http Displaying items by tag: ΠΑΥΛΙΔΗΣ

Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 9/12 στο Εντευκτήριο του ΣΟ Καβάλας, ο αγώνας επίδειξης χάντικαπ του 24χρονου GM Αντώνη Παυλίδη και της 17χρονης IM Σταυρούλας Τσολακίδου. Ο τρεις φορές πρωταθλητής Ελλάδας και η τρις παγκόσμια πρωταθλήτρια στις ηλικιακές κατηγορίες, μέλη του καβαλιώτικου συλλόγου και της Εθνικής ομάδας, αντιμετώπισαν από 6 παιδιά του ΣΟΚ έχοντας μειονέκτημα στο χρόνο σκέψης στις παρτίδες τους. Τα αποτελέσματα:

Αγώνες Αντώνη Παυλίδη

Αντώνης Παυλίδης (2539)-Κώστας Σαμαρίδης (2122) 1-0

Αντώνης Παυλίδης (2539)-Δημήτρης Ζησιάδης (2077) 1/2-1/2

Αντώνης Παυλίδης (2539)-Κώστας Αποστολακάκης (2028) 1/2-1/2

Αντώνης Παυλίδης (2539)-Ευγενία Τσιβελεκίδου (1959) 1-0

Αντώνης Παυλίδης (2539)-Γιάννης Σταμάτης (1797) 1-0

Αντώνης Παυλίδης (2539)-Βασίλης Σταμάτης (1760) 1-0

Αγώνες Σταυρούλας Τσολακίδου

Σταυρούλα Τσολακίδου (2412)-Μάγδα Μιχαηλίδου (1719) 1-0

Σταυρούλα Τσολακίδου (2412)-Ιορδάνης Κρίκογλου (1589) 1-0

Σταυρούλα Τσολακίδου (2412)-Δημήτρης Ηλιόπουλος (1467) 1-0

Σταυρούλα Τσολακίδου (2412)-Τάσος Κυριακίδης (1420) 1-0

Σταυρούλα Τσολακίδου (2412)-Γρηγόρης Καλαμούκος (1401) 1-0

Σταυρούλα Τσολακίδου (2412)-Θόδωρος Κουτράκης (1318) 1-0

Λίγες ώρες νωρίτερα, το πρωί, ο Παυλίδης έδωσε διάλεξη κατά τη διάρκεια της οποίας ανέλυσε παρτίδες που έδωσε στα τουρνουά που συμμετείχε πρόσφατα.

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Published in Σκάκι

Αγώνα επίδειξης χάντικαπ θα δώσουν το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου ο 3 φορές πρωταθλητής Ελλάδας GM Αντώνης Παυλίδης και η 3 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια IM Σταυρούλα Τσολακίδου. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Εντευκτήριο του ΣΟ Καβάλας, στις 5μμ. Ο Παυλίδης και η Τσολακίδου, βασικά μέλη της Εθνικής Ομάδας, θα αντιμετωπίσουν αμφότεροι 6 από τους πιο ταλαντούχους τοπικούς νεαρούς σκακιστές και σκακίστριες, έχοντας μεγάλο μειονέκτημα (χάντικαπ) στον χρόνο σκέψης στις παρτίδες τους.

Το πρωί της ίδιας μέρας, στις 11πμ, ο Παυλίδης θα δώσει διάλεξη στους νεαρούς μαθητές σκακιστές και σκακίστριες της Καβάλας, παρουσιάζοντας και αναλύοντας παρτίδες του από τα πρόσφατα σημαντικά τουρνουά που αγωνίστηκε.

Published in Σκάκι

Ολοκληρώθηκε σήμερα στη Χερσόνησο της Κρήτης το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σκακιού Εθνικών Ομάδων 2017, μια διοργάνωση στην οποία το καβαλιώτικο σκάκι είχε 5 εκπροσώπους (τρεις παίκτριες και δύο παίκτες).

Με την Εθνική Γυναικών Α’, που κατέκτησε την τιμητική 11η θέση, έπαιξαν η Άννα Μαρία Μπότσαρη στην 1η σκακιέρα (5 ισοπαλίες, 3 ήττες) και η Σταυρούλα Τσολακίδου που ήταν μεταξύ των κορυφαίων σκακιστριών του πρωταθλήματος και κέρδισε χάλκινο μετάλλιο για την 3η καλύτερη επίδοση στη 2η σκακιέρα (5 νίκες, 3 ισοπαλίες, 1 ήττα, με 38 κερδισμένες μονάδες ΕΛΟ και νόρμα Διεθνούς Μετρ αντρών).

