http Items filtered by date: Friday, 03 November 2017

Παρά τις ισοπαλίες της Άννας Μαρίας Μπότσαρη και της Σταυρούλας Τσολακίδου η Εθνική Γυναικών έχασε 3-1 από την Τσεχία για τον 7ο γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σκακιού. Η Εθνική Αντρών επικράτησε 3-1 της Φινλανδίας. Στην πρώτη σκακιέρα ο Γιάννης Παπαϊωάννου έφερε ισοπαλία και στην τρίτη ο Αντώνης Παυλίδης κέρδισε. Από καβαλιώτικης πλευράς δεν αγωνίστηκε και σήμερα, με την Εθνική Γυναικών Β’, η Νέλλη Σερεφίδου.

Κατηγορία Γυναικών

7ος γύρος

Τσεχία-Ελλάδα Α’ 3-1

Τζοάννα Βόρεκ (2299)-Άννα Μαρία Μπότσαρη (2287) 1/2-1/2

Κριστίνα Χαβλίκοβα (2272)-Σταυρούλα Τσολακίδου (2340) 1/2-1/2

Τερέζα Ροντστάιν (2233)-Αναστασία Αβραμίδου (2257) 1-0

Κριστίνα Νοβοσάντοβα (2184)-Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη (2192) 1-0

Γερμανία-Ελλάδα Β’ 4-0

Ελίζαμπεθ Πάετζ (2453)-Ιουλία Μάκκα (2182) 1-0

Ζοζεφίν Χάινεμαν (2269)-Ευανθία Μάκκα (2095) 1-0

Σάρα Χουλτ (2423)-Αντιγόνη Σκαράκη (1992) 1-0

Μάρτα Μίχνα (2376)-Ανθή Μαρία Βοζινάκη (1989) 1-0

Άλλα αποτελέσματα

Ρωσία-Ιταλία 3-1

Ισπανία-Γεωργία 0-4

Ουκρανία-Πολωνία 2-2

Ρουμανία-Αρμενία 2-2

Γαλλία-Τουρκία 1-3 

Βαθμολογία (32 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ρωσία

7

6

1

0

13

146,5

18,0

117,0

108,75

2

Γεωργία

7

6

0

1

12

160,0

21,0

106,0

88,00

3

Πολωνία

7

3

4

0

10

119,0

16,5

113,0

79,50

4

Τουρκία

7

5

0

2

10

102,5

15,5

108,0

75,50

5

Ουκρανία

7

4

1

2

9

128,5

16,5

111,5

64,25

6

Ισπανία

7

4

1

2

9

117,5

15,5

112,0

64,75

7

Ιταλία

7

4

1

2

9

104,5

17,0

97,5

55,75

8

Ρουμανία

7

4

1

2

9

85,0

16,0

95,5

59,50

20

Ελλάδα Α’

7

3

0

4

6

91,5

13,0

108,0

43,50

30

Ελλάδα Β’

7

1

2

4

4

37,0

10,5

83,5

17,25

8ος γύρος: Οι κυριότεροι αγώνες

Τουρκία-Ρωσία

Πολωνία-Γεωργία

Ιταλία-Ρουμανία

Ουκρανία-Ισπανία

Τσεχία-Αρμενία

Νορβηγία-Ελλάδα Α’

Ελλάδα Β’-Βέλγιο

Κατηγορία «Όπεν»

