http Α’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Πεντάρες για Πέρνη και Βύρων Καβάλας
Sunday, 26 November 2017 19:46

Α’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Πεντάρες για Πέρνη και Βύρων Καβάλας

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Με πεντάρες συνέχισαν στην 10η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας ο Κεραυνός Πέρνης και ο Βύρων Καβάλας. Σημαντικές εντός έδρας νίκες πέτυχαν ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης, η ΑΕΚ και η Δόξα Θεολόγου, λευκή ισοπαλία στην Ελευθερούπολη.

Άνευ αγώνα νίκη για τον Φρίξο Πλατανοτόπου. Αναλυτικά:

ΑΕΚ-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-0

Η ΑΕΚ ήταν τελικά η ομάδα που σταμάτησε το αήττητο σερί της Αναγέννησης Λιμεναρίων. Την υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής (26/11) για την 10η αγωνιστική και πήρε το τρίποντο με 1-0 μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που όλα έδειχναν ότι θα κριθεί στο γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι πάνω στον Άγγο και είχαν και μια ευκαιρία με τον Βακιρτζή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Αγγελίδη που έβγαλε ο Κουνατίδης. Στο 80 από πάσα-ασίστ του Άγγου ο Αγ. Κυγάης έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Συνθέσεις

ΑΕΚ Καβάλας

Κουνατίδης, Πανάγου, Στερνιώτης, Λεγάτος, Ελευθεριάδης, Ίσα, Κυγάης Αγ. (90 Τσιτσόπουλος), Σεμερτζίδης, Βακιρτζής (55 Μοσχούδης), Προβατίδης (75 Ταταλιάς), Άγγος

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Μαμουλάρι, Τσαπανίδης Α. (86 Μπλιώνης), Τζίνης, Γερογιάννης, Κοντογεωργίου, Χρυσάφης (86 Μαλανδρής), Μαργιολίδης (63 Κουκουτάρης), Παπαστεφάνου, Αγγελίδης, Λορέντζος.

Κεραυνός Πέρνης-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 5-1

Ο Κεραυνός Πέρνης ήταν το φαβορί για τη νίκη στο γειτονικό ματς με τον ουραγό Απόλλωνα Χρυσοχωρίου, την κατέκτησε με 5-1 και παραμένει στην κορυφή μετά την 10η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Χαλπέτη. Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Δ. Μαρκάκης έκανε το 2-0. Ο Χαλπέτης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0, ο Τζιβανόπουλος έκανε το 4-0 και ο Παπαστεργίου έκανε το 5-0. Στο 90 με εύστοχο πέναλτι του Χρυσαλίδη διαμορφώθηκε το τελικό 5-1.

Συνθέσεις

Κεραυνός Πέρνης

Μπιλμπίλης, Ζαρκαντζάς, Μπουλγούρας (60 Μαρκάκης Ηλ.), Μπουτζούρογλου, Πανίδης (65 Παπαστεργίου), Σουκρήογλου, Ματσιανίδης (46 Τζιβανόπουλος), Ευφροσυνίδης, Χαλπέτης, Μαρκάκης Δ., Καρύδης.  (46 Χατζηβασιλειάδης)

Απόλλων Χρυσοχωρίου

Ματσάγκος, Ραντάνι, Παπανδρέου, Μπρούσαλης (46 Κωνσταντινίδης), Λούλη, Κόντος, Κοκελίδης, Χρυσαλίδης, Κουμούτσης (70 Σεσκίν), Βονικάκης (60  Μπάγιας), Τσίρτσος.

Ορφέας Ελευθερούπολης-ΜΑ Αντιφιλίππων: 0-0

Αμφίρροπο ήταν το γειτονικό ντέρμπι στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης μεταξύ του Ορφέα και του ΜΑ Αντιφιλίππων για την 10η αγωνιστική και έμεινε στο 0-0. Όποιος έβαζε το γκολ θα κατακτούσε το τρίποντο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν αμφότερες όμως δεν τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και στο 93’ σουτ του Διττόπουλου σίρριζα άουτ. Ντεμπούτο στον πάγκο του Ορφέα έκανε ο Παντελής Στυλιανού.

Συνθέσεις

Ορφέας Ελευθερούπολης

Ευστρατίου, Βερβερίδης (85 Γοριδάρης), Ρουμελιώτης, Κονσταντίνι, Χωλίδης, Χριστοδουλίδης, Μόραλης, Χρυσικός (75 Διττόπουλος), Τσότρας, Γιαλαμής, Τσίλογλου (65 Αναστασιάδης)

ΜΑ Αντιφιλίππων

Κυφωνίδης, Θεοδοσιάδης, Βουζουλίδης, Μπουνταγκίδης, Σολακίδης, Γκούτσε, Μίχος, Μιχαηλίδης (80 Παπουτσής), Αμιάδης (70 Τελίδης), Παλληκαράς (60 Σαουλίδης), Βακιρτζής (87 Τουρασανίδης).

Βύρων Καβάλας-Εθνικός Ν. Καρυάς: 5-0

Ο Βύρων είχε την υπεροχή στο ματς της 10ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας με αντίπαλο τον Εθνικό Ν. Καρυάς και κατέκτησε το τρίποντο με 5-0. Στο 10ο λεπτό ο Παντελίδης έκανε το 1-0 και στο 20 ο ίδιος παίκτης βρήκε δίκτυα για το 2-0. Στο 32 ο Μαυρογιάννης έκανε το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο Παπαδάτος ανέβασε τον δείκτη στο 4-0 και στο 80 ο Μονιός διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Συνθέσεις

Βύρων Καβάλας

Παπάζογλου, Μαυρογιάννης, Λευθέρης, Σιαματάς (46 Φαρσάκογλου), Αγγελίδης, Δελής, Παπαδάτος, Εμινίδης (46 Κεσαπίδης), Τουλγαρίδης, Βλάχος (55 Σάσσος), Παντελίδης (65 Μονιός).

