http Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο ΓΣΕ πέρασε και από την Δάφνη!!!
Friday, 11 February 2022 17:02

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο ΓΣΕ πέρασε και από την Δάφνη!!!

Τη 2η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής πέτυχε πριν από λίγο ο ΓΣ Ελευθερούπολης, την 2η σε διάστημα τριών ημερών!!! Πιο συγκεκριμένο, με πολύ καλή εμφάνιση, έκαμψε εύκολα την αντίσταση της Δάφνης Δαφνίου με 94-70 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής.

Με ένα ξέσπασμα 6-15 στις αρχές της 2ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ έπειτα από μια πλέον ανταγωνιστική 1η περίοδο και έκτοτε έχτισαν σταδιακά απόσταση ασφαλείας.

Μάλιστα με ένα νέο  σερί 3-13 με μπροστάρη τον τρομερό Διονύση Σκουλίδα (18 πόντοι στο πρώτο μέρος), ο ΓΣΕ έδειξε τα δόντια του στην  αναμέτρηση.

Μετά την ανάπαυλα δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τους Γοργόνη και Dordevic να είναι πλέον οι νέοι ηγέτες του ματς.

Στην τέταρτη περίοδο, η Ελευθερούπολη εκκίνησε με ένα γρήγορο και αναπάντητο 0-7 επί μέρους σκορ και «καθάρισε» και ουσιαστικά τη νίκη  φτάνοντας στο +25 (59-84) στο 33ο λεπτό της συνάντησης. Το σερί αυτό έφτασε μέχρι και το 2-16 μέχρι και το 25'', με τον ΓΣΕ να επαληθεύει τον τίτλο του φαβορί για να φτάσει στο τελικό 70-94.

**Τα δεκάλεπτα: 24-24, 43-57, 59-77, 70-94

**Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Λογοθέτης-Μακρόπουλος (Παπαδόπουλος Στ.)

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 26 (3), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 17 (1), Μπήλιος 9, Μπούτσικος, Κυρίμης, Ρερρές 3 (1), Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης 12, Σταϊκόπουλος, Κυρίτσης 3 (1).

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης, Ναούμης 8 (2), Γοργόνης 22 (5), Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 18 (5), Καρακεχαγιάς, Σταμπουλής 9, Π. Ερμείδης 8 (2), Πάτρας 4, Γεωργίου 1, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 22 (3).