http ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΦΗΒΩΝ ΜΠΑΣΚΕΤ: Αήττητος έμεινε ο Ολυμπιακός, κατοστάρα για τον Άρη
Friday, 03 May 2019 13:32

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΦΗΒΩΝ ΜΠΑΣΚΕΤ: Αήττητος έμεινε ο Ολυμπιακός, κατοστάρα για τον Άρη

Ο Άρης πέτυχε την πρώτη κατοστάρα στο 46ο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Εφήβων με 103-64  επί της Ασπίδας Ξάνθης.

Ήταν η πρώτη του νίκη στην διοργάνωση. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους στο 15ο λεπτό (48-17). Οι ξανθιώτες απάντησαν και το ημίχρονο έληξε με 55-34. Στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν στους 30 πόντους (73-43) και η μέγιστη διαφορά ήταν το τελικό 103-64.

**Δεκάλεπτα: 32-10, 55-34, 73-43, 103-64.

Συνθέσεις

Άρης: Βλάσιος 7 (1), Κοτρώτσιος 2, Σπόντης 18 (4), Κάνης 14, Χρύσας, Βουρτζούμης, Ανδρέου 4, Σιδηροηλίας 19(5), Νετζήπ Όγλου 23, Αργυρόπουλος 4, Κουρτίδης 10(2), Γκοτζαμανίδης 2.

Ασπίδα Ξάνθης: Σμυρλόγλου 3(1), Χαραλαμπιδης 21 (5), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 15 (1), Καρανικολίδης 8(1), Μπουγιουκλού, Παυλάκης 9(1), Παπανικολάου, Τιτόπουλος 2, Μακρίδης , Δελιαννίδης 6.

Προμηθέας- Κολοσσός: 99-22

Δεν αξίζει κριτικής το παιχνίδι μεταξύ Προμηθέα και Κολοσσού για την 3η αγωνιστική καθώς έληξε με 99-22 υπέρ του συλλόγου της Πάτρας..

**Δεκάλεπτα: 31-5, 57-12, 77-18, 99-22

Συνθέσεις

Προμηθέας Πάτρας(Κεσαπίδης): Καφεζάς 9(1), Δατσιάδης 3, Μπαζίνας 11, Μαντζούκας 15(4), Κολιός 7(2), Λογοθέτης 1, Κουρουπάκης 18, Λαναράς 4, Αδαμόπουλος 9, Γάρρας 14(4), Μαντίκος 8(2).

Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης 3, Μπακίρης 2, Κουρμαδιάς 6, Βαρβαρέσος Δ. 2, Ζαχαρίας, Φεσάκης 1, Βαρβαρέσος Φ. 3, Κωνσταντούρας, Μιροσάβιτς 4, Γανωτάκης, Χατζηιωάννου, Γκοτζάι 1.

Ολυμπιακός- Περιστέρι: 82-78

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με το Περιστέρι με 82-78 και παραμένει αήττητος μετά την 3η αγωνιστική. Το ματς είχε διακυμάνσεις στο σκορ και παραλίγο ανατροπή λίγο πριν την λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 όμως στη συνέχεια το Περιστέρι πήρε κεφάλι και έφτασε στο υπέρ του 10-22 στο 7ο λεπτό και το ημίχρονο έληξε με 14-22.

Στο 12.10 το Περιστέρι πήγε σε νταμπλ σκορ, 14-28 και 16-30 στο 14.30. Η διαφορά έμεινε σε διψήφιο αριθμό πόντων μέχρι το 16.30 και στη συνέχεια άρχισε το... ...ροκάνισμα για να φτάσουμε στο 34-36 στην λήξη του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης έγινε το 36-36 και έγινε ντέρμπι μέχρι το 24'. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός ξέφυγε και στο 30' έγινε το 60-45. Το σερί συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο και στο 35.30 η διαφορά είχε φτάσει στους 25 πόντους (75-50).

Όλοι πίστεψαν ότι όλα τελείωσαν αλλά το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα..Με 5 στα 5 τρίποντα ( 2 του Σταυρακούκα και 3 του Καράμπελα) και ένα δίποντο του Καδρά έγινε το 77-67 και στη συνέχεια ο Καράμπελας μείωσε σε 77-69 στο 39ο λεπτό!! Το ματς είχε δρόμο και τελικά ο Ολυμπιακός πανηγύρισε με 82-78.

** Δεκάλεπτα: 14-22, 34-36, 60-45, 82-78

Συνθέσεις

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραϊτης 11(1), Σταματίου, Κολοβέρος 26(3), Τσολάκης, Οικονόμου 10, Δρίτσας, Ποκουσέφσκι 24(4), Ζευγαράς 11(1), Αυτιάς, Μάντακας.

Περιστέρι(Παπαμάρκος): Καράμπελας 29(8), Σκόρδος 2, Βησσαρίου 5(1), Μιχάλης 1, Πλευράκης, Παπαδόπουλος 2, Σταυρακούκας 16(2), Χάλιος 4, Κάδρας 19, Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής.