http Α’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Σούπερ Κεραυνός, «διπλά» για ΑΕΚ και Λιμενάρια
Sunday, 12 November 2017 21:49

Α’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Σούπερ Κεραυνός, «διπλά» για ΑΕΚ και Λιμενάρια

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Κεραυνός Πέρνης λύγισε την αντίσταση του Βρασίδα για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή με 22β. στους +3 από την ΑΕΚ που κέρδισε το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ορφέα. Σπουδαίο «διπλό» και για την Αναγέννηση Λιμεναρίων. Τρίποντα για Βύρωνα Καβάλας και Φρίξο Πλατανοτόπου, ισοπαλία στο Χαλκερό. Αναλυτικά:

Κεραυνός Πέρνης-Βρασίδας Ν. Περάμου: 4-2

Ο Κεραυνός Πέρνης πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες του φετινές εμφανίσεις κόντρα στον μαχητικό Βρασίδα Ν. Περάμου για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, πήρε το τρίποντο με 4-2 και παραμένει στην κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ματς, στο 16ο λεπτό, με γκολ του Δάδαρου (0-1). Στο 36 ο Μαχαιρούδης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 38 ο Μπουλγούρας έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47, με κεφαλιά του Φουστέρη ο Βρασίδας ισοφάρισε σε 2-2. Στο 73 ο Χαλπέτης έκανε εκ νέου ανατροπή στο σκορ, 3-2 και στο 88 ο Δεσύλλας διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στο 70 έγινε αναγκαστική αλλαγή του Μπατάκογλου λόγω τραυματισμού στο ζυγωματικό και αυτό σύμφωνα με τον Θωμά Ματρακούκα, επηρέασε την υπόλοιπη ομάδα. Ο έμπειρος τεχνικός ήταν πολύ περήφανος για την προσπάθεια των παιδιών και είναι βέβαιος ότι σύντομα η ομάδα θα βρει ξανά τον δρόμο της. Θα σημειώσουμε πως ο Μπατάκογλου διακομίστηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

Συνθέσεις

Κεραυνός Πέρνης

Γιουργούσης, Πανίδης, Μπουλγούρας (85 Ζαρκαντζάς), Καλτσάς, Κωνσταντάρας, Ευφροσυνίδης (60 Σουκρήογλου), Τζιβανόπουλος (55 Δεσύλλας), Παπαστεργίου, Μαχαιρούδης, Μπουτζούρογλου, Χατζηβασιλειάδης (Χαλπέτης 60).

Βρασίδας Ν. Περάμου

Χατζηνικολής, Μουλλάι, Χατζησταύρου, Περκουλίδης, Γιακωβίδης, Φουστέρης, Ανωτίδης (46 Τσέχου), Μπατάκογλου (68 λ.τ. Σιδηρόπουλος Ν.), Καλτσίδης, Ντόμι, Δάδαρος (87 Μπαϊρακτάρη).

Βύρων Καβάλας-Ναζιανζός: 3-1

Δυνατό το παιχνίδι μεταξύ του Βύρωνα Καβάλας και του Ναζιανζού Ν. Καρβάλης για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες και πήραν το τρίποντο με 3-1. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Στ. Αγγελίδης με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Εμινίδη, έκανε το 1-0. Ακολούθησαν ευκαιρίες με Σάσσο, Παντελίδη, Εμινίδη και Βλάχο. Στο 45 γύρισμα του Παντελίδη, χέρι στην περιοχή και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Βλάχος για το 2-0. Στο 60 μακρινό σουτ του Γκρουνόφ, η μπάλα κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στο γάμα, 2-1. Στο 75 ο Δελής έπαιξε το ένα δύο με τον Τουλγαρίδη, βγήκε τετ-α-τετ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Βύρων Καβάλας

Παπάζογλου, Μαυρογιάννης, Λευθέρης, Αγγελίδης, Σεφερίδης, Φαρσάκογλου, Δελής, Σάσσος (55 Κεσαπίδης), Εμινίδης (75 Ποτηρένιας), Βλάχος (60 Πεφάνης), Παντελίδης (46 Τουλγαρίδης).

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Κυρκαλάς, Κιτσώνης, Μακαρίδης, Γκορόγιας (85 Αμανατίδης), Κόρτσα, Σιώτας Δ. (80 Σιώτας Κ.), Σάσσος Ι., (70 Μπουτσούκος), Σάσσος Στ., Καρακεϊσογλου, Γκρουνόφ, Αλμπάνης (85 Ανδρεαδάκης).

(Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Ορφέας Ελευθερούπολης-ΑΕΚ: 0-2

Το παιχνίδι Ορφέας-ΑΕΚ για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας έγινε στο Κοκκινόχωμα-λόγω τιμωρίας της έδρας-έγινε καλό παιχνίδι, είχε φάσεις εκατέρωθεν και μεγάλο νικητή τον φιλοξενούμενο με 0-2. Ο Ορφέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι όμως μετά το 20λεπτο το ματς ισορρόπησε και χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Πιο συγκεκριμένα, στο 24 ο Α. Κυγάης έκανε το 0-1 και στο 45 κεφαλιά του Άγγου στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λεγάτος έκανε το 0-2. Στο 2ο ημίχρονο ο Ορφέας πίεσε, η ΑΕΚ κράτησε και είναι στην 2η θέση με 19β. στους -3 από τον πρωτοπόρο Κεραυνό Πέρνης.

