http Α' κατηγορία ΕΠΣΚ: Ισοπαλίες σε Καρβάλη και Αντιφιλίππους, νέα νίκη για τα Λιμενάρια
Sunday, 19 November 2017 20:42

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Απώλειες βαθμών για τον πρωτοπόρο Κεραυνό Πέρνης στη Νέα Καρβάλη (2-2) για την 9η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Ισοπαλία και στο γήπεδο των Αντιφιλίππων. Έκτη σερί νίκη για την Αναγέννηση Λιμεναρίων, επτάρα για τον Βύρωνα, πολύτιμο τρίποντο για τον Εθνικό Ν. Καρυάς. Αναβλήθηκε το ντέρμπι στη Νέα Περάμο με έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά της ΑΕΚ. Άνευ αγώνα νίκη για τον Ατρόμητο Χαλκερού. Αναλυτικά:

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Κεραυνός Πέρνης: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι στη Νέα Καρβάλη μεταξύ του Ναζιανζού και του πρωτοπόρου Κεραυνού Πέρνης για τν 9η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0. Πιο συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό ο Στ. Σάσσος έκανε το 1-0 και στο 22 ο Γκρουνόφ βρήκε δίκτυα για το 2-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Κεραυνός μείωσε σε 2-1 με τον γνωστό πλέον δράστη... Χαλπέτη σε 2-1. Στο 60 ο Μαχαιρούδης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 82 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δεσύλλα γιατί έβρισε. Στο 92 αποβλήθηκε και ο Μπουτσούκος γιατί επικίνδυνα με τα πόδια.

Συνθέσεις

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Κυρκαλάς, Κόρτσα, Γκορόγιας, Μακαρίδης, Φουρκαλάς (69 Αλμπάντης), Γκρουνόφ, Σιώτας Κ. (78 Μπουτσούκος), Σάσσος Στ., Ανδρεαδάκης (89 Σιώτας Δ.), Καρακεϊσογλου, Κιτσώνης

Κεραυνός Πέρνης

Γιουργούσης, Πανίδης, Μαρκάκης (36 Χαλπέτης), Μπουτζούρογλου, Κωνσταντάρας, Σουκρήογλου, Μπουλγούρας, Παπαστεργίου (75 Ευφροσυνίδης), Μαχαιρούδης, Τζιβανόπουλος (36 Δεσύλλας), Χατζηβασιλειάδης (75 Ζαρκαντζάς).

ΜΑ Αντιφιλίππων-Δόξα Θεολόγου: 2-2

Δύο φορές προηγήθηκε η Δόξα Θεολόγου στο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας στο γήπεδο των Αντιφιλίππων στη κόντρα με τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο όμως υπήρξε ανάλογη αντίδραση για το τελικό 2-2.

Το ημίχρονο έληξε με 0-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χιονίδη, απόκρουση του Κυφωνίδη, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μαλίκι έκανε το 0-1. Το 1-1 προήλθε από εύστοχο πέναλτι του Σαουλίδη, που δόθηκε μετά από χέρι αμυντικού στην περιοχή που αμφισβητήθηκε. Ο Μουσάς με κεφαλιά έκανε το 1-2 και ισοφάρισε ο Μιχαηλίδης με πλασέ, υπό διαμαρτυρίες για οφσάιντ.

Στο 90 ο Μιχαηλίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον Μέγα όταν το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Συνθέσεις

ΜΑ Αντιφιλίππων

Κυφωνίδης, Τουρασανίδης, Σολακίδης, Βουζουλίδης, Γκούτσε, Μίχος (80 Ιωαννίδης), Τελίδης (60 Παλληκαράς), Μιχαηλίδης, Σαουλίδης, Βακιρτζής, Παπουτσής (60 Θεοδοσιάδης).