Με την Εθνική Γυναικών Β’, που κατετάγη 30η, αγωνίστηκε η Νέλλη Σερεφίδου (1 νίκη, 1 ισοπαλία, 4 ήττες) στη 2η και την 3η σκακιέρα.

Με την Εθνική Αντρών Α’, που κατέλαβε την 25η θέση, έπαιξαν ο Γιάννης Παπαϊωάννου στην 1η σκακιέρα (2 νίκες, 4 ισοπαλίες, 2 ήττες) και ο Αντώνης Παυλίδης (2 νίκες, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες) που έκατσε στην 3η και την 4η σκακιέρα.

Στην κατηγορία «Οπεν» (40 ομάδες, 199 σκακιστές) η οποία είναι για τους άντρες αλλά μπορούν να συμμετάσχουν και γυναίκες, τον τίτλο κατέκτησε το Αζερμπαϊτζάν, μια χώρα που με εξαίρεση την περασμένη διοργάνωση βρίσκεται συνεχώς στα μετάλλια από το 2007 και πήρε σ’ αυτό το διάστημα 3 πρωταθλήματα (2009, 2013, 2017). Δεύτερη κατετάγη η Ρωσία και τρίτη η Ουκρανία.

Στις Γυναίκες (32 ομάδες, 158 σκακίστριες) η Ρωσία διατήρησε τα πρωτεία κατακτώντας τον 5ο τίτλο στις τελευταίες 6 διοργανώσεις. Έχασε μόνο αυτόν του 2013 από την Ουκρανία. Δεύτερη τερμάτισε η Γεωργία και τρίτη η Ουκρανία.

Κατηγορία Γυναικών

9ος γύρος

Ελλάδα Α’-Λευκορωσία 2,5-1,5

Άννα Μαρία Μπότσαρη (2287)-Ναστάσια Ζιαζιούλκινα (2369) 1/2-1/2

Σταυρούλα Τσολακίδου (2340)-Ολγκα Μπαντέλκα (2353) 1/2-1/2

Κατερίνα Παυλίδου (2198)-Λανίτα Στέτσκο (2254) 1-0

Αναστασία Αβραμίδου (2257)-Γιάνα Ιλιουτσυκ (1992) 1/2-1/2

FYROM-Ελλάδα Β’ 3-1

Μόνικα Στοϊκόβσκα (2088)-Ευανθία Μάκκα (2095) 1-0

Ντραγκάνα Νικολόβσκα (1854)-Νέλλη Σερεφίδου (1965) 1/2-1/2

Μπογιάνα Μπεγιάτοβιτς (2035)-Αντιγόνη Σκαράκη (1992) 1/2-1/2

Γκαμπριέλα Κοσκόσκα (2018)-Ανθή Μαρία Βοζινάκη (1989) 1-0

Άλλα αποτελέσματα

Αρμενία-Ρωσία 0,5-3,5

Γεωργία-Ιταλία 3,5-0,5

Ρουμανία-Πολωνία 3-1

Τουρκία-Ουκρανία 0-4

Ολλανδία-Ισραήλ 1,5-2,5 

Τελική βαθμολογία (32 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ρωσία

9

8

1

0

17

258,0

25,5

182,0

171,75

2

Γεωργία

9

7

0

2

14

251,0

25,5

181,5

135,50

3

Ουκρανία

9

6

1

2

13

223,5

23,0

179,5

118,25

4

Πολωνία

9

4

4

1

12

216,0

20,5

196,0

130,50

5

Ρουμανία

9

5

2

2

12

175,5

21,0

169,0

110,25

6

Ισπανία

9

5

1

3

11

197,5

21,0

179,5

95,25

7

Ισραήλ

9

5

1

3

11

169,0

22,0

155,0

89,75

8

Αζερμπαϊτζάν

9

4

3

2

11

163,5

19,5

169,0

102,75

11

Ελλάδα Α’

9

5

0

4

10

155,0

19,0

165,5

85,50

30

Ελλάδα Β’

9

1

2

6

4

62,0

13,0

133,0

21,00

 

Ο πίνακας των μεταλλίων

 