7ος γύρος

Ελλάδα Α’-Φινλανδία 3-1

Γιάννης Παπαϊωάννου (2652)-Τόμι Νύμπακ (2572) 1/2-1/2

Δημήτρης Μαστροβασίλης (2571)-Ντάνιελ Εμπελινγκ (2465) 1/2-1/2

Αντώνης Παυλίδης (2546)-Βίλκα Σίπιλα (2363) 1-0

Στέλιος Χαλκιάς (2583)-Κάλλε Νιέμι (2324) 1-0

Ελλάδα Β’-Ελλάδα Γ’ 2-2

Γιάννης Νικολαΐδης (2519)-Παναγιώτης Χριστοδούλου (2318) 1/2-1/2

Ανδρέας Κελίρης (2510)-Σπύρος Ναούμ (2295) 1/2-1/2

Νίκος Θεοδώρου (2512)-Κώστας Αναγνωστόπουλος (2290) 1-0

Σωτήρης Μαλικέντζος (2434)-Αργύρης Παπαδόπουλος (2182) 0-1

Άλλα αποτελέσματα

Αζερμπαϊτζάν-Ουγγαρία 3-1

Κροατία-Ρωσία 1-3

Ουκρανία-Ρουμανία 2,5-1,5

Ισραήλ-Πολωνία 2,5-1,5

Γερμανία-Αρμενία 2,5-1,5 

Βαθμολογία (40 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ρωσία

7

6

0

1

12

128,5

18,0

106,0

88,50

2

Αζερμπαϊτζάν

7

5

1

1

11

125,5

20,0

98,0

78,75

3

Ουγγαρία

7

4

2

1

10

134,5

17,5

110,5

75,00

4

Ουκρανία

7

5

0

2

10

118,5

18,5

98,5

67,00

5

Ισραήλ

7

4

2

1

10

112,0

16,5

101,0

73,50

6

Γερμανία

7

3

3

1

9

113,0

17,0

97,5

62,00

7

Ολλανδία

7

4

1

2

9

107,5

16,0

107,5

68,25

8

Γαλλία

7

4

1

2

9

103,0

16,0

105,5

63,25

14

Ελλάδα Α’

7

4

0

3

8

98,0

17,0

88,0

43,00

25

Ελλάδα Β’

7

1

4

2

6

74,0

13,0

95,5

37,75

31

Ελλάδα Γ’

7

2

2

3

6

36,5

10,5

86,5

31,75

8ος γύρος: Οι κυριότεροι αγώνες

Ρωσία-Αζερμπαϊτζάν

Ουγγαρία-Ουκρανία

Ισραήλ-Γερμανία

Ρουμανία-Σερβία

Ολλανδία-Τουρκία

Ελλάδα Α’-Αγγλία

Δανία-Ελλάδα Β’

Ελλάδα Γ’-Νησιά Φερόε

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Published in Σκάκι

Δύο ακόμη μετεγγραφές ανακοίνωσε η διοίκηση της Δόξας Θεολόγου στο φινάλε της μετεγγραφικής περιόδου.

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ο καβαλιώτικος «εμφύλιος» της 5ης αγωνιστικής δεν ήταν ντέρμπι. Η Αγία Βαρβάρα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ηρακλή νικώντας 53-79 στην αναμέτρηση που έγινε την Κυριακή στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλ. Δήμογλου». Βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση και παρά την αφαίρεση 2 βαθμών λόγω της μη συμμετοχής στις διοργανώσεις υποδομής της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, έχει το χρόνο αλλά και την ποιότητα να καλύψει το χάντικαπ και να μπει στην προνομιούχο τετράδα του β’ ομίλου που δίνει πρόκριση στα Play Offs. Μοναδικό μελανό σημείο της επιτυχίας ήταν ο τραυματισμός του Γιώργου Δανίκα στην πρώτη φάση του αγώνα, μόλις 20 δευτερόλεπτα μετά το τζάμπολ.

Δεκάλεπτα: 17-23, 30-45, 42-67, 53-79

Ηρακλής (Πουλής): Γανωτόπουλος 2, Γοργίας 3 (1), Πρεμέτης 8, Δ. Ιωαννίδης 4, Καραμανώλης 2, Χατζημόσχου 2, Τσαλαπάτας 10 (1), Σταυρόπουλος 4, Γερακίδης 9, Σ. Πρασίνης 9, Αγγελίδης, Θεολόγου.

Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σιδεράς 7, Κοντογιαννόπουλος 9 (2), Ρότσας 15 (3), Τεμεκονίδης 5 (1), Αποστολίδης 1, Λαζαρίδης 20 (5), Γ. Πρασίνης 2, Παπακωνσταντίνου 12 (2), Μυτικόπουλος 8, Καντζάλης, Μητρούλης, Δανίκας.

Το Σάββατο ο Αστέρας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επί της Θύελλας Φερών, με το εντυπωσιακό 94-50. Κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα και περιόρισε τους αντιπάλους του σε παθητικό ρόλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 30’ είχε δεχθεί μόλις 29 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-8, 47-17, 71-29, 94-50

Αστέρας (Μαγιάννης- Σχοινάκης): Παπαζώτος 10, Ε. Μπόζης 3, Χ. Μπόζης 9 (1), Μανδάλης 6, Π. Τσάμης 7, Σχοινάκης 9, Γ. Σουλίδης 2, Ιωαννίδης 3 (1), Χαριζάνης 14 (2), Μυζίου 2, Ζαρωτιάδης 4, Γεωργιάδης 25 (1).

Το Παγγαίο κέρδισε 73-57 τους Μακεδόνες Κρηνίδων στο γήπεδο της Γεωργιανής. Οι βάσεις για τη νίκη –η δεύτερη στη διοργάνωση- μπήκαν στην 3η περίοδο που η διαφορά ανέβηκε από τους 7 στους 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-16, 34-27, 53-38, 73-57

Παγγαίο (Αμπεριάδης): Μακρής 2, Ανίσογλου 9, Στυλιανίδης 2, Καρακόλιας 3 (1), Ντιπ 11 (1), Μελιάδης, Δημητρίου 22 (5), Γούλας 3, Δουλγέρης 4, Τσιουτσιούλης, Γουδούτσης 17.

Ο ΑΟΚ έχασε στην Ξάνθη από τον Αρίωνα με 74-48. Στο ντέρμπι κορυφής του α’ ομίλου ο Πανσερραϊκός νίκησε τον ΚΑΟΔ με 70-63. Στο β’ όμιλο, αν και παραμένουν αήττητοι ο Λεύκιππος και το Δημοκρίτειο, προηγείται η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης που κερδίζει τις εντυπώσεις με το δυνατό ξεκίνημά της.

Α’ Όμιλος

5η αγωνιστική

ΑΟ Σερρών-Δόξα Βώλακα 96-47

Τιτάνες Δράμας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 53-71

ΑΕ Δοξάτου-Προσοτσάνη 60-65

Απόλλων Δράμας-Ηράκλεια Σερρών 60-57

Παγγαίο-Μακεδόνες Κρηνίδων 73-57

Πανσερραϊκός-ΚΑΟ Δράμας 70-63 

Βαθμολογία

1

Πανσερραϊκός

10

5-0

350-275

2

ΚΑΟ Δράμας

9

4-1

344-231

3

Ρούπελ Σιδηροκάστρου

9

4-1

382-284

4

ΑΟ Σερρών

8

3-2

359-293

5

Απόλλων Δράμας

8

3-2

315-321

6

Προσοτσάνη

7

4-1

288-280

7

Παγγαίο

7

2-3

285-314

8

Μακεδόνες Κρηνίδων

6

1-4

308-363

9

Τιτάνες Δράμας

6

1-4

252-315

10

Ηράκλεια Σερρών

6

1-4

299-313

11

ΑΕ Δοξάτου

5

2-3

279-332

12

Δόξα Βώλακα

3

0-5

242-382

(*) Προσοτσάνη, Δοξάτο και Βώλακας έχουν από -2 βαθμούς λόγω μη συμμετοχής στα πρωταθλήματα υποδομής.

