http ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Η κούπα πήγε στον Ολυμπιακό
Sunday, 05 May 2019 14:38

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Η κούπα πήγε στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε, για 2η συνεχόμενη χρονιά, πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία εφήβων. Με τη νίκη του στο τελευταίο ματς του 46ου Πρωταθλήματος, στο Κ.Γ. Ελευθερούπολης, επί της Ασπίδας Ξάνθης (87-49) πανηγύρισε και τυπικά την κατάκτηση του τροπαίου. Στην 2η θέση  τερμάτισε το Περιστέρι-σε ισοβαθμία με τον ΟΣΦΠ- μετά τη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου με 86-63. Στην 3η θέση ήταν ο Άρης μετά το ροζ φύλλο αγώνα στο ντέρμπι επί του Προμηθέα Πάτρας με 70-65. Αναλυτικά:

Ολυμπιακός-Ασπίδα Ξάνθης 87-49

Ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για την κατάκτηση της νίκης επί της Ασπίδας Ξάνθης και την κατάκτησε με 87-49, με την διαφορά να παίρνει διαστάσεις στο 2ο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές της ΕΚΑΣΑΜΑΘ προηγήθηκαν με 0-3, με δύο εύστοχα τρίποντα του Παπαδόπουλου όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε σερί 13-0 για το 13-6 στο 6.20. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-14, έγινε το 26-17 και η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους, 37-17 στο 16ο λεπτό. Στο 17.30 έγινε το 40-19 (+21) και το ημίχρονο έληξε με 40-23.

Στο 24ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε κάνει το 55-23 με σερί 15-0, η διαφορά πήγε στους 41 πόντους (71-30) στο 29 και το 3ο δεκάλεπτο έληξε με 73-34. Στο 35 έγινε το +46 (86-40) και το ματς έληξε με 87-49.

**Δεκάλεπτα: 26-14, 40-23, 73-34, 87-49

**Διαιτητές: Αταρντ-Τσαρούχα-Τσέντερ

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 9 (3), Μωραϊτης 18 (2), Σταματίου 11(1), Κολοβέρος 10 (2), Τσολάκης 4, Οικονόμου 13(2), Δρίτσας 3(1), Ποκουσέφσκι, Μοσχόπουλος, Ζευγαράς 4, Αυτιάς 12, Μάντακας 3.

Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 6(2), Χαραλαμπίδης , Παναγιωτόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 20(4), Καρανικολίδης 6(2), Μπουγιουκλού, Παυλάκης 2, Παπανικολάου 12(1), Τιτόπουλος , Μακρίδης, Δελιαννίδης.

Άρης-Προμηθέας Πάτρας: 70-65

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του 46ου Πανελληνίου Εφήβων πέτυχε ο Άρης, καθώς επικράτησε με 70-65 του Προμηθέα Πάτρας και κατέκτησε τελικά το χάλκινο μετάλλιο.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά διαμορφώθηκε λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν ο Προμηθέας με βολές του Μπαζίνα προηγήθηκε με 19-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό καθώς καμία ομάδα δε μπόρεσε να ξεφύγει πάνω από τρεις πόντους. Όλα αυτά μέχρι το 16ο λεπτό όταν ο Μαντζούκας με τρίποντο και ο Κουρουπάκης με βολές έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα της Αχαΐας (30-37). Με τρίποντο του Κουρτίδη και βολές του Νετζήπογλου ο Άρης μείωσε στο καλάθι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-39 υπέρ του Άρη ύστερα από τρίποντο του Βουρτζούμη.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την τρίτη περίοδο, με τον Άρη να προηγείται με μικρή διαφορά στο μεγαλύτερό του διάστημα και τον Βλάσιο με τρίποντο σε νεκρό χρόνο να κάνει το 54-51.

Με πέντε πόντους του Κουρτίδη και τρεις του Βλάσιου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε διψήφια διαφορά (62-52) στο 33.30. Με βολή του Σιδηροηλία οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 67-54, αλλά ο Προμηθέας με σερί 8-0 μείωσε στο 67-62 στο 36ο λεπτό. Στα τρία λεπτά που ακολούθησαν δεν σημειώθηκε κανένας πόντους, λόγω αστοχίας και λαθών των παικτών των δύο ομάδων. Στο 39 έγινε το 67-65 και στη συνέχεια ο Βλάσιος έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων και έκλεψε την μπάλα. Ο  Κουρτίδης με μία βολή έγραψε το τελικό 70-65 μέσα σε πανηγύρια.

**Δεκάλεπτα: 19-23, 40-39, 54-51, 70-65

**Διαιτητές: Γιαλμάν-Ερικσσον-Ζούπανσιτς

Άρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 13(3), Κοτρώτσιος, Σπόντης, Βάνης 6, Φρύδας, Βουρτζούμης 9(3), Ανδρέου, Σιδηροηλίας 16(1), Νετζήπογλου 2, Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 24(3).

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Καφεζάς 10(1), Δατσιάδης, Μπαζίνας 2, Μαντζούκας 19(3), Μερμίγκης, Λογοθέτης 3, Κουρουπάκης 15, Λαναράς 12(1), Αδαμόπουλος 4.

Περιστέρι-Κολοσσός Ρόδου: 86-63

Το Περιστέρι κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με αντίπαλο τον Κολοσσό με 86-63. Μετά το αρχικό 0-2 του Κολοσσού το Περιστέρι απάντησε για το 8-2 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-17. Στο ξεκίνημα του 2ου δεκάλεπτου έγινε το 24-17 και το Περιστέρι πήγε στο +11 την διαφορά με 33-22 και 35-24. Ο Κολοσσός με 6-0 πλησίασε σε 35-30 στο 17.30 και σε 37-34 λίγο πριν το ημίχρονο που έληξε με 40-34.

Το Περιστέρι «καθάρισε» το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, καθώς στο τέλος της πήρε διαφορά 21 πόντων (67-46). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες τους και διαμορφώθηκε το τελικό 86-63.

Η απονομή των αναμνηστικών στον Κολοσσό έγινε μετά την λήξη του αγώνα λόγω του ταξιδιού του.

Δεκάλεπτα: 22-17, 40-34, 67-46, 86-63

Διαιτητές: Τομάσοβιτς-Τσαϊκόφκσι-Τσέρνοβα

Περιστέρι(Παπαμάρκος): Καράμπελας 2, Σκόρδος 6, Βησσαρίου 23(3), Μιχάλης 9(1), Πλευράκης 7(2), Παπαδόπουλος 2, Σταυρακούκας 18(3), Χάλιος 5, Κάδρας 3, Μαυροκουκουλάκης 2, Καραμανλής 4, Κρασάκης 5.

Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης 4, Μπακίρης 7, Χατζηιωάννου 9(1), Κουρμαδιάς 2, Βαρβαρέσος Δ. 1, Ζαχαρίας 6, Φεσάκης 2, Βαρβαρέσος Φ. 8(2), Κωνσταντούρας 2, Μιροσάβιτς 16(2), Γκοτζάι 6.