http ΜΠΑΣΚΕΤ: Σε αναμονή 186 ομάδες και περισσότεροι από 2000 χιλιάδες αθλητές!!!
Sunday, 03 January 2021 13:31

ΜΠΑΣΚΕΤ: Σε αναμονή 186 ομάδες και περισσότεροι από 2000 χιλιάδες αθλητές!!!

Written by 

Η Basket League μαζί με τα υπόλοιπα πρωταθλήματα Εθνικών κατηγοριών, σε επίπεδο Ανδρών και Γυναικών, μετρούν συνολικά 198 ομάδες!!!

Μόνος όμως οι 12 της Basket League αγωνίζονται  και 186 περιμένουν το «πράσινο» φως!!!  Σε αυτές τις 186, υπολογίζεται-με βάσει τις 12άδες που παρατάσσουν- ότι πάνω από 2.200 αθλητές και αθλήτριες μένουν στην αδράνεια λόγω του Covid-19. Όπως είναι ήδη γνωστό, από ανακοίνωση της ΓΓΑ, οι ομάδες της Α1 μπάσκετ γυναικών μπήκαν την Πρωτοχρονιά στο γήπεδο και αναμένουν και οι υπόλοιποι.

Το basketa.gr παρουσίασε αναλυτικά όλες τις ομάδες -ανά νομό -της Ελλάδας που αγωνίζονται σε εθνικά σαλόνια.  Ο νομός Καβάλας έχει τρεις εκπροσώπους στα εθνικά σαλόνια για την σεζόν 2020-2021, ήτοι τον Γ.Σ.Ε. και την Energean Kavala BC στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών και τους Πάνθηρες στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών.

Αναλυτικά είναι:

Θράκη

Νόμος Έβρου – [0]

Νομός Ροδόπης  – [1] , ΓΑΣ Κομοτηνής (Β’ Εθνική)

Νομός Ξάνθης – [3],  Λεύκιππος Ξάνθης (Β’ Εθνική), Ασπίδα Ξάνθης (Γ’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Αρίων Ξάνθης (Γ’ Εθνική)

Ήπειρος

Νομός Ιωαννίνων – [4],  IBC – ΣΚ Ιωάννινα (Β’ Εθνική),  ΑΓΣ Ιωαννίνων (Γ’ Εθνική), Σπάρτακος Ιωαννίνων (Γ’ Εθνική), ΠΑΣ Γιάννινα (Α1 Γυναικών)

Νομός Θεσπρωτίας – [0]

Νομός Πρέβεζας – [1], Αχέρων Καναλακίου (Γ’ Εθνική)

Νομός Άρτας – [0]

Μακεδονία

Νόμος Δράμας – [1], ΚΑΟ Δράμας (Γ’ Εθνική)

Νομός Καβάλας – [3],  ΓΣ Ελευθερούπολης (Α2), Καβάλα (Α2), Πάνθηρες Καβάλας (Α2 Γυναικών)

Νομός Σερρών – [2], Πανσερραϊκός (Β’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Ίκαροι Σερρών (Β’ Εθνική)

Νομός Κιλκίς – [0]

Νομός Θεσσαλονίκης – [26], Ηρακλής (Basket League, Α2 Γυναικών), Άρης (Basket League, Α2 Γυναικών), ΠΑΟΚ (Basket League, Α1 Γυναικών), Ερμής Λαγκαδά (Β’ Εθνική), ΚΣ Γέφυρας (Β΄Εθνική), Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Β’ Εθνική), ΠΣ Ευκαρπίας (Β’ Εθνική), Αίας Ευόσμου (Β’ Εθνική), ΧΑΝΘ (Β’ Εθνική), Μακεδονικός (Β’ Εθνική), ΜΕΝΤ (Β’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Αρετσού Καλαμαριάς (Β’ Εθνική), Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γ’ Εθνική) , ΔΕΚΑ (Γ’ Εθνική), Απόλλωνας Καλαμαριάς (Γ’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Μέγας Αλέξανδρος (Γ’ Εθνική), Ζέφυρος Ο2 (Γ’ Εθνική), Μαντουλίδης (Γ’ Εθνική), Σταυρούπολη (Γ’ Εθνική), Ιωνικός Ιωνίας (Γ’ Εθνική), ΒΑΟ (Γ’ Εθνική), Ναύαρχος Βότσης (Γ’ Εθνική), Ανατόλια (Γ’ Εθνική), Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Α2 Γυναικών), Πυλαία (Α2 Γυναικών), Πανόραμα (Α2 Γυναικών), Παναθλητικός (Α2 Γυναικών)

Νομός Χαλκιδικής – [4], Πολύγυρος (Β’ Εθνική), ΚΑΟ Χαλκιδικής (Β’ Εθνική), Κένταυρος Καλλικράτειας (Γ’ Εθνική), ΑΟ Γαλάτιστας (Γ’ Εθνική), Ιερισσός 99 (Α2 Γυναικών)