Επόμενη αγωνιστική

11/11 (8μμ): Απόλλων Δράμας-Πανσερραϊκός

11/11 (3μμ): Ηράκλεια Σερρών-ΑΕ Δοξάτου

12/11 (5μμ): Προσοτσάνη-Τιτάνες Δράμας

12/11 (5μμ): Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΑΟ Σερρών

11/11 (6.30μμ): Δόξα Βώλακα-Παγγαίο

11/11 (5μμ): Μακεδόνες Κρηνίδων-ΚΑΟ Δράμας

Β’ Όμιλος

5η αγωνιστική

Αστέρας Καβάλας-Θύελλα Φερών 94-50

Έβρος Σουφλίου-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 57-67

Αρίων Ξάνθης-ΑΟ Καβάλας 74-48

Ηρακλής Καβάλας-Αγία Βαρβάρα 53-79

Φιλία Ορεστιάδας-Λεύκιππος Ξάνθης 52-85

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αίας Κομοτηνής 54-37

Ρεπό: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 

Βαθμολογία

1

Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης

9

4-1

312-288

2

Αρίων Ξάνθης

8

3-2

324-191

3

Αίας Κομοτηνής

8

3-2

308-263

4

Λεύκιππος Ξάνθης

8

4-0

326-183

5

Φιλία Ορεστιάδας

7

2-3

306-336

6

Θύελλα Φερών

7

2-3

319-356

7

Εθνικός Αλεξ/πολης

7

3-1

259-235

8

Δημοκρίτειο Κομοτηνής

6

4-0

263-167

9

ΑΟ Καβάλας

6

1-4

237-347

10

Αγία Βαρβάρα

5

3-1

278-244

11

Ηρακλής Καβάλας

5

0-5

247-342

12

Αστέρας Καβάλας

5

1-3

250-225

13

Έβρος Σουφλίου

3

0-5

245-398

(*) Αγία Βαρβάρα, Δημοκρίτειο και Έβρος έχουν από -2 βαθμούς λόγω μη συμμετοχής στα πρωταθλήματα υποδομής.

Επόμενη αγωνιστική

11/11 (5μμ): Λεύκιππος Ξάνθης-Ηρακλής Καβάλας

11/11 (5μμ): Αγία Βαρβάρα-Αρίων Ξάνθης

12/11 (5μμ): ΑΟ Καβάλας-Έβρος Σουφλίου

11/11 (8μμ): Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Αστέρας Καβάλας

11/11 (5μμ): Θύελλα Φερών-Δημοκρίτειο Κομοτηνής

11/11 (8μμ): Αίας Κομοτηνής-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ρεπό: Φιλία Ορεστιάδας

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Σημειώνοντας εκτός έδρας νίκες, ο Αστέρας και η Ένωση Καλαθοσφαίρισης διπλασίασαν τις επιτυχίες τους στο πρωτάθλημα Κορασίδων και παραμένουν επικεφαλής στους δύο ομίλους. Ο Αστέρας κέρδισε τους Ικάρους Σερρών με 22-67 και η Ένωση τον Αίαντα Κομοτηνής με 44-52. Την Κυριακή οι Πάνθηρες έχασαν 17-60 από την Ασπίδα Ξάνθης.

