http Α΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Κεραυνός Πέρνης
Sunday, 07 January 2018 21:16

Α΄ κατηγορία ΕΠΣΚ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Κεραυνός Πέρνης

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησε το "διπλό" στη Θάσο και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στην φετινή Α΄ κατηγορία. Σπουδαία "διπλά" στην 13η αγωνιστική για τον Βύρωνα και την Αναγέννηση Λιμεναρίων, εξάρα για τον Εθνικό Νέας Καρυάς, τρίποντο για τον Βρασίδα Ν. Περάμου, λευκή ισοπαλία στον Πλατανότοπο. Άνευ αγώνα νίκη κατέκτησε ο Ναζιανζός. Αναλυτικά:

Δόξα Θεολόγου-Κεραυνός Πέρνης: 1-2

Ο Κεραυνός Πέρνης πέρασε δύσκολα από το γήπεδο του Ποτού, με 1-2, με αντίπαλο την Δόξα Θεολόγου και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν και πάλι παράπονα για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε λίγο πριν την φάση με την οποία έγινε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 0-1 από το 25ο λεπτό με γκολ του Μπαρή Αλήογλου. Στην επανάληψη, ιδιαίτερα μετά το 1-1 το παιχνίδι πήγε στην δύναμη και κρίθηκε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα. Πιο συγκεκριμένα, στο 60 οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι πάνω στον Μουσά που δεν δόθηκε. Στο 62 εκτέλεση κόρνερ και ο Βιτάλι με σουτ από την μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90 οι γηπεδούχοι ζήτησαν φάουλ πάνω στον Χιονίδη και στην εξέλιξη της επίθεσης του Κεραυνού ο Μπουτζούρογλου διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Ντεμπούτο έκαναν οι Μπαϊρακταρίδης και Ντομί (Δόξα Θεολόγου) αλλά και ο Αλ. Μπαμπατζάνης (Κεραυνός Πέρνης).

Συνθέσεις

Δόξα Θεολόγου

Αγαθόπουλος, Μπαϊρακταρίδης, Βογιατζής Ι. (68 Ζούλης), Χατζηγεωργίου, Μαλίκι, Καζάρας, Βιτάλι, Ντομί, Σόρρα (72 Μετάνι), Μουσάς, Χιονίδης.

Κεραυνός Πέρνης

Γιουργούσης, Πανίδης, Μπουλγούρας, Καλτσάς, Κωνσταντάρας, Παπαστεργίου, Μαρκάκης Δ. (60 Χαλπέτης), Μπαμπατζάνης (65 Σουκρήογλου), Μαχαιρούδης, Αλήογλου (91 Μαρκάκης Ηλ.), Τζιβανόπουλος  (65 Μπουτζούρογλου).

Βρασίδας Ν. Περάμου-ΜΑ Αντιφιλίππων: 2-1

Τοπικό ντέρμπι στη Νέα Πέραμο μεταξύ του τοπικού Βρασίδα και του ΜΑ Αντιφιλίππων για την 13η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πολύτιμο τρίποντο με 2-1. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 48 ο Μ. Τσέχου με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 52 με εύστοχο πέναλτι, για χέρι του Ε. Σιδηρόπουλου που αμφισβητήθηκε έντονα, του Γ. Σαουλίδη έγινε το 1-1. Στο 80 ο Ν. Σιδηρόπουλος με απευθείας χτύπημα φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Βρασίδα έκανε ο Μ. Σπυρίδης.

Συνθέσεις

Βρασίδας Ν. Περάμου

Χατζηνικολής, Μπατάκογλου, Περκουλίδης, Σιδηρόπουλος Ε., Χατζησταύρου, Σπυρίδης, Φουστέρης, Σιδηρόπουλος Ν. (85 Ανωτίδης), Μπαρμπαγιάννης (46 Τσέχου Μ.), Δάδαρος (62 Μουλάι), Καλτσίδης (88 Μπαϊρακτάρη).

Μ.Α. Αντιφιλίππων

Κυφωνίδης, Τουρασανίδης, Βουζουλίδης, Σολακίδης, Μπουνταγκίδης (82 Αμιάδης), Γκούτσε, Τελίδης (57 Σακκόπουλος), Μιχαηλίδης, Σαουλίδης, Παπουτσής (79 Παλληκαράς), Θεοδοσιάδης (63 Βακιρτζής)

**Ο Θ. Παλληκαράς του ΜΑ Αντιφιλίππων διακομίστηκε στο Νοσοκομείο Καβάλας μετά από χτύπημα σε φάση με τον Μπατάκογλου και τελικά διαπιστώθηκε ότι υπέστη θλάση στον τένοντα.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Βύρων Καβάλας: 0-3

Ο Βύρων είχε την υπεροχή στο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον Ορφέα στην Ελευθερούπολη και κατέκτησε δίκαια το «διπλό» με 0-3. Από τους κορυφαίους του αγώνα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Δ. Ευστρατίου που έκανε τρεις ακόμη πολύ καλές επεμβάσεις.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 5ο λεπτό, κάθετη μπαλιά του Δελή και ο Σάσσος έκανε το 0-1. Στο 20 τετ α τετ του Παντελίδη που απέκρουσε ο Ευστρατίου.