Πόλη

Έτος

Χρυσό

Αργυρό

Χάλκινο

1

Ντέμπρετσεν

1992

Ουκρανία

Γεωργία

Αζερμπαϊτζάν

2

Πούλα

1997

Γεωργία

Ρουμανία

Αγγλία

3

Μπατούμι

1999

Σλοβακία

Γιουγκοσλαβία

Ρουμανία

4

Λεόν

2001

Γαλλία

Μολδαβία

Αγγλία

5

Πλόβντιβ

2003

Αρμενία

Ουγγαρία

Ρωσία

6

Γκέτεμποργκ

2005

Πολωνία

Γεωργία

Ρωσία

7

Ηράκλειο

2007

Ρωσία

Πολωνία

Αρμενία

8

Νόβισαντ

2009

Ρωσία

Γεωργία

Ουκρανία

9

Πόρτο Καρράς

2011

Ρωσία

Πολωνία

Γεωργία

10

Βαρσοβία

2013

Ουκρανία

Ρωσία

Πολωνία

11

Ρέικιαβικ

2015

Ρωσία

Ουκρανία

Γεωργία

12

Χερσόνησος

2017

Ρωσία

Γεωργία

Ουκρανία

 

Κατηγορία «Όπεν»

9ος γύρος

Σλοβακία-Ελλάδα Α’ 2,5-1,5

Λιούμπομιρ Φτάκνικ (2546)-Γιάννης Παπαϊωάννου (2652) 0-1

Γιαν Μάρκος (2559)-Χρήστος Μπανίκας (2584) 1-0

Κρίστοφερ Ρέπκα (2470)-Δημήτρης Μαστροβασίλης (2571) 1-0

Μαριάν Γιούρτσικ (2479)-Στέλιος Χαλκιάς (2583) 1/2-1/2

Ελλάδα Β’-Τσεχία 1,5-2,5

Γιάννης Νικολαΐδης (2519)-Νταβίντ Ναβάρα (2726) 0-1

Ανδρέας Κελίρης (2510)-Βίκτορ Λάζνικα (2654) 1-0

Νίκος Θεοδώρου (2512)-Γίρι Στόσεκ (2581) 0-1

Θάνος Μαστροβασίλης (2488)-Βόιτεκ Πλατ (2551) 1/2-1/2

Ελλάδα Γ’-Νορβηγία 1-3

Παναγιώτης Χριστοδούλου (2318)-Αρυάν Τάρι (2578) 0-1

Σπύρος Ναούμ (2295)-Γιον Λούντβιχ Χάμμερ (2632) 1/2-1/2

Κώστας Αναγνωστόπουλος (2290)-Γιόχαν Σάλομον (2477) 1/2-1/2

Αργύρης Παπαδόπουλος (2182)-Γιόχαν Σεμπάστιαν Κρίστιανσεν (2462) 0-1

Άλλα αποτελέσματα

Αζερμπαϊτζάν-Ουκρανία 2-2

Γερμανία-Ρωσία 1-3

Τουρκία-Κροατία 1,5-2,5

Αγγλία-Ουγγαρία 0,5-3,5

Ισπανία-Ρουμανία 1,5-2,5 

Τελική βαθμολογία (40 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Αζερμπαϊτζάν

9

6

2

1

14

230,0

25,0

174,0

136,25

2

Ρωσία

9

7

0

2

14

217,5

22,0

185,5

138,00

3

Ουκρανία

9

6

1

2

13

210,0

23,0

172,0

120,00

4

Κροατία

9

6

1

2

13

170,0

18,5

177,0

123,00

5

Ουγγαρία

9

5

2

2

12

233,0

22,5

184,0

116,50

6

Ισραήλ

9

5

2

2

12

172,0

20,0

173,5

114,50

7

Ρουμανία

9

5

2

2

12

166,5

20,5

175,5

110,50

8

Γερμανία

9

4

3

2

11

208,5

21,0

171,0

102,00

25

Ελλάδα Α’

9

4

0

5

8

148,0

20,0

149,0

54,00

26

Ελλάδα Β’

9

2

4

3

8

128,0

17,0

156,5

63,75

33

Ελλάδα Γ’

9

2

3

4

7

76,5

13,5

147,5

50,50

 

Ο πίνακας των μεταλλίων

 