Πρωτάθλημα Κορασίδων

Α’ Όμιλος

2η αγωνιστική

Ίκαροι Σερρών-Αστέρας Καβάλας 22-67

Τιτάνες Δράμας-Τιτάνες Γυναικών Δράμας 105-42

Ρεπό: Πανσερραϊκός 

Βαθμολογία

1

Αστέρας Καβάλας

4

2-0

149-77

2

Τιτάνες Δράμας

3

1-1

160-124

3

Πανσερραϊκός

2

1-0

57-31

4

Ίκαροι Σερρών

2

0-2

53-124

5

Τιτάνες Γυναικών Δράμας

1

0-1

42-105

Επόμενη αγωνιστική

11/11 (2μμ): Τιτάνες Γυναικών Δράμας-Ίκαροι Σερρών

11/11 (7μμ): Αστέρας Καβάλας-Πανσερραϊκός

Ρεπό: Τιτάνες Δράμας

Β’ Όμιλος

2η αγωνιστική

Αίας Κομοτηνής-Ένωση Καβάλας 44-52

Πάνθηρες Καβάλας-Ασπίδα 2001 Ξάνθης 17-60

Ρεπό: ΓΑΣ Κομοτηνή 

Βαθμολογία

1

Ένωση Καβάλας

4

2-0

117-67

2

Ασπίδα 2001 Ξάνθης

2

1-0

60-17

3

ΓΑΣ Κομοτηνή

2

1-0

55-35

4

Αίας Κομοτηνής

2

0-2

79-107

5

Πάνθηρες Καβάλας

2

0-2

40-125

Επόμενη αγωνιστική

11/11 (5μμ): Ασπίδα 2001 Ξάνθης-Αίας Κομοτηνής

12/11 (1μμ): Ένωση Καβάλας-ΓΑΣ Κομοτηνή

Ρεπό: Πάνθηρες Καβάλας

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Φωτό: Kavala B.C. Ακαδημίες

Το «3 στα 3» έκανε η ομάδα εφήβων του ΓΣ Ελευθερούπολης νικώντας 41-102 τον ΑΟΚ στα Ποταμούδια. Πέτυχε 100άρα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και μέχρι στιγμής σκοράρει κατά μ.ο. ακριβώς 100 πόντους. Ο φιναλίστ της διοργάνωσης την περασμένη σεζόν έμεινε μόνος στην κορυφή του β’ ομίλου καθώς ο κάτοχος του τίτλου Αστέρας έχει ρεπό στην 3η αγωνιστική. Το άλλο Σάββατο (11/11) οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στην Ελευθερούπολη, σε μία από τις πιο ενδιαφέρουσες μονομαχίες της φάσης των ομίλων.

Δεκάλεπτα: 17-27, 25-59, 30-88, 41-102

ΑΟ Καβάλας (Καλφόπουλος): Καραμάνης, Μπερμπέρογλου, Μοσχόπουλος, Παπακωστόπουλος 2, Θεοδώρου 7, Βουδούρης 6 (1), Αγγελίδης 13 (1), Μπαϊραμισλής 8, Εκατοδράμης 2, Γαβριηλίδης, Θωμαή 3 (1).

ΓΣ Ελευθερούπολης (Μουλλάκης- Λογοθέτης): Καγιόγλου, Αλιβέρτης, Καραγιαννίδης 23 (2), Κελαηδάκης 10 (2), Μασάδης 10 (2), Κουκουλίδης 2, Β. Μπάτσος 2, Απαζίδης 27 (2), Σφουγγάρης 2, Σταυρίδης, Κωνσταντάρας 5, Λογοθέτης 21 (2).

Για το γ’ όμιλο, ο Ηρακλής ηττήθηκε 49-61 από την Ασπίδα Ξάνθης στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλ. Δήμογλου». Τα δεκάλεπτα: 12-16, 20-34, 41-52, 49-61. Στον Αμυγδαλεώνα, οι Μακεδόνες Κρηνίδων έχασαν από τους Τιτάνες Δράμας με 54-59.

