http Πρεμιέρα στην Καλαμίτσα για τον ΑΟΚ με αντίπαλο τη Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου: Το πρόγραμμα της Α2 βόλεϊ Γυναικών
Friday, 04 August 2017 13:46

Πρεμιέρα στην Καλαμίτσα για τον ΑΟΚ με αντίπαλο τη Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου: Το πρόγραμμα της Α2 βόλεϊ Γυναικών

Written by 
Published in ΒΟΛΕΪ

Τη Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου θα υποδεχθεί ο ΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 εθνικής κατηγορίας Γυναικών. Η διοργάνωση ξεκινάει στις 21 Οκτωβρίου και η α’ φάση θα ολοκληρωθεί το Σαββατοκύριακο 3-4 Φεβρουαρίου. Το πρόγραμμα και το σύστημα διεξαγωγής του πρωταθλήματος:

Α2 Γυναικών 2017-18: Βόρειος όμιλος, 1ος υπο-όμιλος

Α’ Φάση

1η αγωνιστική (21-22 Οκτωβρίου 2017)

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Νέα Βύσσα

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Ναύαρχος Βότσης

ΑΟ Καβάλας-Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Αρχέλαος Κατερίνης

2η αγωνιστική (28-29 Οκτωβρίου 2017)

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Νέα Βύσσα-Ελπίδα Αμπελοκήπων

Ναύαρχος Βότσης-ΑΟ Καβάλας

Αρχέλαος Κατερίνης-Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου

3η αγωνιστική (4-5 Νοεμβρίου 2017)

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Νίκη Αλεξανδρούπολης

ΑΟ Καβάλας-Νέα Βύσσα

Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου-Ναύαρχος Βότσης

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Αρχέλαος Κατερίνης

4η αγωνιστική (11-12 Νοεμβρίου 2017)

Νίκη Αλεξανδρούπολης-ΑΟ Καβάλας

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Ελπίδα Αμπελοκήπων

Νέα Βύσσα-Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου

Αρχέλαος Κατερίνης-Ναύαρχος Βότσης

5η αγωνιστική (18-19 Νοεμβρίου 2017)

Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου-Νίκη Αλεξανδρούπολης

ΑΟ Καβάλας-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Ναύαρχος Βότσης-Νέα Βύσσα

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Αρχέλαος Κατερίνης

6η αγωνιστική (25-26 Νοεμβρίου 2017)

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Ναύαρχος Βότσης

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου

Ελπίδα Αμπελοκήπων-ΑΟ Καβάλας

Αρχέλαος Κατερίνης-Νέα Βύσσα

7η αγωνιστική (2-3 Δεκεμβρίου 2017)

Νέα Βύσσα-Νίκη Αλεξανδρούπολης

Ναύαρχος Βότσης-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου-Ελπίδα Αμπελοκήπων

ΑΟ Καβάλας-Αρχέλαος Κατερίνης

8η αγωνιστική (9-10 Δεκεμβρίου 2017)

Νέα Βύσσα-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Ναύαρχος Βότσης-Ελπίδα Αμπελοκήπων

Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου-ΑΟ Καβάλας

Αρχέλαος Κατερίνης-Νίκη Αλεξανδρούπολης

9η αγωνιστική (16-17 Δεκεμβρίου 2017)

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Νίκη Αλεξανδρούπολης

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Νέα Βύσσα

ΑΟ Καβάλας-Ναύαρχος Βότσης

Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου-Αρχέλαος Κατερίνης

10η αγωνιστική (23 Δεκεμβρίου 2017)

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Ελπίδα Αμπελοκήπων

Νέα Βύσσα-ΑΟ Καβάλας

Ναύαρχος Βότσης-Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου

Αρχέλαος Κατερίνης-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

11η αγωνιστική (13-14 Ιανουαρίου 2018)

ΑΟ Καβάλας-Νίκη Αλεξανδρούπολης

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου-Νέα Βύσσα

Ναύαρχος Βότσης-Αρχέλαος Κατερίνης

12η αγωνιστική (20-21 Ιανουαρίου 2018)

