http ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Η Αγία Βαρβάρα πήρε το ντέρμπι
Sunday, 08 May 2022 07:31

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Η Αγία Βαρβάρα πήρε το ντέρμπι

Η Αγία Βαρβάρα κατέκτησε τη νίκη, με 69-68, επί του Αστέρα Καβάλας στο τοπικό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΑΜΑΘ και παραμένει αήττητη με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς στην διοργάνωση!!!

Ο τυπικά φιλοξενούμενος Αστέρας Καβάλας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχτισε μία διαφορά και πήγε στο ημίχρονο με σκορ 27-38 (+11). Η  Αγία Βαρβάρα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο 46-53. Στο τέταρτο δεκάλεπτο με πολύ δυνατές άμυνες κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο 56-55, ύστερα από κλέψιμο και εύστοχο λέι άπ του Πελοπίδα Μπαλαμπουγιούκη επτά λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Στη συνέχεια η γηπεδούχος ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ευκαιρία δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος να κερδίσουν το ματς, με σουτ που ο αστόχησε ο Κυριάκος Χαριζάνης. Ο Στεφανίδης πήρε το ριμπάουντ και το ματς τελείωσε με έξαλλα πανηγύρια.

Πολλοί οι φίλαθλοι των δύο ομάδων αλλά και του αθλήματος που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων για να παρακολουθήσουν το ντέρμπι και δικαιώθηκαν.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος-Παπαζώτος-Μαγιάννης): Μπαλαμπουγιούκης Δημ., Στεφανίδης 15, Ανανγώστου 5(1), Μαρκόπουλος 21(3), Ζωτίδης, Μπαλαμπουγιούκης Πελ. 10(2), Σουλίδης, Βασιλόπουλος 14 (2), Πέπα, Θανάση, Λαζαρίδης 3(1), Φιλινκαρίδης.

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης – Αιβαζίδης – Δημητριάδης): Αϊβαζίδης , Σαμαράς, Μπόζης 12(2), Ιωαννίδης 6(1), Κούντας, Μοσχόπουλος, Κούκος 7, Κυρατζής, Χαριζάνης 15(2), Καβαργύρης 21(4), Τσαλαπάτας, Μπορμπίδης 7.

**Περαστικά στον Μάριο Πέπα που τραυματίστηκε ευτυχώς ελαφρά στο δεξιό βραχίονα.