http Ο 8ος Akrolithos Paggaio Trail Run ήταν μια όμορφη εμπειρία για όλους τους δρομείς
Monday, 07 May 2018 13:25

Ο 8ος Akrolithos Paggaio Trail Run ήταν μια όμορφη εμπειρία για όλους τους δρομείς

Written by 

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 6/5 ο 8ος Akrolithos Paggaio Trail Run 27χλμ και ο παράλληλος 2ος αγώνας 10χλμ. που διοργάνωσε ο Σ.Χ.Ο. Καβάλας σε συνεργασία με το Δήμο Παγγαίου και χορηγό την εταιρεία «Ακρόλιθος».

Στον μεγάλο αγώνα συμμετείχαν 130 δρομείς που πέρασαν από πανέμορφα όσο και δύσκολα μονοπάτια του Παγγαίου και πρώτος έκοψε το νήμα ο Μιχάλης Σουγιολτζόγλου με χρόνο 2.52.32. Πρώτη γυναίκα και 6η στην γενική κατάταξη ήταν η CEKOSKA  KATARZINA   με χρόνο 03:13'34"072.

Στον αγώνα 10χλμ έτρεξαν 100 περίπου δρομείς καιπρώτος τερμάτισε ο Κώστας  Τζάκης με 00.52.58 και πρώτη γυναίκα ήταν η Μιλένα Βέλκοβα με 01.03.11.

Ο δήμαρχος Παγγαίου, Φίλιππος Αναστασιάδης, ο αντιδήμαρχος Παγγαίου Χρήστος Μποσμπότης και άλλοι επίσημοι ήταν παρόντες στους δύο σημαντικούς αγώνες που ξεκίνησαν από την πλατεία του χωριού Αυλή και έκαναν τις απονομές.

Στον φετινό αγώνα οι συμμετέχοντες τίμησαν την μνήμη του Γιάτσεκ Μπόκοτς, ενός μεγάλος αθλητή ορεινών αγώνων που σκοτώθηκε πριν λίγους μήνες ενώ βρισκόταν στην δουλειά του. Ο αδικοχαμένος αθλητής, που ανήκε στο Σύλλογο Δρομέων Βέροιας, κατέχει το ρεκόρ του αγώνα Paggaio Trail Run με 2.36.00. Όλοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για την πρώτη Κυριακή του Μάη του 2019. 

Οι νικητές-τριες ανά κατηγορία

8ος αγώνας 27χλμ

Γενική κατάταξη

1.ΣΟΥΓΙΟΛΤΖΟΓΛΟΥ ΜΙΧΑΗΛ (SOUGIOL TEAM)                 02:52'32"653

2.ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ  (O.S.B.E.T.)  03:02'17"724

3.ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Σ.Δ.Υ.Θ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)  03:06'12"843

Κατηγορία 18-29 ετών

1.ΣΟΥΓΙΟΛΤΖΟΓΛΟΥ ΜΙΧΑΗΛ (SOUGIOL TEAM)                 02:52'32"653

2.ΡΑΠΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ     03:36'32"213

3. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (LEMNOS RUNNERS) 03:38'49"236

Κατηγορία 30-49 ετών

1.ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ               O. (S.B.E.T.)    03:02'17"724

2.ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Σ.Δ.Υ.Θ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) 03:06'12"843

3.ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (IRON TEAM)    03:13'20"688

Κατηγορία 50+ ετών

1.ΣΤΗΜΟΝΙΑΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ   03:08'43"755

2. ΤΣΑΚΑΛΙΔΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ        03:40'37"541

3. ΓΚΟΥΤΖΑΚΗΣ ΝΑΟΥΜ                        03:46'36"223

Κατηγορία γυναικών

1. CEKOSKA  KATARZINA    03:13'34"072  (6η γενική κατάταξη)

2.ΡΕΠΤΣΕΝΚΟ ΛΟΡΑ (LA SPORTIVA TEAM GREECE)  03:47'49"023

3.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ      04:03'18"527

2ος Αγώνας 10χλμ

Γενική κατάταξη ανδρών

1. ΤΖΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (IRON TEAM)  00:52'58"506

2.ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (IRON TEAM)  00:54'59"850

3. ΤΣΑΝΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ (O.S.B.E.T.)              00:58'28"438

Κατάταξη γυναικών

1. ΒΕΛΚΟΒΑ ΜΙΛΕΝΑ                                     01:03'11"706

2.ΜΠΕΚΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ                                       01:15'39"740

3. ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ            01:17'38"503

Read 302 times Last modified on Monday, 07 May 2018 13:29

« October 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
eXTReMe Tracker