Πόλη

Έτος

Χρυσό

Αργυρό

Χάλκινο

1

Βιέννη

1957

ΕΣΣΔ

Γιουγκοσλαβία

Τσεχοσλοβακία

2

Ομπερχάουζεν

1961

ΕΣΣΔ

Γιουγκοσλαβία

Ουγγαρία

3

Αμβούργο

1965

ΕΣΣΔ

Γιουγκοσλαβία

Ουγγαρία

4

Κάπφενμπεργκ

1970

ΕΣΣΔ

Ουγγαρία

Αν. Γερμανία

5

Μπαθ

1973

ΕΣΣΔ

Γιουγκοσλαβία

Ουγγαρία

6

Μόσχα

1977

ΕΣΣΔ

Ουγγαρία

Γιουγκοσλαβία

7

Σκάρα

1980

ΕΣΣΔ

Ουγγαρία

Αγγλία

8

Πλόβντιβ

1983

ΕΣΣΔ

Γιουγκοσλαβία

Ουγγαρία

9

Χάιφα

1989

ΕΣΣΔ

Γιουγκοσλαβία

Γερμανία

10

Ντέμπρετσεν

1992

Ρωσία

Ουκρανία

Αγγλία

11

Πούλα

1997

Αγγλία

Ρωσία

Αρμενία

12

Μπατούμι

1999

Αρμενία

Ουγγαρία

Γερμανία

13

Λεόν

2001

Ολλανδία

Γαλλία

Γερμανία

14

Πλόβντιβ

2003

Ρωσία

Ισραήλ

Γεωργία

15

Γκέτεμποργκ

2005

Ολλανδία

Ισραήλ

Γαλλία

16

Ηράκλειο

2007

Ρωσία

Αρμενία

Αζερμπαϊτζάν

17

Νόβισαντ

2009

Αζερμπαϊτζάν

Ρωσία

Ουκρανία

18

Πόρτο Καρράς

2011

Γερμανία

Αζερμπαϊτζάν

Ουγγαρία

19

Βαρσοβία

2013

Αζερμπαϊτζάν

Γαλλία

Ρωσία

20

Ρέικιαβικ

2015

Ρωσία

Αρμενία

Ουγγαρία

21

Χερσόνησος

2017

Αζερμπαϊτζάν

Ρωσία

Ουκρανία

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Published in Σκάκι

Για τον προτελευταίο γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική Γυναικών κέρδισε 3,5-0,5 τη Νορβηγία. Η Σταυρούλα Τσολακίδου κάθισε στην πρώτη σκακιέρα, στη θέση της Άννας Μαρίας Μπότσαρη που σήμερα δεν αγωνίστηκε και νίκησε για 5η φορά στη διοργάνωση σε σύνολο 8 παρτίδων.

Η Εθνική Γυναικών Β’ ηττήθηκε 1,5-2,5 από το Βέλγιο, με τη Νέλλη Σερεφίδου να χάνει την παρτίδα της. Η Εθνική Αντρών ηττήθηκε κι αυτή, από την Αγγλία με 1,5-2,5. Ο Γιάννης Παπαϊωάννου έφερε ισοπαλία και ο Αντώνης Παυλίδης έχασε.

Κατηγορία Γυναικών

8ος γύρος

Νορβηγία-Ελλάδα Α’ 0,5-3,5

Σέιλα Μπαρθ Σαλ (2180)-Σταυρούλα Τσολακίδου (2340) 0-1

Εντιτ Μάχλικ (2030)-Κατερίνα Παυλίδου (2198) 1/2-1/2

Χάνα Κύρκεμπο (1996)-Αναστασία Αβραμίδου (2257) 0-1

Μάουντ Ροντσμόεν (1972)-Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη (2192) 0-1

Ελλάδα Β’-Βέλγιο 1,5-2,5

Ιουλία Μάκκα (2182)-Χάνε Γκούσενς (2188) 0-1

Νέλλη Σερεφίδου (1965)-Νέλε Βανχούισε (2061) 0-1

Αντιγόνη Σκαράκη (1992)-Βίμπκε Μπαρμπιέ (2013) 1-0

Ανθή Μαρία Βοζινάκη (1989)-Αστριντ Μπαρμπιέ (1815) 1/2-1/2

Άλλα αποτελέσματα

Τουρκία-Ρωσία 0-4

Πολωνία-Γεωργία 3-1

Ιταλία-Ρουμανία 2-2

Ουκρανία-Ισπανία 2,5-1,5

Τσεχία-Αρμενία 1,5-2,5 

Βαθμολογία (32 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ρωσία

8

7

1

0

15

198,5

22,0

147,5

137,75

2

Γεωργία

8

6

0

2

12

194,0

22,0

143,0

101,50

3

Πολωνία

8

4

4

0

12

174,0

19,5

152,5

114,00

4

Ουκρανία

8

5

1

2

11

166,5

19,0

145,5

91,75

5

Αρμενία

8

5

1

2

11

122,0

17,5

139,0

89,00

6

Ιταλία

8

4

2

2

10

141,5

19,0

132,5

72,25

7

Ρουμανία

8

4

2

2

10

125,5

18,0

133,0

81,25

8

Τουρκία

8

5

0

3

10

106,0

15,5

139,5

81,50

16

Ελλάδα Α’

