http Πανελλήνια πρωταθλήματα κολύμβησης Κατηγοριών: Η Καβάλα των… 100 βαθμών
Tuesday, 18 July 2017 14:34

Πανελλήνια πρωταθλήματα κολύμβησης Κατηγοριών: Η Καβάλα των… 100 βαθμών

Written by 
Published in Κολύμβηση

Η συνολική εικόνα της καβαλιώτικης κολύμβησης στα φετινά Πανελλήνια πρωταθλήματα Κατηγοριών διαφέρει ελάχιστα από την περσινή: 8 μετάλλια το 2016, 8 μετάλλια το 2017, 103,5 βαθμοί το 2016, 103 βαθμοί το 2017, 17 τελικοί και πλασαρίσματα σε 8άδες το 2016, 21 τελικοί και πλασαρίσματα σε 8άδες το 2017. Λαμβάνοντας υπ’ όψιν τους συνολικούς βαθμούς που κατακτήθηκαν στις αντίστοιχες διοργανώσεις του 2013 (91β), του 2014 (98β) και του 2015 (101β) προκύπτει ότι η δυναμική της πόλης στο άθλημα παραμένει, λίγο πάνω- λίγο κάτω, στο ίδιο επίπεδο.

ΝΟΚ και ΟΘΑΚ ξεχώρισαν φέτος σε διαφορετικές ηλικιακές κατηγορίες, με τον πρώτο να υπερτερεί σε παίδες- κορασίδες και τον δεύτερο σε έφηβους- νεανίδες. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι αγωνίστηκαν συνολικά 30 κολυμβητές και κολυμβήτριες υπό τη σημαία των δύο καβαλιώτικων Ομίλων.

Το ξεκίνημα ήταν… νωχελικό. Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων- Παγκορασίδων Α’-Β’ που έγινε στο Βόλο από τις 6 έως τις 9 Ιουλίου, ο συνολικός απολογισμός ήταν 3 συμμετοχές σε τελικούς, όλες του ΝΟΚ, με τις Μαρία Συλαίου και Ελένη Λυροπούλου.

Η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη. Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων και Παίδων- Κορασίδων που έγινε στην Πάτρα από τις 13 έως τις 16 Ιουλίου, κατακτήθηκαν 8 μετάλλια και σημειώθηκαν 18 προκρίσεις σε τελικούς και πλασαρίσματα σε 8άδα. Τα πρόσωπα που ξεχώρισαν ήταν οι Δημήτρης Ζουμπούλογλου, Μελίνα Κεμεκενίδου, Χριστίνα Σταυρακίδου (ΝΟΚ), Παναγιώτης Κώστας Εμφιετζής, Γιάννης Βερίκοκος, Γιώργος Κελεπούρης και Μαρία Καλαϊτζή Μανιφρέντι (ΟΘΑΚ). Ο ΝΟΚ κατέκτησε 1 χρυσό και 4 χάλκινα μετάλλια με 9 πλασαρίσματα στην 8άδα και ο ΟΘΑΚ 3 χάλκινα, επίσης με 9 πλασαρίσματα στην 8άδα.

Στις ομαδικές βαθμολογίες ο ΝΟΚ κατετάγη 25ος σε Παίδες- Παμπαίδες με 23 βαθμούς, 23ος σε Κορασίδες- Παγκορασίδες με 23 βαθμούς, 25ος στη γενική των Age Groups με 46 βαθμούς, 16ος στις Νεανίδες με 10 βαθμούς και 24ος στη γενική Εφήβων- Νεανίδων με 10 βαθμούς. Συνολικά κέρδισε 1 χρυσό και 4 χάλκινα μετάλλια, με 12 συμμετοχές σε τελικούς και πλασαρίσματα στην 8άδα. Ο ΟΘΑΚ κατετάγη 7ος στους Έφηβους με 46 βαθμούς, 22ος στις Νεανίδες με 1 βαθμό και 11ος στη γενική Εφήβων- Νεανίδων με 47 βαθμούς. Συνολικά κέρδισε 3 χάλκινα μετάλλια, με 9 συμμετοχές σε τελικούς και πλασαρίσματα στην 8άδα. Οι επιδόσεις όλων των αθλητών και των αθλητριών των Ομίλων της Καβάλας στις δύο διοργανώσεις:

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων- Παγκορασίδων Α’-Β’ (Βόλος, 6-9 Ιουλίου)

