http ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΦΗΒΩΝ: Ο Προμηθέας λύγισε τον Ολυμπιακό
Saturday, 04 May 2019 13:39

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΦΗΒΩΝ: Ο Προμηθέας λύγισε τον Ολυμπιακό

Σπουδαία νίκη κατέκτησε η ομάδα του Προμηθέα καθώς για την 4η αγωνιστική του 46ου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Εφήβων επικράτησε μετά από παράταση με 96-88 (κ.α. 81-81) του Ολυμπιακού. Νίκη για τον Άρη, με 77-47, επί του Κολοσσού Ρόδου.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ-Ολυμπιακός:  96-88 παρ. (81-81 κ.α.)

Προμηθέας και Ολυμπιακός εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα δέκα λεπτά του μεταξύ τους ντέρμπι και ο Μπαζίνας με τρίποντο διαμόρφωσε το 23-22 με τρίποντο σε νεκρό χρόνο. Με τρεις πόντους του Λαναρά και βολές του Κουρουπάκη ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 38-30, 5:40 πριν την ανάπαυλα. Λίγο αργότερα ο Μπαζινάς έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 46-35.

Ο Μαντζούκας με σουτ έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 (50-35), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 17-3 την κατέβασαν στον πόντο (53-52, τέσσερα λεπτά πριν την τρίτη περίοδο). Το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή, καθώς στο 37:30 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με βολές του Μωραϊτη. Ο Μπαζινάς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 62-57 στην ομάδα της Αχαΐας, που το διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Το νέο τρίποντο του Μπαζινά ξανάφερε τη διαφορά στους επτά (66-59), όμως η ομάδα του Πειραιά μείωσε και πάλι στο καλάθι (66-64). Ο Προμηθέας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 36ο λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (73-72) με λέι-απ από τον Κολοβέρο. Το μικρό προβάδισμα για τους Πατρινούς διατηρήθηκε μέχρι το 39:20 όταν ο Ποκουσέφκσι με τρίποντο ισοφάρισε σε 81-81 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Μαντζούκα στον έξτρα χρόνο ο Προμηθέας προηγήθηκε με 92-85 (2:17 πριν το τέλος). Λίγο πριν τη λήξη προηγήθηκε με 96-86 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με βολές ο Οικονόμου.

**Δεκάλεπτα: 23-22, 46-35, 63-59, 81-81(κ.α.), 96-88

**Διαιτητές: Τσέρνοβα-Γκιόργκι-Τομάσοβιτς

Προμηθέας Πάτρας(Κεσαπίδης): Καφεζάς 17(1), Δατσιάδης, Μπαζίνας 22(6), Μαντζούκας 28(4), Μερμίγκης, Λογοθέτης, Κουρουπάκης 8, Λαναράς 11, Αδαμόπουλος 10, Μαντίκος.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραϊτης 18(2), Σταματίου 2, Κολοβέρος 15, Τσολάκης 2, Οικονόμου 19, Δρίτσας, Ποκουσέφσκι 21(3), Ζευγαράς 11(3), Αυτιάς.

Κολοσσός-Άρης:  47-77

Ο Άρης πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Κολοσσό και επικράτησε τελικά με 77-47 στο 2ο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Ρόδου προηγήθηκε μια και μοναδική στιγμή στο παιχνίδι με 3-0 με τρίποντο του Φ. Βαρβαρέσου. Ο Άρης ξεπέρασε τους δέκα πόντους (6-17) στο 8ο λεπτό και διατήρησε την διαφορά αυτή μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (22-33). Στα μέσα της τρίτης περιόδου το σκορ έφθασε και τους 20 πόντους διαφορά (29-49) ενώ στην λήξη του αγώνα έφτασε στους 30π. για το τελικό 77-47.

**Δεκάλεπτα: 8-21, 22-33, 32-53, 47-77

**Διαιτητές: Φολντάζι, Τσένταρ, Τσαρούχα.

Κολοσσός Ρόδου (Γρεμμενάς): Τσακίρης 7, Μπακίρης 4, Κουρμαδιάς 3(1), Βαρβαρέσος Δ. 13(2), Ζαχαρίας, Χατζηιωάννου 2, Φεσάκης 1, Βαρβαρέσος Φ. 5(1), Κωνσταντούρας 2, Μιροσάβιτς 7(1), Γκοντζάι 3.

Άρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 12(3), Κοτρώτσιος, Γκοτζαμανίδης 2, Σπόντης 2, Βάνης, Φρύδας 1, Βουρτζούμης 6(1), Ανδρέου 6, Σιδηροηλίας 21, Νετζήπογλου 8, Αργυρόπουλος 7, Κουρτίδης 12(1).

Ασπίδα Ξάνθης-Περιστέρι:  34-94

Το Περιστέρι επικράτησε με 94-34 της Ασπίδας Ξάνθης στο τελευταίο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Ξάνθης παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ένατο λεπτό του 1ου δεκαλέπτου. Το Περιστέρι με σερί 5-0 στο τέλος κατάφερε να προηγηθεί με 15-23 στο ημίχρονο. Η ομάδα της Αθήνας συνέχισε το σερί και στα μέσα του δεύτερου 10λεπτου έφτασε σε νταμπλ σκορ (20-40). Στο 3ο δεκάλεπτο η Ασπίδα σημείωσε μόλις δύο πόντους για το 27-75 και στο τελευταίο διαμορφώθηκε το τελικό 34-94, ήτοι 60 πόντοι διαφορά.

**Δεκάλεπτα: 15-23, 25-52, 27-75, 34-94

**Διαιτητές: Ερικσον, Γιάκομπς, Τσαϊκόφσκι

Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 3(1), Χαραλαμπίδης 3(1), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 9, Καρανικολίδης 3, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 4, Παπανικολάου 6, Τιτόπουλος, Μακρίδης, Δελιαννίδης 6.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράμπελας, Σκόρδος 10(1), Βησσαρίου 13(3), Μιχάλης 11(1), Πλευράκης 23(5), Παπαδόπουλος 5, Σταυρακούκας 12(2), Χάλιος 2, Κάδρας 5, Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής 3, Κρασάκης 10.