Συνθέσεις

Ορφέας Ελευθερούπολης

Ευστρατίου, Κονσταντίνι, Χωλίδης, Ρουμελιώτης, Γοριδάρης (63 λ.τ. Βερβερίδης), Σπυρίδης, Χριστοδουλίδη (60 Χρυσικός), Αρτεμίου (30 Αναστασιάδης), Τσότρας, Γιαλαμής, Τσίλογλου (72 Διττόπουλος).

ΑΕΚ

Κουνατίδης, Μαλαμίδης, Κανέλλας, Σιδηρόπουλος, Ελευθεριάδης, Σεμερτζίδης, Ίσα (80 Μοσχούδης) Λεγάτος, Άγγος (85 Βακιρτζής), Κυγάης Α. (90 Ταταλιάς), Προβατίδης (75 Πανάγου).

Δόξα Θεολόγου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κατέκτησε σπουδαίο «διπλό» με 0-1 στο γήπεδο του Ποτού στο τοπικό ντέρμπι με την Δόξα Θεολόγου για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Μετρά πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και ανέβηκε στην 5η θέση της κατάταξης. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και κρίθηκε στο 42ο λεπτό με την κεφαλιά-γκολ του Αγγελίδη προ του Αγαθόπουλου, μετά από σέντρα του Παπαστεφάνου. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Βιτάλι από τον Κοντογεωργίου στο 76ο λεπτό, διαμαρτυρήθηκαν έντονα, ο διαιτητής βρέθηκε στο έδαφος και στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Καζάρας ως υπεύθυνος γι’ αυτό. Οι γηπεδούχοι υποστηρίζουν ότι ο Νεοχωρίτης έπεσε μόνος καθώς πήγαινε προς τα πίσω μετά από διαμαρτυρίες παικτών της Δόξας. Οι φιλοξενούμενοι ανέφεραν ότι δεν υπήρχε πέναλτι και παράλληλα ζήτησαν κόκκινη του Μουσά στην φάση των διαμαρτυριών.

Συνθέσεις

Δόξα Θεολόγου

Αγαθόπουλος, Μαλίκι, Βογιατζής Ι., Πατσιαβούρας, Ζούλης, Καζάρας, Χιονίδης, Βιτάλι, Μουσάς, Πλατάκης (75 Χατζηγεωργίου), Σόρα (60 Μετάνι).

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Κουκουτάρης (46 Μαργιολίδης, 90 Μαλανδρής), Μαμουλάρι, Τζίνης, Γερογιάννης, Κοντογεωργίου, Χρυσάφης (75 Τσαπανίδης Αλ.), Λαζαρίδης, Παπαστεφάνου, Αγγελίδης (94 Σφηνογένης), Λορέντζος.

**Ο Γιώργος Ζούλης θα απουσιάζει το επόμενο διάστημα από τις υποχρεώσεις της Δόξας Θεολόγου καθώς θα παρουσιαστεί στην Τρίπολη για να υπηρετήσει την στρατιωτική του θητεία.

Ατρόμητος Χαλκερού-Εθνικός Ν. Καρυάς: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το κρίσιμο παιχνίδι στο Χαλκερό μεταξύ του τοπικού Ατρόμητου και του Εθνικού Ν. Καρυάς για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Στο 5ο λεπτό ο Μανούκος με μακρινό σουτ έκανε το 0-1. Στο 64 ο Καβουρίδης ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Χαλκερού

Τσιτσιλικάκης, Χάσα, Αντέσχος (60 Σάβτσουκ), Καβουρίδης, Κοπανάκης, Παντελόπουλος, Βορίδης, Ταξίδης (65 Μυτιληναίος), Μανδαλιανός (75 Γλεντίδης), Σεφερλής (30 Δελήογλου Μπ.), Δελήογλου Μ.

Εθνικός Ν. Καρυάς

Μουράτσι, Μουλάι Ρ., Νίτης, Σαμαράς, Ρίζος, Εμμανουηλίδης, Κεφαλαδέλης, Σκενδέρης, Ματέο, Θεοδωρίδης Κ., Μανούκος. Αλλαγές έπαιξαν οι: Θεοδωρίδης Γ, Τσαλόπουλος, Τσολούφης, Πηλιούρης.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 3-0

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 3-0. Στο 18ο λεπτό, μετά από πάσα του Ότσου, ο Αλεπίδης έκανε το 1-0. Στο 60 ο Τσοχαταρίδης έκανε το 2-0. Στο 70 ο Αγγελίδης πρόλαβε την μπάλα πριν βγει έξω, την έσπασε για τον Ότσο που διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για αλλαγή στη φάση πριν το 2ο γκολ και επίσης υποστηρίζουν ότι η μπάλα βγήκε άουτ στη φάση του 3ου γκολ.