8

4

0

4

8

123,5

16,5

133,5

60,00

30

Ελλάδα Β’

8

1

2

5

4

48,0

12,0

105,0

18,25

9ος γύρος (τελευταίος): Οι κυριότεροι αγώνες

Αρμενία-Ρωσία

Γεωργία-Ιταλία

Ρουμανία-Πολωνία

Τουρκία-Ουκρανία

Ολλανδία-Ισραήλ

Ελλάδα Α’-Λευκορωσία

FYROM-Ελλάδα Β’

Κατηγορία «Όπεν»

8ος γύρος

Ελλάδα Α’-Αγγλία 1,5-2,5

Γιάννης Παπαϊωάννου (2652)-Μάικλ Άνταμς (2727) 1/2-1/2

Χρήστος Μπανίκας (2584)-Νάιτζελ Σορτ (2698) 1/2-1/2

Δημήτρης Μαστροβασίλης (2571)-Ντέιβιντς Χάουελ (2698) 1/2-1/2

Αντώνης Παυλίδης (2546)-Γκαγουέιν Τζόουνς (2662) 0-1

Δανία-Ελλάδα Β’ 1,5-2,5

Αλαν Ρασμούσεν (2542)-Γιάννης Νικολαΐδης (2519) 1/2-1/2

Γιέσπερ Θίμπο (2479)-Ανδρέας Κελίρης (2510) 0-1

Μπγιορν Οσνερ (2458)-Νίκος Θεοδώρου (2512) 0-1

Μαντς Χάνσεν (2393)-Θάνος Μαστροβασίλης (2488) 1-0

Ελλάδα Γ’-Νησιά Φερόε 2-2

Παναγιώτης Χριστοδούλου (2318)-Χόγκνι Νίλσεν (2352) 1/2-1/2

Σπύρος Ναούμ (2295)-Ρόγκβι Νίλσεν (2338) 0-1

Κώστας Αναγνωστόπουλος (2290)-Τζον Ρόντγκααρντ (2332) 1/2-1/2

Αργύρης Παπαδόπουλος (2182)-Τζον Νίλσεν (2326) 1-0

Άλλα αποτελέσματα

Ρωσία-Αζερμπαϊτζάν 1-3

Ουγγαρία-Ουκρανία 1,5-2,5

Ισραήλ-Γερμανία 1-3

Ολλανδία-Τουρκία 1,5-2,5

Γαλλία-Κροατία 1,5-2,5 

Βαθμολογία (40 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Αζερμπαϊτζάν

8

6

1

1

13

172,5

23,0

130,0

107,00

2

Ρωσία

8

6

0

2

12

167,0

19,0

146,5

104,50

3

Ουκρανία

8

6

0

2

12

155,0

21,0

130,5

95,00

4

Γερμανία

8

4

3

1

11

165,0

20,0

131,0

89,50

5

Τουρκία

8

5

1

2

11

134,0

18,0

134,5

91,50

6

Κροατία

8

5

1

2

11

130,0

16,0

142,0

95,50

7

Ουγγαρία

8

4

2

2

10

170,5

19,0

145,5

84,25

8

Ισπανία

8

3

4

1

10

135,5

18,0

144,0

87,50

19

Ελλάδα Α’

8

4

0

4

8

123,5

18,5

119,0

48,50

22

Ελλάδα Β’

8

2

4

2

8

107,0

15,5

126,5

59,25

29

Ελλάδα Γ’

8

2

3

3

7

56,5

12,5

113,5

44,00

9ος γύρος (τελευταίος): Οι κυριότεροι αγώνες

Αζερμπαϊτζάν-Ουκρανία

Γερμανία-Ρωσία

Αγγλία-Ουγγαρία

Λευκορωσία-Ισραήλ

Σερβία-Αρμενία

Σλοβακία-Ελλάδα Α’

Ελλάδα Β’-Τσεχία

Ελλάδα Γ’-Νορβηγία

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Published in Σκάκι

Παρά τις ισοπαλίες της Άννας Μαρίας Μπότσαρη και της Σταυρούλας Τσολακίδου η Εθνική Γυναικών έχασε 3-1 από την Τσεχία για τον 7ο γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σκακιού. Η Εθνική Αντρών επικράτησε 3-1 της Φινλανδίας. Στην πρώτη σκακιέρα ο Γιάννης Παπαϊωάννου έφερε ισοπαλία και στην τρίτη ο Αντώνης Παυλίδης κέρδισε. Από καβαλιώτικης πλευράς δεν αγωνίστηκε και σήμερα, με την Εθνική Γυναικών Β’, η Νέλλη Σερεφίδου.

