http ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ: Ο Χαραλαμπίδης «σκότωσε» τον Κολοσσό
Wednesday, 01 May 2019 20:08

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ: Ο Χαραλαμπίδης «σκότωσε» τον Κολοσσό

Την πρώτη της νίκη στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, που διεξάγεται στο Κ.Γ. Ελευθερούπολης στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2019  πέτυχε η πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΑΜΑΘ, Ασπίδα Ξάνθης, με… ολική επαναφορά στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης με τον Κολοσσό Ρόδου και επικράτησε τελικά με 66-47.

Οι νησιώτες πήραν από την αρχή «κεφάλι» στο σκορ, φθάνοντας σε διψήφιο νούμερο (15-4) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο 13ο λεπτό η Ασπίδα μείωσε σε 17-13 με τον Παυλάκη, όμως οι Ροδίτες ξέφυγαν πάλι με 25-13 στο 15΄ με σερί 8-0. Ακολούθησε σερί της Ασπίδας και το ημίχρονο έληξε με 29-28 ενώ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου με 30-29. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη συνέχεια, με χαμηλά ΄ποσοστά ευστοχίας και μέτρια παρουσία των δύο ομάδων και στο 30 το σκορ ήταν 39-37 υπέρ του Κολοσσού. Στο 31 έγινε το 43-37 αλλά ήρθε η απάντηση για το 43-48 με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Χαραλαμπίδη. Στο 33.40 το σκορ ήταν 47-48 και η συνέχεια ανήκε στους ξανθιώτες που με σερί 19-0 έφτασαν στο τελικό 66-47.

**Δεκάλεπτα: 15-6, 29-28, 39-37, 47-66

**Διαιτητές: Τσέρνοβα-Τσέρνερ-Φοντάζι

Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης, Μπακίρης 6, Κουρμαδιάς 9(1), Βαρβαρέσος Δ. 13(1), Ζαχαρίας, Φεσάκης 5, Βαρβαρέσος Φ. 12(2), Κωνσταντούρας 2, Μιροσάβιτς, Γανωτάκης, Γκοντζάι.

Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγου 2, Χαραλαμπίδης 17(4), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 15(2), Καρανικολίδης 7(1), Μπουγιουκλού 2, Παυλάκης 12, Παπανικολάου 5, Τιτόπουλος, Παπαϊωάννου 3, Μακρίδης, Δελιαννίδης 3.