης, Αρτεμίου, Κονσταντίνι, Χριστοδουλίδης, Τσότρας, Μόραλης (46 Ηλιόπουλος Φ.), Γιαλαμής, Χρυσικός (55 Τσίλογλου), Αναστασιάδης (77 Διττόπουλος).

Εθνικός Ν. Καρυάς-Δόξα Θεολόγου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στη Νέα Καρυά μεταξύ του τοπικού Εθνικού και της Δόξας Θεολόγου για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς όμως μετά το 30 πήραν τα ηνία οι φιλοξενούμενοι, έχασαν ευκαιρίες και στο 43 είχαν δοκάρι με τον Μουσά. Οι παίκτες του Εθνικού μπήκαν καλύτερα και στην επανάληψη και στο 60 ο Ράμο Αρμάντο έκανε το 1-0. Η απάντηση όμως ήταν άμεση καθώς στο 69 ο Μουσάς ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια ο Μουσάς είχε χαμένο τετ α τετ και οι Ντόμι και Χιονίδης χαμένες ευκαιρίες.

Συνθέσεις

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μάλλιος, Μανούκος, Κουτσομιχάλης, Βαρνιτσιώτης, Ιβανίδης, Ευφροσυνίδης, Θεοδωρίδης Κ. (46 Νίτης, 65 λτ Ματέο), Μανούσι, Σκενδέρης (60 Θεοδωρίδης Γ.), Τσανακτσόγλου, Ζαρίμης (50 Αρμάντο).

Δόξα Θεολόγου

Αγαθόπουλος, Μπαϊρακταρίδης (72 λ.τ. Ζούλης), Βογιατζής Ι., Χατζηγεωργίου, Μαυροδουλάκης, Καζάρας, Χιονίδης, Βιτάλι (80 λτ. Ζενέλι, 92 Βογιατζής Στ.), Μουσάς, Ντόμι, Μετάνι (46 Σόρρα)

**Η διοίκηση της Δόξας Θεολόγου, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές εύχονται περαστικά στον άσο του Εθνικού, Νίτη, που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 65ο λεπτό, διακομίστηκε στο νοσοκομείο όπου αποκόμισε ράμματα.

Ναζιανζός- ΑΕΚ: 0-1

Η ΑΕΚ Καβάλας κατέκτησε το «διπλό», με 0-1, στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης στην κόντρα με τον τοπικό Ναζιανζό για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και στο 42, από εκπληκτική ασίστ του Καπνόπουλου, ο Α. Κυγάης έκανε το 0-1. Ο Ναζιανζός είχε δοκάρι με τον Γκρουνόφ στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη να πιέσει για να μπει στο ματς. Σε μια φάση, μετά από εκτέλεση φάουλ από μακριά, ο Άγγος έπιασε κεφαλιά και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Στο 75 η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Λεγάτος για δυνατό μαρκάρισμα με αποτέλεσμα να αφήσει χώρους στους αντιπάλους που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους.

Συνθέσεις

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Βαρδαβούλιας, Χατζηβασιλειάδης (70 Κιτσώνης), Γκορόγιας, Μακαρίδης, Φουρκαλάς, Μπουτσούκος (70 Ανδρεαδάκης), Σιώτας Κ., Σάσσος Στ., Αλμπάνης, Καρακεϊσογλου, Γκρουνόφ.

ΑΕΚ

Κουνατίδης, Στερνιώτης, Πανάγου (90 Μαλαμίδης), Κυγάης Γ., Ίσα (60 Λεγάτος), Ελευθεριάδης, Κυγάης Α., Καπνόπουλος (65 Ταταλιάς), Σεμερτζίδης, Προβατίδης, Άγγος (80 Μοσχούδης)

**Στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης οι γηπεδούχοι, με πρωτοβουλία του αρχηγού τους Δημήτρη Γκορόγια, τοποθέτησαν κουμπαρά στο οποίο όποιος ήθελε μπορούσε να συνεισφέρει οικονομικά για την οικονομική ενίσχυση του 27χρονου άσου της Αναγέννησης Λιμεναρίων Βασίλη Τζίνη. Η οικογένεια του Ναζιανζού εύχεται καλή ανάρρωση γιατί πάνω απ΄ όλα η υγεία και η ζωή.