Κατηγορία Γυναικών

7ος γύρος

Τσεχία-Ελλάδα Α’ 3-1

Τζοάννα Βόρεκ (2299)-Άννα Μαρία Μπότσαρη (2287) 1/2-1/2

Κριστίνα Χαβλίκοβα (2272)-Σταυρούλα Τσολακίδου (2340) 1/2-1/2

Τερέζα Ροντστάιν (2233)-Αναστασία Αβραμίδου (2257) 1-0

Κριστίνα Νοβοσάντοβα (2184)-Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη (2192) 1-0

Γερμανία-Ελλάδα Β’ 4-0

Ελίζαμπεθ Πάετζ (2453)-Ιουλία Μάκκα (2182) 1-0

Ζοζεφίν Χάινεμαν (2269)-Ευανθία Μάκκα (2095) 1-0

Σάρα Χουλτ (2423)-Αντιγόνη Σκαράκη (1992) 1-0

Μάρτα Μίχνα (2376)-Ανθή Μαρία Βοζινάκη (1989) 1-0

Άλλα αποτελέσματα

Ρωσία-Ιταλία 3-1

Ισπανία-Γεωργία 0-4

Ουκρανία-Πολωνία 2-2

Ρουμανία-Αρμενία 2-2

Γαλλία-Τουρκία 1-3 

Βαθμολογία (32 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ρωσία

7

6

1

0

13

146,5

18,0

117,0

108,75

2

Γεωργία

7

6

0

1

12

160,0

21,0

106,0

88,00

3

Πολωνία

7

3

4

0

10

119,0

16,5

113,0

79,50

4

Τουρκία

7

5

0

2

10

102,5

15,5

108,0

75,50

5

Ουκρανία

7

4

1

2

9

128,5

16,5

111,5

64,25

6

Ισπανία

7

4

1

2

9

117,5

15,5

112,0

64,75

7

Ιταλία

7

4

1

2

9

104,5

17,0

97,5

55,75

8

Ρουμανία

7

4

1

2

9

85,0

16,0

95,5

59,50

20

Ελλάδα Α’

7

3

0

4

6

91,5

13,0

108,0

43,50

30

Ελλάδα Β’

7

1

2

4

4

37,0

10,5

83,5

17,25

8ος γύρος: Οι κυριότεροι αγώνες

Τουρκία-Ρωσία

Πολωνία-Γεωργία

Ιταλία-Ρουμανία

Ουκρανία-Ισπανία

Τσεχία-Αρμενία

Νορβηγία-Ελλάδα Α’

Ελλάδα Β’-Βέλγιο

Κατηγορία «Όπεν»

7ος γύρος

Ελλάδα Α’-Φινλανδία 3-1

Γιάννης Παπαϊωάννου (2652)-Τόμι Νύμπακ (2572) 1/2-1/2

Δημήτρης Μαστροβασίλης (2571)-Ντάνιελ Εμπελινγκ (2465) 1/2-1/2

Αντώνης Παυλίδης (2546)-Βίλκα Σίπιλα (2363) 1-0

Στέλιος Χαλκιάς (2583)-Κάλλε Νιέμι (2324) 1-0

Ελλάδα Β’-Ελλάδα Γ’ 2-2

Γιάννης Νικολαΐδης (2519)-Παναγιώτης Χριστοδούλου (2318) 1/2-1/2

Ανδρέας Κελίρης (2510)-Σπύρος Ναούμ (2295) 1/2-1/2

Νίκος Θεοδώρου (2512)-Κώστας Αναγνωστόπουλος (2290) 1-0

Σωτήρης Μαλικέντζος (2434)-Αργύρης Παπαδόπουλος (2182) 0-1

Άλλα αποτελέσματα

Αζερμπαϊτζάν-Ουγγαρία 3-1

Κροατία-Ρωσία 1-3

Ουκρανία-Ρουμανία 2,5-1,5

Ισραήλ-Πολωνία 2,5-1,5

Γερμανία-Αρμενία 2,5-1,5 

Βαθμολογία (40 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ρωσία

7

6

0

1

12

128,5

18,0

106,0

88,50

2

Αζερμπαϊτζάν

7

5

1

1

11

125,5

20,0

98,0

78,75

3

Ουγγαρία

7

4

2

1

10

134,5

17,5

110,5

75,00

4

Ουκρανία

7

5

0

2

10

118,5

18,5

98,5

67,00

5

Ισραήλ

7

4

2

1

10

112,0

16,5

101,0

73,50

6

Γερμανία

7

3

3

1

9

113,0

17,0

97,5

62,00

7

Ολλανδία

7

4

1

2

9

107,5

16,0

107,5

68,25

8

Γαλλία

7

4

1

2

9

103,0

16,0

105,5

63,25

14

Ελλάδα Α’