Νομός Πέλλας – [2], ΦΟ Αριδαίας (Γ’ Εθνική), Ίκαροι Γιαννιτσών (Γ’ Εθνική)

Νομός Ημαθίας  – [4], Φίλιππος Βέροιας (Α2, Α2 Γυναικών), ΓΑΣ Μελίκης (Β’ Εθνική), Αετοί Βέροιας (Γ’ Εθνική), ΑΟΚ Βέροιας (Γ’ Εθνική)

Νομός Πιερίας – [1], Πιερικός Αρχέλαος (Α2 Γυναικών)

Νομός Φλώρινας – [1],  Αριστοτέλης Φλώρινας (Γ’ Εθνική)

Νομός Καστοριάς – [2], ΑΣ Καστοριάς (Γ’ Εθνική), Άργος Ορεστικό (Γ’ Εθνική)

Νομός Κοζάνης – [2], Απόλλωνας Πτολεμαϊδάς (Α2 Γυναικών), Λασσάνη (Α2 Γυναικών)

Νομός Γρεβενών – [1], Πρωτέας Γρεβενών (Β’ Εθνική)

Θεσσαλία

Νομός Λάρισας – [3], Λάρισα BC (Basket League), Αμπελώνας (Γ’ Εθνική), Ολύμπια Λάρισας (Α2 Γυναικών)

Νομός Τρικάλων – [3], Αίολος Τρικάλων (Β’ Εθνική), Ίκαροι Τρικάλων (Β’ Εθνική), Γόμφοι (Γ’ Εθνική)

Νομός Καρδίτσας – [3], ΑΣ Καρδίτσας (Α2), Αναγέννηση Καρδίτσας (Γ’ Εθνική), Τιτάνες Παλαμά (Γ’ Εθνική)

Νομός Μαγνησίας – [3], Νίκη Βόλου (Β’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Ολυμπιακός Βόλου (Γ’ Εθνική), Αλμυρός Βόλου (Γ’ Εθνική)

Στερεά Ελλάδα

Νομός Ευρυτανίας – [0]

Νομός Φθιώτιδας – [2],  ‘Εσπερος Λαμίας (Β’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Αναγέννηση Λαμίας (Γ’ Εθνική)

Νομός Αιτωλοακαρνανίας  – [4], Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Basket League), ΑΟ Αγρινίου (Α2), Λέοντας Μεσολογγίου (Γ’ Εθνική), Αργοναύτες Αγρινίου (Α2 Γυναικών)

Νομός Φωκίδας – [0]

Νομός  Βοιωτίας  – [1], Ερμής Σχηματαρίου (Γ’ Εθνική)

Νομός Εύβοιας  – [3], ΧΒΑ Χαλκίδας (Β’ Εθνική), Χαλκίδα BC (Γ’ Εθνική), Τελεθριακός (Γ’ Εθνική)

Νομός Αττικής – [54] , Παναθηναϊκός (Basket League, Α1 Γυναικών), ΑΕΚ (Basket League), Περιστέρι (Basket League), Λαύριο (Basket League), Ιωνικός Νικαίας (Basket League), Ψυχικό (Α2), Ολυμπιακός Πειραιά (Α2, Α1 Γυναικών), Δάφνη Δαφνίου (Α2), Τρίτωνας (Α2), Παγκράτι (Α2), Αμύντας (Α2, Α2 Γυναικών), Πανερυθραϊκος (Α2), Μαρούσι (Α2), Πανιώνιος (Β’ Εθνική), Αιγάλεω (Β’ Εθνική), Πρωτέας Βούλας (Β’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Εθνικός Πειραιά (Β’ Εθνική), Έσπερος Καλλιθέας (Β’ Εθνική), ΝΕ Μεγαρίδας (Β’ Εθνική), Πανελευσινιακός (Β’ Εθνική), Παπάγου (Β’ Εθνική), Μανδραϊκός (Β’ Εθνική), Πεντέλη (Β’ Εθνική), Μελίσσια (Β’ Εθνική, Α2 Γυναικών), Ιωνικός ΝΦ (Β’ Εθνική), Δούκας (Β’ Εθνική), Παλαιό Φάληρο (Β’ Εθνική), Ηλυσιακός (Β’ Εθνική), Νέα Κηφισιά (Β’ Εθνική), Άρης Νίκαιας (Β’ Εθνική),ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Β’ Εθνική, Α1 Γυναικών), ΦΕΑ (Β’ Εθνική), Ένωση Ιλίου (Β’ Εθνική), Αργοναύτης Τριγλίας (Β’ Εθνική), Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Β’ Εθνική, Α1 Γυναικών), ΑΣ Πέρα (Γ’ Εθνική), Μίλωνας (Γ’ Εθνική), Κορωπί (Γ’ Εθνική), ΑΟΚ Χαλανδρίου (Γ’ Εθνική), Αγία Παρασκευή (Γ’ Εθνική), Νίκη Αμαρουσίου (Γ’ Εθνική), Ελευθερία Μοσχάτου (Γ’ Εθνική, Α1 Γυναικών), Πεύκη (Γ Εθνική), Ίκαρος Καλλιθέας (Γ’ Εθνική), Πορφύρας (Γ’ Εθνική), Πικέρμι (Γ’ Εθνική), Δάφνη (Γ’ Εθνική), Εσπερίδες Καλλιθέας (Α1 Γυναικών), Σπόρτιγκ (Α1 Γυναικών), Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Α1 Γυναικών), Εύνικος (Α2 Γυναικών), Ηλιούπολη (Α2 Γυναικών), Ατρόμητος Πειραιά (Α2 Γυναικών), ΓΣ Αγίας Παρασκευής (Α2 Γυναικών), Τερψιθέας (Α2 Γυναικών), ΑΕΚ Περιστερίου (Α2 Γυναικών), Αθηναϊκός (Α2 Γυναικών)