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μουράτσι, Σαμαράς, Θεοδωρίδης Κ. (46 Ρίζος), Μανούκος, Νίτης (70 Θεοδωρίδης Γ.), Εμμανουηλίδης, Μουλάι Αλ. (46 Τσαλόπουλος), Κεφαλαδέλης, Ράμο Αρμάντο, Μουλάι Ε., Σκεδέρης.

Ναζιανζός-Βρασίδας:   3-1

Ο Ναζιανζός ανταποκρίθηκε άριστα στις συνθήκες ενός ακόμη δύσκολου αγώνα, του 2ου συνεχόμενου. Υποδέχθηκε για την 10η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας τον Βρασίδα και κατέκτησε το τρίποντο με 3-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο 25λεπτο είχαν ήδη προηγηθεί με 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Βρασίδας πίεσε όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Κ. Σιώτας έκανε το 1-0. Στο 15 ο Στ. Σάσσος έκανε το 2-0. Στο 25 ο Μακαρίδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 40 ακυρώθηκε γκολ του Γκορόγια ως οφσάιντ. Στο 77 ο Ντόμι μείωσε στο τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Κυρκαλάς, Κόρτσα, Γκορόγιας (78 Σπίντζος), Μακαρίδης, Αλμπάντης, Γκρουνόφ, Κιτσώνης, Σάσσος Στ., Σάσσος Ι. (89 Γκίκας Β.), Καρακεϊσογλου, Σιώτας Κ. (86 Σιώτας Δ.).

Βρασίδας Ν. Περάμου

Χατζηνικολής, Μουλλάι (80 Χριστοδουλάκης) Χατζησταύρου (78 Μπαϊρακτάρη), Περκουλίδης, Γιακωβίδης, Φουστέρης, Παντίδης, Μπατάκογλου (63 Τσέχου), Καλτσίδης, Ντόμι, Δάδαρος (73 Ανωτίδης).

Δόξα Θεολόγου-Ατρόμητος Χαλκερού: 2-0

Η Δόξα Θεολόγου είχε την ουσία στην κόντρα της Κυριακής (26/11) με τον Ατρόμητο Χαλκερού για την 10η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 2-0. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι σε φάουλ του Κοπανάκη και δύο χαμένα τετ-α-τετ. Αντ’ αυτού στο 12 η Δόξα κέρδισε πέναλτι υπό διαμαρτυρίες από την πλευρά του Χαλκερού. Στην «βούλα» πήγε ο Χιονίδης για το 1-0. Στο 19 ο Πλατάκης πέρασε από πλάγια, έκανε την μπαλιά για τον Χιονίδη και αυτός με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στην επανάληψη, το Χαλκερό πίεσε όμως η Δόξα κράτησε τους τρεις βαθμούς για λογαριασμό της.

Συνθέσεις

Δόξα Θεολόγου

Αγαθόπουλος, Βογιατζής Ι., Βογιατζής Στ. (60 Σάλα), Πατσιαβούρας, Χατζηγεωργίου, Μαλίκι, Βίταλι, Σόρα (75 Ζενέλι), Πλατάκης (85 Ψαλίδας), Χιονίδης, Μουσάς.

Ατρόμητος Χαλκερού

Τσιτσιλικάκης, Ζουμπουλίδης, Σάβτσουκ, Καβουρίδης Κοπανάκης, Σιδηρόπουλος, Βορίδης, Σεφερλής, Δελήογλου Μπ., Καλαϊτζής, Ταξίδης. Αλλαγές έπαιξαν οι Μανδαλιανός, Χάσα, Γλεντίδης και Δελήογλου Μπερκ.

**Ο Ατρόμητος Χαλκερού διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία του Θ. Βερνέζη στον αγώνα και ιδιαίτερα για την φάση του πέναλτι από την οποία έγινε το 1-0. Όπως αναφέρθηκε η Δόξα Θεολόγου όλη την εβδομάδα έκανε παράπονα για τη διαιτησία και στο παιχνίδι με το Χαλκερό ο διαιτητής την βοήθησε. Στον αντίποδα, σημειώθηκε πως οι επόπτες του αγώνα ήταν καλοί. Γενικότερα, ο Ατρόμητος έχει παράπονα από τη διαιτησία στην φετινή χρονιά. Είναι η πρώτη φορά που ακόμη και ο προπονητής του Χάλκερού Γ. Κοπανάκης διαμαρτυρήθηκε για τον διαιτητή.

**Ο Στέλιος Βογιατζής της Δόξας Θεολόγου είχε την ονομαστική του εορτή και όλα τα μέλη του συλλόγου του εύχονται χρόνια πολλά.

**Στον πάγκο της Δόξας Θεολόγου ήταν στο παιχνίδι της Κυριακής (26/11) με το Χαλκερό ο Γιώργος Τσώμος. Αντικατέστησε προσωρινά τον Γ. Ζούλη και τον Μ. Τσιλογιώργη που απουσίαζαν ο καθένας για δικούς του λόγους.