http ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Πάλεψε η ΕΚ Καβάλας όμως λύγισε στο τέλος
Monday, 24 June 2019 18:56

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Πάλεψε η ΕΚ Καβάλας όμως λύγισε στο τέλος

Η ΕΚ Καβάλας πάλεψε κόντρα στον Σύλλα Αιδηψού για την 3η αγωνιστική του Πανελλήνιου  Πρωταθλήματος Κορασίδων, σε αγώνα που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο στα Λουτρά Αιδηψού, όμως τελικά ηττήθηκε με 51-55.

Η Καβάλα ξεκίνησε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-3 (5΄50΄΄), όμως ο Σύλλας βρίσκοντας τον καλό του εαυτό μείωσε σε 15-14.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αιδηψού προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 16-17 (8΄40΄΄), όμως η Καβάλα πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 24-22 (4΄52΄΄). Ο Σύλλας Αιδηψού με ένα σερί 7-0 πήρε και πάλι προβάδισμα με 24-29.

Η Καβάλα ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τρία εύστοχα τρίποντα διαμορφώνοντας το 36-33 (4΄07΄΄). Ο Σύλλας προηγήθηκε με 44-46 (4΄46΄΄) στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα κατακτώντας με σκορ 51-55 τη δεύτερη νίκη του στο τουρνουά.

**Δεκάλεπτα: 15-14, 27-29, 38-37, 51-55

**Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ασλανίδης

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Λυκάκη 3(1), Τσινεκίδου 6(2), Τουρέτζογλου 9(1), Παππά-Τζανέτου 3(1), Τζίτζιρα, Σπανίδου 10(3), Μελελούδη, Κελεμένη 16(1), Αργυρού 4, Κάπα.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά 2, Φώτου, Λούμη, Μαχαίρα 8, Νίτσογλου 13, Τσαβόνι 23(1), Πατσούρα 6, Κυργιώργη Β., Υδραίου 3, Μαργωμένου.

Δήλωση

Σπανίδου (ΕΚ Καβάλας): «Ήταν ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει. Όμως βγήκαν εκτός αγώνα οι δύο καλύτερες παίκτριές μας και χάσαμε την ψυχολογία μας και τελικά και το παιχνίδι. Η συμμετοχή μας στο τουρνουά είναι μια πολύ σημαντική εμπειρία για εμάς και θα θέλαμε να βρεθούμε και του χρόνου σε ανάλογη διοργάνωση για να το ζήσουμε ξανά όλο αυτό».