Ραφαέλα Αποστολίδου (ΝΟΚ): 16η στα 400 μικτή παγκορασίδων Α’ με 5.46.84, 20η στα 200 μικτή παγκορασίδων Α’ με 2.45.36, 31η στα 400 ελεύθερο παγκορασίδων Α’ με 5.08.92

Μαρία Γεροβασιλείου (ΝΟΚ): 16η στα 800 ελεύθερο παγκορασίδων Β’ με 10.43.13, 22η στα 400 ελεύθερο παγκορασίδων Β’ με 5.11.65, 38η στα 200 ελεύθερο παγκορασίδων Β’ με 2.33.10

Μαρία Συλαίου (ΝΟΚ): 5η στα 50 ελεύθερο παγκορασίδων Α’ με 28.41 (5η στα προκριματικά με 28.91), 10η στα 100 ελεύθερο παγκορασίδων Α’ με 1.03.10, 15η 200 ελεύθερο παγκορασίδων Α’ με 2.18.41

Ελένη Λυροπούλου (ΝΟΚ): 4η στα 200 ύπτιο παγκορασίδων Α’ με 2.29.24 (4η στα προκριματικά με 2.29.51), 7η στα 100 ύπτιο παγκορασίδων Α’ με 1.09.90 (3η στα προκριματικά με 1.09.28), 12η στα 50 ύπτιο παγκορασίδων Α’ με 34.04

Θανάσης Παπαδόπουλος (ΝΟΚ): 24ος στα 50 ύπτιο παμπαίδων Α’ με 32.82, 24ος στα 200 ύπτιο παμπαίδων Α’ με 2.31.17, 30ος στα 100 ύπτιο παμπαίδων Α’ με 1.11.15

Σωτηρία Καλένη (ΟΘΑΚ): 30η στα 200 ελεύθερο παγκορασίδων Β’ με 2.29.39, 32η στα 100 ελεύθερο παγκορασίδων Β’ με 1.08.70, 34η στα 50 ελεύθερο παγκορασίδων Β’ με 31.82

Νίκος Λάζαρης (ΟΘΑΚ): 22ος στα 400 ελεύθερο παμπαίδων Β’ με 4.56.32, 30ος στα 100 ελεύθερο παμπαίδων Β’ με 1.06.05, 32ος στα 200 ελεύθερο παμπαίδων Β’ με 2.22.81

Ραφαέλα Ρετζέπι (ΟΘΑΚ): 56η στα 100 πρόσθιο παγκορασίδων Β’ με 1.32.42, 62η στα 50 πρόσθιο παγκορασίδων Β’ με 43.00

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων, Παίδων- Κορασίδων (Πάτρα, 13-16 Ιουλίου)

Χριστίνα Σταυρακίδου (ΝΟΚ): 5η στα 200 ύπτιο νεανίδων με 2.28.80 (7η στα προκριματικά με 2.29.07), 5η στα 400 μικτή νεανίδων με 5.10.50, 7η στα 200 μικτή νεανίδων με 2.30.25 (6η στα προκριματικά με 2.29.92)

Μελίνα Κεμεκενίδου (ΝΟΚ): 3η στα 50 πρόσθιο κορασίδων με 34.19 (2η στα προκριματικά με 34.54), 3η στα 100 πρόσθιο κορασίδων με 1.15.86 (4η στα προκριματικά με 1.17.50), 21η στα 50 ελεύθερο κορασίδων με 28.82

Ελένη Καλυβινού (ΝΟΚ): 60η στα 100 πεταλούδα κορασίδων με 1.18.10, 72η στα 50 ύπτιο κορασίδων με 37.83, 79η στα 50 πεταλούδα κορασίδων με 35.20

Στέφανος Λυρόπουλος (ΝΟΚ): 11ος στα 100 ύπτιο παίδων με 1.02.53, 14ος στα 50 ύπτιο παίδων με 28.94, 19ος στα 200 ύπτιο παίδων με 2.17.31

Δημήτρης Ζουμπούλογλου (ΝΟΚ): 1ος στα 100 ελεύθερο παίδων με 52.67 (1ος στα προκριματικά με 52.99), 3ος στα 200 ελεύθερο παίδων με 1.55.45 (1ος στα προκριματικά με 1.58.03), 3ος στα 400 ελεύθερο παίδων με 4.07.57 (2ος στα προκριματικά με 4.09.74)

Δήμος Παπαδόπουλος (ΝΟΚ): 23ος στα 200 ελεύθερο παίδων με 2.05.50, 28ος στα 800 ελεύθερο παίδων με 9.18.23, 37ος στα 400 ελεύθερο παίδων με 4.29.96