Πρωτάθλημα Εφήβων

Α’ Όμιλος

3η αγωνιστική

26/11 (2.30μμ): ΑΕ Σέρρες-Ρούπελ Σιδηροκάστρου

ΑΟ Σερρών-Ορφέας Νέου Σκοπού 40-67

Πανσερραϊκός-Ίκαροι Σερρών 73-67 

Βαθμολογία

1

Πανσερραϊκός

6

3-0

208-189

2

Ίκαροι Σερρών

5

2-1

188-138

3

Ορφέας Νέου Σκοπού

5

2-1

184-147

4

Ρούπελ Σιδηροκάστρου

3

1-1

107-105

5

ΑΟ Σερρών

3

0-3

117-212

6

ΑΕ Σέρρες

2

0-2

98-111

Επόμενη αγωνιστική

12/11 (3μμ): ΑΟ Σερρών-Πανσερραϊκός

11/11 (3μμ): Ορφέας Νέου Σκοπού-ΑΕ Σέρρες

11/11 (5μμ): Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ίκαροι Σερρών

Β’ Όμιλος

3η αγωνιστική

ΑΟ Καβάλας-ΓΣ Ελευθερούπολης 41-102

Μακεδόνες Κρηνίδων-Τιτάνες Δράμας 54-59

Ρεπό: Αστέρας Καβάλας 

Βαθμολογία

1

ΓΣ Ελευθερούπολης

6

3-0

300-141

2

Αστέρας Καβάλας

4

2-0

142-101

3

Τιτάνες Δράμας

3

1-1

102-146

4

Μακεδόνες Κρηνίδων

3

0-3

151-240

5

ΑΟ Καβάλας

2

0-2

102-169

Επόμενη αγωνιστική

11/11 (3μμ): Τιτάνες Δράμας-ΑΟ Καβάλας

11/11 (3μμ): ΓΣ Ελευθερούπολης-Αστέρας Καβάλας

Ρεπό: Μακεδόνες Κρηνίδων

Γ’ Όμιλος

3η αγωνιστική

Ηρακλής Καβάλας-Ασπίδα Ξάνθης 49-61

Λεύκιππος Ξάνθης-Αρίων Ξάνθης 32-80

Ρεπό: Ένωση Καβάλας 

Βαθμολογία

1

Ασπίδα Ξάνθης

5

2-1

179-150

2

Αρίων Ξάνθης

4

2-0

146-84

3

Ένωση Καβάλας

3

1-1

118-127

4

Ηρακλής Καβάλας

3

1-1

125-122

5

Λεύκιππος Ξάνθης

3

0-3

118-203

Επόμενη αγωνιστική

12/11 (5μμ): Αρίων Ξάνθης-Ηρακλής Καβάλας

11/11 (3μμ): Ασπίδα Ξάνθης-Ένωση Καβάλας

Ρεπό: Λεύκιππος Ξάνθης

Δ’ Όμιλος

3η αγωνιστική

ΓΑΣ Κομοτηνή-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 72-37

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Φιλία Ορεστιάδας 64-46

Ρεπό: ΑΕ Κομοτηνής 

Βαθμολογία

1

Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης

6

3-0

189-162

2

ΓΑΣ Κομοτηνή

4

2-0

125-64

3

Εθνικός Αλεξ/πολης

4

1-2

162-198

4

ΑΕ Κομοτηνής

2

0-2

80-110

5

Φιλία Ορεστιάδας

2

0-2

104-126

Επόμενη αγωνιστική

11/11 (4μμ): Φιλία Ορεστιάδας-ΓΑΣ Κομοτηνή

11/11 (3μμ): Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΑΕ Κομοτηνής

Ρεπό: Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Φωτό: Άννα Στάμογλου

Ο Κεραυνός Πέρνης  συνέχισε με νίκη (2-1) στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής  της Α’ κατηγορίας με αντίπαλο τον Βύρωνα. Σπουδαία «διπλά» κατέκτησαν ο Ορφέας Ελευθερολυπολης στο γειτονικό ντέρμπι με τον Βρασίδα (0-1), ο Φρίξος Πλατανοτόπου στη Νέα Καρβάλη (1-2)  και ο Ατρόμητος Χαλκερού στο Χρυσοχώρι (2-4). 

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Page 1 of 2

Elpides Kavalas FC (Official Page)

Η πρότυπη Ακαδημία του Α.Μ.Σ. Βρασίδας Νέας Περάμου συνεχίζει το έργο της

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
eXTReMe Tracker