Στο 75 μετά από σέντρα του Βλάχου ο Κονσταντίνι πέτυχε αυτογκόλ, για το 0-2. Στο 90 σέντρα του Βλάχου και ο Σάσσος διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Νωρίτερα ο Ευστρατίου είχε αποκρούσει σουτ του Τουλγαρίδη και σου του Κεσαπίδη.

Συνθέσεις

Ορφέας Ελευθερούπολης

Ευστρατίου, Κονσταντίνι, Χωλίδης, Ρουμελιώτης, Βερβερίδης (70 Διττόπουλος), Χριστοδουλίδης, Μόραλης (46 Αρτεμίου), Χρυσικός (60 Αναστασιάδης), Τσότρας, Γιαλαμής, Τσίλογλου.

Βύρων Καβάλας

Παπάζογλου, Σεφερίδης, Σιαματάς, Μαυρογιάννης, Λευθέρης (55 Ποτηρένιας), Φαρσάκογλου (70 Αγγελίδης), Δελής, Βλάχος, Σάσσος, Τουλγαρίδης (55 Πεφάνης), Παντελίδης (80 Κεσαπίδης).

Ατρόμητος Χαλκερού-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-1

Το παιχνίδι στο Χαλκερό μεταξύ του τοπικού Ατρόμητου και της Αναγέννησης Λιμεναρίων για την 13η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας κρίθηκε με το γκολ του Παπαστεφάνου, μετά από προσπάθεια του Λορέντζου, στο 72ο λεπτό. Στους πανηγυρισμούς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για έβρισε ο Ι. Αγγελίδης.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη προσπάθεια τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μανδαλιανό στις καθυστερήσεις. Στο 70 εκτέλεση φάουλ του Κοπανάκη πέρασε λίγο άουτ. Στο 37 ευκαιρία για την Αναγέννηση με ανάποδο ψαλίδι του Αγγελίδη που απέκρουσε ο Καραβελίδης.

Πολλά παράπονα από την πλευρά του Ατρόμητου Χαλκερού για τη διαιτησία του Στ. Μάνταλου και ενός από τους επόπτες.Ειδικότερα, όπως ανέφεραν, σε φάση στο 60ο λεπτό όταν ο Νικολαϊδης ανατράπηκε από παίκτη της Αναγέννησης που φέρεται να ήταν ο τελευταίος όμως το δόθηκε κίτρινη κάρτα αντί για κόκκινη.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Χαλκερού

Καραβελίδης, Σιδηρόπουλος Γ., Βορίδης (46 Αντέσχος), Κοπανάκης, Καβουρίδης, Ζουμπουλίδης, Παντελόπουλος (60 Γλεντίδης), Μανδαλιανός, Σιδηρόπουλος Κ. (66 Ταξίδης),  Βελήογλου.

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Γερογιάννης, Μαλανδρής (90 Σφηνογένης), Κοντογεωργίου, Τζίνης, Χρυσάφης, Λαζαρίδης (46 Κουκουτάρης, 80 Τσαπανίδης Αλ.), Μαμουλάρι (85 Μαργιολίδης), Λορέντζος, Αγγελίδης, Παπαστεφάνου.

Εθνικός Ν. Καρυάς-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 6-0

Ευρεία νίκη, με 6-0, πέτυχε ο Εθνικός Ν. Καρυάς επί του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου στο γειτονικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 3-0. Χατ-τρικ πέτυχε ο Κεφαλαδέλης και από ένα γκολ οι Αρμάντο Ράμο, ο Σκενδέρης και ο νεοαποκτηθείς Βαρνιτσιώτης.

Θα σημειώσουμε πως από το 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κ. Προύσαλη με 2η κίτρινη κάρτα.  Επίσης, ο νεαρός τερματοφύλακας του Απόλλωνα, Κυριάκος Χαζαρής, που αποκτήθηκε πριν λίγες μέρες από το Νέστο, απέκρουσε πέναλτι.

Στο 29ο λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε από το πάγκο του Χρυσοχωρίου ο προπονητής Παναγιώτης Χρυσαλίδης, λόγω έντονων διαμαρτυριών.

Συνθέσεις

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μουράτσι, Μουλάι, Ιβανίδης, Ρίζος, Νίτης, Εμμανουηλίδης, Κεφαλαδέλης, Μανούκος, Ράμο Αρμάντο, Μανούσι, Θεοδωρίδης. Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Σκενδέρης, Βαρνιτσιώτης, Ζαρίμης και Τσολούφης.

Απόλλων Χρυσοχωρίου

Χαζαρής, Παπανδρέου, Κυριακίδης, Προύσαλης, Λούλη, Κόντος, Ραντάνι (60 Κουμούτσης), Κοκελίδης, Βονικάκης (73 Ισαακίδης), Χρυσαλίδης, Τσίρτσος (46 Κωνσταντινίδης).

Φρίξος Πλατανοτόπου-ΑΕΚ: 0-0

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου και η ΑΕΚ αναμετρήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου (6/1) για την 13η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς με 0-0. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την κατοχή και κορυφαία της στιγμή το πλασέ του Κυγάη στο 15΄ που κατέληξε άουτ. Στην επανάληψη, το παιχνίδι οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν την ευκαιρία να το… κλέψουν σε ένα σουτ του Προβατίδη που έβγαλε ο Κόλκα και μια ευκαιρία του νεαρού Ν. Άγγου που δεν πρόλαβε προ κενής εστίας.