Δόξα Θεολόγου

Αγαθόπουλος, Βογιατζής Ι., Βογιατζής Στ., Χατζηγεωργίου, Πατσιαβούρας, Μαλίκι, Βίταλι, Σόρα, Χιονίδης, Πλατάκης, Μουσάς. Αλλαγές έπαιξαν οι Μετάνι και Σάλα Ολ.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ορφέας Ελευθερούπολης: 2-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων ήταν καλύτερη του Ορφέα στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, κατέκτησε το τρίποντο με 2-1, φτάνοντας στις 6 σερί και ανεβαίνοντας στην 3η θέση της κατάταξης.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους γηπεδούχους να χάνουν τις καλύτερες ευκαιρίες. Στο 60 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αγγελίδη δίπλα από το κόρνερ έκανε το 1-0. Στο 75 ο Χρυσικός ισοφάρισε σε 1-1. Στο 77 διαγώνιο σουτ του Αγγελίδη για το τελικό 2-1.

Συνθέσεις

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Γερογιάννης Γ., Μαμουλάρι, Τζίνης, Κουκουτάρης 60 Μαργιολίδης, 85 Μαλανδρής, Κοντογεωργίου, Χρυσάφης, Λαζαρίδης (78 Τσαπανίδης), Παπαστεφάνου, Αγγελίδης (91 Σφηνογένης), Λορέντζος.

Ορφέας Ελευθερούπολης

Ευστρατίου, Κονσταντίνι, Χωλίδης, Ρουμελιώτης, Γοριδάρης. Σπυρίδης, Χριστοδουλίδης (65 Χρυσικός), Αρτεμίου (65 Διττόπουλος), Τσότρας (80 Αδαμαντίου), Γιαλαμής, Αναστασιάδης (46 Βερβερίδης Γ.)

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Βύρων Καβάλας; 1-7

Ο Βύρων δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον νεανικό Απόλλωνα Χρυσοχωρίου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 1-7. Στο 30λεπτο το σκορ είχε φτάσει στο 0-5 για την ομάδα της Καβάλας και αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-5 και στη συνέχεια διαμορφώθηκε το τελικό 1-7.

Ο Παντελίδης άνοιξε το σκορ στο γήπεδο του Χρυσοχωρίου και στη συνέχεια σκόραρε δις ο Τουλγαρίδης (0-2 και 0-3). Ο Παντελίδης... ξαναχτύπησε για το 0-4 και 0-5 φτάνοντας σε χατ-τρικ. Ο Κουμούτσης μείωσε σε 1-5 και στη συνέχεια ο Κεσαπίδης σκόραρε δις για το τελικό 1-7.

Απόλλων Χρυσοχωρίου

Ματσάγκος, Τσίρτσος (46 Κωνσταντινίδης), Παπανδρέου (Κίτσος 80), Χόντος, Λούλη, Ραντάνι (70 Μπάγιας), Κουμούτσης (Σεσκίν 60), Κοκελίδης, Τσουλούφης, Χρυσαλίδης, Βονικάκης.

Βύρων Καβάλας

Μπάφας, Μαυρογιάννης (46 Καραδήμας), Λευθέρης, Σεφερίδης, Σιαματάς, Φαρσάκογλου (46 Πεφάνης), Δελής, Αγγελίδης (60 Εμινίδης), Τουλγαρίδης, Κεσαπίδης, Παντελίδης (46 Μονιός).

Εθνικός Ν. Καρυάς-Φρίξος Πλατανοτόπου: 2-1

Τόσο ο Εθνικός Ν. Καρυάς όσο και ο Φρίξος Πλατανοτόπου χρειαζόταν τους βαθμούς στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Το παιχνίδι έγινε σε κακό αγωνιστικό χώρο, είχε λίγες καλές στιγμές και το πολύτιμο τρίποντο κατέκτησε ο Εθνικός με 2-1.  Στο 27ο λεπτό σέντρα του Σαμαρά, προβολή του Ράμο Αρμάντο και 1-0, παρά την προσπάθεια του Κόλκα. Στο 40 σέντρα του Τσοχαταρίδη, κεφαλιά του Δ. Ότσου για το 1-1. Στο 43 εκτέλεση φάουλ του Σαμαρά, λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα για το 2-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου και του αγώνα. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλό από το ματς.