Πέτρος Μπαξεβανίδης (ΝΟΚ): 57ος στα 50 ελεύθερο παίδων με 28.00, 57ος στα 200 ελεύθερο παίδων με 2.15.47

Άννα Μαρία Αντέσχου (ΝΟΚ): 33η στα 200 πεταλούδα κορασίδων με 2.49.70, 57η στα 100 πεταλούδα κορασίδων με 1.16.31, 75η στα 50 πεταλούδα κορασίδων με 34.52

Νίκος Χρυσοβαλάντης Τόπης (ΝΟΚ): 25ος στα 50 πεταλούδα παίδων με 28.48, 26ος στα 200 πεταλούδα παίδων με 2.19.17, 28ος στα 100 πεταλούδα παίδων με 1.01.93

Αιμιλιανός Μανουσαρίδης (ΝΟΚ): 21ος στα 50 πρόσθιο παίδων με 32.75, 28ος στα 100 πρόσθιο παίδων με 1.12.61

Ομάδα σκυταλοδρομίας ΝΟΚ: 8η στα 4Χ100 μικτή ομαδική παίδων με 4.06.29 (Στέφανος Λυρόπουλος, Αιμιλιανός Μανουσαρίδης, Νίκος Χρυσοβαλάντης Τόπης, Δημήτρης Ζουμπούλογλου), 11η στα 4Χ100 ελεύθερο παίδων με 3.47.33 (Στέφανος Λυρόπουλος, Νίκος Χρυσοβαλάντης Τόπης, Δήμος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Ζουμπούλογλου)

Παύλος Αναστασιάδης (ΟΘΑΚ): 13ος στα 100 ύπτιο εφήβων με 1.02.70, 21ος στα 50 ελεύθερο εφήβων με 25.31, 21ος στα 100 ελεύθερο εφήβων με 54.71

Απόστολος Μαρέτης (ΟΘΑΚ): 24ος στα 100 ελεύθερο εφήβων με 54.97, 32ος στα 50 ελεύθερο εφήβων με 25.90

Πασχάλης Σίσκος (ΟΘΑΚ): 17ος στα 100 ύπτιο εφήβων με 1.03.40, 20ος στα 50 ύπτιο εφήβων με 29.86

Γιώργος Αληπρασίτης (ΟΘΑΚ): 18ος στα 200 μικτή εφήβων με 2.23.05, 20ος στα 400 ελεύθερο εφήβων με 4.37.85

Μαρία Καλαϊτζή Μανιφρέντι (ΟΘΑΚ): 8η στα 200 πεταλούδα νεανίδων με 2.33.52 (8η στα προκριματικά με 2.33.07), 19η στα 100 πεταλούδα νεανίδων με 1.09.74, 26η στα 50 πεταλούδα νεανίδων με 32.24

Παναγιώτης Κώστας Εμφιετζής (ΟΘΑΚ): 3ος στα 200 πεταλούδα εφήβων με 2.03.80 (2ος στα προκριματικά με 2.07.97), 4ος στα 100 πεταλούδα εφήβων με 56.57 (3ος στα προκριματικά με 57.14), 17ος στα 50 πεταλούδα εφήβων με 27.15

Γιώργος Κελεπούρης (ΟΘΑΚ): 5ος στα 200 πεταλούδα εφήβων με 2.09.91 (4ος στα προκριματικά με 2.10.29), 6ος στα 100 πεταλούδα εφήβων με 57.89 (5ος στα προκριματικά με 57.90), 18ος στα 50 πεταλούδα εφήβων με 27.20

Γιάννης Βερίκοκος (ΟΘΑΚ): 3ος στα 50 πρόσθιο εφήβων με 30.09 (3ος στα προκριματικά με 30.09), 3ος στα 100 πρόσθιο εφήβων με 1.06.34 (5ος στα προκριματικά με 1.08.72)

Αλεξάνδρα Παλτόγλου (ΟΘΑΚ): 18η στα 400 ελεύθερο κορασίδων με 4.51.55, 20η στα 400 μικτή κορασίδων με 5.37.67, 21η στα 200 μικτή κορασίδων με 2.41.38

Σοφία Χατζηκωνσταντίνου (ΟΘΑΚ): 16η στα 200 ύπτιο κορασίδων με 2.34.00, 23η στα 50 ύπτιο κορασίδων με 33.30, 26η στα 100 ύπτιο κορασίδων με 1.11.58

Στράτος Παλαιολόγος (ΟΘΑΚ): 16ος στα 100 ύπτιο παίδων με 1.03.76, 20ος στα 50 ύπτιο παίδων με 29.57, 23ος στα 200 ύπτιο παίδων με 2.18.71