7

4

0

3

8

98,0

17,0

88,0

43,00

25

Ελλάδα Β’

7

1

4

2

6

74,0

13,0

95,5

37,75

31

Ελλάδα Γ’

7

2

2

3

6

36,5

10,5

86,5

31,75

8ος γύρος: Οι κυριότεροι αγώνες

Ρωσία-Αζερμπαϊτζάν

Ουγγαρία-Ουκρανία

Ισραήλ-Γερμανία

Ρουμανία-Σερβία

Ολλανδία-Τουρκία

Ελλάδα Α’-Αγγλία

Δανία-Ελλάδα Β’

Ελλάδα Γ’-Νησιά Φερόε

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Published in Σκάκι

Το «κάστρο» της Σταυρούλας Τσολακίδου έπεσε σχετικά νωρίς –αυτή είναι η πρώτη ήττα της στη διοργάνωση- τα υπόλοιπα κορίτσια δεν κατάφεραν να καλύψουν το χάντικαπ και η Εθνική Γυναικών έχασε 1-3 από τη Γαλλία για τον 6ο γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σκακιού. Η δεύτερη παρτίδα που τέλειωσε, πάντως, έφερε την ισοφάριση (νίκη της Αναστασίας Αβραμίδου) αλλά ήταν κάτι προσωρινό. Στη συνέχεια έχασαν η Άννα Μαρία Μπότσαρη και η Κατερίνα Παυλίδου για να γείρει έτσι η πλάστιγγα υπέρ των Γαλλίδων.

Καλύτερη τύχη είχαν τα άλλα 4 αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα που αγωνίζονται στη Χερσόνησο της Κρήτης: νίκη με 3,5-0,5 επί του Μαυροβούνιου για την Εθνική Γυναικών Β’ αλλά χωρίς τη συμμετοχή της Νέλλης Σερεφίδου, νίκη της Εθνικής Αντρών Α’ με 3-1 επί της Αυστρίας με ισοπαλίες των Γιάννη Παπαϊωάννου και Αντώνη Παυλίδη, ισοπαλία 2-2 της Εθνικής Αντρών Β’ με την Ελβετία, νίκη 2,5-1,5 της Εθνικής Αντρών Γ’ με αντίπαλο το Κόσσοβο. Η συνέχεια αύριο με τον 7ο γύρο.

Κατηγορία Γυναικών

6ος γύρος

Ελλάδα Α’-Γαλλία 1-3

Άννα Μαρία Μπότσαρη (2287)-Μαρί Σεμπάγκ (2495) 0-1

Σταυρούλα Τσολακίδου (2340)-Σόφι Μιλιέ (2377) 0-1

Κατερίνα Παυλίδου (2198)-Αλμίρα Σκπριτσένκο (2399) 0-1

Αναστασία Αβραμίδου (2257)-Σίλβια Κολάς (2288) 1-0

Ελλάδα Β’-Μαυροβούνιο 3,5-0,5

Ιουλία Μάκκα (2182)-Αλεξάντρα Μίλοβιτς (2191) 1-0

Ευανθία Μάκκα (2095)-Μαρίγια Στογιάνοβιτς (2102) 1/2-1/2

Αντιγόνη Σκαράκη (1992)-Νικολίνα Κόλιεβιτς (1837) 1-0

Ανθή Μαρία Βοζινάκη (1989)-Νίνα Ντέλεβιτς (1745) 1-0

Άλλα αποτελέσματα

Πολωνία-Ρωσία 2-2

Γεωργία-Ουκρανία 2,5-1,5

Ιταλία-Τουρκία 3-1

Ισπανία-Λευκορωσία 3-1

Αζερμπαϊτζάν-Ρουμανία 1,5-2,5 

Βαθμολογία (32 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ρωσία

6

5

1

0

11

105,0

15,0

88,0

220,5

2

Γεωργία

6

5

0

1

10

114,5

17,0

80,5

224,8

3

Ισπανία

6

4

1

1

9

103,0

15,5

78,5

199,5

4

Πολωνία

6

3

3

0

9

85,5

14,5

83,5

197,3

5

Ιταλία

6

4

1

1

9

76,5

16,0

64,5

157,0

6

Ουκρανία

6

4

0

2

8

97,5

14,5

82,0

192,0

7

Τουρκία

6

4

0

2

8

64,5

12,5

82,5

164,3

8

Γαλλία

6

4

0

2

8

61,0

13,0

81,0

164,3

11

Ελλάδα Α’