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-ΑΟ Καβάλας

Νέα Βύσσα-Ναύαρχος Βότσης

Αρχέλαος Κατερίνης-Ελπίδα Αμπελοκήπων

13η αγωνιστική (27-28 Ιανουαρίου 2018)

Ναύαρχος Βότσης-Νίκη Αλεξανδρούπολης

Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

ΑΟ Καβάλας-Ελπίδα Αμπελοκήπων

Νέα Βύσσα-Αρχέλαος Κατερίνης

14η αγωνιστική (3-4 Φεβρουαρίου 2018)

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Νέα Βύσσα

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Ναύαρχος Βότσης

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου

Αρχέλαος Κατερίνης-ΑΟ Καβάλας

Β’ Φάση: Οι πρώτες 4 της α’ φάσης θα αγωνιστούν σε πρωτάθλημα 2 γύρων με βαθμολογία ενώ το ίδιο θα κάνουν και οι υπόλοιπες 4 ομάδες. Ανάλογα με τη θέση που θα έχουν καταλάβει στην α’ φάση, θα ξεκινήσουν με τους εξής βαθμούς: 

Γκρουπ για θέσεις 1-4

Γκρουπ για θέσεις 5-8

1η θέση: 4 βαθμοί

5η θέση: 4 βαθμοί

2η θέση: 3 βαθμοί

6η θέση: 3 βαθμοί

3η θέση: 2 βαθμοί

7η θέση: 2 βαθμοί

4η θέση: 1 βαθμός

8η θέση: 1 βαθμός

Οι ημερομηνίες: 17 Φεβρουαρίου (1η αγων.), 24 Φεβρουαρίου (2η αγων.), 3 Μαρτίου (3η αγων.), 10 Μαρτίου (4η αγων.), 17 Μαρτίου (5η αγων.), 24 Μαρτίου (6η αγων.).

Οι ομάδες που θα τερματίσουν 1η και 2η θα προκριθούν στη Γ’ Φάση.

Η ομάδα που θα τερματίσει 6η θα δώσει αγώνα κατάταξης με την 6η του 2ου υπο-ομίλου του βορρά (31 Μαρτίου ή 1 Απριλίου). Η νικήτρια θα μείνει στην κατηγορία ενώ η ηττημένη θα υποβιβαστεί αν πέσει από την Pre League γυναικών μια ομάδα που ανήκει στην ΕΣΠΑΑ, την ΕΣΠΕΔΑ, την ΕΣΠΕ Πελοποννήσου ή την ΕΣΠΕ Κρήτης και μία που ανήκει στην ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης ή την ΕΣΠΕ Κεντρικής Ελλάδας.

Γ’ Φάση: Για τις θέσεις 1-4 του βορρά θα γίνει Final-4 το διήμερο 31 Μαρτίου-1 Απριλίου, σε ουδέτερη έδρα ή στην έδρα μίας εκ των φιναλίστ (αν υπάρξει συμφωνία). Θα μετέχουν 4 ομάδες, δηλαδή οι δύο πρώτες από κάθε βόρειο υπο-όμιλο. Η ομάδα που θα καταλάβει την 1η θέση θα κατακτήσει την άνοδο στην Pre League γυναικών.

Υποβιβασμός: Υποβιβάζονται σίγουρα οι ομάδες που θα καταλάβουν την 7η και την 8η θέση στον 1ο υπο- όμιλο του βορρά. Η 6η θα μείνει στην κατηγορία αν υποβιβαστούν από την Pre League δύο ομάδες της νότιας Ελλάδας (ΕΣΠΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου, ΕΣΠΕ Κρήτης). Θα υποβιβαστεί αν πέσουν από την Pre League δύο ομάδες της βόρειας Ελλάδας (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης, ΕΣΠΕ Κεντρικής Ελλάδας) και θα δώσει μπαράζ με την 6η του 2ου υπο-ομίλου του βορρά αν από την Pre League πέσουν μία και μία.

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Φωτό: Λάσκαρης Τσούτσας

Read 1092 times Last modified on Friday, 04 August 2017 13:48

Elpides Kavalas FC (Official Page)

Η πρότυπη Ακαδημία του Α.Μ.Σ. Βρασίδας Νέας Περάμου συνεχίζει το έργο της

« December 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
eXTReMe Tracker