Μάρκος Κοντός (ΟΘΑΚ): 41ος στα 200 πρόσθιο παίδων με 2.42.09, 49ος στα 50 πρόσθιο παίδων με 34.24, 50ος στα 100 πρόσθιο παίδων με 1.14.91

Ομάδα σκυταλοδρομίας ΟΘΑΚ: 4η στα 4Χ100 μικτή ομαδική εφήβων με 4.01.64 (Πασχάλης Σίσκος, Γιάννης Βερίκοκος, Παναγιώτης Κώστας Εμφιετζής, Παύλος Αναστασιάδης), 6η στα 4Χ100 ελεύθερο εφήβων με 3.37.00 (Γιώργος Κελεπούρης, Παναγιώτης Κώστας Εμφιετζής, Παύλος Αναστασιάδης, Απόστολος Μαρέτης), 9η στα 4Χ200 εφήβων με 8.07.86 (Γιώργος Κελεπούρης, Παναγιώτης Κώστας Εμφιετζής, Απόστολος Μαρέτης, Γιώργος Αληπρασίτης)

 

Βαθμολογίες 

Εφήβων

1

Ολυμπιακός

146,0

2

ΑΝΟ Αργυρούπολης

83,0

3

ΠΑΟΚ

76,0

4

Ηρακλής Θεσσαλονίκης

62,0

5

ΑΣ Κολλεγίου Ντέρη

60,0

6

ΑΝΟ Γλυφάδας

48,0

7

ΟΘΑ Καβάλας

46,0

(*) Βαθμολογήθηκαν 30 σωματεία

 

Νεανίδων

1

Ηρακλής Θεσσαλονίκης

124,5

2

ΑΝΟ Γλυφάδας

107,0

3

Ολυμπιακός

103,5

4

ΑΝΟ Αργυρούπολης

88,0

5

ΠΑΟΚ

62,0

6

ΓΣ Περιστερίου

49,0

16

ΝΟ Καβάλας

10,0

22

ΟΘΑ Καβάλας

1,0

(*) Βαθμολογήθηκαν 23 σωματεία

 

Εφήβων- Νεανίδων

1

Ολυμπιακός

249,5

2

Ηρακλής Θεσσαλονίκης

186,5

3

ΑΝΟ Αργυρούπολης

171,0

4

ΑΝΟ Γλυφάδας

155,0

5

ΠΑΟΚ

138,0

6

ΑΣ Κολλεγίου Ντέρη

96,0

11

ΟΘΑ Καβάλας

47,0

24

ΝΟ Καβάλας

10,0

(*) Βαθμολογήθηκαν 40 σωματεία

 

Παίδων- Παμπαίδων Α’-Β’

1

ΑΝΟ Αργυρούπολης

198,0

2

ΑΟ Ωκεανός

193,5

3

ΑΚΑ Δελφίνια

123,0

4

Νίκη Βόλου

117,0

5

Άρης Θεσσαλονίκης

116,0

6

Νηρέας Χαλανδρίου

111,0

25

ΝΟ Καβάλας

23,0

(*) Βαθμολογήθηκαν 78 σωματεία

 

Κορασίδων- Παγκορασίδων Α’-Β’

1

ΑΟ Ωκεανός

254,0

2

ΑΣ Κολλεγίου Ντέρη

248,0

3

Νίκη Βόλου

216,0

4

ΑΕ Χαϊδαρίου

175,0

5

Άρης Θεσσαλονίκης

147,0

6

ΑΝΟ Αργυρούπολης

113,0

23

ΝΟ Καβάλας

23,0

(*) Βαθμολογήθηκαν 72 σωματεία

 

Συνολική Π-Κ, ΠΠ-ΠΚ Α’-Β’

1

ΑΟ Ωκεανός

447,5

2

Νίκη Βόλου

333,0

3

ΑΝΟ Αργυρούπολης

311,0

4

ΑΣ Κολλεγίου Ντέρη

302,0

5

Άρης Θεσσαλονίκης

263,0

6

ΑΕ Χαϊδαρίου

180,5

25

ΝΟ Καβάλας

46,0

(*) Βαθμολογήθηκαν 100 σωματεία

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Read 449 times Last modified on Tuesday, 18 July 2017 14:48

Elpides Kavalas FC (Official Page)

Η πρότυπη Ακαδημία του Α.Μ.Σ. Βρασίδας Νέας Περάμου συνεχίζει το έργο της

« December 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
eXTReMe Tracker