6

3

0

3

6

74,5

12,0

78,0

153,0

27

Ελλάδα Β’

6

1

2

3

4

33,0

10,5

56,0

84,0

7ος γύρος: Οι κυριότεροι αγώνες

Ρωσία-Ιταλία

Ισπανία-Γεωργία

Ουκρανία-Πολωνία

Ρουμανία-Αρμενία

Γαλλία-Τουρκία

Τσεχία-Ελλάδα Α’

Γερμανία-Ελλάδα Β’

Κατηγορία «Όπεν»

6ος γύρος

Αυστρία-Ελλάδα Α’ 1-3

Μάρκους Ράγκερ (2659)-Γιάννης Παπαϊωάννου (2652) 1/2-1/2

Νταβίντ Σενγκέλια (2556)-Χρήστος Μπανίκας (2584) 0-1

Βαλεντίν Ντράγκνεβ (2466)-Δημήτρης Μαστροβασίλης (2571) 0-1

Αντρέας Ντίρμαν (2488)-Αντώνης Παυλίδης (2546) 1/2-1/2

Ελβετία-Ελλάδα Β’ 2-2

Γιανίκ Πελετιέ (2540)-Γιάννης Νικολαΐδης (2519) 1/2-1/2

Σεμπάστιαν Μπόγκνερ (2599)-Ανδρέας Κελίρης (2510) 1/2-1/2

Νίκο Γεωργιάδης (2516)-Θάνος Μαστροβασίλης (2488) 1/2-1/2

Ολιβερ Κούρμαν (2481)-Σωτήρης Μαλικέντζος (2434) 1/2-1/2

Ελλάδα Γ’-Κόσσοβο 2,5-1,5

Παναγιώτης Χριστοδούλου (2318)-Ντερίμ Σαράτσι (2393) 1/2-1/2

Κυριάκος Βλάχος (2306)-Περπαρίμ Μακόλι (2333) 0-1

Κώστας Αναγνωστόπουλος (2290)-Αβνί Ερμένι (2247) 1-0

Αργύρης Παπαδόπουλος (2182)-Μπέντρι Σαντίκου (2213) 1-0

Άλλα αποτελέσματα

Ουγγαρία-Κροατία 3,5-0,5

Πολωνία-Ρωσία 1,5-2,5

Αρμενία-Αζερμπαϊτζάν 1,5-2,5

Ρουμανία-Ισραήλ 2-2

Ουκρανία-Γαλλία 2,5-1,5 

Βαθμολογία (40 συμμετοχές)

 

 

Αγ.

Ν

Ι

Η

Β.

ΤΒ2

ΤΒ3

ΤΒ4

ΤΒ5

1

Ουγγαρία

6

4

2

0

10

114,5

16,5

79,0

216,3

2

Ρωσία

6

5

0

1

10

94,5

15,0

82,5

202,8

3

Αζερμπαϊτζάν

6

4

1

1

9

89,0

17,0

66,0

184,3

4

Κροατία

6

4

1

1

9

73,5

12,5

83,0

167,8

5

Αρμενία

6

3

2

1

8

84,0

13,5

85,0

187,0

6

Ισραήλ

6

3

2

1

8

83,0

14,0

76,0

176,5

7

Πολωνία

6

3

2

1

8

82,5

14,0

77,0

178,0

8

Ουκρανία

6

4

0

2

8

73,5

16,0

68,0

172,5

20

Ελλάδα Α’

6

3

0

3

6

65,5

14,0

65,0

136,5

27

Ελλάδα Β’

6

1

3

2

5

50,5

11,0

70,0

123,0

31

Ελλάδα Γ’

6

2

1

3

5

21,0

8,5

64,5

80,8

7ος γύρος: Οι κυριότεροι αγώνες

Αζερμπαϊτζάν-Ουγγαρία

Κροατία-Ρωσία

Ουκρανία-Ρουμανία

Ισραήλ-Πολωνία

Γερμανία-Αρμενία

Ελλάδα Α’-Φινλανδία

Ελλάδα Β’-Ελλάδα Γ’

 

Χρήστος Κρυσταλλίδης

Published in Σκάκι
Page 1 of 6

Elpides Kavalas FC (Official Page)

Η πρότυπη Ακαδημία του Α.Μ.Σ. Βρασίδας Νέας Περάμου συνεχίζει το έργο της

« December 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
eXTReMe Tracker