Πελοπόννησος

Νομός Αχαΐας – [7], Προμηθέας Πατρών (Basket League), Απόλλωνας Πατρών (Α2), Αχαγιά 82 (Β’ Εθνική), Παναχαϊκή (Γ’ Εθνική), Γλαύκος (Γ’ Εθνική), Αίολος Αγυιάς Πατρών (Γ’ Εθνική), ΕΑ Πατρών (Γ’ Εθνική)

Νομός Κορινθίας – [3], ΚΑΟ Κορίνθου (Β’ Εθνική), Ποσειδώνας Λουτρακίου (Γ’ Εθνική), Τήρων Αγίων Θεοδώρων (Γ’ Εθνική)

Νομός Αργολίδας – [3], Οίακας Ναυπλίου (Α2, Α2 Γυναικών), ΑΟ Ερμιόνης (Γ’ Εθνική), Δαναοί Άργους (Α2 Γυναικών)

Νομός Αρκαδίας – [2], Δρομείς Τρίπολης (Γ’ Εθνική), Άμιλλα 2000 Τρίπολης (Α2 Γυναικών)

Νομός Ηλείας – [2], Κόροιβος Αμαλιάδας (Α2), ΑΣΣ Αμαλιάδας (Γ’ Εθνική)

Νομός Μεσσηνίας – [3], Καλαμάτα (Γ’ Εθνική), Δίων Κυπαρισσίας (Γ’ Εθνική), Άρις Καλαμάτας (Α2 Γυναικών)

Νομός Λακωνίας – [0]

Νησιά Αιγαίου Πελάγους

Νομός Λέσβου – [2], Παπάδος Γέρας (Γ’ Εθνική), Θησέας Παναγιούδας (Α2 Γυναικών)

Νομός Χίου – [3], ΒΑΟΛ Χίου (Γ’ Εθνική), ΦΟ Βροντάδου (Γ’ Εθνική), Αιγέας Χίου (Α2 Γυναικών)

Νομός Σάμου – [2] ΑΕ Καρλοβάσου (Γ’ Εθνική), Ίκαρος Ικαρίας (Α2 Γυναικών)

Νομός Κυκλάδων – [2], ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Β’ Εθνική), Μύκονος (Γ’ Εθνική), ΑΕ Σαντορίνης (Α2 Γυναικών)

Νομός Δωδεκανήσου  – [3], Κολοσσός Ρόδου (Basket League), ΑΕ Δικαίου Κω (Γ’ Εθνική), Διαγόρας Ρόδου (Γ’ Εθνική)

Νησιά Ιονίου Πελάγους

Νομός Κέρκυρας – [0]

Νομός Λευκάδας  – [2], Δόξα Λευκάδας (Β’ Εθνική), Νίκη Λευκάδας (Α1 Γυναικών)

Νομός Κεφαλληνίας  – [1], ΝΕΟ Ληξουρίου (Β’ Εθνική)

Νομός Ζακύνθου – [0]

Κρήτη

Νομός Χανίων – [2], ΑΟΚ Χανιά (Β’ Εθνική), ΟΑ Χανιών (Α1 Γυναικών)

Νομός Ηρακλείου – [2], ΟΦΗ (Β’ Εθνική), Εργοτέλης (Γ’ Εθνική)

Νομός Ρεθύμνης  – [0]

Νομός Λασιθίου – [0]

Πηγή: Basketa.gr (Θωμάς Κυρίτσης)

Read 283 times Last modified on Sunday, 03 January 2021 13:33

Articles by Author

« April 2021 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
eXTReMe Tracker